Σελίδα 11 από 12 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 101 έως 110 από 112

Θέμα: Mireo DON'T PANIC τρέχουσα έκδοση 4.7.8

  1. #101
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας

  2. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (28-04-2017)

  3. #102
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Μαλιστα. Η Ανασταση του Λαζαρου μετα το Πασχα...
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  4. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    lneam (28-04-2017)

  5. #103
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα την τηλ. επικοινωνια που ειχα σημερα με εκπροσωπο της GI, μπορω να επιβεβαιωσω την ορθοτητα του ποστ απο τον χρηστη "Sniaf"
    Οταν τους ρωτησα γιατι μονο μια αδεια χρησης για καθε πελατη, μου απαντησαν πως η Mireo δηλωνει αδυναμια να μπορεσει να υποστηριξει απο το playstore, 1 account για ολες τις συσκευες μας ....
    Στην επομενη ερωτηση μου 'εαν αλλαξω συσκευη π.χ. λογο βλαβης, εντος εγγυησης και αντικατασταση πλακετας με νεο ΙΜΕΙ', μου απαντησαν οτι θα πρεπει να γινει αγορα νεας αδειας ...σε χαμηλη τιμη. Η νεα εφαρμογη θα ειναι μοναδικη (=εγκατασταση) για καθε συσκευη μας (ΙΜΕΙ).

    - Η νεα εφαρμογη ενδεχεται να ειναι re-brand απο Mireo σε GI
    ------------------------------------

    Μετα απο λιγη ωρα τους ξανα-τηλεφωνησα γιατι κατι δεν κολλαγε ...
    Τους ρωτησα εαν η νεα εφαρμογη θα την εγκαθιστουμε 1. μεσα απο το playstore ή 2. με ειδικο προγραμμα (APK) οπως και το don't panic ? Μου απαντησαν το Νουμερο 2, γιατι εαν ηταν μεσα απο το playstore προκυπτουν νομικα προβληματα στην διαθεση της εφαρμογης ...

    Τα συμπερασματα δικα σας ....

  6. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (18-05-2017)

  7. #104
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Κατάλαβες οτι κατάλαβα;
    Οπότε κανε πως κατάλαβες να μην σε κατάλαβαν οι άλλοι που κατάλαβαν..

    Κατιτίς σαν την ελληνική πολιτική...(το σχόλιο το αφήνω στην φαντασία σας)
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  8. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    lneam (18-05-2017)

  9. #105
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας


    Η τελευταια αναβαθμιση στους πελατες ηταν 11/2015. Απο τοτε μεχρι και σημερα εχουν δωσει πολλες αναβολες μεσα απο το επισημο φορουμ της GI, αλλα και τηλεφωνικες επαφες που υπαρξαν με πελατες τους. Ολα αυτα στην προσπαθεια τους να κερδισουν χρονο, οπως ακριβως εχουν κανει και στο παρελθον 2011-2013 με την εφαρμογη Don't Panic με θεματα που αφορουσαν ελλειψεις ή βελτιωσεις του προγραμματος. Καποια στιγμη οι πελατες κουραστικαν και εφυγαν.

    Φυσικα και προσπαθουν οπως μπορουμε να διαβασουμε στην επομενη σειρα, την προτροπη για αγορα της ΝΕΑΣ εφαρμογης, που λογικα και ειναι ο μονος λογος κατα την δικη μου αποψη η ολη καθυστερηση. Κατι που γινεται και στην τηλ. επικοινωνια με την GI, οταν ο πελατης "αρχιζει να βγαζει καπνους". Και δεν το λεω στην τυχη, απλα το παραπανω μηνυμα ειναι και η επισημη αποδειξη της πολιτικης που εχουν ολα αυτα τα χρονια προς τους πελατες τους. Για οσους δεν καταλαβαν με απλα λογια : καθε 3 χρονια ξαναβγαζουν εφαρμογη πλοηγησης με αλλαγες στα μενου και προσπαθουν να κανουν τους παλιους πελατες να ξαναγορασουν. Οπως φαινεται η πρακτικη αυτη τους παει πολυ καλα.

  10. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (21-06-2017)

  11. #106
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-01-2014
    Μηνύματα
    12
    Ευχαρίστησε
    1
    Τον ευχαρίστησαν 9 φορές σε 5 μηνύματα
    Εγω παντως τους εχω κραξει κ στο playstore κ στο facebook. Σε απαντηση τους μου ειπαν οτι δεν γινεται να περαστουν οι χαρτες του genius maps στο dont panic. Μα τους λεω δεν φτανει που σταματησατε την υποστηριξη. Αφαιρεσατε το dont panic κ απο το playstore ωστε να μπορω να χρησιμοποιω την εφαρμογη με παλιους χαρτες. Οπως ηταν φυσικο το αφησαν αναπαντητο...

    Edit: Τελικα επικοινωνησα με geointelligence κ μου εδωσαν λινκ να κατεβασω την εφαρμογη οπου μπορεσα να κανω επαναφορα των χαρτων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teobot : 20-06-2017 στις 16:57

  12. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον teobot για το χρήσιμο μήνυμα :

    Farkadonitis (21-06-2017),lneam (20-06-2017)

  13. #107
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από teobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως τους εχω κραξει κ στο playstore κ στο facebook.
    Εδω τους κραζουν χρονια στο επισημο φορουμ της GI και δεν ιδρωνει το αυτι τους ...




    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από teobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε απαντηση τους μου ειπαν οτι δεν γινεται να περαστουν οι χαρτες του genius maps στο dont panic. Μα τους λεω δεν φτανει που σταματησατε την υποστηριξη. Αφαιρεσατε το dont panic κ απο το playstore ωστε να μπορω να χρησιμοποιω την εφαρμογη με παλιους χαρτες. Οπως ηταν φυσικο το αφησαν αναπαντητο...

    Edit: Τελικα επικοινωνησα με geointelligence κ μου εδωσαν λινκ να κατεβασω την εφαρμογη οπου μπορεσα να κανω επαναφορα των χαρτων
    Οπως βλεπεις το δiδυμο GI + Mireo δεν παιζεται. Οσο για την δυνατοτητα να ξανακατεβαζουμε την παλια εφαρμογη με χαρτες του 2015, κουτσα στραβα με την εμπειρια που εχω στην πλοηγηση μπορω να πλοηγηθω. Ο απλος χρηστης ?


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από teobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕEdit: Τελικα επικοινωνησα με geointelligence κ μου εδωσαν λινκ να κατεβασω την εφαρμογη οπου μπορεσα να κανω επαναφορα των χαρτων
    Και αυτο γινεται μονο για τους Ελληνες, εκτος Playstore για να αποφυγουν τις νομικες κυρωσεις, με apk που κατεβαζεις απο την σελιδα της GI και αυτο επικοινωνει με τους server της Mireo για το κατεβασμα των αρχειων.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από teobot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως τους εχω κραξει κ στο playstore κ στο facebook. Σε απαντηση τους μου ειπαν οτι δεν γινεται να περαστουν οι χαρτες του genius maps στο dont panic. Μα τους λεω δεν φτανει που σταματησατε την υποστηριξη. Αφαιρεσατε το dont panic κ απο το playstore ωστε να μπορω να χρησιμοποιω την εφαρμογη με παλιους χαρτες. Οπως ηταν φυσικο το αφησαν αναπαντητο...

    Edit: Τελικα επικοινωνησα με geointelligence κ μου εδωσαν λινκ να κατεβασω την εφαρμογη οπου μπορεσα να κανω επαναφορα των χαρτων
    Απο τον Απρ. 2011 - Δεκ. 2015, αρκετες 10δες χιλιαδες πελατων αγορασαν το Don't Panic. Αυτοι χωριζονται σε 3 μεγαλες κατηγοριες
    - Forthnet
    - Plaisio
    - οδηγοι TAXI

    Στο Πλαισιο ηταν και η μεγαλυτερη καλοστημενη απατη της GI. Διαφημιζαν στο Plaisio "με την αγορα smartphone αξιας ανω των 200€ δωρο η εφαρμογη πλοηγησης Don't Panic. Αφου στην αγορα ειχε 39€ η εφαρμογη ελεγες, ας παρω την συσκευη που θελω με εγγυηση Ελληνικη και ασε το skroutz. Μετα απο λιγουν μηνες που δεν ειχες καμια αναβαθμιση, τηλεφωνουσες στην GI και μάθαινες πως πρεπει να πληρωσεις 19€ (15€ ηταν στην αρχη για τους πρωτους πελατες) γιατι η εφαρμογη ηταν ΔΩΡΟ χωρις αναβαθμισεις

    Οσοι την αγορασαν απο τα γραφεια της GI ή και προς το τελος λιγο πριν την καταργησουν στη τιμη των 39€, δεν ξερω αν το χαρηκαν το προγραμμα.

  14. #108
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    .... συνεχεια της αποψης μου απο το ποστ 105 (την προτροπη για αγορα της ΝΕΑΣ εφαρμογης)


  15. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (21-06-2017)

  16. #109
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    o κουλις το χαριστήθηκε και του αρεσε;
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  17. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    lneam (21-06-2017)

  18. #110
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Ολα τα παρακατω ειναι για αλλη μια φορα "ανεπισημες φημες", συνδυασμενα με προσωπικες αποψεις, που αφορουν τους εναπομείναντες πελατες τις εφαρμογης.

    Αυτό που αποφάσισε η Mireo είναι να δώσει χωρίς κόστος μια άδεια χρήσης στους χρήστες του Don’t Panic (έκδοση με αναβαθμίσεις) για μία και μόνο συσκευή. Αυτό σημαίνει πως με βάση την έκδοση που φτιάχνει και θα διατεθεί εκτός store, ο χρήστης θα λάβει έναν κωδικό ενεργοποίησης και θα διαλέξει να τον καταχωρήσει σε μια συσκευή της επιλογής του. Σε αυτή τη συσκευή, θα έχει και τις αναβαθμίσεις του χάρτη Ελλάδας κανονικά.

    Αν ο χρήστης αλλάξει συσκευή ή αν έχει ένα κινητό και ένα tablet, θα χρειαστεί να αγοράσει μια καινούρια άδεια. Δεδομένου ότι η Gi δεν θα διαθέτει προς πώληση άδειες στη λιανική, ο μόνος τρόπος να αποκτήσει κάποιος άδεια λογισμικού θα είναι μέσω του play store. Σε αυτή την περίπτωση, η άδεια που θα πάρει θα μπορεί να μεταφερθεί σε άλλες συσκευές με βάση το gmail του, δεν είμαι όμως βέβαιος αν αυτό θα ισχύει για 10 συσκευές όπως ήταν με το Don’t Panic ή αν έχει αρθεί ο περιορισμός και θα είναι για παραπάνω.

    - Σχετικα με την πρωτη παραγραφο
    Ολα αυτα θα γινουν μεσο εφαρμογης που ο χρηστης θα εγκαθιστα εκτος Playstore (= ανεπισημα), απο καποια σελιδα web, λογικα της GI και αυτη με την σειρα της θα αναλαμβανει την εγκατασταση της εφαρμογης genius maps μεσα απο τους server της Mireo. Βλεπουμε δηλαδη την ιστορια να επαναλαμβανεται για αλλη μια φορα, οπως ακριβως ειχαμε και με τον don't panic. Λογικα ολα αυτα γινονται ξεκαθαρα για νομικους λογους ωστε να αποφυγουν πιθανες μηνυσεις.


    - Σχετικα με την δευτερη παραγραφο
    H GI απο το 2015 εχασε την δυνατοτητα να πουλαει στην Ελλαδα εφαρμογη και χαρτες, χωρις αυτο να δειχνει πως μπορει να ειναι αναστρεψιμο. Με απλα λογια δεν εχει ενα ολοκληρομενο προιον "λιανικης" .
    Εαν εχει χαρτες, που τους πουλαει "χονδρικη" σε "μεγαλο" πελατη ξενης χωρας, που εχει ολοκληρομενο προιον και αυτος αναλαμβανει να τους "δωσει" ενα ποσοστο απο τις δικες του πωλησεις, ειναι ... να υποθεσω το μελλον της GI στον χωρο της πλοηγησης.


    - Υποθεση
    Στην προσπαθεια τους να κερδισουν τους χαμενους πελατες, θα δωσουν 1 δοκιμη της εφαρμογης για μικρο χρονικο διαστημα και για 1 συσκευη.

    μικρο χρονικο διαστημα

    Οι συσκευες android, smartphone ή tablet, οι 7 στους 10 χρηστες τις αλλαζουν στα 2-3 χρονια. Οι λογοι ... χαλασαν, εσπασαν, γερασαν τεχνολογικα, νεο συμβολαιο - νεα συσκευη, ... κτλ. Ετσι θα "αναγκαστουν" να αγορασουν την εφαρμογη μας και θα τους εχουμε κανει να αλλαξουν γνωμη για την GI μετα το δωρο που τους καναμε.

    για 1 συσκευη
    οτι και να επαθε η παλια μας συσκευη και δεν εχουμε χρηματα για καινουργια, σε καποιο συρταρι θα βρουμε μια ξεχασμενη συσκευη να κανουμε την δουλεια μας. ΟΧΙ, ΝΑ ΞΑΝΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΑΣ, κλεφτες θα γινουμε εμεις ...



    - Σχετικα με το κοστος που ζητουν για την αγορα της εφαρμογης για πλοηγηση 1 χωρας, προσωπικα το θεωρω υπερβολικα μεγαλο σε σχεση με τον ανταγωνισμο που δινει λυσεις πλοηγησης για Ευρωπη, ισως και παγκοσμιους χαρτες. Να θυμισω πως η Mireo εχει την διαθεση καθε 3-4 χρονια να κυκλοφορει νεες εφαρμογες, εγκαταλείποντας τους παλιους πελατες ... εκτος εαν ξαναγινουν νεοι πελατες.

    Υ.Γ.
    Θα μου πειτε γιατι τα γραφω ολα αυτα. Ελπιζω να διαβαστουν απο υποψηφιους πελατες. Καλα μας ξεμπερδεματα ...

  19. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (10-10-2017)

Σελίδα 11 από 12 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Garmin Express Τρέχουσα έκδοση v7.20.0.0
    από Petros για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 178
    Τελευταίο μήνυμα: 04-03-2024, 08:45
  2. NAVIGON Cruiser - Motorcycle Τρέχουσα έκδοση 1.4.1
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON Android
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18-04-2018, 14:39
  3. ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ Mireo DON'T PANIC ΜΕ iOS 9
    από Oscar7 για το φόρουμ Genius Maps iOS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29-09-2015, 12:22
  4. BlackBerry:Mireo DON'T PANIC
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08-07-2013, 00:19

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit