Σελίδα 10 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 91 έως 100 από 108

Θέμα: Απορίες και σχόλια για τους χάρτες Pegasus Maps

  1. #91
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελικη και εγω θα παρω Garmin Monterra Topo Europe + Topo Drive €679, αλλα το LG 4c εχει €120 με καλυτερο hardware. Η 560% αυξηση στην τιμη για λαστιχενιο περιβλημα και software μου καθεται στον λαιμο ....
    Κάτι δεν πάει καλά με τις συγκρίσεις σου. Είναι σαν να μού λες πως θα αγοράσεις VW Golf για να ανέβεις στις Πλάκες στα Ζήρεια. Σαν να λες πως θα βγάλεις επαγγελματική φωτογραφία με το 16 megapixels κινητό σου. Δεν είναι έτσι. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις Mercedes G500 ή μια Canon EOS 5D αλλά κάνεις την δουλειά σου με ένα Dacia Duster και μια Canon Powershot SX 60 HS. Ναι, εκεί συμφωνώ πως υπάρχει διαφορά για τους ερασιτέχνες. Αν προχωρήσεις σε επαγγελματισμό τότε τα χρήματα αρχίζουν και ζορίζουν.

    Το LG είναι αδιάβροχο; Αν σού πέσει θα αντέξει; Έχει πυξίδα; Έχει διάρκεια μπαταρίας 20 ωρών (μιλάω για καταγραφή στο βουνό, με σήμα που άλλες φορές είναι καλό κι άλλες απελπιστικό - χαράδρες, υγρασία, οπτική επαφή, κλπ - και που το κινητό δουλεύει ασταμάτητα να "πιάσει" σήμα είτε μέσω GPS είτε μέσω δικτύου) ; Μπορείς να το δουλέψεις με γάντια (στο κρύο) ; Μπορεί να φορτώσει τον TopoEurope ή τον TopoDrive ή τον AnaDigit; Γιατί αν δεν μπορεί να τους φορτώσει τι στο καλό θα κάνεις; Το μόνο που μπορείς είναι να πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα, ή να πάρεις κάποιον τυπωμένο χάρτη, ξέρεις αυτόν που χρησιμοποιούσαμε παλιά.

    Κάθεσαι σπίτι σου, ανοίγεις το BaseCamp στον υπολογιστή σου, κατεβάζεις μια διαδρομή και την φορτώνεις. Κάνεις έρευνα στην περιοχή, βρίσκεις όλα τα σημεία ενδιαφέροντος που σε ενδιαφέρουν και τα περνάς στην συσκευή μαζί με την διαδρομή. Μπαίνεις στο αυτοκίνητο πλοηγείσαι με το Garmin έως την αρχή του μονοπατιού/διαδρομής που σε ενδιαφέρει και αρχίζεις την περιπέτεια. Έχεις στην οθόνη σου όλα τα σημεία που σε ενδιαφέρουν και δεν προσπερνάς κανένα και πλοηγείσαι σύμφωνα με τον σχεδιασμό σου. Τραβάς φωτογραφίες και δημιουργείς καινούρια σημεία που σού τράβηξαν την προσοχή. Όταν τελειώσεις κι επιστρέψεις σπίτι, συνδέεις το Garmin στον υπολογιστή. Ανοίγεις το BaseCamp και περνάς όλα τα στοιχεία που κατέγραψες στο BaseCamp. Τώρα, έχεις τα πάντα στον υπολογιστή. Διαδρομή, φωτογραφίες, σημεία. Επίσης, μπορείς όλα αυτά να τα στείλεις και σε μένα ώστε αν θέλω και πάω στην ίδια περιοχή να δω τα ίδια που είδες κι εσύ. Ή ακόμα και να κάθομαι να ζηλεύω και να σκάω από το κακό μου. Επίσης, μπορείς με ένα κλικ να τα δεις στο Google Earth. Τέλος, μαζεύεις τα δεδομένα σου σε όμορφα ταξινομημένες λίστες και τα έχεις για πάντα. Μπορείς ακόμα να τα μοιραστείς με άλλους χρήστες με την μορφή GPX. Να δεις τα στατιστικά σου, τις περιοχές που έχεις επισκευτεί, καταγραφές φίλων σου, και πολλά άλλα. Αυτά το LG θα σού τα κάνει;

    Κοίτα, έχει γίνει πολύς ντόρος τελευταία με τα κινητά και όλος ο κόσμος νομίζει πως κάνουν τα πάντα. Στην τελική είναι καλά μέχρι ένα σημείο. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει τίποτα παρά μόνο εξειδικευμένες συσκευές.
    Αν θες να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις, ίσως θα πρέπει να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ελοχεύει ο κίνδυνος. Ο ενδιαφερόμενος φίλος δεν θα αγοράσει τών 679 ευρώ Monterra αλλά αυτό τών 275 ευρώ eTrex. Κι εγώ στην θέση του το ίδιο θα έκανα.
    Πάρε το μηδέν!

  2. #92
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.868
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις, ίσως θα πρέπει να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ελοχεύει ο κίνδυνος.
    Θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο συγκρατημενος στην αλαζονεια σου.

  3. #93
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις εαν η ποιοτητα ληψης του δεκτη ειναι εφαμιλλη του Garmin nuvi 3760 ?

    Εαν ειναι ΝΑΙ, να σου πω το εξης ... Οι 2 συσκευες που εχω Sony Neo V και Samsung S3 (εχει καλυτερο δεκτη) μπορουν μεσα στο ιδιο σπιτι (πχ της φιλης μου με το 3760) να εχουν ληψη αρκετα μετρα απο το παραθυρο, ενω το 3760 ποτε, ουτε και αν το πηγα στο παραθυρο το μπαλκονιου
    Ως προγραμματιστής σε Android έχω κάποιες (αρκετές) συσκευές. Όλες σε πρώτη φάση έχουν καλύτερο σήμα από το Oregon. Αλλά: στην πράξη αποδεικνύεται πως τελικά καμιά συσκευή τηλεφώνου δεν έχει καλύτερο σήμα από το Oregon. Γιατί:
    1. Τα τηλέφωνα έχουν σήμα και από το δίκτυο. Αυτό σε κάποια πράγματα είναι καλό σε κάποια άλλα πράγματα είναι πολύ κακό. Είμαι στην Κορώνη κι ανοίγω μια εφαρμογή GPS (οποιαδήποτε). Με "δείχνει" απέναντι στη Τραχήλα (Μάνη). Κι αυτό γιατί υπάρχει μόνον μια κεραία κινητής (ύψωμα Ζαρναούρα) η οποία δεν έχει οπτική επαφή με την συσκευή και το σήμα είναι αδύνατο. Οπότε, βάσει σήματος και γωνίας με δείχνει στην ίδια ευθεία απέναντι, κάπου 32 χιλιόμετρα μακρυά. Αυτό συμβαίνει με όλα τα τηλέφωνα που έχουν πάνω από τέσσερις ώρες να πιάσουν σήμα. Σε αυτήν την περίπτωση το πραγματικό σήμα είναι ίδιο με του Garmin 3760 (που, ω τι σύμπτωσις, τυχαίνει να έχω ένα τέτοιο, μετασκευασμένο σε 3490).
    2. Στην πόλη το σήμα GPS δικτύου βοηθάει στην γρηγορότερη αποσαφήνιση ώρας και έτσι το κινητό πιάνει στίγμα πιο γρήγορα.
    3. Το πραγματικό GPS αργεί να κλειδώσει δορυφόρους ειδικά αν έχει παραπάνω από τέσσερις ώρες από την τελευταία ενεργοποίηση τής συσκευής, ή αν ενεργοποιηθεί παραπάνω από κάποια χιλιόμετρα από το τελευταίο σημείο που έπιασε δορυφόρους. Από εκεί και πέρα, όμως, άπαξ και πιάσει είναι καλύτερο.


    Τα ορειβατικά GPS, όμως, έχουν πολύ καλύτερη απόκριση σε δυσμενείς συνθήκες. Εδώ παίζει ρόλο η ορατότητα στον ορίζοντα, η υγρασία και η αντήχηση. Μπορεί μια συσκευή να σού δίνει στίγμα καμπάνα με πολύ μικρή απόκλιση αλλά σε δυσμενείς συνθήκες αυτό είναι λάθος. Ίδια καταγραφή από Garmin 3760, Garmin Oregon 450 και Samsung Galaxy Nexus στο Πήλιο έδειξε πως ο νικητής είναι το Oregon που χωμένος σε κοίτη ποταμού με υγρασία 100% ορατότητα 60μοιρών στο ορίζοντα και οργιώδη βλάστηση από πάνω (οι γνωρίζοντες τεχνικά θα καταλάβουν) το στίγμα του ήταν σχεδόν 100% ακριβές. Μετά ήταν το 3760 και τελευταίο το Nexus, τού οποίου οι αποκλίσεις ήταν μεν αποδεκτές αλλά σε κάποια σημεία, ειδικά στα δύσκολα με χαμηλές ταχύτητες (πεζή σε βράχια), ταξίδευε μέχρι και 150 μέτρα μακρυά από το πραγματικό σημείο ενώ η συσκευή έδειχνε απόκλιση 30 μέτρων.
    Πάρε το μηδέν!

  4. #94
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο συγκρατημενος στην αλαζονεια σου.
    Δυστυχώς, αυτό δεν είναι επιχείρημα. Και ευτυχώς, υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που με ξέρουν προσωπικά κι έχουμε γίνει και φίλοι αν κι έχουμε καιρό να τα πούμε (αυτό είναι καρφί παλιόγεροι που δεν ξεκουνάτε) που ξέρουν πως δεν είμαι αλαζόνας.
    Πάρε το μηδέν!

  5. #95
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Ευχαρίστησε
    4
    Τον ευχαρίστησαν 2 φορές σε 1 μήνυμα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αλκαλικες ειναι μια φθηνη λυση. Πολυ καλες για το ρολοι του τοιχου. Ποτε δεν θα εβαζα σε μια ακριβη συσκευη αλκαλικες, μπορει να τρεξουν ιδιως το καλοκαιρι. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για την ασφαλεια μου.
    Energizer Ultimate Lithium AA
    http://lygte-info.dk/review/batteries2012/Energizer%20Ultimate%20Lithium%20AA%20UK.html
    Λιθίου. Σίγουρα καλύτερες από αλκαλικές για εξορμήσεις στα χιόνια, και σίγουρα καλύτερες από οποιαδήποτε επαναφορτιζόμενη μπαταρία κινητού. Εκτός όμως από τις SQMY (μαιμού σονυ που βρίσκεις στις λαικές), τις ανώνυμες και τις πολύ φτηνές philips που βρίσκεις στο eshop, δεν ξέρω καμιά σοβαρή αλκαλική που να βγάζει πρόβλημα σε λογικές θερμοκρασίες το καλοκαίρι.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζοντας το προηγουμενο post 75, ειπα να ψαξω τι μπορει να κανει η συσκευη της Garmin eTrex 30x. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να θιξω το αποτελεσμα μιας ειδικης κατηγοριας συσκευων πλοηγησης, απλα θα αναφερθω στο marketing και στον τροπο που χρησιμοποιει ωστε να πετυχει πωλησεις.
    Σίγουρα θα μπορούσε να βγάλει κινέζος παρόμοια συσκευή και να την δίνει 50 ευρώ, και σίγουρα το iphone μου έχει πιο καλή ανάλυση, πιο γρήγορο locking στους δορυφόρους, πιο γρήγορη απόκριση, 50 διαφορετικές επιλογές προγραμμάτων πλοήγησης εκ των οποίων δεν έχω βρει κανένα σωστό. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Με gps tracking η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα (αναλόγως το πρόγραμμα, μπορεί να τελειώσει ακόμα και σε 2 ώρες), δεν είναι αδιάβροχο και δεν δουλεύει σωστά σε συνθήκες παγετού. Προτιμώ να έχω το κινητό κλειστό σε ασφαλές μέρος, και να το ανοίξω για επικοινωνία ή σε περίπτωση ανάγκης για να ανάψω το φακό του, ή να στείλω συντεταγμένες σε φίλο αν έχω σήμα. Το gps χειρός το θεωρώ εργαλείο επιβίωσης, μαζί με τη σφυρίχτρα, την κουβέρτα επιβίωσης, το paracord, το σουγιά και το σπινθηριστή. Δεν θα είχα πρόβλημα να είναι ασπρόμαυρο με ακομα μικρότερη ανάλυση, θέλω όμως να κρατάει πολύ και να έχει καλή χαρτογράφιση και να έχει μαγνητική πυξίδα. To etrex30x είναι το φτηνότερο μοντέλο με πυξίδα.

    Φορτιστή έχω τον Maha C9000, είναι σαν τον NC2500 αλλά χωρίς bluetooth. Μια στο τόσο, κάνω recondition ή refresh/analyze ή break in. Επιλεγεις χωρητικότητα μπαταρίας και φορτίζει 0.1C χρονομετρημένα, ξεφορτίζει και ξαναφορτίζει. Συνήθως φορτίζω δίνοντας 500mA-1000mA στις NiMH2500 αναλόγως αν βιάζομαι ή όχι.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις μαζί σου μια (δυνατή) σφυρίχτρα. Στο μέσον του πουθενά κάποιος μπορεί να σε ακούσει.
    Να αποφεύγεις χαράδρες και ρυάκια. Μια ξαφνική νεροποντή χιλιόμετρα μακρυά μπορεί να κατεβάσει χείμαρρο.
    Έχε μαζί σου τηλέφωνο παλιάς τεχνολογίας. Κρατάνε περισσότερο οι μπαταρίες.
    ...
    -Αν αγοράσω το etrex 30x με Topo Drive, θα μπορώ να έχω και τον pegasus και τον topo drive στη συσκευή;
    Βέβαια. Μπορείς, όμως, να βλέπεις μόνο έναν κάθε φορά.
    Αν βάλω και τους δυο χάρτες, επιλέγω τον ενεργό μέσα από την συσκευή; Ή πρέπει να το συνδέω σε pc για να κάνω rename και να βλέπω μόνο τον χάρτη που έχει το σωστό όνομα; Ή όταν θέλω pegasus βάζω την microsd και όταν θέλω το topodrive την βγάζω; Δηλαδή θα μπορώ να διαλέγω στο βουνό μια τον ένα και μια τον άλλο γρήγορα και εύκολα, ή θα πρέπει να προεπιλέγω πριν την εξόρμηση;

    Πολύ καλές οι συμβουλές σου, πήγα να πάρω την περασμένη εβδομάδα μια σφυρίχτρα τιτανίου Nitecore 120db, συγκεκριμένα την 1η από τις 2 που δείχνει ο lneam αλλά δεν την βρήκα κι έφυγα στο βουνό χωρίς σφυρίχτρα, παράλειψή μου!

    Σχετικά με την ταχύτητα του etrex 30x, εδώ βλέπεις μια γενική εικόνα και σύγκριση με το 62s
    https://www.youtube.com/watch?v=faMTaQZ4MZ0
    Όσον αφορά το Monterra, δεν εμπιστεύομαι την ζωή μου σε συσκευή με λογισμικό android Σίγουρα είναι πιο γρήγορο από την etrex αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ασφάλεια και android στην ίδια πρόταση!
    Ευχαριστώ και τους δυο!

  6. #96
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Ευχαρίστησε
    4
    Τον ευχαρίστησαν 2 φορές σε 1 μήνυμα
    Τελευταία (μάλλον) ερώτηση. Με αγορά συσκευής που έχει το topo drive hellas θα έχω αναβαθμίσεις για 1 χρόνο μόνο; Μετά θα δουλεύει με παλιούς χάρτες; Ή δουλεύει ως subscription και μετά τον 1 χρόνο δεν θα δουλεύει καθόλου; Δεν βρήκα τίποτα σχετικό και νόμιζα πως έχει δωρεάν αναβαθμίσεις για πάντα.

    Τελευταία-τελευταία. Επειδή έχετε εμπειρία και από τους 3 χάρτες. Έχω 2 στίγματα, στα οποία μπορώ να πάω με απλό μικρό αυτοκίνητο, αλλά δεν υπάρχουν σε κανένα gps ούτε στο openstreetmap. Υπάρχει διαδρομή μέχρι τα 2 αυτά σημεία σε έναν από τους 3 χάρτες;
    40°22'36.6"N 22°53'33.6"E (εκκλησάκι, αχαρτογράφητο)
    40°35'13.3"N 23°07'30.3"E (καταφύγιο, υπάρχει δρόμος χαρτογραφημένος σε και open αλλά όχι τα μονοπάτια)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VanAuberjim : 01-02-2016 στις 00:23

  7. #97
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα μπορούσε να βγάλει κινέζος παρόμοια συσκευή και να την δίνει 50 ευρώ, και σίγουρα το iphone μου έχει πιο καλή ανάλυση, πιο γρήγορο locking στους δορυφόρους, πιο γρήγορη απόκριση, 50 διαφορετικές επιλογές προγραμμάτων πλοήγησης εκ των οποίων δεν έχω βρει κανένα σωστό. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Με gps tracking η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα (αναλόγως το πρόγραμμα, μπορεί να τελειώσει ακόμα και σε 2 ώρες), δεν είναι αδιάβροχο και δεν δουλεύει σωστά σε συνθήκες παγετού. Προτιμώ να έχω το κινητό κλειστό σε ασφαλές μέρος, και να το ανοίξω για επικοινωνία ή σε περίπτωση ανάγκης για να ανάψω το φακό του, ή να στείλω συντεταγμένες σε φίλο αν έχω σήμα. Το gps χειρός το θεωρώ εργαλείο επιβίωσης, μαζί με τη σφυρίχτρα, την κουβέρτα επιβίωσης, το paracord, το σουγιά και το σπινθηριστή. Δεν θα είχα πρόβλημα να είναι ασπρόμαυρο με ακομα μικρότερη ανάλυση, θέλω όμως να κρατάει πολύ και να έχει καλή χαρτογράφιση και να έχει μαγνητική πυξίδα. To etrex30x είναι το φτηνότερο μοντέλο με πυξίδα.
    Μπα, οι κινέζοι ενδιαφέρονται για την μαζική παραγωγή και όχι για ειδικές αγορές. Επίσης, για να βγάλει ο Κινέζος τέτοια συσκευή θα πρέπει να έχει και ανάλογους χάρτες οι οποίοι βγαίνουν μόνον για Garmin και Magellan. Επίσης, είμαι σίγουρος πως δύσκολα θα εμπιστευτεί κάποιος σοβαρός ορειβάτης το πρώτο τυχαίο λογισμικό.

    Να σού πω, επίσης, πως το ταπεινό μου Nexus 5 (LG) σε δύο ώρες πλοηγήσεως και καταγραφής (με το TopoGuide) χάνει γύρω στο 10% τής μπαταρίας του. Αυτό είναι απόλυτα μετρήσιμο και δοκιμασμένο πολλές φορές. Δεν το εμπιστεύομαι, όμως, ακόμα και για απλές διαδρομές με καλό καιρό, γιατί λόγω προγραμμάτων που τρέχουν στο background κάποιες φορές υπάρχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας (πρόβλημα υπαρκτό τόσο σε Android όσο και σε iOS και Windows).

    Από την άλλη, ο T.A. τής AnaDigit χαρτογραφεί ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ με ένα Galaxy Note με μια μπαταρία μεγαλύτερη τής κανονικής και τον βγάζει ακόμα και τρεις μέρες, ακόμα και στα χιόνια (π.χ. το προηγούμενο Σαββατοκύριακο στον Χελμό) χωρίς επαναφόρτιση στο ενδιάμεσο. Και το έχει πολλή ώρα με αναμμένη οθόνη ώστε να προσθέσει σημεία, να ταυτοποιήσει το είδος μονοπατιού/δρόμου και να προσθέσει σημειώσεις. Για τηλέφωνο, βέβαια, έχει ένα από αυτά τα παλιά.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλω και τους δυο χάρτες, επιλέγω τον ενεργό μέσα από την συσκευή; Ή πρέπει να το συνδέω σε pc για να κάνω rename και να βλέπω μόνο τον χάρτη που έχει το σωστό όνομα; Ή όταν θέλω pegasus βάζω την microsd και όταν θέλω το topodrive την βγάζω; Δηλαδή θα μπορώ να διαλέγω στο βουνό μια τον ένα και μια τον άλλο γρήγορα και εύκολα, ή θα πρέπει να προεπιλέγω πριν την εξόρμηση;
    Όσοι χάρτες είναι εγκατεστημένοι στην συσκευή εμφανίζονται στις ρυθμίσεις. Εκεί μπορείς να επιλέξεις ποιοι θα είναι φορτωμένοι. Μπορείς να έχεις πολλούς μαζί αλλά θα εμφανίζονται μόνον αυτοί που θα έχουν μικρότερο order. Ο δικός μου έχει χαμηλό order και θα κρύβεται πίσω από άλλους χάρτες. Αν επιλέξεις παραπάνω από έναν τότε η συσκευή θα δουλεύει πιο αργά αφού θα σχεδιάζει παραπάνω από έναν χάρτη, άσχετα αν δεν φαίνονται. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένους μόνον αυτούς που χρησιμοποιείς. Εγώ, π.χ. στο Oregon έχω ενεργοποιημένη την σκίαση εδάφους, τις ισοϋψείς και ένα χάρτη που δουλεύω εκείνη την στιγμή, δηλαδή έναν από τους AdaDigit, ToopoDrive ή τον δικό μου.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την ταχύτητα του etrex 30x, εδώ βλέπεις μια γενική εικόνα και σύγκριση με το 62s
    https://www.youtube.com/watch?v=faMTaQZ4MZ0
    Μην ενδιαφέρεσαι καθόλου για την ταχύτητα. Αυτό είναι για τους τρελαμένους με τα νούμερα. Μια χαρά μηχάνημα είναι και τα αξίζει τα λεφτά του. Το Oregon το έχω 4-5 χρόνια και ΔΕΝ πρόκειται να το αλλάξω εκτός κι αν χαλάσει. Είναι η καλύτερη αγορά μου και το έχω χαρεί όσο τίποτα άλλο.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το Monterra, δεν εμπιστεύομαι την ζωή μου σε συσκευή με λογισμικό android Σίγουρα είναι πιο γρήγορο από την etrex αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ ασφάλεια και android στην ίδια πρόταση!!
    Όλες οι συσκευές τής Garmin έτρεχαν έως τώρα σε kernel Linux. Το Android έχει και αυτό kernel Linux, οπότε το λογισμικό τής Garmin θα τρέχει το ίδιο (φαντάζομαι). Αλλά, ας πούμε έχεις εμπιστοσύνη σε ένα απαρχαιωμένο λογισμικό που δεν έχει σοβαρή αναβάθμιση εδώ και 3-4 χρόνια και δεν εμπιστεύεσαι το Android που έχει patches κάθε μήνα;

    Η κόρη μου (21 τώρα, προγραμματίστρια κι αυτή) είχε λυσσάξει να τής πάρω iPhone έως ότου πριν 2 χρόνια τής πήρα ένα. Και το εκθείαζε και τι γαμώ τα τηλέφωνα και τι ολοκληρωμένο, κτλ. Πέρισυ αναγκάστηκα, λόγω δουλειάς, να αγοράσω ένα Galaxy S5. Μετά τις δομικές το έβαλα στο κουτί και το παράτησα. Το πήρε να το "δει" και τελικά το κράτησε (το iPhone το χάρισε!!!). Μετά από αυτό μού λέει πως το καλύτερο τηλέφωνο που είχε είναι το S5, μετά ένα BlackBerry (δεν θυμάμαι πιο είχε) και μετά το iPhone 5. Επίσης, δυο φίλοι της που το είδαν, άφησαν τα iPhone για S5, ειδικά όταν μετά από κάποια αναβάθμιση λογισμικού άρχισαν να σέρνονται).

    Εγώ πάλι, προτιμώ την σειρά Nexus γιατί έχουν καθαρό Android, έχω πάντα την τελευταία έκδοση και είναι πιο βολικά στον προγραμματισμό.
    Πάρε το μηδέν!

  8. #98
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία (μάλλον) ερώτηση. Με αγορά συσκευής που έχει το topo drive hellas θα έχω αναβαθμίσεις για 1 χρόνο μόνο; Μετά θα δουλεύει με παλιούς χάρτες; Ή δουλεύει ως subscription και μετά τον 1 χρόνο δεν θα δουλεύει καθόλου; Δεν βρήκα τίποτα σχετικό και νόμιζα πως έχει δωρεάν αναβαθμίσεις για πάντα.
    Θα έχεις δωρεάν αναβαθμίσεις για έναν χρόνο ΑΝ βγουν. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να ξαναπληρώσεις. Θα ξαναπληρώσεις, βέβαια, μόνον αν και όταν βγει νέα έκδοση.

    Παράδειγμα: Αγοράζεις σήμερα (1η Φεβρουαρίου) και βγαίνει νέα έκδοση τον Δεκέμβριο. Αυτήν την παίρνεις δωρεάν. Τού χρόνου τον Φεβρουάριο λήγει η συνδρομή σου. Δεν ξαναγοράζεις αμέσως. Διότι, αν βγει έκδοση τον επόμενο Σεπτέμβριο θα έχεις πληρώσει το ενδιάμεσο. Οπότε αγοράζεις τον Σεπτέμβριο και ίσως σού έρθει και κάποια έκδοση στον ενδιάμεσο μέχρι να περάσει ο χρόνος.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελευταία-τελευταία. Επειδή έχετε εμπειρία και από τους 3 χάρτες. Έχω 2 στίγματα, στα οποία μπορώ να πάω με απλό μικρό αυτοκίνητο, αλλά δεν υπάρχουν σε κανένα gps ούτε στο openstreetmap. Υπάρχει διαδρομή μέχρι τα 2 αυτά σημεία σε έναν από τους 3 χάρτες;
    40°22'36.6"N 22°53'33.6"E (εκκλησάκι, αχαρτογράφητο)
    40°35'13.3"N 23°07'30.3"E (καταφύγιο, υπάρχει δρόμος χαρτογραφημένος σε και open αλλά όχι τα μονοπάτια)
    Είμαι στη δουλειά, οπότε, από ένα γρήγορο ψάξιμο, στον Χορτιάτη και οι τρεις χάρτες έχουν δεδομένα, στην παραλία κανένας, ίσως γιατί είναι σε προστατευμένη περιοχή.

    Στο καταφύγιο λογικά θα πας. Στο εκκλησάκι υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις γιατί βλέπω πολύ άμμο. Στην φωτογραφία αυτή, όμως, βλέπω και απλά αυτοκίνητα.

    Ο δικός μου χάρτης έχει έκδοση για το BaseCamp οπότε μπορείς να τον δεις από κει. Τους άλλους πρέπει να τους κάνεις split με το GMapTool για να τους δεις στο BaseCamp. Το καλό με τα Garmin είναι πως έχουμε πολλές επιλογές.

    OpenStreetMap
    Here Maps
    Πάρε το μηδέν!

  9. #99
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Ευχαρίστησε
    4
    Τον ευχαρίστησαν 2 φορές σε 1 μήνυμα
    Εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου που έχει το ίδιο λογισμικό τα τελευταία 15 χρόνια, περισσότερο από το κινητό μου που αναβαθμίζεται κάθε 3 μήνες. Στο android υπάρχουν πολλές κακογραμμένες εφαρμογές που κρασάρουν τη συσκευή, και πολλές κακόβουλες. Ποιός μου λέει ότι δεν θα κατεβάσω στο monterra κάτι που θα το κάνει ασταθές; Ποιός μου λέει ότι δεν θα μπει ιός; Οι μισοί φίλοι που έχουν android, έχουν προβλήματα, ιούς, κολλήματα λόγω μνήμης. Από προσωπική πείρα, μια συσκευή android είναι καλή το πρώτο εξάμηνο, καλούτσικη τον πρώτο χρόνο, ενώ μετά είναι πολύ αργή, δεν αποκρίνεται σωστά, βγάζει προβλήματα. (Δεν μιλάμε για συσκευές με 2 ή 3 gb ram που όσο και να καθυστερούν είναι σε ανεκτά επίπεδα). Αντιθέτως μια συσκευή με καθαρά δικό της κώδικα (embedded, win CE, unix/linux) είναι ίδια και τώρα και σε 5 χρόνια, και δεν θα έρθει ο hacker να προσπαθήσει να δημιουργήσει ιό πχ για το λογισμικό που ελέγχει το ABS το ESP και το steering ενός αυτοκινήτου δεκαετίας, ή για το λογισμικό του smart samsung aircondition που έχει wifi, ή για το etrex. Το ίδιο και για το iphone, όσο αναβαθμίζεται τόσο πιο αργό γίνεται γιατί το iOS ήταν αρχικά φτιαγμένο για 32bit και 512mb ram και τώρα έχουμε φτάσει σε iphone με 64bit και 2gb ram, και όλα τρέχουν την ίδια έκδοση. Λογικό είναι το τελευταίο iOS να είναι optimized για το τελευταίο iphone, και ενώ παίζει σε παλιό iphone (4 ή 5), να είναι βαρύ κι ασήκωτο. Πιστεύω πως αν στο iphone 5 είχε ακόμα το ios 6, θα ήταν ακόμα τέλειο. Για τα φτηνά android δεν θα μιλήσω, πρώτον δεν αναβαθμίζουν ποτέ το android, δεύτερον είναι αργά από την πρώτη μέρα, και γίνονται non-usable. Το Nokia 3210 του 1999 δουλεύει ακόμα τέλεια όπως την πρώτη μέρα, το Nokia N95 ήταν σχεδόν άχρηστο σε 3 χρόνια.

    Η διαδρομή ως το εκκλησάκι στην παραλία είναι από χωματόδρομο, δεν έχεις πρόβλημα με απλό αυτοκίνητο, η άμμος αρχίζει από το εκκλησάκι. Αρκεί να ξέρεις (ή να θυμάσαι) από που να πας. (Κάτι που πάντα ξεχνάω, η εσωτερική μου πυξίδα είναι πολύ χαλασμένη). Όταν βρέχει υπάρχει πρόβλημα. Είναι προστατευόμενη περιοχή, υδροβιότοπος, μάλλον γι αυτό δεν το έχουν.



    Το iphone δεν θα ξόδευε πολύ μπαταρία αν έτρεχε το trailing gps και logging στο υπόβαθρο, αλλά παρόλο που το βάζω να τρέχει στο background, μου το κλείνει σε 2 λεπτά! Προσπαθεί να τρέξει pull/push notifications, email, facebook, whatsapp στο υπόβαθρο, γεμίζει η μνήμη και κλείνει το gps. Έτσι, πρεπει να το εχω ανοιχτό σε πρώτο πλάνο, στο χέρι, να μην το αφήσω να σβήσει η οθόνη και μπει σε background. Αν σβήσω όλες τις εφαρμογές, και βάλω airplane mode θα είναι διαφορετικά, αλλά μετά δεν θα είναι εργαλείο επικοινωνίας αλλά dedicated gps. Προτιμώ ένα garmin.


    Για τις κινέζικες συσκευές, εννοώ μόνο την συσκευή και όχι τη χαρτογράφηση. Στο στυλ δηλαδή που παίρνεις ένα κινέζικο gps και μπορείς να βάλεις μέσα primo ή igo ή ό,τι άλλο σου κατέβει.

  10. #100
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπιστεύομαι το αυτοκίνητο μου που έχει το ίδιο λογισμικό τα τελευταία 15 χρόνια, περισσότερο από το κινητό μου που αναβαθμίζεται κάθε 3 μήνες. Στο android υπάρχουν πολλές κακογραμμένες εφαρμογές που κρασάρουν τη συσκευή, και πολλές κακόβουλες. Ποιός μου λέει ότι δεν θα κατεβάσω στο monterra κάτι που θα το κάνει ασταθές; Ποιός μου λέει ότι δεν θα μπει ιός; Οι μισοί φίλοι που έχουν android, έχουν προβλήματα, ιούς, κολλήματα λόγω μνήμης. Από προσωπική πείρα, μια συσκευή android είναι καλή το πρώτο εξάμηνο, καλούτσικη τον πρώτο χρόνο, ενώ μετά είναι πολύ αργή, δεν αποκρίνεται σωστά, βγάζει προβλήματα. (Δεν μιλάμε για συσκευές με 2 ή 3 gb ram που όσο και να καθυστερούν είναι σε ανεκτά επίπεδα). Αντιθέτως μια συσκευή με καθαρά δικό της κώδικα (embedded, win CE, unix/linux) είναι ίδια και τώρα και σε 5 χρόνια, και δεν θα έρθει ο hacker να προσπαθήσει να δημιουργήσει ιό πχ για το λογισμικό που ελέγχει το ABS το ESP και το steering ενός αυτοκινήτου δεκαετίας, ή για το λογισμικό του smart samsung aircondition που έχει wifi, ή για το etrex. Το ίδιο και για το iphone, όσο αναβαθμίζεται τόσο πιο αργό γίνεται γιατί το iOS ήταν αρχικά φτιαγμένο για 32bit και 512mb ram και τώρα έχουμε φτάσει σε iphone με 64bit και 2gb ram, και όλα τρέχουν την ίδια έκδοση. Λογικό είναι το τελευταίο iOS να είναι optimized για το τελευταίο iphone, και ενώ παίζει σε παλιό iphone (4 ή 5), να είναι βαρύ κι ασήκωτο. Πιστεύω πως αν στο iphone 5 είχε ακόμα το ios 6, θα ήταν ακόμα τέλειο. Για τα φτηνά android δεν θα μιλήσω, πρώτον δεν αναβαθμίζουν ποτέ το android, δεύτερον είναι αργά από την πρώτη μέρα, και γίνονται non-usable. Το Nokia 3210 του 1999 δουλεύει ακόμα τέλεια όπως την πρώτη μέρα, το Nokia N95 ήταν σχεδόν άχρηστο σε 3 χρόνια.

    Η διαδρομή ως το εκκλησάκι στην παραλία είναι από χωματόδρομο, δεν έχεις πρόβλημα με απλό αυτοκίνητο, η άμμος αρχίζει από το εκκλησάκι. Αρκεί να ξέρεις (ή να θυμάσαι) από που να πας. (Κάτι που πάντα ξεχνάω, η εσωτερική μου πυξίδα είναι πολύ χαλασμένη). Όταν βρέχει υπάρχει πρόβλημα. Είναι προστατευόμενη περιοχή, υδροβιότοπος, μάλλον γι αυτό δεν το έχουν.



    Το iphone δεν θα ξόδευε πολύ μπαταρία αν έτρεχε το trailing gps και logging στο υπόβαθρο, αλλά παρόλο που το βάζω να τρέχει στο background, μου το κλείνει σε 2 λεπτά! Προσπαθεί να τρέξει pull/push notifications, email, facebook, whatsapp στο υπόβαθρο, γεμίζει η μνήμη και κλείνει το gps. Έτσι, πρεπει να το εχω ανοιχτό σε πρώτο πλάνο, στο χέρι, να μην το αφήσω να σβήσει η οθόνη και μπει σε background. Αν σβήσω όλες τις εφαρμογές, και βάλω airplane mode θα είναι διαφορετικά, αλλά μετά δεν θα είναι εργαλείο επικοινωνίας αλλά dedicated gps. Προτιμώ ένα garmin.


    Για τις κινέζικες συσκευές, εννοώ μόνο την συσκευή και όχι τη χαρτογράφηση. Στο στυλ δηλαδή που παίρνεις ένα κινέζικο gps και μπορείς να βάλεις μέσα primo ή igo ή ό,τι άλλο σου κατέβει.
    Κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Το Android είναι το ίδιο ασφαλές, αν όχι ασφαλέστερο, από το iOS. Στις φτηνές συσκευές ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

    Από εκεί και πέρα τα διάφορα που ακούγονται ισχύουν το ίδιο για όλα τα λειτουργικά. Μπορώ, μάλιστα, με βεβαιότητα να πω πως στο iOS τα κενά ασφαλείας είναι περισσότερα και πως στην Apple δίνουν περισσότερη σημασία στο κομμάτι gadget παρά στην ασφάλεια. Όπως είπα και πριν, το iOS είναι ήδη απαρχαιωμένο και χρήζει επείγουσας αναβάθμισης ή ακόμα και σχεδιασμό εκ βάθρων. Τα διάφορα gadget που πλασάρουν ως νέα σε κάποιες άλλες συσκευές είναι ήδη εκεί. Είναι πανάκριβες συσκευές που δεν προσφέρουν τίποτα που να δικαιολογεί το κόστος τους, αφού δεν έχουν τίποτα που να δείχνει εξέλιξη/ανάπτυξη και κατασκευάζονται στην Κίνα. Απλά έχουν το όνομα, ενώ αλλού είναι η χάρη.

    Τώρα, αν κάποιος συνδέσει οποιοδήποτε κινητό με το αυτοκίνητο ή την τουαλέττα του τότε είναι βλάκας με περικεφαλαία, είτε έχει iOS είτε έχει Android είτε έχει DOS. Επίσης, αν κάποιος παίρνει κινητό με 50ΜΒ μνήμη και το κάνει Τιραμόλα ε, τότε θα έχει πρόβλημα. Τις περισσότερες τών περιπτώσεων ένα απλό uninstall εφαρμογών λύνει το πρόβλημα, ή σε ακόμα περισσότερες περιπτώσεις μια εκκαθάριση τών παλιότερων SMS (που πάς ρε μεγάλε με 5.012.145 μηνύματα!) ή φωτογραφιών. Άσε δε που κάποιοι θέλουν να είναι in σε όλα κι έχουν το Facebook, το Twitter και ό,τι βάλει ο νους να τρέχουν όλα μαζί για να μη χάσουν τίποτα. Βέβαια, ακούν το πωλητή από την διαφήμιση στο ΤουΒου που τους λέει πως όλα θα τρέχουν σφαίρα αλλά δεν τους λέει μέχρι πότε θα τρέχουν.
    Πάρε το μηδέν!

Σελίδα 10 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χάρτες Πήγασος (Pegasus Maps)
    από NikosSkouteris για το φόρουμ Χάρτες
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 10-01-2018, 14:05
  2. TomTom & Apple επεκτείνουν τη συνεργασία τους για τους ψηφιακούς χάρτες
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20-05-2015, 11:42
  3. Πώς αποθηκεύουμε χάρτες στο Google Maps για offline χρήση
    από Farkadonitis για το φόρουμ Λογισμικά πλοήγησης Android
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10-04-2014, 03:37
  4. pegasus maps for GARMIN devices and software
    από Farkadonitis για το φόρουμ Ενδιαφέροντα & φιλικά Φόρουμ, blogspot, Portal
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17-03-2014, 16:01
  5. Οι Yahoo Maps χρησιμοποιούν τους Nokia HERE Maps για πλοήγηση εσωτερικών χώρων
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07-03-2014, 18:21

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit