Σελίδα 11 από 12 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 101 έως 110 από 117

Θέμα: Garmin nuvi 3597 LMTHD & LMT

  1. #101
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης

    Question Δοκιμή;

    Είχα την χαρά να έχω ένα 3597 στα χέρια μου για αρκετές ημέρες χάρις στον Κυριάκο, αλλά, δυστυχώς, κάποιες δυσάρεστες καταστάσεις δεν μού επέτρεψαν να το δοκιμάσω όπως θα ήθελα.

    Λοιπόν:

    Το μηχανάκι είναι αρκετά πιο γρήγορο από τον προκάτοχό του, με πολύ πιο ωραία εμφάνιση, τόσο στο εξωτερικό του όσο και στο εσωτερικό (λογισμικό). Η βάση του είναι πιο καλή σε ποιότητα, αν και κάποιες στιγμές μού έλειπε η βάση του 3760 (ειδικά στο βγάλσιμο τής συσκευής). Στη εξωτερική του εμφάνιση τα μειονεκτήματά του είναι το πάχος του και η θέση τής θύρας USB που σε αναγκάζει να έχεις την συσκευή ή μπρούμητα (με φόβο να γδαρθεί το γυαλί) ή σε κλίση.

    Στο κλείδωμα των δορυφόρων είναι λίγο πιο γρήγορο από τον προκάτοχό του. Ειδικά σε εκκίνηση μετά από κάποιες μέρες αδράνειας ή σε απομακρυσμένο σημείο (από την τελευταία λειτουργία) έχει κάποιο θέμα, που ως ένα σημείο είναι λογικό. Δεν παρουσιάζει το φαινόμενο τής απώλειας θέσης σε ανάμεσα ψηλά κτήρια σε τέτοιο βαθμό όσο το προηγούμενο μοντέλο αλλά έχει κι αυτό τα θέματά του.

    Επίσης, έχει κάποιο θέμα με τους χάρτες: δεν μπορεί να ανταπεξέλθει με κάποιον συνδυασμό χαρτών ενεργοποιημένο. Π.χ. σβήνει με τον Recreational ενεργοποιημένο μαζί με κάποιον άλλο.

    Οι δρομολογήσεις του έχουν κάποιο πρόβλημα, ειδικά με τον NAVTEQ. Κάνει κάποιους περίεργους κύκλους (στην Αθήνα που το δοκίμασα) στις πυκνοκατοικημένες περιοχές, που αν παρακάμψεις την δρομολόγηση που σού δίνει και πας από τον δρόμο που, ίσως, ξέρεις (όπως έκανα στην έναρξη διαδρομής από το σπίτι μου) έμεινε για λίγο αδρανές δείχνοντας μόνο την θέση μου, χωρίς να κάνει επαναδρομολόγηση ή να εμφανίσει κάποιο μήνυμα (ένα "Πού πάς, βρε στραβάδι!", ρε παιδί μου...).

    Όσο για την αποφυγή διοδίων υπάρχει πλήρης αποτυχία. Στο κλασικό παράδειγμα, πλέον, Αθήνα-Χορευτό τα έκανε μαντάρα. Δείτε τις εικόνες και κόψτε μεγαλεία:






    Πέρα από μια ωραία εμφάνιση, κάποια βελτίωση στην ταχύτητα και κανά-δυο λειτουργίες παραπάνω (όπως η αποφυγή περιβαλλοντικών ζωνών, που στην περίπτωσή μου δεν μού χρειάζεται, το όχημά μου έχει ελευθέρας) δεν νομίζω πως υπήρχε λόγος ύπαρξής του, αφού ο προκάτοχός του κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα (στην πράξη).
    Πάρε το μηδέν!

  2. Τα παρακάτω 4 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    ionathan (10-01-2014),paris (10-01-2014),pavlitakis (10-01-2014),Petros (10-01-2014)

  3. #102
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Μήπως εκτός από αποφυγή διοδίων είχες βάλει και αποφυγή αυτοκινητοδρομων? Δεν είναι ατέλεια αυτό αλλά κάτι πάει εντελώς λάθος.
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  4. Μέλη που ευχαριστούν τον/την pavlitakis για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (10-01-2014)

  5. #103
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως εκτός από αποφυγή διοδίων είχες βάλει και αποφυγή αυτοκινητοδρομων? Δεν είναι ατέλεια αυτό αλλά κάτι πάει εντελώς λάθος.
    Αυτό είναι ένα χρόνιο πρόβλημα που το κάνει ΚΑΙ με τον AutoDrive ΚΑΙ με τον δικό μου χάρτη, κι έχει συζητηθεί κι εδώ αλλά και αλλού. Το παράδοξο είναι πως αυτό το έκανε (δεν ξέρω αν το κάνει ακόμα) ΚΑΙ το Navigon.


    Τους έχω στείλει mail που στην αρχή δεν το κατάλαβαν (αν και τους είχα δώσει αναλυτικά συντεταγμένες-GPX εικόνες και πλήρεις οδηγίες) αλλά αφού τους το ζωγράφισα πήρα την (γραφική) απάντηση:
    Thanks for the reply and the additional information. I will most definitely pass this along to our automotive team to look at. They will investigate and hopefully have this fixed in a future map update. I appreciate you bringing this to our attention.


    Η παραπάνω απάντηση μού ήρθε στις 19/1/2013. Έκτοτε, έχει περάσει ένας χρόνος και τρία πουλάκια κάθονται στού Γέρακα την μάντρα, αλλά η Garmin δεν μπορεί να κάνει πλοήγηση ακόμα προς αυτήν την μάντρα διότι παρεμβάλλονται τα διόδια στα Στενά του Σαρκαφλιά!

    Φυσικά, οι "ξέρετε ποιοι" τηρούν σιγή ιχθύος, αν και φτωχοσυγενείς! (Τελικά είμαι κακός...)
    Πάρε το μηδέν!

  6. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    paris (10-01-2014),Petros (10-01-2014)

  7. #104
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Νίκο ευχαριστώ που έγραψες την γνώμη σου για το GPS, και λυπάμαι για το δυσάρεστο που σου συνέβη κατά την διάρκεια των εορτών.
    Γράφεις παραπάνω
    Στη εξωτερική του εμφάνιση τα μειονεκτήματά του είναι το πάχος του και η θέση τής θύρας USB που σε αναγκάζει να έχεις την συσκευή ή μπρούμητα (με φόβο να γδαρθεί το γυαλί) ή σε κλίση.
    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Βρίσκεις την συσκευή λεπτή ή παχιά; Σε εμένα φαίνεται πολύ λεπτή πάντως. Όσο για τη θύρα USB συμφωνώ ότι θα έπρεπε να ήταν κάπου αλλού τοποθετημένη, εγώ την έχω σε κλίση πάντως.
    Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα. Το μεγάλο πρόβλημα της Garmin είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με το Software, και αυτό πρέπει να διορθώσει. Δεν έχει καταφέρει να ''δέσει'' τους χάρτες με το λογισμικό της, και από πληροφορίες που έχω το ίδιο χάλι θα είναι και οι νέες συσκευές της που ανακοίνωσε για το 2014. Το πρόβλημα των δρομολογήσεων το είχα αναφέρει εξ αρχής, και είναι εμφανές σε όσους έχουν συσκευές Garmin.

  8. Τα παρακάτω 3 μέλη ευχαριστούν τον Kyr για το χρήσιμο μήνυμα :

    Farkadonitis (10-01-2014),paris (10-01-2014),Petros (10-01-2014)

  9. #105
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο ευχαριστώ που έγραψες την γνώμη σου για το GPS, και λυπάμαι για το δυσάρεστο που σου συνέβη κατά την διάρκεια των εορτών.
    Να 'σαι καλά...!


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις παραπάνω

    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Βρίσκεις την συσκευή λεπτή ή παχιά; Σε εμένα φαίνεται πολύ λεπτή πάντως. Όσο για τη θύρα USB συμφωνώ ότι θα έπρεπε να ήταν κάπου αλλού τοποθετημένη, εγώ την έχω σε κλίση πάντως.
    Πάντα με πρότυπο το 3760 (μετασκευασμένο σε 3490) αλλά και το ίδιο το 3490 είναι παχιά. Στην τσέπη είναι κάπως...


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα. Το μεγάλο πρόβλημα της Garmin είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με το Software, και αυτό πρέπει να διορθώσει. Δεν έχει καταφέρει να ''δέσει'' τους χάρτες με το λογισμικό της, και από πληροφορίες που έχω το ίδιο χάλι θα είναι και οι νέες συσκευές της που ανακοίνωσε για το 2014. Το πρόβλημα των δρομολογήσεων το είχα αναφέρει εξ αρχής, και είναι εμφανές σε όσους έχουν συσκευές Garmin.
    Όπως έχω πει και αλλού, η Garmin ΔΕΝ σέβεται τον πελάτη. Απ' ότι έχω διαβάσει σε πολλές χώρες τής Ευρώπης υπάρχει πολύ σοβαρότερο πρόβλημα στις δρομολογήσεις απ' ότι στην Ελλάδα. Άρα, δεν είμαστε μόνο εμείς που ως ψωροκώσταινα είμαστε αμεληταία ποσότις, αλλά έίναι γενικό το κακό. Χάρτες πάνε κι έρχονται, αναβαθμίσεις που φτιάχνουν το ένα και χαλάνε το άλλο και βαρκούλες που αρμενίζουν.

    Κάποιες φορές νοσταλγώ τις εποχές με τους χάρτινους χάρτες τόσο στο δρόμο όσο και στας εξοχάς.


    Υ.Γ. (για να μην παρεξηγηθώ): Γουστάρω τις συσκευές Garmin γιατί μού δίνουν κάποια πράγματα που άλλες εταιρείες δεν μπορούν να προσφέρουν, έχω και δύο σχετικά ακριβές συσκευές. Γκρινιάζω γιατί θέλω σωστά προϊόντα. Αν δεν ενδιαφερόμουν θα έριχνα μαύρη πέτρα.
    Πάρε το μηδέν!

  10. Τα παρακάτω 4 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    Farkadonitis (10-01-2014),ionathan (10-01-2014),Kyr (10-01-2014),Petros (10-01-2014)

  11. #106
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Επειδή εγώ δεν φοβάμαι μη παρεξηγηθώ, λόγω του ότι δεν έχω να κερδίσω ή να χάσω τίποτα (την πλήρωσα την 3597, δεν μου τη χάρισαν), έγραψα απο την αρχή που έπιασα το GPS στα χέρια μου τις εντυπώσεις μου. Αλλά και απο ότι διαβάζω σε φόρουμ, παντού τα ίδια προβλήματα έχουν. Το μόνο καλό (για όποιον το χρειάζεται) είναι οτι μπορείς να του βάλεις πολλούς χάρτες και ιδιαιτέρως τους HERE Maps. Κάτι θα έπρεπε να έχει κάνει ήδη για αυτό απο καιρό η εταιρία, και όχι να κοροιδεύει τους πελάτες της.






    ΥΓ.
    Πάντα έχω μαζί μου έντυπους χάρτες!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kyr : 10-01-2014 στις 20:38

  12. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Kyr για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (10-01-2014)

  13. #107
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Έχουμε ενημέρωση του Time Zone Map στην έκδοση 14.00 με μέγεθος 575 ΚΒ.


  14. #108
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Έχουμε αναβάθμιση υλικολογισμικού (firmware) στην έκδοση 4.20.





    με τις παρακάτω αλλαγές......





    και από την ιστοσελίδα της Garmin....



  15. #109
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Νέα ενημέρωση της βάσης δεδομένων τών παρόχων FM traffic 3.90.


  16. #110
    Co-editor Το avatar του χρήστη Kyr
    Εγγραφή
    03-08-2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Συσκευές: Garmin nuvi 3597 LMT, Lumia 920 Λογισμικά: HERE Drive+, HERE Maps, Windows Phone
    Μηνύματα
    570
    Ευχαρίστησε
    270
    Τον ευχαρίστησαν 347 φορές σε 205 μηνύματα
    Όνομα
    Κυριάκος
    Ενημέρωση του region file στο localization data v 3.80



  17. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Kyr για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (15-06-2014)

Σελίδα 11 από 12 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 9101112 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 14-01-2018, 10:22
  2. Garmin RV 770 LMT-S
    από Petros για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17-01-2017, 11:52
  3. Garmin nuviCam™ LMTHD
    από Elonor για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26-05-2015, 07:34
  4. Ερώτηση : Εφεδρική μπαταρία για Garmin 3597 ;
    από Kyr για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05-12-2013, 02:41
  5. Garmin nuvi 3598LMT-D
    από Petros για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15-08-2013, 02:32

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit