Σελίδα 9 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 81 έως 90 από 108

Θέμα: Απορίες και σχόλια για τους χάρτες Pegasus Maps

  1. #81
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις τουλάχιστον δύο ζευγάρια μαζί σου και να έχεις και μια τετράδα αλκαλικές σφραγισμένες (για παν ενδεχόμενο).
    Οι αλκαλικες ειναι μια φθηνη λυση. Πολυ καλες για το ρολοι του τοιχου. Ποτε δεν θα εβαζα σε μια ακριβη συσκευη αλκαλικες, μπορει να τρεξουν ιδιως το καλοκαιρι. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την ασφαλεια μου.

    Energizer Ultimate Lithium AA
    http://lygte-info.dk/review/batterie...20AA%20UK.html

  2. #82
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις μαζί σου μια (δυνατή) σφυρίχτρα. Στο μέσον του πουθενά κάποιος μπορεί να σε ακούσει.
    Nitecore NWS10 Whistle
    http://www.nitecore.co.uk/Shop/Produ...0-Whistle.html

    Nitecore NWS20 Whistle
    http://www.nitecore.co.uk/Shop/Produ...0-Whistle.html

  3. #83
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Λεωνίδα, μιλάω πάντα εκ πείρας και όχι στατιστικών και τεχνικών χαρακτηριστικών.

    Είμαι κάτοχος ενός Garmin Oregon 450. Οι πρώτες μου μπαταρίες ήταν των 300 επαναφορτίσεων που ανάθεμα αν άντεξαν 30 (ή μήπως 20; ). Και φυσικά κατάλαβα πως χάλασαν στην πράξη. Όταν μετά από μια ώρα καταγραφής (στο βουνό, φυσικά) είδα το επίπεδο των μπαταριών στο ελάχιστο. Άλλαξα τις μπαταρίες με τις εφεδρικές αλλά κι αυτές δεν άντεξαν πολύ. Τελικά, όταν γύρισα, άλλαξα τον φορτιστή με έναν αργό και πήρα νέες μπαταρίες του ίδιου τύπου και μάρκας και τις έχω πάνω από τρία χρόνια και τουλάχιστον 100 επαναφορτίσεις (μάλλον ήρθε η ώρα για αλλαγή).

    Επίσης, όταν μίλησα για αλκαλικές, τις εννοούσα ως backup. Για την ακρίβεια έγραψα: Να έχεις τουλάχιστον δύο ζευγάρια μαζί σου και να έχεις και μια τετράδα αλκαλικές σφραγισμένες (για παν ενδεχόμενο). Αν στα φτύσουν οι επαναφορτιζόμενες τις χρησιμοποιείς. Οι επαναφορτιζόμενες κρατούν 16 ώρες (πραγματικά, στο Oregon 450 12 ώρες) και οι αλκαλικές 12 (πραγματικά, στο Oregon 450 10 ώρες). Με 10-12 ζευγάρια αλκαλικών διασχίζεις την Πίνδο, αφού στο βουνό δεν υπάρχει τρόπος να φορτίσεις τις επαναφορτιζόμενες. Πρέπει να βλέπουμε το πράγμα στο όλον του.

    Όταν μιλάω για τηλέφωνο παλιού τύπου εννοώ τηλέφωνο καινούριο (ή τουλάχιστον με καινούρια μπαταρία) παλιού τύπου. Που όντας μόνον τηλέφωνο μπορεί η μπαταρία του να διαρκέσει πέντε ή ακόμα και δέκα μέρες. Και όχι smartphone που η μπαταρία του φτάνει δεν φτάνει για δυο μέρες. Όσο για τις τιμές μπαταρίας πάντα κρατάω μικρό καλάθι αφού την έχω πατήσει αρκετές φορές.

    Επίσης, αν και προγραμματίζω για smartphone (Android) επιμένω: ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο στο βουνό από μια συσκευή GPS. Καλά τα καλούδια των υπολοίπων συσκευών, καλά τα προγράμματά τους, αλλά στην δύσκολη φάση δεν θα σε βγάλουν καθαρό. Προσωπικά χρησιμοποιών ΚΑΙ τα δύο. Το SmartPhone για την διασκέδαση και το Oregon για την ασφάλειά μου. (φυσικά, έχω μαζί μου φωτογραφική μηχανή, βιντεοκάμερα και ό,τι άλλο χρειάζομαι, γιατί το SmartPhone τα κάνει όλα μεν, αλλά δεν τα κάνει καλά δε.

    Όπως είπα, έχω ένα Garmin Oregon 450 (κάτι ανάλογο τού eTrex, ίσως λίγο καλύτερο για την εποχή του). Στο βουνό δεν θες μεγάλη οθόνη και πλασματικές τιμές μπαταρίας, αλλά δεδομένα, ακρίβεια και αξιοπιστία. Δεν υπάρχουν χάρτες για SmartPhone που να περιέχουν μονοπάτια και χωματόδρομους (εκτός από τα προϊόντα τής AnaDigit που κατασκευάζω εγώ, όπως ανέφερα και πριν) και η μπαταρία τους είναι σχετικά ευπαθής (ειδικά αν έχεις στο background εφαρμογές να τρέχουν). Το eTrex είναι αδιάβροχο, σού πέφτει και δεν σπάει, το κρεμάς στη ζώνη, το δουλεύεις και με γάντια, πιάνει σήμα σε χαράδρες και με υγρασία στο 100%, και μπορώ να σού πω και άλλα καλούδια αλλά δεν είναι τής στιγμής.

    Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του αλλά νομίζω πως πρέπει να το δεις κανείς όχι με αριθμούς αλλά με δυνατότητες. Τις πραγματικές δυνατότητες που προσφέρει κάθε συσκευή και όχι στις μπαρούφες που αμολάει κάθε κατασκευαστής ή διαφημιστής.
    Πάρε το μηδέν!

  4. #84
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεωνίδα, μιλάω πάντα εκ πείρας και όχι στατιστικών και τεχνικών χαρακτηριστικών.

    Ο καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του αλλά νομίζω πως πρέπει να το δεις κανείς όχι με αριθμούς αλλά με δυνατότητες. Τις πραγματικές δυνατότητες που προσφέρει κάθε συσκευή και όχι στις μπαρούφες που αμολάει κάθε κατασκευαστής ή διαφημιστής.
    Νικο, εδω και 30 χρονια χρησης φορτιστων και μπαταριων ουτε 10% δεν ειδα αποκληση απο τα προιοντα που αγορασα. Θες η σωστη χρηση, η ερευνα που εκανα πριν την αγορα, ποσο ακριβα τα πληρωσα, ο καλος κατασκευαστης ... Απο την αλλη, σιγουρα την εχω πατησει δοκιμαζοντας πρωτος κατι καινουργιο ...
    Μην ξεχνας πως οι μετρησεις απο τον κατασκευαστη ειναι σε συγκεκριμενη υγρασια και θερμοκρασια και οχι στο βουνο. Προσωπικα μεσα στο σπιτι, δεν ειχα προβλημα.

    Οσο αφορα την συγκριση ορειβατικης συσκευης πλοηγησης με την λυση smartphone GNSS η εξειδικευση σιγουρα ειναι μονοδρομος. Ισως δεν καταλαβες την τελευταια προταση στο post 80 ------ Γιατι να ειναι τοσο ακριβο το software ? , και καθε αλλος λογισμος που πηγαζει απο ολο το κειμενο

  5. #85
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο, εδω και 30 χρονια χρησης φορτιστων και μπαταριων ουτε 10% δεν ειδα αποκληση απο τα προιοντα που αγορασα. Θες η σωστη χρηση, η ερευνα που εκανα πριν την αγορα, ποσο ακριβα τα πληρωσα, ο καλος κατασκευαστης ... Απο την αλλη, σιγουρα την εχω πατησει δοκιμαζοντας πρωτος κατι καινουργιο ...
    Μην ξεχνας πως οι μετρησεις απο τον κατασκευαστη ειναι σε συγκεκριμενη υγρασια και θερμοκρασια και οχι στο βουνο. Προσωπικα μεσα στο σπιτι, δεν ειχα προβλημα.

    Οσο αφορα την συγκριση ορειβατικης συσκευης πλοηγησης με την λυση smartphone GNSS η εξειδικευση σιγουρα ειναι μονοδρομος. Ισως δεν καταλαβες την τελευταια προταση στο post 80 ------ Γιατι να ειναι τοσο ακριβο το software ? , και καθε αλλος λογισμος που πηγαζει απο ολο το κειμενο
    ΠΑΝΤΑ η χρήση μιάς μπαταρίας παίζει σε σχέση με την χρήση και τις επαναφορτίσεις. Εσύ μπορεί να μην είδες απόκλιση αλλά εγώ έχω δει πάμπολλες. Το S5 τής κόρης στους 11 μήνες χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας. Το laptop στην εργασία τα έπαιξε στους τρεις μήνες και η αντικαταστήσα μπαταρία (εντός εγγυήσεως) βγήκε εκτός (κι εγγυήσεως) στους τέσσερις μήνες αν θυμάμαι καλά. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει και λέει ό,τι μπορεί να συμβεί σε έναν ιδεατό κόσμο (ο οποίος δεν υπάρχει).

    Όσο για το κόστος, με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις εξειδικευμένα πράγματα με υποκατάστατα λόγω τιμής. Εξάλλου στο eTrex ΔΕΝ αγοράζεις μόνο software αλλά και hardware. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αγοράζεις μια συμπαγή συσκευή που δεν σπάει δεν χαλάει, πραγματικά αδιάβροχη, με αισθητήρα GPS σαφώς ανώτερο ενός κινητού τηλεφώνου, και με λογισμικό που συνδέεται με υπολογιστή και που μπορεί να κάνει πολλά παπάδες. Επίσης παίρνει πολλούς χάρτες, από οδικούς έως ναυτικούς και μπορεί να εξυπηρετήσει πολλές ανάγκες. Προσωπικά, όταν έπιασα στα χέρια μου το Oregon έπαθα την πλάκα μου.

    Τέλος, το να πας βόλτα στο βουνό με το παιδί σου, θέλεις τον καλύτερο εξοπλισμό. Αν μη τι άλλο, θα σού φύγει ένα μέρος του άγχους και θα επικεντρωθείς στην διασκέδαση.
    Πάρε το μηδέν!

  6. #86
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, όταν μίλησα για αλκαλικές, τις εννοούσα ως backup. Για την ακρίβεια έγραψα: Να έχεις τουλάχιστον δύο ζευγάρια μαζί σου και να έχεις και μια τετράδα αλκαλικές σφραγισμένες (για παν ενδεχόμενο). Αν στα φτύσουν οι επαναφορτιζόμενες τις χρησιμοποιείς. Οι επαναφορτιζόμενες κρατούν 16 ώρες (πραγματικά, στο Oregon 450 12 ώρες) και οι αλκαλικές 12 (πραγματικά, στο Oregon 450 10 ώρες). Με 10-12 ζευγάρια αλκαλικών διασχίζεις την Πίνδο, αφού στο βουνό δεν υπάρχει τρόπος να φορτίσεις τις επαναφορτιζόμενες. Πρέπει να βλέπουμε το πράγμα στο όλον του.
    Οι αλκαλικες μπαταριες δεν μπορουν να δωσουν μεγαλο ρευμα χρησης για μεγαλυτερο χρονο χρησης που θελει μια συσκευη οπως αυτη της πλοηγησης. Αυτος ειναι ο λογος που βγηκαν λιθιου ΑΑ , ΑΑΑ, 9V, για συσκευες ενεργοβορες φωτ. μηχανες, καμερες, φακοι led, ...
    Εαν τις θελεις για "παν ενδεχομενο" , με 15 χρονια ζωης αποθηκευσης παλι σου κανουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lneam : 31-01-2016 στις 17:50

  7. #87
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΝΤΑ η χρήση μιάς μπαταρίας παίζει σε σχέση με την χρήση και τις επαναφορτίσεις. Εσύ μπορεί να μην είδες απόκλιση αλλά εγώ έχω δει πάμπολλες. Το S5 τής κόρης στους 11 μήνες χρειάστηκε αλλαγή μπαταρίας. Το laptop στην εργασία τα έπαιξε στους τρεις μήνες και η αντικαταστήσα μπαταρία (εντός εγγυήσεως) βγήκε εκτός (κι εγγυήσεως) στους τέσσερις μήνες αν θυμάμαι καλά. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει και λέει ό,τι μπορεί να συμβεί σε έναν ιδεατό κόσμο (ο οποίος δεν υπάρχει).
    Και σε μενα ετυχε στο Samsung S3 να αλλαξω 2 φορες μπαταρια μεσα στην εγγυηση, οπως και σε αρκετους αλλους. Εμαθα για ελατωματικες παρτιδες.

    Εχω δει ομως πολυ κοσμο, ιδιως νεαρο με το κινητο βαλε βγαλε στο φορτιστη μολις πεσει λιγο η σταθμη της μπαταριας ... Ωραια χρηση κανουν.

    Ξερεις πολυ κοσμο, που δεν εχει συνεχεια το laptop στο φορτιστη. Που 1 φορα τον μηνα θα κανει εκφορτιση στην μπαταρια ? Εγω οχι.

  8. #88
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αισθητήρα GPS σαφώς ανώτερο ενός κινητού τηλεφώνου
    Γνωριζεις εαν η ποιοτητα ληψης του δεκτη ειναι εφαμιλλη του Garmin nuvi 3760 ?

    Εαν ειναι ΝΑΙ, να σου πω το εξης ... Οι 2 συσκευες που εχω Sony Neo V και Samsung S3 (εχει καλυτερο δεκτη) μπορουν μεσα στο ιδιο σπιτι (πχ της φιλης μου με το 3760) να εχουν ληψη αρκετα μετρα απο το παραθυρο, ενω το 3760 ποτε, ουτε και αν το πηγα στο παραθυρο το μπαλκονιου

  9. #89
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αλκαλικες μπαταριες δεν μπορουν να δωσουν μεγαλο ρευμα χρησης για μεγαλυτερο χρονο χρησης που θελει μια συσκευη οπως αυτη της πλοηγησης. Αυτος ειναι ο λογος που βγηκαν λιθιου ΑΑ , ΑΑΑ, 9V, για συσκευες ενεργοβορες φωτ. μηχανες, καμερες, φακοι led, ...
    Εαν τις θελεις για "παν ενδεχομενο" , με 15 χρονια ζωης αποθηκευσης παλι σου κανουν
    Όπως είπα, το Oregon με λιθίου έχει πραγματικό χρόνο ζωής 12 ώρες, με αλκαλικές 10. Έχει μια ρύθμιση που μπορεί να κάνει χρήση και τους δύο τύπους μπαταρίας χωρίς πρόβλημα (άλλες συσκευές δεν έχουν). Μπορείς να "δουλέψεις" μια ολόκληρη μέρα με ένα ζευγάρι αλκαλικές, και με 10-12 ζευγάρια βγάζεις όλην την Πίνδο, χωρίς να έχεις ανάγκη από πηγή ρεύματος για επαναφόρτιση. Αυτό είναι καλό, ε;

    Κι αν το πάρεις από κόστος για ένα τέτοιο εγχείρημα (την Πίνδο εννοώ) συμφέρουν 12 ζευγάρια αλκαλικές σε σχέση με 10 (το λιγότερο 8) ζευγάρια λιθίου.

    Αλλά εγώ τις ανέφερα ως θέμα πρόσθετης ασφάλειας (για "παν ενδεχόμενο" όπως εννοείς εσύ).
    Πάρε το μηδέν!

  10. #90
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το κόστος, με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις εξειδικευμένα πράγματα με υποκατάστατα λόγω τιμής. Εξάλλου στο eTrex ΔΕΝ αγοράζεις μόνο software αλλά και hardware. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αγοράζεις μια συμπαγή συσκευή που δεν σπάει δεν χαλάει, πραγματικά αδιάβροχη, με αισθητήρα GPS σαφώς ανώτερο ενός κινητού τηλεφώνου, και με λογισμικό που συνδέεται με υπολογιστή και που μπορεί να κάνει πολλά παπάδες. Επίσης παίρνει πολλούς χάρτες, από οδικούς έως ναυτικούς και μπορεί να εξυπηρετήσει πολλές ανάγκες. Προσωπικά, όταν έπιασα στα χέρια μου το Oregon έπαθα την πλάκα μου.

    Τέλος, το να πας βόλτα στο βουνό με το παιδί σου, θέλεις τον καλύτερο εξοπλισμό. Αν μη τι άλλο, θα σού φύγει ένα μέρος του άγχους και θα επικεντρωθείς στην διασκέδαση.
    Στην τελικη και εγω θα παρω Garmin Monterra Topo Europe + Topo Drive €679, αλλα το LG 4c εχει €120 με καλυτερο hardware. Η 560% αυξηση στην τιμη για λαστιχενιο περιβλημα και software μου καθεται στον λαιμο ....

Σελίδα 9 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 7891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χάρτες Πήγασος (Pegasus Maps)
    από NikosSkouteris για το φόρουμ Χάρτες
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 10-01-2018, 14:05
  2. TomTom & Apple επεκτείνουν τη συνεργασία τους για τους ψηφιακούς χάρτες
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20-05-2015, 11:42
  3. Πώς αποθηκεύουμε χάρτες στο Google Maps για offline χρήση
    από Farkadonitis για το φόρουμ Λογισμικά πλοήγησης Android
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10-04-2014, 03:37
  4. pegasus maps for GARMIN devices and software
    από Farkadonitis για το φόρουμ Ενδιαφέροντα & φιλικά Φόρουμ, blogspot, Portal
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17-03-2014, 16:01
  5. Οι Yahoo Maps χρησιμοποιούν τους Nokia HERE Maps για πλοήγηση εσωτερικών χώρων
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07-03-2014, 18:21

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit