Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 1 έως 10 από 25

Θέμα: Δε ξερω τι θελω? χααχαχαχα

  1. #1
    Member
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    79
    Ευχαρίστησε
    8
    Τον ευχαρίστησαν 84 φορές σε 50 μηνύματα
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ

    Δε ξερω τι θελω? χααχαχαχα

    Ειλικρινα παιδια , θα ηθελα τη βοηθεια σας.....δε ξερω τι θελω και που να κατασταλαξω! Θα εκτιμουσα πολυ να με βαλετε στον ισιο δρομο....Θα σας δωσω μερικες πληροφοριες οσο μπορω πιο περιεκτικα για να καταλαβετε.

    Καναμε μια κουβεντα (κατατοπιστικοτατη) και με τον lneam αλλα μου ειπε να αναζητω απο εδω και περα ΕΔΩ βοηθεια σε οτι θελω.Λοιπον...

    Προερχομαι απο την εποχη mio550 , μετα με καποιες αλλες συσκευες αλλα τιοτα σπουδαιο...και εν συνεχεια και μεχρι σημερα με ενα navis5026 με το dont panic απανω.

    Προσωπικα (φαινεται στο προφιλ) ζω σε νησι , για εμενα η πλοηγηση εχει χρηση σε ταξιδια και μονο!Που σημαινει μια στις τοσες σημερα , γιατι παλιοτερα χτυπουσαμε ταξιδια με τη μηχανη και 2 και 3 φορες το χρονο και Ελλαδα και εξω , οπου τοτε το destinator και μετα ο χαρτης της ngi νυν gi ηταν πολυ καλος, προσωπικα δεν ειχα προβληματα.Τον ειχα πληρωσει και ειχα τις ανανεωσεις μου.Σημερα εχω ακομα το Ginius με τη τελευταια αναβαθμιση...οπου ανεβαινοντας στην Αθηνα η χρηση του με κουρασε τοοοοσο πολυ , για καθε μου αναζητηση ολο δεξια και αριστερα ηταν , ακρως εκνευριστικο , μη σας τα πολυλογω τωρα....για αυτο τη ψαχνω τωρα.
    θελω ενα αξιοπρεπη gps+χαρτες .

    Καποια στιγμη στην Αθηνα που ειχα ανεβει με τα πιτσιρικια λογω Χριστουγέννων προεκυψε και ενα θεμα με το navis* , για την ιδια παντα διαδρομη μεσω κινητου και g.maps κινηθηκα πολυ καλυτερα , εν συνεχεια σε δρομους που ηξερα ενω εβλεπα οτι αν εμπαινα απο ενα δροmο ας πουμε δεξια εφτανα στο σπιτι οπου και εμενα , αυτο (το ginius) με πηγαινε 3 στενα ποιο πανω και με εβαζε απο την αρχη του δρομου ωστε να βρεθω και καλα καθετα στο σημειο που ηθελα απο τη πανω μερα , δηλαδη κυκλος.Η ολη αυτη κινηση δεν ειχε καμια λογικη σε οποια ρυθμιση και εαν ειχα το navis περι βελτιστης και τα συναφη.Και σε αλλα σημεια τα ιδια και χειροτερα ....απλα δε ξερω ακριβη σημεια να σας δωσω , ενα δυο θυμαμαι αλλα δε θελω να σας κουραζω τωρα με αυτο.


    Θελω ενα αξιοπρεπη gps μαζι με χαρτες (εννοειται).Αυτο που δεν εχω ξεκαθαρισει και αυτο ειναι που με μπερδευει ειναι το εξης: Mηπως η εποχη του pna/pnd πεθανε? Μηπως πρεπει να κοιταξω κατι σε κινητο μονο για χρηση gps ή Tablet αγοραζωντας (παντα) ενα προγραμμα πλοηγησης (ποιο?).Τι προτεινετε εσεις ? Καταλαβαινω οτι το ερωτημα ισως ειναι πολυ γενικο αλλα .....βοηθηστε με να βαλω τη σκεψη μου σε μια ταξη ,ειμαι και μπερδεμενος και απεγνωσμενος.

    Σας ευχαριστω .....που διαβασατε τις σκεψεις/αποριες μου!

    *
    Oι κυριοι λογοι που με οδηγησαν στη παραπανω αναζητηση μου:
    -τη μια το navis οταν εφτανε στο 99% του υπολογισμου της διαδρομης , κολλουσε , οταν το επιασα στα χερια ηταν σα να ειχε υπερθερμανθει , την αλλη μερα ηταν οκ.Ισως ο φορτιστης αυτοκινητου , ισως η συσκευη δε ξερω ...πρεπει να παμε για νεα πραγματα!

    -με κουρασε παρα πολυ και εκνευριστηκα ,
    θα μπορουσε ΑΝΕΤΑ να αποφυγει τα 50 αριστερα-δεξια και να εχει μια στρωτη δρομολογησης.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John : 07-01-2016 στις 22:34

  2. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον John για το χρήσιμο μήνυμα :

    lneam (08-01-2016),Petros (08-01-2016)

  3. #2
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.961
    Ευχαρίστησε
    3.279
    Τον ευχαρίστησαν 2.222 φορές σε 1.140 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος
    Ευτυχώς η τεχνολογία εξελίσσεται.......αλλά δεν την προλαβαίνουμε!!!
    Τα pna σχεδόν τελείωσαν το ίδιο και τα in-dash. Είμαστε στην εποχή της αυτόνομης οδήγησης.
    Πρός το παρόν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου, κατεβάζοντας σε συμβατό κινητό την δωρεάν εφαρμογή της HERE ή/και την περιορισμένη της TomTom. Tίς δοκιμάζεις και βλέπεις.
    Καλώς ήρθες!
    Navigation - Expanding our Horizons!


    Κρυφό περιεχόμενο ------------------------------ Κρυφό περιεχόμενο

  4. #3
    Member
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    79
    Ευχαρίστησε
    8
    Τον ευχαρίστησαν 84 φορές σε 50 μηνύματα
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Aυτη τη στιγμη που μιλαμε , εχω στο htc desire 300 με android 4.1.2 , 512μνημη , διπυρηνο , οθονη 4,3
    , το here maps , τo sygic και το osmand.Tωρα εδω στην επαρχια (...τι να δοκιμασεις ?) δε τα εχω τσεκαρει ακομα.Απο Δευτερα θα τα δω πως ειναι ετσι απο τη δουλεια στο σπιτι.....δε μπορω και τιποτα αλλο , να δω πως ειναι το περιβαλλον τους και η πληροφορηση που εχουν.Το ενα θεμα λοιπον ειναι οι χαρτες και σε ποιον αξιζει να πληρωσεις!
    Το αλλο θεμα ειναι η επιλογη της συσκευης , ποια θα ειναι ....εκει τωρα αφηστε τα ο χαμος! Tablet ή κινητο και τι χαρακτηριστικα κοιταμε πρωτα ?
    Αν ειχα τη μηχανη σιγουρα θα πηγαινα σε κινητο λογω μεγεθους ,αλλα τωρα με τη κριση παει και η μηχανη πανε και τα ταξιδια.Μας εμεινε το αμαξι και εαν κατσει καποια βολτα προς την υπολοιπη Ελλαδα....

    Και μαλλον προς αυτο κοιταω:
    http://www.e-shop.gr/tablet-asus-zen...k-p-PER.911949

    ...τα κινητα μου φαινονται ακριβοτερα σε αυτα που κοιταω , νομιζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John : 08-01-2016 στις 16:01

  5. Μέλη που ευχαριστούν τον/την John για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  6. #4
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Προσωπικα για πιθανα προβληματα ασυμβατοτητας με παλιες ή νεες εφαρμογες, κακη συνεργασια με τον δεκτη πλοηγησης, επιλεγω chipset qualcomm snapdragon και samsung exynos. Προς το παρον αποφευγω Intel Atom και Mediatek mtk / Helios, που στο παρελθον ειχαν "θεματα" στα παραπανω.

  7. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  8. #5
    Member
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    79
    Ευχαρίστησε
    8
    Τον ευχαρίστησαν 84 φορές σε 50 μηνύματα
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Δε το ηξερα αυτο....αν και μου θυμισες καποιες εφαρμογες οπως το otetv να μη παιζει ως app στο asus της γυναικας μου και αιτια ηταν ο επεξεργαστης της intel....

    Oποτε εξω asus , mls ...???
    Ποιες μενουν lenovo (ααουυυ ) , samsung (.... δε τη συμπαθω), archos , sony....

  9. #6
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Γιαννη, τιποτα μην διαγραψεις απο τη λιστα σου. Οι νεες συσκευες του 2015 μπορει να εχουν λυσει τα παραπανω προβληματα, απλα πρεπει να το ψαξεις, εαν μπορεις απο ανθρωπους που τις εχουν αγορασει.

    Η MLS π.χ. δεν νομιζω να κυκλοφορουσε συσκευη που δεν την εχει δοκιμασει η ιδια. Εντελως διαφορετικο να αγορασουμε ενα tablet και η "ταδε" εφαρμογη που εκ τον υστερων θα εγκαταστησουμε να εχει θεμα ....

    Edit
    LG 4C, LG G Pad II 8.3 LTE, για δες και αυτα τα 2. Ισως, σου κανουν "κλικ"
    http://www.gsmarena.com/compare.php3...&idPhone2=7250
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lneam : 08-01-2016 στις 19:53

  10. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  11. #7
    Member
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    79
    Ευχαρίστησε
    8
    Τον ευχαρίστησαν 84 φορές σε 50 μηνύματα
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εσυ δικιο εχεις αλλα που θα το βρεις...ωραια και αυτα που μου εδειξες!
    Το ψαχνω ακομα.....

  12. Μέλη που ευχαριστούν τον/την John για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  13. #8
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Γιαννη, δες σε αυτο το link, στατιστικα, μοντελα .....
    Εαν πας σε καποιο γραφημα με τον κερσορα του mouse θα δεις πινακα με στατιστικα βαση ημερομηνιας

    https://www.fiksu.com/resources/android_tracker

  14. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  15. #9
    Member
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    79
    Ευχαρίστησε
    8
    Τον ευχαρίστησαν 84 φορές σε 50 μηνύματα
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Ok , τωρα οι στατιστικες ειναι για πολυ κουβεντα...πολυ χοντρικα δε μπορει σε μια στατιστικη να ειναι μονο μια εταιρια , αντε και στο τελος κανα 2 ακομα.Παιζουν ρολο και ποιος τι κανει , αλλα και το marketing.Aπο εκει και περα στο πρωτο γραφημα δειχνει και το δικο μου διλλημα smartphone ή tablet ? Αν και πολλοι μπορει να εχουν και τα 2 σημερα.Στις εκδοσεις του andoid δε το πιανω , πρωτο δε θα μπορουσε ποτε να ειναι κατι που ξεκινησε πριν 6 - 8 -9χρονια και δεν ειχε και εφαρμογη σε συσκευες με χαμηλη ram και παλιοτερα χαρακτηριστικα.

    Μετα ειναι αυτο που ελεγες με τους επεξεργαστες , εν συνεχεια στα στατιστικα εχουν πρωτιες συσκευες που εχουν πρωτιες και στα service.LG , Samsung , lenovo που απο ζημιες αλλο τιποτα τις βλεπω παντου πρωτες , το Marketing εχει βοηθησει πολυ και ο κοσμος αγοραζει χωρις να σημαινει οτι δε το αξιζουν , απο την αλλη βεβαια δε μπορω να ξεχναω και τις ζημιες τους.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι : οταν βαζεις καποια φιλτρα στην αναζητηση σου ας πουμε gps , τοσες ιντσες , αυτο το λειτουργικο κ.α στο αποτελεσμα που σου βγαζει ειναι τοσο <<στενο>> δε ξερω πως να το γραψω σα να υπαρχει οντως μονο μια εταιρια στο χωρο.Οι επιλογες που υπαρχουν τελικα δεν ειναι επιλογες ειναι σαν να εχεις μια επιλογη.Δε ξερω αν ειμαι κατανοητος , αλλα αυτο αισθανομαι στην αναζητηση μου.

    Προσωπικα μαλλον σε smartphone θα παω ή σε μικρο tablet , αυτο που με φρεναρει ακομα εκτος απο το ποιο τη βοηθεια τη δικη σου και τα δικα μου κολληματα , ειναι και το οικονομικο που πρεπει να διαθεσω αναγκαστικα αναμμεσα στα 150-200ευρω για κατι που θα χρησιμοποιω μια φορα τα 2+ χρονια.Δε γινεται αλλιως απο οτι βλεπω και πρεπει να το δεχτω ως εχει.....

    Δε θελω και να σας κουραζω , thanks!!!!!!!

    PS :
    Σημερα κοιταω αυτα:
    -αν και Tablet εχει και glonass , τιμη καλη. Ειναι τωρα αυτο με τον intel που λεγαμε...
    http://www.e-shop.gr/tablet-asus-zen...e-p-PER.911944

    -τα lg που μου ειπες , αν και εδω δε λεει για glonass , ενω στο site που μου εδωσες το δινει με glonass , στο eshop δεν εχω εμπιστοσυνη κανουν αρκετα λαθη στις περιγραφες.Αλλα μου φαινεται λιιιιιιιγο ακριβο.
    http://www.e-shop.gr/kinito-lg-g4c-h...r-p-TEL.050001
    http://www.e-shop.gr/kinito-lg-spiri...r-p-TEL.009275
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John : 10-01-2016 στις 22:12

  16. Μέλη που ευχαριστούν τον/την John για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

  17. #10
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.453 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    για δοκιμασε να γραψεις στο search ... lg 4c . Η πρωτη απαντηση ειναι
    lg(4) * the speed of light =
    599 584 916 m / s

    Οι τεχνικες προδιαγραφες που εχει το gsmarena σπανια να εχουν λαθος.

    Το LG 4C το εχει μια γνωστη μου. Μια χαρα τα παει και αυτος ειναι ο λογος που στο προτεινω. Οσο για το tablet LG G Pad II 8.3 LTE, συντομα το περιμενουμε ... Εαν δεν βιαζεσαι, το θεωρω καλη αγορα. Οσο για τις τιμες .. στο www.skroutz.gr κοιταξες ? Το LG 4C εχει 134€ στο καταστημα Kaizer, τους ξερω προσωπικα.

    Οσο για το θεμα τον χαλασμενων συσκευων που ειπες, ειναι τοσο μεγαλος ο αριθμος των καινουργιων συσκευων Samsung και LG ετησιως, που για ενα ποσοστο της ταξης του 3% τηλ. καθε χρονο για επισκευη, αντιστοιχα θα εχει μερικα εκατομμυρια αποτελεσμα. Λογικο ειναι!

  18. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (11-01-2016)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση : θελω να περασω ποι επικινδυνα σημεια καμερες μπλοκα
    από simeon για το φόρουμ AutoDrive Hellas
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23-11-2013, 16:23
  2. Οι αγορές στον ΟΤΕ και τα καλά λόγια της Morgan Stanley
    από Farkadonitis για το φόρουμ Νέα απο το χώρο της Τεχνολογίας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22-01-2013, 12:10

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit