Παρολο οτι ειμαι κι εγω γκαρμινακιας, θα ελεγα οτι γινεται πολυ φασαρια για κατι οχι τοσο σπουδαιο. Εμεις οι γκαρμινακηδες καλυπτομαστε απο τα pna μας. Δεν μπορει μια συσκευη για τηλεφωνα να φτασει πιστευω την ολοκληρωση που εχει ενα pna.
Επισης ενα σημαντικο που παραβλεπουμε ειναι οι χαρτες. Και μιλαμε μονο για Ελλαδα που εχουμε Νικο, οτοντραιβ, αναβαση. Ο υπολοιπος κοσμος καλυπτεται απο Ναβτεκ και δεν υπαρχουν πολλοι που κανουν χρηση τοπογραφικων σε τηλεφωνα. Κυριως λογω μπαταριας.
Η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλη και αν κανεις μια πορεια διημερη χρειαζεται μεγαλη εφεδρεια.
Δικη μου γνωμη ειναι οτι στα τηλ. θελουμε μια απλη εφαρμογη για περιστασιακη χρηση.
Νε αλλα λογια παντα στα ταξιδια χρησιμοποιουμε pna και το τηλ. το εχουμε για να μιλαμε. Αν υπηρχε δυνατοτητα το igo primo να επαιρνε οτοντραιβ, Νικο και αναβαση δεν θα ξανακυταγα κατι αλλο στο κινητο.
Τωρα βεβαια ο κοσμος εκτος Ελλαδος δεν ειναι σε τετοιο διλημμα γιατι δεν εχει επιλογη χαρτη.
Κι εμεις δεν θα ειχαμε αλλα δουλεια δεν ειχε ο διαολος ........ τα παιδια του.
Δεν νομιζω οτι η γκαρμιν θα μπει σε πρασπαθεια προωθησης ανταγωνιστικου λογισμικου. Καλυτερα να φροντιζει το navigon (που το κανει σωστα) ωστε να παραμενει στην κορυφη, παρα να διασπαει τους μηχανικους της με την φροντιδα που απαιτει το καινουργιο.
Γιατι αν δεν ειναι ανωτερο τοτε θα γινει ζημια.

ΥΓ. Μπραβο για το tapatalk.