Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 1 από 1

Θέμα: Αποστάσεις εκφώνησης οδηγιών και Αναστροφές

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    23-09-2015
    Μηνύματα
    1
    Ευχαρίστησε
    0
    Τον ευχαρίστησαν 2 φορές σε 1 μήνυμα

    Αποστάσεις εκφώνησης οδηγιών και Αναστροφές

    Γεια σας,
    Χρησιμοποιώ τη σειρά iGO / Primo από τον καιρό ακόμα του MioMap. Πριν απο 3 χρόνια περίπου που πήρα το πρώτο μου android τηλέφωνο, δουλέυω τις εκδόσεις για android, πρωτα το MyWay και μετά το Primo, κι αυτα οχι φανατικα γιατι ειχα ενα MioMoov 500 με το iGO8 που χρησιμοποιουσα ως βασικο GPS, μεχρι που χαλασε και αναγκάστηκα να δουλευω τα τηλεφωνα. Εχω τα εξής 2 προβλήματα που δεν έχω καταφέρει να λύσω, κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου και γιατί δε βρήκα αναλυτικές οδηγίες κάπου εύκολα.

    1ον. Η εκφώνηση των οδηγιών (χρησιμοποιώ τις απλές φωνές και όχι TTS) είναι πολύ διαφορετική από αυτή του iGO8 για Windows Mobile, που θεωρώ ιδανική. Στο iGO8 είχες εκφώνηση στα 10 χλμ, στα 3 χλμ, στο 1 χλμ, στα 300 μετρα, στα 100 μετρα και στη στροφή. Στο Primo για android, αναλογα τη φωνη που επιλέγεις σου μιλαει στο 1 χλμ, και μετα λιγα μετρα πριν τη στροφη (με επίπεδο λεπτομερειας ΜΕΣΑΙΟ) ή στα 800 μετρα και μετά στα 100 μετρα (ΦΛΥΑΡΟ, η καλυτερη επιλογη). Εκτος αυτου στο ΦΛΥΑΡΟ επαναλαμβανει συχνα τη στροφη (π.χ. "στριψτε στη δευτερη δεξια δεξια"). Εχω καταλαβει οτι αυτο το τελευταιο ειναι γιατι εχει οδηγία στα 100 και στα 50 μετρα και δεν προλαβαινει να τελειωσει την εκφωνηση για τα 100 και λεει μονο την τελευταια λεξη για τα 50.

    Εχω προσπαθησει να καταλαβω τα config files αλλα δε βρηκα πουθενα documentation, και εχουν τοσες παραμετρους ωστε να μοιαζει σαν ψυλλος στα αχυρα η δουλεια. Π.χ. δεν καταλαβαινω γιατι, ενω μεσα στα αρχεια ειναι ορισμενες οι αποστασεις των 1000μ, των 300μ κλπ κλπ, δεν τις εκφωνει καθολου. Υποψιαζομαι οτι εχει καποια παραμετρικη ρυθμιση ωστε να παρακαμπτει σημεια λόγω ταχυτητας. Οπως και να εχει, δεν βρηκα πουθενα οδηγιες για το πως φτιαχνεις ενα voice file. Εχω χρησιμοποιησει τις φωνες του odytsak, τη venera v.18xxxxx, μια αλλη venera που βρηκα προσφατα, τις απλες φωνες απο τα TTS της Loquendo... ολα πανω - κατω ιδια συμπεριφορα.

    2ον. Σχεδον μαζι με την αλλαγη απο iGO8 σε Primo, αρχισα να χρησιμοποιω χαρτες Navteq (τωρα HERE) αντι των αγαπημενων μου της TeleAtlas (τωρα TomTom). Στους ΗΕRE λοιπον μου δινει συνεχως και αλυπητα οδηγιες για αναστροφη! Σαν να νομιζει οτι ειμαι μονος μου στο δρομο, οποτε γιατι να μη στριψω ενα πραμα! Τεχνικα δεν ειναι αναστροφη γιατι ο δρομος ειναι διπλης κυκλοφοριας με νησιδα αλλά κανονικα δεν θα επρεπε να τις κοβει αυτες; Στον TomTom γινεται κανονικα η πλοηγηση με μεγαλυτερη παρακαμψη, χωρις ομως την αναστροφη. Στο sys.txt δε βρηκα καμμια εντολη να κοβει τις αναστροφες (το "allow_uturn=0" δε δουλευει) και το μονο που σωζει απο αυτην την ιστορια ειναι το σκιν του DimkaWa που εχει επιλογη για αποφυγη συγκεκριμενου ελιγμου. Και αυτο δε θα με χαλαγε να μπορουσα να το ενσωματωσω στο βασικο skin, κυριως γιατι εχω καταλαβει πως, με καποιο skin φορτωμενο, καθυστερει στις εκφωνησεις και φτανει ας πουμε να πει "σε 100 μετρα στριψτε δεξια" ενω εισαι σχεδον πανω στη στροφη!

    Αυτα, θα ειμαι ευγνωμων στον οποιονδηποτε μπορει να με διαφωτισει!

  2. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον paslero για το χρήσιμο μήνυμα :

    aldibiki (25-10-2015),Petros (29-09-2015)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06-11-2014, 01:07

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit