Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 1 από 1

Θέμα: Οι εντυπώσεις μου με τους χάρτες της HERE

  1. #1
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.960
    Ευχαρίστησε
    3.278
    Τον ευχαρίστησαν 2.221 φορές σε 1.139 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος

    Οι εντυπώσεις μου με τους χάρτες της HERE

    Έχοντας πολλές υποχρεώσεις αυτό το χρόνο (γάμους, βαπτίσεις, συνέδρια, παρουσιάσεις, προσκλήσεις απο φίλους, κλπ, κλπ), εκ των πραγμάτων έπρεπε να ταξιδέψω σε αρκετές περιοχές της χώρας μας. Χρησιμοποίησα τους χάρτες και τις εφαρμογές της HERE από το κινητό μου (HERE WeGo & HERE Map Creator). Είχα μαζί μου και 3 εφεδρικές μπαταρίες για το κινητό. Σκοπός μου με την ευκαιρία των υποχρεώσεων που είχα, ήταν να επισημάνω και να ενημερώσω-διορθώσω-προσθέσω, τυχόν ελλείψεις σε δρόμους και σημεία ενδιαφέροντος των χαρτών της HERE, με επι τόπου καταγραφή μέσω της εφαρμογής HERE Map Creator απο το κινητό μου.


    Μεγάλη εντύπωση μου έκαναν:

    - Στη Λευκάδα: Το φαράγγι της Μέλισσας με τα μονοπάτια του, καθώς και ο καταρράκτης Δημοσάρι







    - Στη Κέα(Τζιά): Υπήρχε η καταγραφή των μονοπατιών και αναλυτικά του αρχαιολογικού χώρου. Προσωπικά περπάτησα το Μονοπάτι 6.



    - Στο Δεσποτικό Κυκλάδων: Υπήρχε η καταγραφή των μονοπατιών και του αρχαιολογικού χώρου



    - Στη Δήλο: Υπήρχε η καταγραφή των μονοπατιών του αρχαιολογικού χώρου, έλλειπαν ορισμένα σημεία ενδιαφέροντος.




    - Αρχαία Μεσσήνη: Υπήρχε αναλυτικά ο αρχαιολογικός χώρος




    - Στον Καστό: Όμορφο και ήσυχο νησάκι, καλά χαρτογραφημένο, έλλειπαν 4 σημεία ενδιαφέροντος.

    Οι εντυπώσεις μου θετικές και από Πελοπόννησο. Σπάρτη, Μολάοι, Μονεμβάσια (μονοπάτια στο κάστρο & ΡΟΙ), Πολυλίμνιο, Νέο Οίτυλο, Λιμένι, Αρεόπολη, Καλαμάτα, Πύλος, κλπ,κλπ, καλά χαρτογραφημένα και με αρκετά σημεία ενδιαφέροντος.
    Επίσης οδήγησα τη νέα Ιόνια Οδό απο Αντίρριο έως Άρτα, και μετά στα υπέροχα Τζουμέρκα (Ροδαυγή, Καταρράκτης, Άγναντα, κλπ, κλπ), χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Εντυπωσιακά ήταν επίσης, το Αιτωλικό, η Πάλαιρος, η Πογωνιά, η παραλία Βαθυαβάλι. Καλά χαρτογραφημένα, και με αρκετά ΡΟΙ. Όπως επίσης η Πάρος και η Αντίπαρος (θαυμάσια).

    Όλες οι διαδρομές μου ήταν μικτές, άσφαλτος, χωματόδρομοι, μονοπάτια, ακτοπλοϊκές γραμμές.

    Άλλο ένα εντυπωσιακό που παρατήρησα στους χάρτες της HERE είναι ότι έχει καταγράψει και τις ''υπο-κατασκευή'' οδούς όπως:

    - Άκτιο-Αμβρακία Α52 (Αμβρακία οδός)



    - Κορομηλιάς-Κρυσταλλοπηγής



    - Κουβαράς-Μπαμπίνι (με επέκταση μελλοντικά για Αστακό)



    Είναι οι δρόμοι με διακεκομμένες γραμμές που βλέπετε στους χάρτες της HERE, οι οποίοι όταν θα είναι έτοιμοι και παραδοθούν, θα οδηγηθούν με τα αυτοκίνητα της HERE και θα ανοίξουν για πλοήγηση.


    Εν κατακλείδι κατέγραψα με το Map Creator Android αρκετά ΡΟΙ και λίγους χωμάτινους δρόμους και μονοπάτια. Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τους χάρτες της HERE και δεν αντιμετώπισα κανένα ουσιαστικό πρόβλημα στα ταξίδια μου. Τους εμπιστεύομαι!!!
    Navigation - Expanding our Horizons!


    Κρυφό περιεχόμενο ------------------------------ Κρυφό περιεχόμενο

  2. Τα παρακάτω 15 μέλη ευχαριστούν τον Petros για το χρήσιμο μήνυμα :

    Brecx (21-08-2017),castor (20-08-2017),Cherouvim (21-08-2017),Dynamic (20-08-2017),Farkadonitis (20-08-2017),hrinav (19-08-2017),ionathan (20-08-2017),Kyr (20-08-2017),lneam (19-08-2017),mal (24-08-2017),Mercier (20-08-2017),orionas (21-08-2017),Quibell (20-08-2017),tsipiripo (20-08-2017),Vasilis (21-08-2017)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28-07-2016, 17:39
  2. To Facebook χρησιμοποιεί τους χάρτες της Nokia HERE
    από Elonor για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05-05-2015, 08:24
  3. Πώς η TomTom δημιουργεί τους ψηφιακούς της χάρτες
    από Ester για το φόρουμ Χαρτογράφηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11-07-2014, 08:36
  4. Οδηγός : Παίζοντας με τους χάρτες της Garmin
    από Kyr για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27-01-2014, 16:23
  5. Κράνος με GPS καθοδηγεί τον αναβάτη χρησιμοποιώντας τους χάρτες της Google
    από Farkadonitis για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30-06-2013, 11:55

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit