PDA

Επιστροφή στο Forum : Και άλλο περιστατικό ηλεκτροπληξίας που σχετίζεται με χρήση iPhone στην Κίνα



Farkadonitis
19-07-2013, 15:57
Πριν λίγες ημέρες, η υπόθεση μίας 23χρονης κοπέλας που πέθανε στην Κίνα από ηλεκτροπληξία, απαντώντας μία κλήση στο iPhone της την ώρα που αυτό βρισκόταν σε διαδικασία φόρτισης, απασχόλησε έντονα τα μέσα ενημέρωσης σε όλο τον κόσμο.

http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2013/07/iphone51.jpg (http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2013/07/iphone51.jpg)

Τώρα, έρχεται στη δημοσιότητα ένα ακόμη παρόμοιο περιστατικό, η περίπτωση ενός 30χρονου άνδρα, πάλι στην Κίνα, ο οποίος έπαθε ηλεκτροπληξία από ένα iPhone 4 την ώρα βρισκόταν στο φορτιστή του. Ο άτυχος άνδρας βρίσκεται, αυτή τη στιγμή, σε κώμα σε νοσοκομείο του Πεκίνου και οι αναφορές έρχονται από την αδερφή του που ήταν "αυτόπτης μάρτυρας" του περιστατικού.

Όπως σημειώνεται, πιθανότατα ο φορτιστής που χρησιμοποιήθηκε δεν ήταν ο "αυθεντικός" της Apple, παρόλο που έμοιαζε αρκετά. Παρ' όλα αυτά και μετά το περιστατικό, τόσο το iPhone όσο και ο φορτιστής δούλευαν κανονικά.
Αποδεικνύεται, πάντως, για ακόμη μία φορά, ότι οι περισσότερες περιπτώσεις τέτοιων "ατυχημάτων" εμπλέκουν τη χρήση μη εγκεκριμένων αξεσουάρ για τις συσκευές, καθώς και στην περίπτωση της κοπέλας από την Κίνα που προαναφέραμε, νεότερα στοιχεία από τις έρευνες που ακολούθησαν δείχνουν ότι τελικά ίσως και αυτή να μην είχε χρησιμοποιήσει τον αυθεντικό φορτιστή της Apple -όπως είχε κυκλοφορήσει αρχικά- αλλά έναν third-party USB charger.

pavlitakis
19-07-2013, 17:19
Καλα...ο κουκ δεν παιζεται. Τι σκεφτηκε το ατομο για να πουλησει ακομα και φορτιστες.
Εισαι θεος τιμ.
Καραγκιοζης (οπως ολοι οι θεοι) και φραγκοφονιας, αλλα στο μαρκετιν κανεις αυτα που πρεπει να κανεις.
Ουτε υπερθερμανση, ουτε καταστροφη συσκευης, κατευθειαν καρδιακη προσβολη απο ηλεκτροπληξια.
Ειναι αδιστακτοι οι ανθρωποι.
Και λιγο να ξερεις απο ηλεκτρισμο, αυτο απλα δεν γινεται με τπτ.

Εχω ηδη τηλ. απο γνωστο με ερωτημα αν υπαρχει κινδυνος στο παιδι του γιατι εχουν αγορασει εναν μαιμου στο εξοχικο.

Κι εγω απο εκδικηση του ειπα να παρει εναν αυθεντικο, γιατι με την ζωη δεν κανουμε οικονομια.

Μα ειναι δυνατον, να δινουμε 800€ για κινητο και μετα να κανουμε οικονομια για 20€ στο φορτιστη.
Ελεος. Τετοιους ψωριαρηδες δεν τους θελουμε στη παρεα.

Farkadonitis
19-07-2013, 18:16
Μα ειναι δυνατον, να δινουμε 800€ για κινητο και μετα να κανουμε οικονομια για 20€ στο φορτιστη.
Ελεος. Τετοιους ψωριαρηδες δεν τους θελουμε στη παρεα.

:gelia_akratita_1:

:gelia_pros deksia: Ελεος Τακη...με πέθανες στο γελιο:gelia_pros aristera

Petros
19-07-2013, 18:35
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά έχω αλλάξει 2 φορτιστές+καλώδια στο iPhone και άλλους τόσους στο iPad ( με οχι οriginal βέβαια) και δεν έπαθα τίποτα....προς το παρόν. Γενικα δεν χρησιμοποιώ το κινητό κατά την ώρα φόρτισης (ότι εταιρείας και να είναι). Πάντως πολύ εύκολα-γρήγορα χαλάνε οι φορτιστές της Apple.

mastoris than.
19-07-2013, 18:59
Μια από τις ειδήσεις, όπως και του Galaxy (πριν μέρες) το οποίο έσκασε (όχι από τα γέλια), που δεν αξίζει να ασχολείται κανείς μαζί τους. Η δε πλάκα είναι η αναπαραγωγή αυτών των "ειδήσεων" και τα σχόλια από τους "ειδικούς" της μιας ή της άλλης πλευράς (iOS - Android).

Προσυπογράφω τα του Τάκη.

lool

pavlitakis
19-07-2013, 19:58
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά έχω αλλάξει 2 φορτιστές+καλώδια στο iPhone και άλλους τόσους στο iPad ( με οχι οriginal βέβαια) και δεν έπαθα τίποτα....προς το παρόν. Γενικα δεν χρησιμοποιώ το κινητό κατά την ώρα φόρτισης (ότι εταιρείας και να είναι). Πάντως πολύ εύκολα-γρήγορα χαλάνε οι φορτιστές της Apple.

Εχε εναν απινιδωτη κοντα σου για καλο και για κακο.
Δειξε και στα παιδια πως να σε επαναφερουν αν εισαι στο πατωμα.
Ακομα κι οταν τον βαζεις-βγαζεις τον μαιμου απ τη μπριζα, πρεπει να φορας λαστιχενια γαντια και λαστιχενια παπουτσια.
Υπ οψιν μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια ακομα και απο το ψυγειο. Αν ο φορτιστης ειναι στην ιδια γραμμη.
Ολοι πρεπει να χρησιμοποιουμε φορτιστες αιφον με ανταπτορα.

Petros
19-07-2013, 20:49
Εχε εναν απινιδωτη κοντα σου για καλο και για κακο.
Δειξε και στα παιδια πως να σε επαναφερουν αν εισαι στο πατωμα.
Ακομα κι οταν τον βαζεις-βγαζεις τον μαιμου απ τη μπριζα, πρεπει να φορας λαστιχενια γαντια και λαστιχενια παπουτσια.
Υπ οψιν μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια ακομα και απο το ψυγειο. Αν ο φορτιστης ειναι στην ιδια γραμμη.
Ολοι πρεπει να χρησιμοποιουμε φορτιστες αιφον με ανταπτορα.
....όλα οκ + την ασφάλεια ζωής. :Heeheee:

Farkadonitis
20-07-2013, 02:38
....όλα οκ + την ασφάλεια ζωής. :Heeheee:


και..+ την ασφάλεια ηλεκτρονικών συσκευών. :okey: