Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 16

Θέμα: Aφιέρωμα στο NAVIGON 92 Premium (Live)

  1. #1
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.960
    Ευχαρίστησε
    3.278
    Τον ευχαρίστησαν 2.221 φορές σε 1.139 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος

    Aφιέρωμα στο NAVIGON 92 Premium (Live)



    Η δημοσίευσή μου αυτή είναι μια τιμητική αφιέρωση στο τελευταίο και κατά πολλούς το καλύτερο PNA της NAVIGON, το NAVIGON 92 Premiun (Live).
    Το NAVIGON 92 Premium Live είχα την χαρά να το έχω στα χέρια μου απο δύο πολύ καλά παιδιά αλλά και ένα επαγγελματία του χώρου της πλοήγησης, πολύ πριν κυκλοφορήσει, και για αρκετό χρονικό διάστημα, απ'όπου και τα παρακάτω βίντεο τα οποία πρωτοδημοσίευσα στο naviusers.net.

    Τεχνικά χαρακτηριστικά
    Display 5,0"-touchscreen in 16:9 Format
    GPS ST-AGPS
    Operating System Microsoft Windows CE
    Internal Memory 4 GB Flash/ 128 MB RAM
    Processor STMicroelectronics Cartesio STA 2064
    Battery 1400 mAh Lithium-Batterie
    Weight 184 g Dimensions137,4 mm x 83 mm x 15,3 mm
    PC system requirements:
    Windows XP / Vista / Windows 7, Mac OS X 10.5 or higher, USB port and (micro) SD / MMC card reader (recommended), DVD-ROM drive, Adobe Acrobat Reader 5.0


    Λειτουργίες
    NAVIGON Flow Navigation has never been simpler
    Spoken TMC Precise spoken announcements on traffic and congestion
    Text-to-Speech Streets and exits are called by their own name
    Professional Voice Command 2.0 Operate your NAVIGON by voice command
    Bluetooth Hands Free Kit 2.0 Connect your NAVIGON to your mobile phone
    NAVIGON MyRoutes Recommends the route that suits you best
    FreshMaps Regularly updated maps
    Landmark View 3D Discover tourist attractions in 3D
    Panorama View 3D View the landscape in 3D
    Active Lane Assistant Always in the right lane
    City View3D 2.0 Cities and buildings in a 3D model
    Clever Parking Assistance when looking for a parking space
    Favourites on the map Save your favourite destinations
    TMC Avoid traffic congestion and road works, driving straight to your destination
    Lane Assistant Pro Always in the right lane
    Pedestrian navigation Straight to your destination, even on foot
    NAVIGON Last Mile Navigate on foot to your destination
    NAVIGON MyBest POI For a better overview – your top three POIs in large scale
    1-Click-Menu Immediate overview with one click
    POI Click Points of interest are just a click away
    Real Road Sign Always know which is the right way
    Reality View Pro Keep the big picture in view
    Smart Speller Addresses that make sense
    Speed Assistant Never drive too fast again
    Day and night modes Automatic adaption to light conditions
    NAVIGON MyReport Report on changes in traffic
    http://www.navigon.com/export/sites/...tasheet_UK.pdf

    Περισσότερα απο την ιστοσελίδα της NAVIGON

    Εγχειρίδιο χρήστη

    http://www.youtube.com/playlist?list=PLEAF35A3805854DE2









    Ενα ενδιαφέρον review ΕΔΩ.

  2. #2
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Η ποιο απροβλημάτιστη σε χρήση συσκευή. Δεν εχω ακούσει να εχει χαλάσει καμια...τουλάχιστον στα 2 1/2 χρονια που εχει βγει στην αγορα. Ειμουν απο τους πρωτους πουν την ειχαν. Θυμαμε τοτε οτι σε ενα ταξιδακι προς το αεροδρομιο Koln/Bonn με αφετηρία το Osnabrόck στα μισα της διαδρομης περιπου εφαγα μια επανεκκίνηση που ηταν ολη δικια μου...ηταν η 24h Δεκεμβριου 2011 και επερνα το αεροπλάνο για την Θεσσαλονίκη...

    Το προβληματάκι ομως δεν το ειχε η συσκευή αλλα ο χαρτης και συγκεκριμένα ο αρχείο CoreConfig. Απο οτι ξερω τοτε το εκανε σε 4ις περιοχες. Αυτην που ανάφερα εγω, κοπου στο Μοναχο της Γερμανιας και καπου στο Ηρακλειο της Κρητης...και καπου στην Τσεχία

    Είχαμε όμως άμεση ανταπόκριση με διόρθωση του προβλήματος με τον γνωστο τότε τρόπο της Νavigon...μούγκα στην στρούγκα...δηλαδή αναβάθμιση χωρίς ανακοίνωση και αν θυμαμαι καλα την εκανα στο χωριό στις 28 η 29 του Δεκέμβρη. Απο τοτε μεχρι σήμερα είμαι σε μια απροβλημάτιστη σχέση πλοήγησης μαζί της (συσκευής και εμού)

    Σε μια σύγκριση το Σεπτέμβρη του 2012 μεταξύ Navigon 92 PR LIVΕ, του Τομτομ 1015 Live Worl και του Garmin 3490 απο τον τοπο διαμονης μου μεσου Ελβετίας με προορισμό τo λιμανι της Ancona στην Ιταλια αν ακολουθουσα τις υποδείξεις ου ΤομΤομ θα επρεπε να περάσω μεσα απο την Φραγκφούρτη και σε αλλες δυο περιπτώσεις να κατεβώ απο τον αυτοκινητόδρομο...να μην πολυλογώ να κανω αλλα 263χιλ επιπλεον και συν αυτών μου προτείνε να αλλάξω πορεία στις 4:0 το πρωί διότι το Gotthard-Τunnel ειναι κλειστο μεχρι της 6:00 λογω συντήρησης και αντί της Α28 να παρω την Α8...ολόκληρο κύκλο δηλαδή (εδώ το Λογισμικο της Navigon εχει από προγραμματιστεί να αναγνωρίζει περιπτώσεις σαν και αυτές και ακομα να είναι σε θεση να δημιουργεί διαδρομές καλοκαιριάτικες και χειμωνιάτικες διαδρομες αποφεύγοντας τα δύσκολα μονοπάτια στα οροπέδια της Ελεβετιας , Αυστριας Ιταλιας και Γερμανιας τον Χειμωνα). Στο μεταξύ το Garminaki ta τα πηγε μια χαρα αγνοώντας πολλα συμβαντα κυκλοφορίας αλλα τα επαιξε στα τουνελ της Λουκερνης αλlα και το TMC να ειναι off ....αλλα αντι αλλων μεσα στην Ancona...γυρω γυρω ολοι παρα οτι Navigon και Garmin εχουν τον Ιδιο παροχο χαρτη....ευτυχως που η 7.20 διόρθωσε τις διαδρομές του 3490 αργότερα αλλα σε μερικούς υπολογισμους σε διαδρομες του εδώ στην Γερμάνια ακομα και σήμερα είναι γρίφος …επιμείνει ακομα να περνω μεσα από το Βερολινο αντι να με παει από την Α10 προς το Petershagen. Δεν είναι λίγοι αυτοι που αναπολούν νέες συσκευές Navigon και αλλοι τοσοι πους τους λείπει η σιγουριά των ασφαλών διάδρομων που μονο η navigon προφέρει….με τους χαρτες της Navteq





    Οι έμπειροι πλοηγητες της Ευπωπης μεταξυ αλλων λενε: Βαλε στο smartphone σου Navigon app αν θες να πας καπου με σιγουρια. Μπορει μερικες φορες να λειπει κατι αλλα είναι σιγουρο ότι θα πας…
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  3. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (10-03-2013)

  4. #3
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.960
    Ευχαρίστησε
    3.278
    Τον ευχαρίστησαν 2.221 φορές σε 1.139 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος
    ....και το NAVIGON FLOW βεβαίως !!!


  5. #4
    DVN
    Guest
    Τα 2 ανθρωπάκια έχουν την πλάκα τους. Το γέλιο που έχω ρίξει όταν τα είχα πρωτοδει δεν περιγράφεται

  6. #5
    Creta
    Εγγραφή
    28-12-2012
    Μηνύματα
    45
    Ευχαρίστησε
    9
    Τον ευχαρίστησαν 40 φορές σε 25 μηνύματα
    σε λιγες μερες φευγω για γαλλια παρεα με το 92 premium live.
    επειδη σχεδιαζουμε να οδηγησουμε κυριως εκτος αυτοκινητοδρομων, θα ηθελα να ρωτησω, πως τα παει με τις αποφυγες αυτοκ/ων, και
    κατα δευτερο λογο διοδιων το 92 στην ευρωπη;
    να το εμπιστευτουμε ή κινδυνεύουμε να κανουμε κυκλους σε... καροδρομους;

  7. #6
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Μανο κανε μια προσομοίωση στα μερη που θελεις να πας και βγαλε τα συμπερασματα σου.
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  8. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    Navmar (26-06-2013)

  9. #7
    Creta
    Εγγραφή
    28-12-2012
    Μηνύματα
    45
    Ευχαρίστησε
    9
    Τον ευχαρίστησαν 40 φορές σε 25 μηνύματα
    μετα απο μερικες δοκιμες δεν εβγαλα σαφες συμπερασμα....
    ειδα καποια περιεργα, οπως να υπαρχει μεγαλυτερης κατηγοριας δρομος και η διαδρομη να ειναι απο μικρους και στενους επαρχιακους.
    βέβαια δεν γνωριζω τις περιοχες, οποτε δεν μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι σωστη ή οχι.
    δημητρη απο την εμπειρια σου στη γερμανια ή σε αλλα ευρωπαικα ταξιδια που εχεις κανει, πως ειναι οι αποφυγες;

  10. #8
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο μερικες δοκιμες δεν εβγαλα σαφες συμπερασμα....
    Λογικο αν δεν ξερεις ακριβως την περιοχη

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδα καποια περιεργα, οπως να υπαρχει μεγαλυτερης κατηγοριας δρομος και η διαδρομη να ειναι απο μικρους και στενους επαρχιακους.
    βέβαια δεν γνωριζω τις περιοχες, οποτε δεν μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι σωστη ή οχι.
    Θα συνιστούσα Γρηφορη διαδρομη αντι της ιδανικης σε χωρες με διόδια. Ετσι το εχω και στην ελλαδα οταν ειμαι. Η


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    δημητρη απο την εμπειρια σου στη γερμανια ή σε αλλα ευρωπαικα ταξιδια που εχεις κανει, πως ειναι οι αποφυγες;
    Γερμανία και Ολλανδια που κινούμαι Βάζω Ιδανική...δεν εχουν διοδια. ΟΙ αποφυγές λειτουργούν κανονικά


    ΥΓ: Παντως Μανολη απο οτι εχω διαπιστοσει απο εμεπειρα καφαλια του χωρου οι συσκευες που εχουν τις καλητερες διαδρομες (το λενε και φορτηγατζήδες -που εχουν δοκιμάσει τα παντα- τις ) εχουν αυτες οι συσκευες http://www.snooper.co.uk/. Λόγου οτι εχω αγορασει οτι σχεδον κυκλοφορεί γαι ανδροιντ δεν μου εχει μεινει φραγκο...μαλλον του χρονου μονο για την εμπειρία θα παρω μια..
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  11. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    Navmar (26-06-2013)

  12. #9
    Creta
    Εγγραφή
    28-12-2012
    Μηνύματα
    45
    Ευχαρίστησε
    9
    Τον ευχαρίστησαν 40 φορές σε 25 μηνύματα
    καλησπερα δημητρη.

    εχεις γραψει καπου πως να κανουμε reset χωρις να χασουμε τα αγαπημενα;
    μετα τα 1200χλμ της γαλλιας (καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο) εχει γινει αργο.
    απο τους υπολογισμους διαδρομων, στο boot up, ακομα και στο να πιασει σημα gps.
    μπορει να φταιει και ο χαρτης που οπως λες ειναι βαρυς, αλλα ισως το βοηθησει ενα hard reset.
    τι λες;

    α! και για τις αποφυγες που ρωτουσα: μας πηγε εκει που θελαμε, αλλα κοιτωντας το χαρτη εχω σοβαρες αμφιβολιες για το αν επελεγε τις ποιο σωστες διαδρομες....

  13. #10
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.156
    Ευχαρίστησε
    4.912
    Τον ευχαρίστησαν 4.021 φορές σε 2.545 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα δημητρη.

    εχεις γραψει καπου πως να κανουμε reset χωρις να χασουμε τα αγαπημενα;
    μετα τα 1200χλμ της γαλλιας (καποια στιγμη θα ανεβασω φωτο) εχει γινει αργο.
    Τα εχεις σε εξτρα φακελο η στην κρυφη μνημη της συσκευης; (σε αυτο πιραζουμε το SettingsFactoryReset και διαγραφουμε τις εντολες σε οτιδήποτε δενθελουμε να διαγράφετε μετα απο το reset)

    Αν το στο δευτερο μαλλον θα πρεπει να τα ξεχασεις εκτος αν κατεβασεις το TC και τα αντιγράψεις στην MFD. Κοιτα εαν μεσα στον φακελο navigon εχεις το Favourites) oxi to Favorites που ειναι το απαλιο και ειναι μεχρι τις εκδοσεις 7.5.χ. απο την εκδοση 8.χ.χ ειναι πλεον Favourites

    Πες μου μονο σου δωσω τις εντολες για το το SettingsPathes.default (εχει και για της διαδρομες) και οδηγειες τι πρεπει να κανεις.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τους υπολογισμους διαδρομων, στο boot up, ακομα και στο να πιασει σημα gps.
    μπορει να φταιει και ο χαρτης που οπως λες ειναι βαρυς, αλλα ισως το βοηθησει ενα hard reset.
    τι λες;
    Κανονικα οχι. ετσι νομιζα και εγω. Με ενα ρεζετακι θα στρωσει. Μην ξεχασεις να ειναι στο φουλο φορτησμενω και το ρεσετακι να το κανεις σε εξψτερικο χωρο. Να το αφησεις κανα 20 λεπτο για να κλειδώσει σωστά τους δορυφόρους. Το δικο μου εχω να το κανω ρεσετ κανα 6μηνο..οπα σε γελασα. Τωρα που βηκε ο χαρτης αλλα και εχω κανει καμια 2500χιλ χιλιομετρα


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Navmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    α! και για τις αποφυγες που ρωτουσα: μας πηγε εκει που θελαμε, αλλα κοιτωντας το χαρτη εχω σοβαρες αμφιβολιες για το αν επελεγε τις ποιο σωστες διαδρομες....
    Για να το διαπιστωσεις αυτο πρεπει να εισαι οπο κει...γαλλος και να ξερεις τα τερτιπια...
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  14. Μέλη που ευχαριστούν τον/την Farkadonitis για το χρήσιμο μήνυμα:

    Navmar (17-07-2013)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. To τελος των Live Services για τα PND της Navigon;
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31-03-2017, 23:43
  2. NAVIGON Fresh Maps XL αndroid έγινε Live Time;
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON Android
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19-12-2014, 16:53
  3. Η Navigon πλέον εδω και ενα 6μηνο με HERE Live Traffic
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON Android
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24-11-2013, 16:33
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23-05-2013, 01:11

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit