Σελίδα 8 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 71 έως 80 από 108

Θέμα: Απορίες και σχόλια για τους χάρτες Pegasus Maps

  1. #71
    Επίτιμος Πρόεδρος Το avatar του χρήστη Farkadonitis
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Γερμανια/Ελλαδα
    Συσκευές: Galaxy S23 Ultra 512 GB, Galaxy Α54 256 GB, Galaxy Tab S9 Ultra 5G 512GB, TomTom GO Exclusive 7 Garmin DriveSmart™ 65 & Digital Traffic (65 Λογισμικά: Κατά σειρά Προτίμησης: TomTom Go, iGO ΝexGean, Sygic, Google Maps, Genius Maps, CoPilot, ADAC
    Μηνύματα
    10.144
    Ευχαρίστησε
    4.920
    Τον ευχαρίστησαν 4.034 φορές σε 2.555 μηνύματα
    Όνομα
    Δημητρης
    Να εισαι καλα. Ευχαριστω
    ...όσο τα smartphone γίνονται εξυπνότερα, τόσο πιο ηλίθιοι γινόμαστε εμείς


    Μην ρωτάτε με PM, email, μηνύματα, για θέματα που αφορούν παράνομες/σπασμένες εφαρμογές/app/apk.
    Δεν επιτρέπονται και δεν απαντάμε σε τέτοια θέματα.
    Ουτε απαντάμε σε PM, για προβλήματα τεχνικής φύσεως ερωτήματα/απορίες,
    για αυτή την δουλεία είναι το φόρουμ.


    Κρυφό περιεχόμενο


  2. #72
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-04-2015
    Μηνύματα
    4
    Ευχαρίστησε
    2
    Τον ευχαρίστησαν 3 φορές σε 2 μηνύματα
    Γεια σου Νίκο και πολλά μπράβο για τους παραγόμενους χάρτες σου.

    Έχω βάλει σκοπό να δημιουργήσω χάρτη με περιοχή κάλυψης τον Ελλάδικό χώρο με δορυφορικές σύμφωνα με τις οδηγίες σου στο θέμα
    Δημιουργία BirdsEye και Custom χαρτών για συσκευές Garmin

    Επιπρόσθετα θέλω να βάλω τις ισουψείς, οδικό δίκτυο (όχι routable) , ποτάμια και το κυριότερο τις γραμμές υψηλής τάσης της ΔΕΗ και τις ανεμογεννητριες, ψηλές κόλώνες από υπάρχοντα δεδομένα και εαν βρώ και το δίκτυο με τις κολώνες μεσαίας και χαμηλής τάσης της ΔΕΗ .

    1.Θα τα βρώ ?...α½€λα αυτα τα δεδομένα?
    2.Μέγεθος των δορυφορικών για Ελλαδικό χώρο έχουμε κάποια εκτίμηση?
    3. Τι να αρχίσω να διαβάζω για να προχωρήσω στη δημιουργία καΌ€ποιου τέτοιου χάρτη?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει στο εγχείρημα.

  3. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον lefteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    Elonor (29-04-2015),Farkadonitis (02-05-2015)

  4. #73
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lefteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Νίκο και πολλά μπράβο για τους παραγόμενους χάρτες σου.

    Έχω βάλει σκοπό να δημιουργήσω χάρτη με περιοχή κάλυψης τον Ελλάδικό χώρο με δορυφορικές σύμφωνα με τις οδηγίες σου στο θέμα
    Δημιουργία BirdsEye και Custom χαρτών για συσκευές Garmin

    Επιπρόσθετα θέλω να βάλω τις ισουψείς, οδικό δίκτυο (όχι routable) , ποτάμια και το κυριότερο τις γραμμές υψηλής τάσης της ΔΕΗ και τις ανεμογεννητριες, ψηλές κόλώνες από υπάρχοντα δεδομένα και εαν βρώ και το δίκτυο με τις κολώνες μεσαίας και χαμηλής τάσης της ΔΕΗ .

    1.Θα τα βρώ ?...α½€λα αυτα τα δεδομένα?
    2.Μέγεθος των δορυφορικών για Ελλαδικό χώρο έχουμε κάποια εκτίμηση?
    3. Τι να αρχίσω να διαβάζω για να προχωρήσω στη δημιουργία καΌ€ποιου τέτοιου χάρτη?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει στο εγχείρημα.
    Γεια σου Λευτέρη!

    Θέλεις να μπεις στα δύσκολα; Αν ναι, πρέπει να αποφασίσεις τι ακριβώς θέλεις. Διότι:
    1. Ποτάμια, ισοϋψείς, οδικό δίκτυο (γραμμές), κολώνες υψηλής τάσεις (σημεία) και δορυφορικοί χάρτες δεν συμβαδίζουν.
    2. Πρέπει (κατόπιν του παραπάνω να διαβάσεις δύο πράγματα (εξηγώ πιο κάτω).


    Οι γραμμές και τα σημεία έχουν σχέση με δεδομένα vector (διανυσματικά). Τα δεδομένα αυτά πρέπει να δημιουργηθούν με κάποιο πρόγραμμα (ή και με το χέρι, αλλά αυτό είναι πρακτικά αδύνατο). Μπορείς να βρεις κάποια βοήθεια διαβάζοντας τον άρθρο Περί OpenStreetMap.org (στο τέλος θα βρεις συνδέσμους για βοήθεια).

    Οι δορυφορικές εικόνες έχουν σχέση με δεδομένα raster (εικόνες/φωτογραφίες). Για αυτό έχεις ήδη κάποια ιδέα.

    Αυτό που πρέπει να καταλάβεις, είναι πως οι δύο "χάρτες" που θες να κατασκευάσεις είναι δύο εντελώς διαφορετικοί χάρτες (φορμάτ/διαμόρφωση). Άρα πρέπει να φτιάξεις δύο χάρτες.

    Κάποιες συσκευές/προγράμματα έχουν την ικανότητα να προβάλουν δορυφορικούς χάρτες κάτω από διανυσματικά δεδομένα. Δηλαδή, προβάλουν χάρτες vector πάνω από χάρτες raster.

    Οπότε στα ερωτήματά σου:
    1. Τα περισσότερα δεδομένα θα τα βρεις (OpenStreetMap.org και geodata.gov.gr).
    2. Πολλά-πολλά GigaBytes (ίσως και Terra).
    3. Όλον τον κόσμο. Για να αρχίσεις σού έχω δώσει κάποια links.


    Οι στόχοι σου είναι υψηλοί. Άρχισε από τα βασικά και ξεκίνα.
    Πάρε το μηδέν!

  5. Τα παρακάτω 3 μέλη ευχαριστούν τον NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα :

    Elonor (29-04-2015),Farkadonitis (02-05-2015),lefteris (29-04-2015)

  6. #74
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-04-2015
    Μηνύματα
    4
    Ευχαρίστησε
    2
    Τον ευχαρίστησαν 3 φορές σε 2 μηνύματα
    Μυνημα εκ παραδρομης....sorry
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefteris : 04-05-2015 στις 23:22

  7. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lefteris για το χρήσιμο μήνυμα:

    Farkadonitis (19-01-2016)

  8. #75
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-01-2016
    Μηνύματα
    14
    Ευχαρίστησε
    4
    Τον ευχαρίστησαν 2 φορές σε 1 μήνυμα
    Καλημέρα/καλησπέρα κι από μένα.
    Είμαι καινούριος στο forum και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με garmin και τοπογραφικούς χάρτες. Μου αρέσουν οι βόλτες σε βουνά και δάση αλλά τώρα που έχω κι ένα μωρό και δεν είναι σωστό να χαθούμε οικογενειακώς στα βουνά και τις χαράδρες, σκέφτομαι να πάρω ένα etrex 30x. Γενικά επειδή δεν γνωρίζω τις συσκευές αυτού του είδους, θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να κάνω αυτό που σκέφτομαι.
    Όταν ξεκινάω μια εξόρμηση, να αποθηκεύω στη συσκευή το αρχικό σημείο γρήγορα και εύκολα, να κρατάει σημεία αυτόματα στην διαδρομή, και αν χαθώ να μπορώ να βλέπω στη συσκευή την πορεία, ή το κοντινότερο μονοπάτι, ή να επιλέξω να επιστρέψω στο αρχικό σημείο προς τα πίσω ή κόβοντας δρόμο από αλλού (αλλά χωρίς να με βγάλει σε κανένα γκρεμό). Από όσα έχω διαβάσει, κατάλαβα πως χρειάζομαι έναν από τους τρεις τοπογραφικούς χάρτες (Toponavigator/anavasis, Topo Drive Hellas, ή τον Pegasus) και όχι απλά το basemap.
    Οι απορίες μου είναι:
    1. αν μπορώ να κάνω αυτά τα απλά πράγματα με έναν etrex και το Pegasus, χωρίς να χρειάζεται να προσχεδιάζω διαδρομές στο pc πριν από κάθε μου εξόρμηση, και να ακολουθώ μονοπάτια, ορίζω σημεία, επιστρέφω σε δρόμους ή αρχικά σημεία.
    2. Ο pegasus περιλαμβάνει και οδικό δίκτυο (έστω τους χωματόδρομους), όπως είναι ο Topo Drive που περιλαμβάνει τον Auto drive; Δηλαδή θα μπορώ δω και να πλοηγηθώ πχ με το αυτοκίνητο στο καταφύγιο από τον χωματόδρομο που δεν εμφανίζεται στο κλασσικό gps του αυτοκινήτου;
    3. Αν αγοράσω το etrex 30x με Topo Drive, θα μπορώ να έχω και τον pegasus και τον topo drive στη συσκευή;
    4. Ο pegasus μπορεί να μπει σε κάρτα μνήμης ή πρέπει να φορτωθεί στη μνήμη της συσκευής;
    5. Θεωρείται πανελλαδική η κάλυψη του pegasus; Ή έχουν μπει προς το παρόν συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές και συγκεκριμένα βουνά;
    6. Από κάποια video βλέπω πως η etrex είναι αρκετά αργή σειρά (σε πεζοπορία όμως δεν μας πειράζει αν κάνει 3 δευτερόλεπτα το refresh ή το zoom in), και επίσης είδα ένα σχόλιο πιο πάνω πως ο τελευταίος pegasus είναι πολύ βαρύς επειδή έχει πολλά δεδομένα. Θα τον σηκώνει το etrex, ή το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στα nuvi;
    7. Αν ο pegasus αντικαθιστά αρχεία του etrex (βασικούς χάρτες ή του topo drive), θα μπορέσω μετά να επαναφέρω τις αρχικές μου άδειες χρήσης στη συσκευή;
    8. Το toponavigator/anavasis είναι κάτι αντίστοιχο, και μπαίνει σε garmin handheld αλλά πολύ πιο ακριβό από το topo drive hellas ή έχω καταλάβει κάτι λάθος; Το pegasus προσπαθεί να τα ξεπεράσει και να αντικαταστήσει αυτά τα δυο, ή έρχεται να συμπληρώσει κενά;

    Ευχαριστώ, μπράβο στον Σκουτέρη για την πολύ καλή δουλειά, ελπίζω να αποκτήσω σύντομα την συσκευή και τους χάρτες του pegasus, γιατί παραλίγο να χαθώ στο βουνό με το μωρό σήμερα!

  9. #76
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Πριν προχωρήσω στην απάντηση θα ήθελα να υπενθυμίσω την επαγγελματική μου σχέση με την AnaDigit (Ανάβαση). Σε πολλούς μπορεί να φανεί η απάντηση ως διαφήμιση, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.

    Το βουνό είναι ένας ευμετάβλητος τόπος, όπου μετά από έναν κακό χειμώνα οι χωματόδρομοι μπορεί να γίνουν αδιάβατοι από αυτοκίνητο, ή μονοπάτια καθαρισμένα μπορεί να καταλήξουν αδιάβατα μετά την πάροδο δύο-τριών χρόνων από την βλάστηση. Οπότε, θα πρέπει να έχουμε αυτά κατά νου πριν ακόμα σκεφτούμε την έξοδο από το σπίτι.

    Ένα GPS, όσο φτηνό ή "κακό" μπορεί να είναι, είναι πάντα χρήσιμο. Αν μη τι άλλο, ακολουθώντας την καταγραφή μας ανάποδα θα φτάσουμε στο σημείο από το οποίο ξεκινήσαμε. Οπότε μην σκέφτεσαι ποια συσκευή να πάρεις. Σκέψου πόσα χρήματα μπορείς να ξοδέψεις.

    Επίσης, θα πρέπει να υπενθυμίσω πως λόγω οικονομικής κρίσης πολλές (ελληνικές) εταιρείες δεν έχουν την δυνατότητα χαρτογράφησης στο πεδίο στο βουνό. Αν σκεφτεί κανείς πως η χαρτογράφηση ενός βουνού, κι ας πάρουμε για παράδειγμα τον Παρνασσό) απαιτεί πολλές μέρες χαρτογράφησης αφού ο άνθρωπος μπορεί να διανύσει χαρτογραφώντας 20-25 χιλιόμετρα την ημέρα κι αυτό, γιατί εκτός από την καταγραφή του μονοπατιού ως ίχνος πρέπει να καταγραφεί η ποιότητα, η σήμανση αλλά και η δυσκολία του (υπάρχουν κι άλλοι παράμετροι που δεν τις αναφέρω εδώ). Επίσης οι χωματόδρομοι πρέπει να καταγραφούν στο πεδίο και όχι από δορυφόρο, γιατί μόνο με το "περπάτημα" μπορεί να ταυτοποιηθεί η ποιότητά τους (ειδάλλως, δεν μπορεί ένα crossover να πλοηγηθεί με ασφάλεια).

    Βάσει αυτών, μόνον ο χάρτης τής AnaDigit μπορεί να κάνει σωστότερη δουλειά, ειδικά αν παρακολουθεί κάποιος τις ενημερώσεις σε κάθε αναβάθμιση, επειδή αναφέρονται οι τοποθεσίες που χαρτογραφούνται.

    Τώρα, για τους χάρτες:
    1. AnaDigit (Ανάβαση): Ο καλύτερος στους χωματόδρομους και στα μονοπάτια.
    2. TopoDrive: Ο καλύτερος στους στρωμένους δρόμους και πολύ καλός για χωματόδρομους. Στους δεύτερους έχει κάποια παράξενα, όπως δρόμους εντός αυλών ή κτημάτων που, λογικά, οδηγεί στο συμπέρασμα για χαρτογράφηση από δορυφόρο. Στα μονοπάτια, μάλλον, είναι ο τελευταίος, αφού έχει πολύ λίγα και η χαρτογράφησή τους είναι άπαξ, από όσο γνωρίζω.
    3. Pegasus (OpenStreetMap.org): Βασίζεται σε δεδομένα εθελοντών. Τις περισσότερες φορές είναι μάλλον αμφιβόλου προελεύσεως και δεν απόλυτα αξιόπιστα (σε κάποια μέρη ίσως να είναι και αναξιόπιστα).Κι αυτό επειδή ο κάθε χαρτογράφος δημιουργεί βάσει δικών του αναγκών και πεποιθήσεων. Στην πλοήγηση σε ασφαλτοστρωμένους δρόμους είναι ο χειρότερος. Στους χωματόδρομους είναι αρκετά καλός. Στο βουνό, όπου έχει καταγραφές είναι καλός, αλλά υπάρχουν και περιοχές εντελώς άδειες από δεδομένα. Είναι, όμως, ελεύθερος και είναι σίγουρα βοηθητικός. Επίσης, από ανθρώπους που τον έχουν χρησιμοποιήσει (ειδικά ξένους που έρχονται στη Ελλάδα για διακοπές) έχω ενημέρωση πως τους έχει βοηθήσει, κάποιοι, μάλιστα, ήταν απόλυτα ευχαριστημένοι).


    Ο χάρτης τής AnaDigit είναι κάπως ακριβός. Ο TopoDrive έρχεται δωρεάν με κάποιες συσκευές αλλά για τις υπόλοιπες δεν είναι πολύ ακριβός. Ο Pegasus είναι δωρεάν. Συμβουλή μου είναι να αγοράσεις τον TopoDrive και να βάλεις και τον Pegasus.

    ΟΠΟΤΕ:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. αν μπορώ να κάνω αυτά τα απλά πράγματα με έναν etrex και το Pegasus, χωρίς να χρειάζεται να προσχεδιάζω διαδρομές στο pc πριν από κάθε μου εξόρμηση, και να ακολουθώ μονοπάτια, ορίζω σημεία, επιστρέφω σε δρόμους ή αρχικά σημεία.
    Φυσικά και μπορείς. Σε συμβουλεύω, όμως, να προσχεδιάζεις κάθε διαδρομή σου ειδικά όσο το παιδί σου είναι μικρό.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Ο pegasus περιλαμβάνει και οδικό δίκτυο (έστω τους χωματόδρομους), όπως είναι ο Topo Drive που περιλαμβάνει τον Auto drive; Δηλαδή θα μπορώ δω και να πλοηγηθώ πχ με το αυτοκίνητο στο καταφύγιο από τον χωματόδρομο που δεν εμφανίζεται στο κλασσικό gps του αυτοκινήτου;
    Να πλοηγείσαι πάντα με τον TopoDrive έως το σημείο έναρξης και από κει και πέρα συμβουλέψου την κρίση σου(μέσω MapSource/BaseCamp) για την ποιότητα τής περιοχής που θέλεις να πας. Ποιος, δηλαδή από τους δύο χάρτες έχει τα περισσότερα δεδομένα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Αν αγοράσω το etrex 30x με Topo Drive, θα μπορώ να έχω και τον pegasus και τον topo drive στη συσκευή;
    Βέβαια. Μπορείς, όμως, να βλέπεις μόνο έναν κάθε φορά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Ο pegasus μπορεί να μπει σε κάρτα μνήμης ή πρέπει να φορτωθεί στη μνήμη της συσκευής;
    Όπου και να τον βάλεις θα δουλέψει. Προτείνω την κάρτα μνήμης για να αποφύγεις τυχόν βλάβες (δεν έχει παρατηρηθεί έως τώρα καμία).

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    5. Θεωρείται πανελλαδική η κάλυψη του pegasus; Ή έχουν μπει προς το παρόν συγκεκριμένες γεωγραφικές περιοχές και συγκεκριμένα βουνά;
    Είναι πανελλαδικός, όμως, όπως είπα και πριν, έχει περιοχές αχαρτογράφητες.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    6. Από κάποια video βλέπω πως η etrex είναι αρκετά αργή σειρά (σε πεζοπορία όμως δεν μας πειράζει αν κάνει 3 δευτερόλεπτα το refresh ή το zoom in), και επίσης είδα ένα σχόλιο πιο πάνω πως ο τελευταίος pegasus είναι πολύ βαρύς επειδή έχει πολλά δεδομένα. Θα τον σηκώνει το etrex, ή το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στα nuvi;
    Μην σε απασχολεί αυτό.Δεν ξέρω πόσο αργή συσκευή είναι, αλλά στην πράξη, όταν το ζουμ θα είναι σε μια μικρή περιοχή θα παίζει αρκετά καλά για να σε βοηθήσει. Απλά να έχεις τις προεπιλεγμένες τιμές στην προβολή (κανονικό). Αυτοί που έχουν πρόβλημα έχουν ρυθμίσει την συσκευή τους στο να βλέπουν περισσότερα, χρήσιμο τον AutoDrive/TopoDrive, αλλά άχρηστο στον Pegasus, καθώς είναι ήδη ρυθμισμένος με περισσότερα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    7. Αν ο pegasus αντικαθιστά αρχεία του etrex (βασικούς χάρτες ή του topo drive), θα μπορέσω μετά να επαναφέρω τις αρχικές μου άδειες χρήσης στη συσκευή;
    Όχι, αν δεν αλλάξεις το όνομα του αρχείου του χάρτη. Επίσης, βάλτον στην εξωτερική κάρτα μνήμης για περισσότερη σιγουριά.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    8. Το toponavigator/anavasis είναι κάτι αντίστοιχο, και μπαίνει σε garmin handheld αλλά πολύ πιο ακριβό από το topo drive hellas ή έχω καταλάβει κάτι λάθος; Το pegasus προσπαθεί να τα ξεπεράσει και να αντικαταστήσει αυτά τα δυο, ή έρχεται να συμπληρώσει κενά;
    Ο Pegasus δεν ανικαθιστά κανέναν. Είναι απλώς ένας ακόμα χάρτης που έχει φτιαχτεί από διαφορετικούς ανθρώπους.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VanAuberjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ελπίζω να αποκτήσω σύντομα την συσκευή και τους χάρτες του pegasus, γιατί παραλίγο να χαθώ στο βουνό με το μωρό σήμερα!
    Συμβουλή: Αν νομίζεις πως χάθηκες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τον δρόμο προς τα πίσω. Πήγαινε ανάποδα στην καταγραφή σου. Αν μη τι άλλο από εκεί που ήρθες ξέρεις ήδη το δρόμο, και ξέρεις σίγουρα πως θα σε γυρίσει πίσω. Οι περισσότεροι που χάνονται έφτασαν στο σημείο αυτό γιατί προσπάθησαν να γυρίσουν από άλλον δρόμο και ο πανικός δεν είναι σωστός σύμβουλος. Μην ξεχνάς πως δεν είσαι μόνος σου. Να υπολογίζεις την ώρα. Αν στα μισά τής μέρας δεν είναι παραπάνω από τα μισά (το λιγότερο) τής διαδρομής γύρνα πίσω.
    Πάρε το μηδέν!

  10. Μέλη που ευχαριστούν τον/την NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα:

    VanAuberjim (01-02-2016)

  11. #77
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Α, και κάποια πράγματα που ξέχασα ...

    Μην εμπιστεύεσαι τις μπαταρίες. Μετά από κάποιες φορτίσεις πέφτουν και ξεφορτίζονται πολύ γρήγορα. Να έχεις τουλάχιστον δύο ζευγάρια μαζί σου και να έχεις και μια τετράδα αλκαλικές σφραγισμένες (για παν ενδεχόμενο). Επίσης να πάρεις φορτιστή που φορτίζει αργά. Μια μπαταρία 2600mAh να φορτίζει σε περίπου 8 ώρες. Έτσι οι μπαταρίες μένουν υγειείς για περισσότερο χρόνο.

    Να έχεις μαζί σου μια (δυνατή) σφυρίχτρα. Στο μέσον του πουθενά κάποιος μπορεί να σε ακούσει.

    Να αποφεύγεις χαράδρες και ρυάκια. Μια ξαφνική νεροποντή χιλιόμετρα μακρυά μπορεί να κατεβάσει χείμαρρο.

    Έχε μαζί σου τηλέφωνο παλιάς τεχνολογίας. Κρατάνε περισσότερο οι μπαταρίες.
    Πάρε το μηδέν!

  12. Μέλη που ευχαριστούν τον/την NikosSkouteris για το χρήσιμο μήνυμα:

    VanAuberjim (01-02-2016)

  13. #78
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να πάρεις φορτιστή που φορτίζει αργά. Μια μπαταρία 2600mAh να φορτίζει σε περίπου 8 ώρες. Έτσι οι μπαταρίες μένουν υγειείς για περισσότερο χρόνο.
    Αυτα για τις μπαταριες ισχυαν πριν 10-20 χρονια τοτε που ειχαμε Ni-Cd και Ni-MH (500-1000 κυκλοι φορτισης).

    Μεγαλο λαθος το 8 ωρες, ειναι παραπληροφορηση.

    http://www.mahaenergy.com/content/manual_mhc9000.pdf
    Το κειμενο απο τον φορτιστη ...
    What is 0.1C, 0.2C, etc?
    "€œC"€ stands for the battery capacity and the number in front of it is the fraction of the battery capacity. For example, 0.1C means 0.1 times the capacity for the battery. For a 2700mAh battery, 0.1C would be 0.1 times 2700mAh which equals 270mA.

    Choosing the right charging & discharging rate
    Charging at a rate below 0.33C and above 1.0C is not recommended. Charging too slow may prevent the charger from terminating correctly. Charging too fast may damage the battery. Typically speaking, slower charging rate will yield better battery performance but requires longer time. Faster charging rate may not charge as fully and battery temperature can be higher.


    2 αλλοι φορτιστες
    NC2500 Charger (συντομα βγαινει NC2600)
    http://www.skyrc.com/index.php?route...product_id=179

    MC3000 CHARGER
    http://www.skyrc.com/index.php?route...product_id=219

    Μια φθηνη και καλη λυση στα χερια μου απο το 2010
    Maha Powerex MH-C401FS (εχει επιλογη slow-fast charge)
    http://www.mahaenergy.com/mh-c401fs
    http://www.batteries.gr/product.asp?catid=2697 (για αγορα στην Ελλαδα Δησιος)

    -----------------
    Σημερα, εδω και 10 χρονια υπαρχουν επαναφορτιζομενες τεχνολογιας LSD (Low Self-Discharge). Η Sanyo (τωρα Panasonic) στην αρχη ειχε την πρωτη γενια με 1000 κυκλους φορτισης και 80% ενεργεια μετα απο 12μηνες και τα επομενα βηματα ηταν 1500, 1800 φτανοντας σημερα 4 γενια με 2100 κυκλους φορτισης και 80% ενεργεια μετα απο 5 χρονια. Η μονη διαφορα που εχουν σε σχεση με τις Ni-MH (2700mA) ειναι μικροτερη χωρητικοτητα 2000mA. Υπαρχει και η σειρα Pro 2550mA, εχει οπως 500 κυκλους φορτισης.

    Ξεχναμε τις Ni-Cd (Νικελιου Καδμιου) μπαταριες

    Οι Ni-MH (Νικελιου Μεταλλου Υδριδιου) εχουν μεγαλυτερη χωρητικοτητα, χανουν ομως 1-2% της φορτισης καθε μερα. Μετα απο ενα μηνα θελουν φορτιση, εχουν ζωη περιπου 3χρονια.

    Οι LSD (Low Self-Discharge) Eneloop 4 γενιας εχουν 2000mA, 2100 κυκλους φορτισης, πρακτικα μετα απο 6μηνες εχουμε 70% της φορτισης και ζωη 6-8 χρονια. Αρα και οικονομια.
    http://main.panasonic-eneloop.eu/en/products

  14. #79
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχε μαζί σου τηλέφωνο παλιάς τεχνολογίας. Κρατάνε περισσότερο οι μπαταρίες.
    Τηλεφωνο παλιας τεχνολογιας = παλια συσκευη = καταναλωση. Εκτος αυτου θα εχει παλιες μπαταριες

    Ισως αναφερεσαι σε συγχρονο feature phone κατι οπως π.χ. Nokia 230 http://www.gsmarena.com/nokia_230-7771.php

  15. #80
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Διαβαζοντας το προηγουμενο post 75, ειπα να ψαξω τι μπορει να κανει η συσκευη της Garmin eTrex 30x. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να θιξω το αποτελεσμα μιας ειδικης κατηγοριας συσκευων πλοηγησης, απλα θα αναφερθω στο marketing και στον τροπο που χρησιμοποιει ωστε να πετυχει πωλησεις. Ολα αυτα παντα σε αμμεση αντιπαραθεση με τα smartphone οπου και εδω προσπαθουν να πεισουν τον πελατη αντιστοιχα.

    Τα παρακατω υπαρχουν στην σελιδα Ελληνικου eshop

    Garmin eTrex 30x TOPO Drive €275

    Το νέο Garmin eTrex 30x αποτελεί την βελτίωση το ιδιαίτερα επιτυχημένου eTrex 30. Διαθέτει οθόνη μεγαλύτερης ανάλυσης και φωτεινότητας, ενώ αναβαθμισμένη είναι και η εσωτερική του μνήμη φτάνοντας τα 3.7 GB.

    Οθόνη: 2.2-inch 240 x 320 pixels - έγχρωμη με 65.000 χρώματα - TFT sun readable

    Μία επίσης πολύ σημαντική προσθήκη-βελτίωση αποτελεί η δυνατότητα χρήσης του Ρωσικού συστήματος δορυφόρων (GLONASS) συνδυαστικά με το Αμερικανικό GPS παρέχοντας πρωτόγνωρη ακρίβεια στο χρήστη!

    TOPO Drive = συνδρομη για 1 χρονο
    ----------------

    smartphone LG 4c €120

    Οθόνη 5.0 inches 720 x 1280 pixels - IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

    GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

    -----------------

    Samsung Gear S2 classic

    Οθόνη 1.2 inches 360 x 360 pixels - Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

    ------------------

    Ακομα και ενα ρολοι εχει καλυτερη οθονη!!!

    Γιατι να ειναι τοσο ακριβο το software ?

Σελίδα 8 από 11 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χάρτες Πήγασος (Pegasus Maps)
    από NikosSkouteris για το φόρουμ Χάρτες
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 10-01-2018, 14:05
  2. TomTom & Apple επεκτείνουν τη συνεργασία τους για τους ψηφιακούς χάρτες
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20-05-2015, 11:42
  3. Πώς αποθηκεύουμε χάρτες στο Google Maps για offline χρήση
    από Farkadonitis για το φόρουμ Λογισμικά πλοήγησης Android
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10-04-2014, 03:37
  4. pegasus maps for GARMIN devices and software
    από Farkadonitis για το φόρουμ Ενδιαφέροντα & φιλικά Φόρουμ, blogspot, Portal
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17-03-2014, 16:01
  5. Οι Yahoo Maps χρησιμοποιούν τους Nokia HERE Maps για πλοήγηση εσωτερικών χώρων
    από Petros για το φόρουμ Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07-03-2014, 18:21

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit