PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειναι οτι δεν μας παρακολουθούν καθόλου...



Farkadonitis
07-06-2013, 15:50
ΕΕιναι οτι δεν μας παρακολουθούν καθόλου...ειναι οτι δεν μας παρακολουθούν καθόλου...και οπως ελεγα σε φιλο πρόσφατα...Κανε register παντού....μονο τοτε εισαι σίγουρος οτι δεν θα κινήσεις το ενδιαφέρον τους...lool

Δειτε για να μαθαίνετε.

http://www.washingtonpost.com/wp-srv/special/politics/prism-collection-documents/

Farkadonitis
09-06-2013, 03:13
Σάλος για το φακέλωμα των Google και Facebook στις ΗΠΑ
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRRLS1qzheN6Rjn4hZrK6JpLf1wfxyhz 7CwvBY8YaGcWlGF0aCYaw

Σάλος έχει ξεσπάσει στις ΗΠΑ μετά τα δημοσιεύματα που αποκαλύπτουν απόρρητο αμερικανικό πρόγραμμα συλλογής τηλεφωνικών και ηλεκτρονικών δεδομένων με απευθείας πρόσβαση στους servers εννέα μεγάλων εταιρειών που δραστηριοποιούνται στο χώρο του διαδικτύου συμπεριλαμβανομένων των...pple, Google, Facebook, Microsoft και Yahoo. Οι εταιρίες διέψευσαν τα δημοσιεύματα, όμως, τα επιβεβαίωσε στην συνέχεια ο πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα.


http://youtu.be/wybJx88zlNk Google και Facebook για το φακέλωμα από τις ΗΠΑ
Οι «κολοσσοί» του Διαδικτύου Google και Facebook επιμένουν ότι δεν γνώριζαν μέχρι την Πέμπτη την ύπαρξη του προγράμματος Prism, το οποίο δίνει πρόσβαση στις αρχές των ΗΠΑ σε στοιχεία χρηστών δημοφιλών διαδικτυακών εταιρειών...

Παρά την παραδοχή του Μπαράκ Ομπάμα για την ύπαρξη του προγράμματος, ο Λάρι Πέιτζ και ο Μαρκ Ζάκερμπεργκ εξέδωσαν ανακοινώσεις οι οποίες, όπως αναφέρει ο Guardian, ήταν «εντυπωσιακά παρόμοιες».

Σε καταχώρηση blog με τίτλο «Τι στο καλό;» (What the...?) το Σάββατο, ο συνιδρυτής της Google, Λάρι Πέιτζ, και ο επικεφαλής του νομικού τμήματος της εταιρείας είπε: «Πρώτον δεν έχουμε ενταχθεί σε κανένα πρόγραμμα που θα έδινε στην αμερικανική κυβέρνηση -ή σε οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση- απευθείας πρόσβαση στους σέρβερ μας. Πράγματι, η αμερικανική κυβέρνηση δεν έχει απευθείας πρόσβαση ή πρόσβαση από την «πίσω πόρτα» σε πληροφορίες που φυλάσσονται στα κέντρα δεδομένων μας. Δεν είχαμε ακούσει για το πρόγραμμα Prism μέχρι χθες».

Και συνεχίζει: «Δεύτερον, παρέχουμε στοιχεία σε κυβερνήσεις μόνο στο πλαίσιο του νόμου. Η νομική μας ομάδα εξετάσει κάθε αίτημα και συχνά απορρίπτει όταν τα αιτήματα είναι πολύ γενικά ή δεν ακολουθούν τη σωστή διαδικασία».

«Εξοργιστικά» χαρακτήρισε ο ιδρυτής του Facebook, Μαρκ Ζάκερμπεργκ τα δημοσιεύματα για το πρόγραμμα Prism και τόνισε ότι το Facebook δεν αποτελεί τμήμα κανενός προγράμματος που παρέχει άμεση πρόσβαση στους σέρβερ του στην αμερικανική κυβέρνηση.

Και αυτός δηλώνει: «Δεν λάβαμε ποτέ αίτημα ή δικαστική εντολή από οποιαδήποτε κυβερνητική υπηρεσία που να ζητά πληροφορίες ή μεταδεδομένα μαζικά, όπως λέγεται ότι έλαβε το Verizon. Και εάν λάβουμε, τότε το πολεμάμε. Δεν είχαμε ακούσει για το Prism μέχρι χθες».

Ωστόσο, το έγγραφο στο οποίο απέκτησε πρόσβαση ο Guardian δηλώνεται ότι η αμερικανική κυβέρνηση έχει πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα με τη σύμφωνη γνώμη των «κολοσσών» του Διαδικτύου και αναφέρει τα: AOL, Apple, Facebook, Google, Microsoft, PalTalk και Yahoo, παρέχοντας μάλιστα ημερομηνίες για το πότε «εντάχθηκαν» στο πρόγραμμα.

Την ίδια ώρα, πιέσεις δέχονται βρετανοί υπουργοί που καλούνται να εξηγήσουν εάν έδωσαν την έγκρισή τους στην βρετανική μυστική υπηρεσία παρακολουθήσεων GCHQ να συγκεντρώσει πληροφορίες για Βρετανούς μέσω του Διαδικτύου.

Η Εθνική Υπηρεσία Ασφαλείας των ΗΠΑ (NSA) παρακολουθούσε την επικοινωνία στο Διαδίκτυο αμερικανών πολιτών με ξένους πολίτες στο πλαίσιο του προγράμματος Prism.

Πηγή:Το Βήμα

IliasA
09-06-2013, 11:53
Αμα σας πω οτι ολα τα παραπανω τα ακουω εγω βερεσε, θα με πιστεψετε. Απο την στιγμη που σε καθε τι θα πρεπει να κανεις Registration για να μπεις σε οποιαδηποτε σελιδα, λες ο κοσμακης να ειναι τοσο χαζος και να μην παιζει στο πισω μερος του μυαλου του οτι μπορει να τον παρακολουθουν σε οποιαδηποτε κινηση κανει. Δε νομιζω.

pavlitakis
09-06-2013, 12:11
Προσωπικα παντως το θεωρω τιμη μου να υπαρχει καποιος που να ενδιαφερεται να ακουει αυτα που λεω.
Εγω τους το επιτρεπω παντως κι αν εχουν και καμμια απορια, ευχαριστως να το επαναλαβω.:)

Farkadonitis
09-06-2013, 13:40
Και εγω και εγω...δεν θελω να υπαρχουν αποριες για το ατομο μου!!!!!

Farkadonitis
11-06-2013, 17:43
Μας παρακολουθούν και ε και...
Την περασμένη Πέμπτη, όταν έγινε γνωστό ότι η Υπηρεσία Εθνικής Ασφαλείας των Ηνωμένων Πολιτειών καταγράφει στοιχεία από όλες τις μεγάλες εταιρείες του Διαδικτύου, ένας χρήσης του Twitter δημιούργησε ένα λογαριασμό με το όνομα «Δεν έχω τίποτα να κρύψω». Στον λογαριασμό αυτό αναπαράγονταν tweets από διάφορους χρήστες που εξέφραζαν την αδιαφορία τους για την παρακολούθηση των προσωπικών δεδομένων τους από την κυβέρνηση. «Αν είναι ένας τρόπος να γλυτώσουμε από μια άλλη επίθεση όπως εκείνη της 11ης Σεπτεμβρίου, ας το κάνουμε», έγραψε ένας. «Τα emails μου και οι τηλεφωνικές μου συνομιλίες δεν είναι άλλωστε και τόσο συναρπαστικά».
Ενας άλλος έγραψε:<…>
«Τέτοια πράγματα συμβαίνουν. Ζούμε στην εποχή της πληροφορίας. Επιπλέον, δεν έχω τίποτα να κρύψω».
Ενας άλλος αναρωτήθηκε: «Αν μοιράζεσαι ολόκληρη τη ζωή σου στα social media, τι σημασία έχει αν ρίχνει μια ματιά και η κυβέρνηση;»
Οι πολίτες αυτοί δεν αντιλαμβάνονται πολύ καλά την έννοια των ατομικών ελευθεριών. Γνωρίζουν καλά όμως τους κανόνες του παιχνιδιού στο Διαδίκτυο. Η φράση «Δεν έχω τίποτα να κρύψω και τίποτα να φοβηθώ» – ή, εναλλακτικά, «όποιος μπαίνει εδώ πρέπει να εγκαταλείψει την ιδιωτικότητά του» – πρέπει να αναγράφεται σε κάθε smartphone και σε κάθε σελίδα των social media. Όπως έγραψε πρόσφατα ο ειδικός ασφαλείας Μπρους Σνάιερ, δεν διείσδυσε ο Μεγάλος Αδελφός στο Διαδίκτυο. Στην πραγματικότητα, το Διαδίκτυο είναι ο Μεγάλος Αδελφός.
Τον πρώτο καιρό της «εποχής dot-com», αυτό που έβρισκαν οι άνθρωποι γοητευτικό στην online ζωή ήταν το πόσο ανώνυμη έμοιαζε. Μια γνωστή γελοιογραφία του New Yorker δείχνει δύο σκυλιά να κοιτάζουν έναν υπολογιστή και να λέει το ένα στο άλλο: «Στο Διαδίκτυο, κανείς δεν ξέρει ότι είσαι σκυλί».
Το ιδανικό της ανωνυμίας εξακολουθεί να κυριαρχεί σε ορισμένες κοινότητες του Διαδικτύου. Όπως επισημαίνει όμως ο Ross Douthat στους Νιου Γιορκ Τάιμς, ο διαδικτυακός κόσμος αποδείχθηκε ότι είναι λιγότερο ιδιωτικός από το βασίλειο της σάρκας και του αίματος. Ενας λόγος είναι ότι οι περισσότεροι χρήστες δεν θέλουν να χρησιμοποιούν ψευδώνυμα. Προτιμούν να επικοινωνούν στο Διαδίκτυο όπως θα επικοινωνούσαν σε ένα δωμάτιο με τους πιο καλούς τους φίλους και να χρησιμοποιούν τα e-mails όπως κάποτε θα χρησιμοποιούσαν τις επιστολές ή τα τηλέφωνα. Αυτό σημαίνει ότι εκτίθενται πολύ περισσότερο – σε ξένους και εχθρούς, σε πρώην συντρόφους και πρώην φίλους – απ’ό,τι συνέβαινε προτού η κοινωνική τους ζωή μεταναστεύσει στο Διαδίκτυο.

Η συμμετοχή στη διαδικτυακή κουλτούρα χωρίς την οριζόντια έκθεση σε γνωστούς και φίλους είναι ασφαλώς δυνατή. Αυτό που είναι πρακτικά αδύνατο είναι η προστασία της ιδιωτικότητας από τους παρόχους υπηρεσιών, τα δίκτυα των social media και, όπως αποδεικνύεται τώρα, τις υπηρεσίες ασφαλείας που έχουν πρόσβαση σε κάθε κλικ, σε κάθε κείμενο, σε κάθε ηλεκτρονική επιστολή. Ακόμη και οι ισχυροί δεν μπορούν να κρυφτούν, όπως απέδειξε η ιστορία του Ντέιβιντ Πετρέους. Στο κράτος του Μεγάλου Αδελφού, όλοι ξέρουν ότι είσαι σκυλί.
Κάθε τεχνολογική καινοτομία, από το Google Glass ως τα αυτοκίνητα χωρίς οδηγό, κάνει λίγο ευκολότερο τον εντοπισμό κάθε κίνησής μας. Τα μεγάλα ονόματα της Σίλικον Βάλεϊ μιλούν για την ιδιωτική ζωή με την ίδια πατερναλιστική γλώσσα που χρησιμοποιούν και οι εκπρόσωποι των κυβερνήσεων. «Αν υπάρχει κάτι που δεν θέλεις να το μάθει όλος ο κόσμος», δήλωσε το 2009 ο Ερικ Σμιτ της Google, «καλύτερα να μην ξεκινήσεις καθόλου αυτή την περιπέτεια».
Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε μόνο ένα σημείο αναφοράς γι’αυτή την καινούργια τάση: το ολοκληρωτικό αστυνομικό κράτος του 20ού αιώνα, όπου κάθε διείσδυση στην ιδιωτική ζωή ήταν έργο του τυραννικού μονοκομματικού κράτους. Η Αμερική όμως δεν είναι ένα είδος σύγχρονης Ανατολικής Γερμανίας με σελίδες του Facebook. Το πιθανότερο είναι ότι η εποχή μας χαρακτηρίζεται από αυτό που ο Αλέξις ντε Τοκβίλ είχε χαρακτηρίσει «ήπιο δεσποτισμό». Οι κυβερνήσεις έχουν εκτεταμένες, ενδεχομένως τυραννικές εξουσίες, αλλά οι πολίτες δεν αισθάνονται να καταπιέζονται ούτε να διώκονται.

Πηγή: New York Times / protothema.gr (http://www.protothema.gr/technology/article/?aid=285176)

pavlitakis
11-06-2013, 20:24
Λογια παχια...που στη φυση υπαρχει ιδιωτικοτητα;

mastoris than.
11-06-2013, 21:05
Τα παλιά χρόνια ο γείτονας γνώριζε τα πάντα για τον γείτονα, ε τώρα η γειτονιά μεγάλωσε. Βέβαια, κακά τα ψέματα, υπάρχει βιομηχανική κατασκοπία (και όχι μόνο), υπάρχουν δημόσιοι άνθρωποι, γενικώς υπάρχει "θέμα"...

pavlitakis
12-06-2013, 04:40
Αυτοι που εχουν θεμα, ας βρουν και τη λυση.