Σελίδα 5 από 5 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 41 έως 48 από 48

Θέμα: Toponavigator GPSInfo

  1. #41
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Χωρις να ξεκινησω νεο θεμα θα ηθελα να αναφερθω στο Toponavigator GPSInfo σε αυτο το νημα μιας και ειναι βοηθητικο εργαλειο που συμπληρωνει την εφαρμογη Toponavigator της Anadigit.

    Σημερα δοκιμασα την εφαρμογη και στο συντομο διαστημα δοκιμων που εκανα, μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.

    Παρατηρωντας οτι η εφαρμογη δεν εχει καποια εξελιξη απο το 2013 θα ηθελα να προσθεσω 2 πιθανες ελλειψεις
    1. Να μπορω να επιλεξω την SD card για αποθηκευση των αρχειων ΝΜΕΑ. Σημερα που με 24¤ αγοραζεις 64GB καρτα δεν υπαρχει λογος να σβηνεις το ιστορικο ΠΟΤΕ ...

    2. Οι συγχρονες συσκευες υποστηριζουν 2-4 συστηματα πλοηγησης. Σε καποιους θα βοηθουσε να υπηρχε αναγνωριση του δορυφορου. Οχι πως δεν κανει την δουλεια της ως εχει, αλλα βαρεθηκα να τρεχω 3-4 εφαρμογες που ολες μαζι εχουν το συνολο των πληροφοριων που μπορει να χρειαστω.





    Ερωτηση
    - Μετα το ανοιγμα της εφαρμογης και ανεξαρτητα τι υπαρχει στις ρυθμισεις ως επιλογη "screen always ON", σβησω την οθονη (για οικονομια στην μπαταρια), οι καταγραφες 1. Υπολογιστης ταξιδιου και 2. καταγραφη ΝΜΕΑ, λειτουργουν κανονικα ή σταματουν ?


    Και κατι για το τελος. Στο playstore το κειμενο της περιγραφης εχει ενα τυπογραφικο λαθος
    Μπορεί να γίνει μηδενισμός τιμών. Μπορεί να ζηεηθεί Νέα διαδρομή για υπόλογισμό απόστασης και διάρκειας σε ενδιάμεσους γύρους.

  2. #42
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Εαν διαβασουμε το κειμενο που υπαρχει στην σελιδα του playstore για την εφαρμογη TopoNavigator, στο τελος του κειμενου υπαρχει το παρακατω link. Αυτή η σελίδα δεν μπορεί να βρεθεί.

    Μπορείτε να δείτε και να εξετάσετε τους χάρτες του TopoNavigator Internet Map Server στην διεύθυνση http://www.toponavigator.com/el/toponavigatorims.html.

  3. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (29-05-2016)

  4. #43
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Καλησπέρα. Περί GPSInfo.

    Οι δορυφόροι 1-32 είναι οι GPS, Από 32 και πάνω είναι οι Glonass. Με μπλε (υπάρχει και αλλαγή χρώματος στις ρυθμίσεις είναι οι WAAS/EGNOS. Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά: οι Ινδικοί, οι Κινέζικοι (κ.α.) δεν έχουν σταθεροποιηθεί και δυστυχώς, δεν υπάρχει για την ώρα χρόνος διόρθωσης.

    Υπάρχουν κάποια όρια (limitations) στην χρήση τής εξωτερικής κάρτας από Android 4.4.2 και μετά. Μόνο rooted συσκευές μπορούν να γράψουν εκεί. Δεν θέλω να μπλεχτώ παραπάνω γιατί κάθε συσκευή αντιδράει αλλοιώς. Αν έχεις 64 mb κάρτα, μπορείς να βάλεις εκεί μόνο αυτά που σε αφήνει η συσκευή (μουσική, εικόνες, κ.α.) αλλά όχι τα πάντα.

    Τα nmea και καταγραφές πραγματοποιούνται και με την οθόνη σβηστή. Μια δοκιμή θα σε πείσει.
    Πάρε το μηδέν!

  5. Μέλη που ευχαριστούν τον/την NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα:

    lneam (29-05-2016)

  6. #44
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Καλησπερα Νικο,
    θα ηθελα να συμπληρωσω σε αυτα που ειπες μερικες πληροφοριες

    Εχω 2 συσκευες, sony του 2011 και samsung 2012. Οταν τρεχω την εφαρμογη gps test (Cache.Wind) αυτη που στο παραπανω Post 247 εχω σε φωτο, βλεπω οι συσκευες μου να υποστηριζουν τα παρακατω συστηματα
    sony : gps, glonass, qzss
    samsung : gps, glonass, qzss, beidu
    Μπορει να ειμαι στο αλλο ημισφαιρια της γης, αλλα συσκευες και λογισμικο εχουν την δυνατοτητα. Τι σημασια εχει που δεν υπαρχουν στο 100% ολοι οι δορυφοροι γυρω απο την γη, ο κοσμος μπορει και ταξιδευει ...


    Δεν ειμαι προγραμματιστης. Με αυτα που ξερω ή διαβαζω, η αδυναμια μεταφορας εφαρμογων στην εξωτερικη καρτα υπηρχε στο kitkat 4.4. Απο εκει και περα δεν εχω διαβασει να υπαρχει προβλημα ...
    Ομως δεν αναφερωμαι σε κατι τετοιο. Δεν ειπα για μεταφορα της εφαρμογης στην εξωτερικη καρτα. Οπως η εφαρογη TopoNavigator αλλα και οι νεες της Anadigit εχουν στις ρυθμισεις επιλογη που θα γινεται η αποθηκευση των χαρτων, ετσι και εδω να υπηρχε η επιλογη μεσα στην εφαρμογη που θα αποθηκευει τα αρχεια ΝΜΕΑ

    Λογικα μπορουν να γινουν τα παραπανω, εαν υπαρχει ελευθερος χρονος ...

  7. #45
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω 2 συσκευες, sony του 2011 και samsung 2012. Οταν τρεχω την εφαρμογη gps test (Cache.Wind) αυτη που στο παραπανω Post 247 εχω σε φωτο, βλεπω οι συσκευες μου να υποστηριζουν τα παρακατω συστηματα
    sony : gps, glonass, qzss
    samsung : gps, glonass, qzss, beidu
    Μπορει να ειμαι στο αλλο ημισφαιρια της γης, αλλα συσκευες και λογισμικο εχουν την δυνατοτητα. Τι σημασια εχει που δεν υπαρχουν στο 100% ολοι οι δορυφοροι γυρω απο την γη, ο κοσμος μπορει και ταξιδευει ...
    Οι συσκευές σου "βλέπουν" εξωτικούς δορυφόρους αλλά δεν τους χρησιμοποιούν για το στίγμα σου. Διότι αυτοί οι δορυφόροι δεν έχουν άμεση υποστήριξη (ακόμα) από τις συσκευές, αλλά μόνο βοηθητικές. Μην ξεχνάς πως το GLONASS μπήκε στην ζωή μας πριν 2-3 χρόνια ενώ ήταν σε λειτουργία κάποια χρόνια πριν. Οι συσκευές σου, λοιπόν, βλέπουν τα νούμερα τού δορυφόρου αλλά στις πλήστες των περιπτώσεων δεν τους χρησιμοποιούν.

    Όπως βλέπεις, οι συσκευές σου δεν βλέπουν EGNOS, το GPSInfo βλέπει. Δεν ακούν, επίσης WAAS, (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ), το GPSInfo ακούει (αλλά δεν χρησιμοποιεί γιατί δεν το ακούν οι περισσότερες συσκευές). Αλλά έχω "δει" και EGNOS και WAAS (πάνω σε βουνό).

    Τέλος, κατά την γνώμη μου, οι καλύτερες σχετικές εφαρμογές είναι οι κάτωθι:
    Όλες οι άλλες μοιάζουν παιδικές.

    Η δική μου εφαρμογή έχει τα απολύτως αναγκαία ώστε ο χρήστης τού TopoNavigator να έχει κάποιο βοήθημα για ορισμένες εργασίες, κι αυτοί που το χρησιμοποιούν "πραγματικά" δεν έχουν θέματα με το ποιόν τού δορυφόρου, αλλά με την ποιότητα τού δορυφόρου και την χρήση του, πράγματα που το GPSInfo τα παρέχει.



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι προγραμματιστης. Με αυτα που ξερω ή διαβαζω, η αδυναμια μεταφορας εφαρμογων στην εξωτερικη καρτα υπηρχε στο kitkat 4.4. Απο εκει και περα δεν εχω διαβασει να υπαρχει προβλημα ...
    Ομως δεν αναφερωμαι σε κατι τετοιο. Δεν ειπα για μεταφορα της εφαρμογης στην εξωτερικη καρτα. Οπως η εφαρογη TopoNavigator αλλα και οι νεες της Anadigit εχουν στις ρυθμισεις επιλογη που θα γινεται η αποθηκευση των χαρτων, ετσι και εδω να υπηρχε η επιλογη μεσα στην εφαρμογη που θα αποθηκευει τα αρχεια ΝΜΕΑ

    Λογικα μπορουν να γινουν τα παραπανω, εαν υπαρχει ελευθερος χρονος ...
    ¶λλο πράμα η μεταφορά εγκατάστασης στη SD κι άλλο η αποθήκευση δεδομένων. Μιλάμε για άλλο πράμα, τελείως διαφορετικό. Η εσωτερική διαμόρφωση τού κάθε κατασκευαστή επιτρέπει μόνο κάποιες εγγενείς εργασίες στην SD και μόνο από εφαρμογές που επιτρέπει ο κατασκευαστής. Αν κάποιος rootάρει την συσκευή του μιλάμε για άλλη συσκευή και αυτό δεν το λαμβάνω υπ' όψιν μου.

    Από την Google:
    Android supports devices with traditional storage, which is defined to be a case-insensitive filesystem with immutable POSIX permission classes and modes. The notion of traditional storage encompasses emulated and portable storage. Portable storage is defined as any external storage that is not adopted by the system and therefore not formatted and encrypted or tied to a specific device. Because traditional external storage offers minimal protection for stored data, system code should not store sensitive data on external storage. Specifically, configuration and log files should only be stored on internal storage where they can be effectively protected.
    ........
    Secondary external storage must not be writable by apps, except in package-specific directories as allowed by synthesized permissions.
    .......
    The WRITE_EXTERNAL_STORAGE permission must only grant write access to the primary external storage on a device. Apps must not be allowed to write to secondary external storage devices, except in their package-specific directories as allowed by synthesized permissions. Restricting writes in this way ensures the system can clean up files when applications are uninstalled.

    Πηγή. Διάβασε όλο το άρθρο, είναι πολύ διαφωτιστικό.


    Μια αναζήτηση στο Internet θα σε πείσει: https://www.google.gr/?ion=1&espv=2#...ard+permission.

    Στη σειρά topoGuide έχω ενσωματώσει όλη την μοντέρνα τεχνολογία για τα permissions (Android 6.0) και πάλι δεν γράφω. Μόνον διαβάζω. Εκτός κι αν η συσκευή είναι rootαρισμένη ή η εγκατάστασή της επιτρέπει το γράψιμο, οπότε τότε μπορώ να γράψω και δίνω την δυνατότητα στον χρήστη μέσω ρυθμίσεων. Και για να το πετύχω αυτό σωστά έφαγα πάνω από δύο εβδομάδες δοκιμών.

    EDIT:
    Μπορείτε να πάρετε μια εικόνα για το EGNOS/WAAS εδώ. Επειδή τυγχάνει να έχω Garmin Oregon 450 τα έχω επαληθεύσει (η εικόνα με τους δορυφόρους είναι από συσκευή Oregon).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosSkouteris : 30-05-2016 στις 10:06
    Πάρε το μηδέν!

  8. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    lneam (30-05-2016),Petros (31-05-2016)

  9. #46
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Προσωπικα χρησιμοποιω αυτα τα 4. Το GPS Status & Toolbox ειναι επιπληρωμη και στο παρελθον ειχε προβηματα με τα Samsung. Εαν εσυ μια (1) απο τις 4 εφαρμογες που εχω την αποκαλεις "παιδικη" με βρισκει αντιθετο. Θα τις ελεγα ολες "ανταγωνιστικες" που η συνυπαρξη τους πετυχαινει το τελειο

    GPS Essentials
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mictale.gpsessentials

    GPS Test
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chartcross.gpstest

    GPS Test
    https://play.google.com/store/apps/details?id=cache.wind.gps

    AndroiTS GPS Test Free
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androits.gps.test.free

  10. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (31-05-2016)

  11. #47
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Νικο,
    με απλα λογια. Καμια εφαρμογη της Anadigit απο τις 7 δωρεαν που υπαρχουν στο playstore και τις δοκιμασα δεν εχουν δυνατοτητα να μεταφερθουν στην SD. Οι 6 απο αυτες ειναι πλοηγησης και εχουν την δυνατοτητα να επιλεξεις μεσα απο την εφαρμογη οι χαρτες να τρεχουν απο την SD. Αυτο πως το καταφερατε και δεν γινεται στο toponavigator gps info ? (για τα data της εφαρμογης)

    Εαν αναφερθω στο συνολο εφαρμογη + Data, η Sygic μια χαρα τα καταφερνει. Και δεν ειναι η μοναδικη.

    Δεν υπαρχει λογος να μου αναφερεις "διαβασε το ταδε αρθρο". Βλεπω στις δικες μου συσκευες που εχουν εφαρμογες απο αλλους προγραμματιστες και εχω αποδειξεις.

    Ευχαριστω για τον χρονο σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lneam : 30-05-2016 στις 13:46

  12. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (31-05-2016)

  13. #48
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Περί GPSInfo.

    Οι δορυφόροι 1-32 είναι οι GPS, Από 32 και πάνω είναι οι Glonass. Με μπλε (υπάρχει και αλλαγή χρώματος στις ρυθμίσεις είναι οι WAAS/EGNOS. Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά: οι Ινδικοί, οι Κινέζικοι (κ.α.) δεν έχουν σταθεροποιηθεί και δυστυχώς, δεν υπάρχει για την ώρα χρόνος διόρθωσης.
    Οσοι χρησιμοποιουν την εφαρμογη TopoΝavigator GPSInfo ή και αλλες και θελουν να μαθουν οι αριθμοι των δορυφορων που αντιστοιχουν ας εχουν την παρακατω λιστα.

    developer.sonymobile



    NMEA IDs
    https://github.com/mvglasow/satstat/wiki/NMEA-IDs

    NMEA IDs can be roughly divided into the following ranges:

    • 1-€“32: GPS
    • 33-€“54: Various SBAS systems (EGNOS, WAAS, SDCM, GAGAN, MSAS) €“ some IDs still unused
    • 55-€“64: not used (might be assigned to further SBAS systems)
    • 65-€“88: GLONASS
    • 89-€“96: GLONASS (future extensions?)
    • 97-€“192: not used
    • 193-€“195: QZSS
    • 196-€“200: QZSS (future extensions?)
    • 201-€“235: Beidou

  14. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-06-2016)

Σελίδα 5 από 5 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. TopoNavigator Android πρόσφατη έκδoση 4.0.7
    από mastoris than. για το φόρουμ TopoNavigator Android
    Απαντήσεις: 257
    Τελευταίο μήνυμα: 29-11-2021, 13:35
  2. TopoNavigator 6 PC
    από Petros για το φόρουμ TopoNavigator PC
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 06-10-2016, 20:27

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit