PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση : Επειδή είμαι νέος σε αυτά και δεν γνωρίζω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.



andreas.360
23-10-2013, 12:04
Επειδή είμαι νέος σε αυτά και δεν γνωρίζω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Αν εχω smartphone με λειτουργικό android και gps. Κατεβάζοντας την εφαρμογή Navionics Marine Europe μπορώ να χρησιμοποιήσω το smartphone μου ως chartploter απο το σκάφος μου;
Θα δείχνει συνεχώς το στίγμα μου στον χάρτη ή είναι ένα πρόγραμμα που δεν συνεργάζεται με το gps του κινητού;
Χρειάζεται μόνιμη σύνδεση στο internet;
Χρειάζεται κάποιο άλλο λογισμικό για gps στο οποίο θα πρέπει να φορτώσω τον χάρτη του Navionics Marine Europe;

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Ester
23-10-2013, 15:28
Επειδή είμαι νέος σε αυτά και δεν γνωρίζω θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Καλωσήρθες, η γνώση πρέπει να μοιράζεται!




Αν εχω smartphone με λειτουργικό android και gps. Κατεβάζοντας την εφαρμογή Navionics Marine Europe μπορώ να χρησιμοποιήσω το smartphone μου ως chartploter απο το σκάφος μου;

Βεβαίως. Αν και δεν είναι ''πολύ'' επαγγελματικό, κάνει άνετα πολύ καλά τη δουλειά του!


Θα δείχνει συνεχώς το στίγμα μου στον χάρτη ή είναι ένα πρόγραμμα που δεν συνεργάζεται με το gps του κινητού;
Συνεργάζεται με όλα τα σύγχρονα smartphones, και η έκδοση HD με τα tablets. Και θα σου δείχνει που βρίσκεσαι στο χάρτη.



Χρειάζεται μόνιμη σύνδεση στο internet;

Και ναί, και όχι.
Δηλαδή, αν θέλεις να βλέπεις τακτικά τους ανέμους (ΒΔ, ΝΑ, κλπ) όπως και διάφορες άλλες πληροφορίες (κοινότητες, κλπ) μέσα απο την εφαρμογή, τότε θα πρέπει να είσαι on line μόνιμα. Διαφορετικά δουλεύει και χωρίς σύνδεση. Η κατανάλωση ΜΒ είναι αμελητέα (μερικά kb μόνο). Για λόγους ασφαλείας σου συστήνω μονίμως ανοικτή τη σύνδεση.



Χρειάζεται κάποιο άλλο λογισμικό για gps στο οποίο θα πρέπει να φορτώσω τον χάρτη του Navionics Marine Europe;
Οχι.





Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Να είσαι πάντα καλά, και ασφαλή ταξίδια σου εύχομαι.

Περισσότερα δες ΕΔΩ (https://play.google.com/store/apps/details?id=it.navionics.singleAppEurope&hl=el) και ΕΔΩ (http://www.navionics.com/en/).

andreas.360
23-10-2013, 16:04
Σε ευχαριστώ πόλύ για την απάντηση σου.

Κατι άλλο. H ανάλυση του χάρτη είναι αυτή που υπάρχει στην σελίδα της Navionics (web app) (http://www.navionics.com/en/webapp);

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να κατευθυνθώ προς και πάνω απο μια ξέρα. Δηλαδή ένα σημείο στη καταμεσής της θάλασσας για το οποόιο δεν θα έχω τις συντεταγμένες ούτε και όπτική επαφή. Απ' ότι μου λές (και διαβάζω στα σχετικά links που μου έστειλες) με την χρήση αυτού του application θα μπορώ να κατευθύνω το σκάφος μου σε όποιαδήποτε ξέρα θέλω και ταυτόχρονα να βλέπω στην οθόνη του smartphone την θέση μου σε πραγματικό χρόνο πάνω στο χάρτη της Navionics. Έτσι είναι ή χάνω κάτι;

Συγνώμη για την επιμονή μου αλλά ήμουν έτοιμος να κατευθυνθώ σε μακράν πιο ακριβές λύσεις και θέλω να είμαι σίγουρος ότι το συγκεκριμένο application θα κάνει τη δουλεία που θέλω.

pavlitakis
23-10-2013, 18:06
Ναι. Βλέπεις σε πραγματικό χρόνο τη θέση σου με ακρίβεια 3-4μετρων. Μεγαλύτερη ακρίβεια δεν δίνουν οι δορυφόροι για ειδικούς λόγους, αν και μπορούν.
Θα σου πρότεινα όμως ένα ταμπλετακι 7'', ώστε να είναι σταθερό στη βάση του και να μπορείς να χρησιμοποιεις το κινητό (πχ. να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις ένα μήνυμα) χωρίς να διακόπτεις την πλοήγηση, πράγμα που καμιά φορά μπορεί να γίνει λίγο επικίνδυνο.

Ester
23-10-2013, 19:16
Σε ευχαριστώ πόλύ για την απάντηση σου.

Κατι άλλο. H ανάλυση του χάρτη είναι αυτή που υπάρχει στην σελίδα της Navionics (web app) (http://www.navionics.com/en/webapp);

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να κατευθυνθώ προς και πάνω απο μια ξέρα. Δηλαδή ένα σημείο στη καταμεσής της θάλασσας για το οποόιο δεν θα έχω τις συντεταγμένες ούτε και όπτική επαφή. Απ' ότι μου λές (και διαβάζω στα σχετικά links που μου έστειλες) με την χρήση αυτού του application θα μπορώ να κατευθύνω το σκάφος μου σε όποιαδήποτε ξέρα θέλω και ταυτόχρονα να βλέπω στην οθόνη του smartphone την θέση μου σε πραγματικό χρόνο πάνω στο χάρτη της Navionics. Έτσι είναι ή χάνω κάτι;

Συγνώμη για την επιμονή μου αλλά ήμουν έτοιμος να κατευθυνθώ σε μακράν πιο ακριβές λύσεις και θέλω να είμαι σίγουρος ότι το συγκεκριμένο application θα κάνει τη δουλεία που θέλω.

Aν εννοείς ανάλυση τις λεπτομέρειες στο ναυτικό χάρτη, ναι είναι αυτή. Αν εννοείς ανάλυση σε pixells, αυτό δεν το γνωρίζω.
Τώρα αυτό που λές για τις ξέρες (πρός και πάνω), λογικά παίζει ρόλο και η καρίνα του σκάφους αλλά και το ύψος της ξέρας. Φίλος με φουσκωτό με κοντή καρίνα και με κοντόλαιμη εξωλέμβια unlock, τα πήγε μιά χαρά με τις ξέρες (πάνω). Πάντως βλέπεις σε πραγματικό χρόνο που είσαι πάνω στο χάρτη, το στίγμα σου, και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.
Η εφαρμογή δεν είναι απο τις ακριβές, και γενικά έχει πολύ καλά σχόλια. Γνώμη μου είναι να δεις αν η συσκευή σου είναι συμβατή, και να την δοκιμάσεις.

andreas.360
23-10-2013, 22:44
Παιδία σας ευχαριστώ πόλυ. Η εφαρμογή αυτή είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.

Η συσκευή που έχω δεν είναι στη λίστα των πιστοποιημένων (certified) απο την navionics συσκευών αλλα πιστεύω να μην έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.