Σελίδα 2 από 26 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 11 έως 20 από 258

Θέμα: TopoNavigator Android πρόσφατη έκδoση 4.0.7

  1. #11
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Όχι, Θανάση, γλυκιέ μου. Μόνο για οικισμούς έχει. Επειδή πήγα από εκεί, χωρίς να έχω και πολύ χρόνο, σπό τη συζήτηση κατάλαβα πως είναι ακόμα σε πρωταρχικό στάδιο και σίγουρα θα υπάρξουν βελτιώσεις-προσθήκες. Διαδρομές καταγράφει, εξαγάγει αλλά δεν φορτώνει (εξωτερικές).
    Πάρε το μηδέν!

  2. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    mastoris than. (20-02-2013),pavlitakis (21-02-2013)

  3. #12
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Καλά, είναι δυνατόν να μην έχει αναζήτηση σημείου με συντεταγμένες; Εντάξει, δεν λέω άλλα...

    Ευχαριστώ Νικόλα.

  4. Μέλη που ευχαριστούν τον/την mastoris than. για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (20-02-2013)

  5. #13
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγω παλι οτι πηρα πηρα. Δεν εχω αλλο χωρο για χαρτες εκτος απο το ρεζερβε -που εχω κανει ετσι για το γαμώτο δηλαδη με το καλο οταν βγει -το streetpilot
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  6. #14
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ

    Cool Εχω χασει επεισοδια?

    Νικο πριν απο λίγο καιρό τα έχωνες στη γκάρμιν και νάβτεκ για μπαγκς και ατελές λογισμικό
    και ότι δεν πρεπει να πουλάνε κάτι σε Beta μορφή κλπ κλπ.
    Τώρα σε βλέπω με αυτή τη μούφα, που έχουνε βγάλει και ζητάνε και λεφτά, να εισαι ανεκτικός,
    να τους συγχωρείς και να μας λες οτι είναι αρχή και ότι στο μέλλον θα το διορθώσουν.
    Γιατί δεν φτιάξανε καλύτερο λογισμικό πριν βγει στην αγορά? Δεν ξέρανε?
    Και γιατί δεν ρωτάγανε πριν ζητήσουν λεφτά για κάτι που δε δουλεύει σωστά?
    Υπάρχει δυνατότητα επιστροφής χρημάτων?

    Μάλλον εχω χάσει συνέχειες γιατί πρόκειται περί κάκιστου λογισμικού.
    Μηπως κατι μας κρύβεις?
    Που πήγε αυτή η κριτική σου για ατελή προιόντα με αγοραστές ΒΕΤΑ testers?

    λέγε γρήγορα τι τρέχει?
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  7. #15
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Δεν τα χώνω μόνο στην Garmin, αλλά σε όσους με ενοχλούν (μαζί κι εσύ).

    Μάλλον, ποτέ δεν θα καταλάβετε το σκεπτικό μου (αν και σκέφτομαι πολύ απλά). Οπότε, (ξανα)εξηγούμαι:

    Η Garmin μού προσφέρει ένα προϊόν επί πληρωμή. Θέλω να είναι άψογο! Και να κάνει σωστά αυτά που λέει πως κάνει.
    Σωστά ως εδώ; Φυσικά, μπορώ να συγχωρήσω λάθη, γιατί, αν μη τι άλλο, ως προγραμματιστής ξέρω πόσο δύσκολο είναι να παραδώσεις ένα προϊόν τέλειο.
    Αν, ας πούμε, η Garmin διόρθωνε σταδιακά τα λάθη της με firmware ίσως να το δεχόμουν. Αλλά τις περισσότερες φορές φτιάχνει ένα, χαλάει άλλο.
    Ένα, επίσης πολυδιαφημισμένο ατού της ήταν το Garmin Guidance 3.0 (ναι ο σύνδεσμος δεν δουλεύει, τουλάχιστον σήμερα), μπορείτε όμως, να πάρετε μια ιδέα από εδώ) που σε πολλές περιπτώσεις δεν δούλεψε σωστά, γι' αυτό, ίσως, και δεν το αναφέρει στις νέες συσκευές (2013 line) και στα specs τών παλιών αναφέρεται αλλά δεν υπάρχει πια ο σύνδεσμος προς την σελίδα του. Τυχαίο; Δεν νομίζω, γιατί έχει πέσει αρκετή γκρίνια περί τούτου. Η Garmin ξέρει πολύ καλά πως δεν πρόσφερε αυτά που υποσχέθηκε και το "κατέβασε".
    Είναι σαν να μού λες βάζω εγώ τους όρους αλλά δεν τους τηρώ. Όπως ξέρεις, έχω δυο συσκευές Garmin: ένα Nuvi 3760 που το έχω μετετρέψει σε 3490 κι ένα Oregon 450. Από το 3760 δεν ήμουν απόλυα ικανοποιημένος, από το 3490 έχω ενστάσεις για πολλά πράγματα. Βέβαια, αν πάλι το άλλαζα πάλι Garmin θα έπαιρνα για δύο λόγους:
    1. Δεν είμαι ο τύπος που χρησιμοποιεί πολύ το GPS για καθημερινή χρήση (αν κι εχτές με γκάστρωσε να πάω από το Πολύγωνο στο Π. Ψυχικό) παρά μόνον σε σπάνιες περιπτώσεις που τις περισσότερες φορές με πήγε καλά. Το χρησιμοποιώ συνήθως στις διακοπές που από πριν προγραμματίζω τις διαδρομές τα σημεία που θα πάω, τα αποθηκεύω στην συσκευή και πάω στα τυφλά. Οπότε είναι απίστευτη η ευκολία που μού προσφέρουν τα MapSource/BaseCamp.
    2. Όπως είπα παραπάνω, τα MapSource/BaseCamp μού έχουν δώσει απίστευτη ελευθερία κινήσεων σε πολλά πράγματα εκτός από τα ταξίδια-διακοπές που ανέφερα, όπως εισαγωγή/εξαγωή POIs, GPX, ιχνών, κτλ, ακόμα και για έλεγχο τοής πληρότητας τού χάρτη, που δεν τα κάνει άλλη συσκευή (νομίζω).
    3. Παίρνουν πολλούς χάρτες και μπορώ να διαλέξω ποιον θα χρησιμοποιήσω (αναλόγως πληρότητος).
    4. Μπορώ να κατασκευάσω χάρτες (δεν μιλώ για τον δικό μου, αυτόν που τουλάχιστον ξέρεις γιατί έχω κι άλλους) αλλά για αυτούς που μπορεί να φτιάξει ο καθένας. Επίσης με το πείραγμα τού TYP, επίσης, μπορούμε να βλέπουμε τον χάρτη όπως θέλουμε εμείς.

    Φίλος μου πωλητής (που κινείται εντός Αττικής, εκτός Αθηνών) έχει έρθει πολλές φορές σε κατάσταση τρέλας με το 3590LMT (που τού πρότεινα εγώ να πάρει), δεν θέλω να μπ σε λεπτομέρεις.
    Από την άλλη το Oregon το θεωρώ τέλειο και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος από αυτό. Κάνει ότι πρέπει να κάνει (από αυτά που έγραφε στις προδιαγραφές του) κι από την άλλη βελτιώθηκε στο πέρασμα τού χρόνου με νέες προσθήκες χαρακτηριστικών. Και ΠΟΤΕ δεν μού παρουσίασε πρόβλημα, αν και το έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο από το 3760/3490. Το χρησιμοποιώ πολλές φορές για περπάτημα ακόμα και εντός Αθήνας, σε σημείο που έχω γίνει γραφικός, και οι φίλοι με δουλεύουν.

    Τέλος (για την Garmin) έχουμε να κάνουμε με έναν κολοσσό που μπορεί να ελιχθεί και να να προσφέρει σωστά προϊόντα. Το χρήμα ρέει (προς τα πού; ) άφθονο.

    Για την Ανάβαση: προ Garmin Χρησιμοποιούσα χάρτες της κατά κόρον. Από τους περισσότερους ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος (κάποιοι, 2004-2005, δεν είχαν σωστά ένα-δυο μονοπάτια, που δεν με πείραξε και πολύ). Τώρα, έρχεται και σού δίνει ένα δωρεάν προϊόν που κάνει αυτά που σού λέει. Τα 40 ευρώ τα δίνεις μόνο για τον χάρτη τής Ανάβασης που πιστεύω πως είναι καλά τα χρήματα ώστε να τον έχεις σε τρεις συσκευές. Είναι ο χάρτης όπως θα τον έπαιρνες σε χαρτί. Μόνο οι εικόνες, χωρίς πλοήγηση. Ουσιαστικά είναι μόνο για πεζοπορία-καταγραφή.
    Όπως κάθε (free) προϊόν όταν βγαίνει (ειδικά στο Google Play) δεν είναι ολοκληρωμένο, αλλά ακολουθώντας την free Φιλοσοφία (είδε OruxMaps, OsmAnd, κτλ) εμπλουτίζονται σιγά-σιγά με νέα χαρακτηριστικά. Το OruxMaps είναι, φυσικά, μακράν το καλύτερο, αλλά δεν έχει το Κτηματολόγιο (κάποιους τους ενδιαφέρει) και φυσικά δεν μπορείς να έχεις και τον Χάρτη τής Ανάβασης.
    Το μόνο μείον στην υπόθεση είναι το
    Με την αγορά ενεργοποιείται μια εγκατάσταση της εφαρμογής για 3 συσκευές του ίδιου χρήστη: δύο άδειες για το 2013 (με ελάχιστη χρονική απόσταση 1 μηνός) και μία το 2014. Για τις άδειες αυτές παρέχεται πρόσβαση στον TopoNavigator IMS μέχρι το τέλος Μαρτίου 2015 (24 μήνες). Το κλιμακωτό αυτό σύστημα αδειοδότησης καλύπτει την πιθανότητα αντικατάστασης της συσκευής λόγω επιδότησης.

    Μετά το τέλος αυτής της περιόδου, ο χρήστης θα μπορεί να ανανεώσει τη σύνδεσή του ή να παραμείνει με ενεργούς τους κατεβασμένους χάρτες.

    Εναλλακτικά, μπορείτε να πραγγείλετε την κάρτα TopoNavigator Extreme SDcard, χωρητικότητας 16 Gb, που έχει προφορτωμένο τον TopoNavigator Terrain IMS έως και την κλίμακα 1:25.000 (επίπεδο 15).

    Πηγή
    που θα μπορούσε να είναι εμφανές στην σελίδα τού Google Play, αλλά κι έτσι την κάνει τη δουλειά του.

    Τέλος, ενώ η Garmin έχει αρκετούς προγραμματιστές το TopoNavigator έχει μόνον έναν (Ρυθμίσεις -> Περί...). Ναι, δεν υπάρχουν χρήματα για περισσότερα, ίσως, και, ειδικά τώρα με την κρίση γνώμη μου είναι πως πρέπει να υποστηρίξουμε τις Ελληνικές επιχειρήσεις (τουλάχιστον αυτές που κάνουν τους δουλειά τους). Κάποιοι βρίζουν ή κατηγορούν την GeoData γιατί έχει καιρό να βγάλει αναβάθμιση τού χάρτη της κι εξυμνούν άλλη εταιρεία επειδή κάνει την δουλειά της. Αν σκεφτούν τι αγώνα τραβάει η κάθε επιχείρηση με αυτήν την κρίση, ίσως να το ξανασκεφτόντουσαν λίγο παραπάνω πριν εκφέρουν γνώμη. Ναι, κι εγώ είναι δυσαρεστημένος με την καθυστέρηση τής αναβάθμισης τού AutoDrive, αλλά ευελπιστώ πως κάποια στιγμή θα την πάρω και δεν θα σταματήσει η παραγωγή του. Δεν θα ήθελα κάποιους άνεργους παραπάνω ούτε κι έναν χάρτη λιγότερο.\

    Συνεπώς, δεν αγοράζεις το λογισμικό. Το κατεβάζεις κι αν δεν σού αρέσεις το απεγκαθιστάς. Αν θέλεις, επίσης, αγοράζεις τους χάρτες τής Ανάβασης. Είναι τίμια πρόταση. Πιστεύω πως ήταν ακόμα πιο τίμια αν σού έδινε την δυνατότητα να δουλέψεις για λίγο (demo) τους χάρτες τής Ανάβασης (χωρίς να τους αποθηκεύει).

    Υ.Γ. Ελπίζω πως η Ανάβαση θα καταλάβει πως θα πρέπει να δώσει τον διανυσματικό (vector) χάρτη της και για Android. Να ρίξει την τιμή και να βγάλει το img αρχείο για πώληση αυτόνομα.
    Πάρε το μηδέν!

  8. #16
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Στην σελίδα τού TopoNavigator Android μπορούμε να διαβάσουμε διάφορα κείμενα (μέσω τών συνδέσμων στη σελίδα αυτή) και να πάρουμε βοήθεια ή μια ιδέα για το πρόγραμμα. Αναφορικά θα επισυνάψω δύο σελίδες ώστε να λυθούν κάποιες απορείες:

    Στόχος: Διαρκής πρόοδος

    Το TopoNavigator Android που έχετε ήδη εγκαταστήσει στη συσκευή σας δεν είναι παρά η πρώτη μορφή μιας mobile χαρτογραφικής εφαρμογής αντάξιας του TopoNavigator PC. Στην έκδοση 1.0 που διατίθεται, έχει απλά δημιουργηθεί η υποδομή της λήψης, αποθήκευσης και απεικόνισης των χαρτών, η μηχανή καταγραφών και μια βασική αναζήτηση και έχουν τεθεί σε δοκιμή και την κρίση των χρηστών. Παράλληλα, κάτι που μπορεί εύκολα να διαφύγει της αντίληψης όσων εξετάζουν την εφαρμογή ανεξάρτητα από τους χάρτες, έχει ολοκληρωθεί μια πολύ μεγάλη προσπάθεια δημιουργίας του TopoNavigator Internet Map Server, εξ' ολοκλήρου κατασκευασμένου από την εταιρεία μας. Ουσιαστικά, η AnaDigit είναι μία από τις ελάχιστες εταιρείες παγκοσμίως που διαθέτει μια δική της εφαρμογή που τρέχει τους δικούς της χάρτες από δικό της σέρβερ.

    Η AnaDigit θα υλοποιήσει στο TopoNavigator Android την ίδια πολιτική που εφήρμοσε από το 2005 μέχρι σήμερα στο TopoNavigator PC: διαρκής εξέλιξη της εφαρμογής, διαρκής αναβάθμιση των χαρτών, σταθερή υποστήριξη των χρηστών. Έτσι, η άπαξ (και για 2 χρόνια) καταβολή του τιμήματος απόκτησης σηματοδοτεί για τον χρήστη την είσοδό του σε μια διαδικασία προόδου και για την εταιρεία τη δέσμευσή της σε ένα ηθικό συμβόλαιο.

    Ποιά θα είναι τα επόμενα βήματα? Για την πρώτη αναβάθμιση, που θα διατεθεί αρχές Μαρτίου, προετοιμάζονται 4 σημαντικές βελτιώσεις:
    1. Speed related Αuto Zoom (μεταβολή της κλίμακας ανάλογα με την ταχύτητα του οχήματος)
    2. Στην Εύρεση, αυτόματη προσαρμογή της κλίμακας στο zoom level απεικόνισης του οικισμού.
    3. Σημαντικές βελτιώσεις στη διαχείριση των off-line χαρτών.
    4. Νέες λειτουργίες στη διαχείριση σημείων και γραμμών και εισαγωγή αρχείων KML/GPX.

    Παράλληλα, είναι σε φάση εξέλιξης η πλοήγηση On line, δηλ. η λήψη αρχείου όδευσης και οδηγιών όντας συνδεδεμένοι στο Ίντερνετ, υπό ποικίλα προφίλ οχήματος.

    Πηγή
    Knowledge base

    1. ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ

    1.1. Αν είσαστε σε κατάσταση καταγραφής και ανοίξετε άλλη σελίδα/εφαρμογή (πχ. e-mail, gmail, τηλέφωνο), η εφαρμογή εξακολουθεί να καταγράφει.

    2. ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΧΑΡΤΗ

    2.1. Όταν έχετε στίγμα GPS και μετακινήσετε το χάρτη για να δείτε κάτι άλλο ή για να μετρήσετε μια απόσταση, δεν είναι απαραίτητο να πατήσετε το κουμπί της επικέντρωσης: ο χάρτης θα επικεντρωθεί στο GPS fix μετά από 10 δλτ από τη στιγμή της τελευταίας μετακίνησης.

    2.2. Η μέτρηση αποστάσεων είναι δυναμική: αν αφήσετε τον κέρσορα σε ένα σημείο, καθώς κινείστε στο χώρο θα δείτε την απόσταση να μεταβάλεται συνεχώς, καθρεφτίζοντας την εκάστοτε τιμή ανάμεσα στην τρέχουσα θέση σας και το καθορισμένο σημείο.

    3. ΦΑΚΕΛΟΙ

    3.1. Οι φάκελοι των διαφόρων τύπων χαρτών αρχικά αποθηκεύονται στη διεύθυνση android/data/anadigit.toponavigator.maps/data. Τα ονόματα των φακέλων είναι αυτοεξηγούμενα, δηλ. ο φάκελος που περιέχει τον χάρτη TopoNavigator Terrain GR λέγεται tn_terr_gr.

    3.2. Μπορείτε να μετακινήσετε ένα φάκελο από το ένα αποθηκευτικό μέσον σε ένα άλλο με τη βοήθεια του διαχειριστή αρχείων του λειτουργικού. Στην εξωτερική μνήνη (συνήθως κάρτα SD), δημιουργείστε ένα φάκελο Toponavigator και μεταφέρετε τον φάκελο tn_terr_gr (για παράδειγμα, αν πρόκειται για τον ελληνικό TopoNavigator Terrain). Αν έχετε κατεβάσει μεγάλες περιοχές και πολλά Επίπεδα Κλίμακας, εξοπλιστείτε με υπομονή (και παροχή ρεύματος).

    4. "ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ"

    4.1. Αν έχετε φορτώσει μεγάλο αριθμό χαρτών (πχ., πάνω από 10 Gb), είναι προφανές ότι χρειάζεται ένας χρόνος ανάγνωσης της SD και αρχειοθέτησης των χαρτών. Αυτό είναι ακόμα πιό έντονο αν έχετε κλείσει (Power off) τη συσκευή. Η εφαρμογή ανοίγει αμέσως, αλλά χρειάζεται έναν αρχικό χρόνο για να ανταποκριθεί. Αν πατήσετε 4-5 φορές κάποιο κουμπί στη διάρκεια της αρχικής αυτής φάσης, θα βγεί ένα μήνυμα που θα σας ενημερώνει ότι η εφαρμογή δεν ανταποκρίνεται και θα ρωτάει αν θέλετε να περιμένετε ή να την κλείσετε. Πατώντας "Αναμονή", θα έχετε πλήρη ανταπόκριση σε λίγα δευτερόλεπτα.

    4.2. Το πρόγραμμα μπορεί να κλείσει απρόσμενα αν εξακολουθήσετε να κάνετε μετακίνηση ή ZoomIn/ZoomOut, ενώ εμφανώς δεν ανταποκρίνεται στις αλλαγές θέσης/κλίμακας, προφανώς λόγω μεγάλου όγκου των χαρτών.

    Πηγή
    Πάρε το μηδέν!

  9. #17
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ

    Απ: TopoNavigator Android

    ΚΙΔεν χρειαζοτανε να γραψεις το κατεβατο για τη γκαρμιν..τα ξερουμε ολοι.
    Ενταξει, αφου το βλεπεις πατριωτικα να βοηθησουμε καποιους Ελληνες να μη βγουν στην ανεργεια, δικιο εχεις.
    Εγω απλως εκρινα το προιον χωρις συναισθημα.
    Λειψο, οπως οπως να ανεβει, καμμια μεριμνα για τον ηδη υπαρχοντα χαρτη της και τους κατοχους του, δεν κανει δρομολογησεις, ονλαιν αναζητηση απο το γκουγκλ, δεν εχει ευρεση συντεταγμενων....και πολλα αλλα.
    Με μια εφαρμογη δωρεαν καταγραφης ιχνους και ενα χαρτενιο χαρτη της αναβασης κανεις δουλεια.
    Αρπα κολα να βγαλουνε κανα ευρουλακι. Γιατι με το street pilot στα iphone κανεις δεν θα αγορασει.
    Κι ετσι και βγει για αντροιντ τελος.
    Γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να δωσουν κανονικα το χαρτη πληρως λειτουργικο με δρομολογηση και πληρη ρυθμισεων σε χαμηλοτερη τιμη και μια αδεια.
    Λιγοι εχουν πολλα τηλεφωνα και χρειαζονται αδειες κλπ.
    Οσο για το κτηματολογιο οσοι ασχολουνται εχουν τα φορητα τους και δεν θα βγαλουν τα ματια τους με το κινητο.
    Αυτο που βλεπω ειναι ασεβεια στον πελατη...αλλα αυτα ξερουν αυτα κανουν. Μπερδεμενες αδειες, χρειαζεται ευφυια για καταλαβεις ποτε ληγει. Δεν νομιζω να ψωνισω.

    ΥΓ. Και μια μιλαμε για εξελιξη στην εφαρμογη για ΗΥ ακομα πρεπει να πειραξεις το ΤΥΡ για να εχεις σωστη απεικονηση.
    Εντιτ
    Αν θελανε να συμμετεχουμε στην εξελιξη (beta testers) ας τη δινανε δωρεαν. Αυτο που κανουν, -δωσε το 40ρι για να δεσμευτεις ηθικα-λεγεται απατη.
    Στην Αμερικη θα ειχανε φαει ηδη αγωγες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlitakis : 21-02-2013 στις 13:32
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  10. #18
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Όχι, ρε Τάκη, δεν το βλέπω μόνον πατριωτικά. Δεν μπορώ να δεχτώ πως θα μείνουν μόνον οι κολοσσοί. Στο κάτω-κάτω όλοι από κάπου ξεκινάνε. Ένα βήμα την φορά. Δεν έχω δει την τελευταία έκδοση τού TopoNavigator για PC αλλά σίγουρα (από τα προηγούμενα) είναι αξιόλογη. Το πρόγραμμα με το οποίο ασχολούμαι στην δουλειά μου το 1999 ήταν μια μπουρδίτσα που έκανε δυο-τρία πράματα. Τώρα είναι ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα με πολλές δυνατότητες στον τομέα του. Αλλά έγινε βήμα-βήμα. Στο κάτω-κάτω δεν σού είπε κανένας να το αγοράσεις. Το κατεβάζεις, το δοκιμάζεις κι αν δεν το θέλεις το πετάς, όπως έχεις κάνει με πολλά πράγματα μέχρι τώρα. Δεν πρόκειται ποτέ να πλοηγηθώ με αυτό το πρόγραμμα στο βουνό, διότι όπως είπα, τρώει μπαταρία (κι έχω και το Oregon). Σε λιγότερο από μια ώρα θα είναι εκτός (δεν το δοκίμασα με σβηστή οθόνη, εκεί τα πράγματα θα είναι σαφώς καλύτερα). Στην παρούσα φάση θα το αγοράσει κάποιος που θέλει τον χάρτη ή έχει την λόξα του ή τού περισσεύουν. Αν γίνει καλύτερο τότε μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα.

    Ούτως ή άλλως δωρεάν στην δίνουν Τάκη, δεν γίνεσαι beta tester. Όπως κατεβαίνουν οι υπόλοιποι χάρτες, έτσι κατεβαίνουν και οι χάρτες τής Ανάβασης και δουλεύουν ακριβώς το ίδιο με τους υπόλοιπους.
    Πάρε το μηδέν!

  11. #19
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ

    Απ: TopoNavigator Android

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Έτσι, η άπαξ (και για 2 χρόνια) καταβολή του τιμήματος απόκτησης σηματοδοτεί για τον χρήστη την είσοδό του σε μια διαδικασία προόδου και για την εταιρεία τη δέσμευσή της σε ένα ηθικό συμβόλαιο.....
    Μονο στη πληρωμενη μπορουσα να κατεβασω απο το σερβερ τους.
    Εκτος αν το αλλαξαν.

    Ενταξει αυτο εκανα. Το πεταξα.

    Απλως τη γνωμη μου ανεφερα και δεν βρισκω αιτια λογομαχιας.
    Δλδ να πληρωσω την extreme και μετα; Υπαρχει διαδικασια επιστροφης; Αυτο σε ρωτησα. Γιατι τα ηθικα συμβολαια ειναι μλκς.
    Μην κολλας...τη γνωμη μου ανεφερα. Δεν χρειαζεται να συμφωνεις ουτε και να διαφωνεις.
    Καποια στοιχεια που ειδα ανεφερα και τελος.
    Καποιος αλλος θα δοκιμασει και θα πει τη δικη του γνωμη.
    Πριν κατεβασω και δοκιμασω μια εφαρμογη κυτταω τις γνωμες, διαβαζω τι λενε οι αλλοι, μαντευω την αξια του γραφοντος και τη κατεβαζω η παω αλλου.
    Στη βαθμολογηση εβαλα 2 αστερια γιατι ετσι ηθελα. Αμα γινουν ολα αυτα που λενε και οταν, θα βαλω 5 αστερια και θα γραψω και σχολια.
    Απλα πραγματα.

    Edit.
    Η απαξ (και για 2 χρονια) ...μω τη γλωσσα. Απαξ η καθε δυο χρονια;
    Αυτο λεγεται συνδρομη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlitakis : 21-02-2013 στις 14:56
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  12. #20
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο στη πληρωμενη μπορουσα να κατεβασω απο το σερβερ τους.
    Εκτος αν το αλλαξαν.
    Φυσικά, αφού έτσι γράφουν κι εκεί που την κατέβασες. Δεν σού λένε κάτι διαφορετικό.



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ να πληρωσω την extreme και μετα; Υπαρχει διαδικασια επιστροφης; Αυτο σε ρωτησα.
    Δεν ξέρω, ρε Τάκη. Μίλα τους: sales@anadigit.gr



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλα πραγματα.
    Συμφωνώ!
    Πάρε το μηδέν!

Σελίδα 2 από 26 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 07-10-2021, 17:15
  2. NAVIGON Europe Android πρόσφατη έκδοση v5.9.9
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON Android
    Απαντήσεις: 245
    Τελευταίο μήνυμα: 04-01-2020, 04:55
  3. TopoNavigator 6 PC
    από Petros για το φόρουμ TopoNavigator PC
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 06-10-2016, 20:27
  4. Garmin Smartphone Link Android πρόσφατη έκδοση 2.2.2
    από Farkadonitis για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29-09-2016, 07:35
  5. Toponavigator GPSInfo
    από Petros για το φόρουμ Βοηθητικά εργαλεία πλοήγησης
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31-05-2016, 17:14

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit