PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση : Πρόβλημα με navigon 1400



peramak
17-11-2013, 09:17
Είμαι κάτοχος ενος navigon 1400 και τελευταία μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα,όταν το αυτοκίνητο ειναι εν κίνησή η συσκευή χάνει το σήμα πολλές φόρες και μετά ξαναέρχεται με αποτέλεσμα να γίνεται απο κουραστική έως αδύνατη η πλοήγηση.Έχω κάνει επαναφορά της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά πάλι το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.Δοκίμασα επίσης να αλλάξω το port και το baudrate της συσκευής βάζοντας τα παρακάτω

<Type>0</Type>
<GPSPort>2</GPSPort>
<Baudrate>57600</Baudrate>
<DRVPrefix />

στον φάκελο Settings>UserSettings.XML. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι ξερει καποιος αν πρεπει να αλλαξω και τις ανάλογες ρυθμίσεις μέσα στον φάκελο core/coreconfig.ini ή να τις αφήσω ως έχουν (gpsport 2- baudrate 9600).
Πιστεύω οτι το πρόβλημα έχει να κάνει με αυτές τις ρυθμίσεις.
Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας!

Farkadonitis
17-11-2013, 16:40
Θα σινιστουσα να το αφησεις στις εργοστασιακές ριθμισεις.

Απλα κανε τα παρακατω. Επαναφορα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις
και ξεκινιμα σε καθαρο ουρανο. Αστω για καμια 1 ωρα ωστε να κλειδωσει καλα τους δορυφορους.

peramak
18-11-2013, 10:29
Λοποιν εκανα επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις το αφησα γυρω στα 45 λεπταστην ταρατσα και κλειδωσε 11 δορυφορους αλλα παλι με το που το εβαλα στο αμαξι και εκανα καποια μετρα το σημα χανοταν και ξαναερχοταν!!Το προβλημα δεν ειναι οτι δεν κλειδωνει δορυφορους αλλα οτι εν κινηση δεν τους κραταει.

Farkadonitis
18-11-2013, 22:31
ποιας εκδοσης χαρτες εχεις;

peramak
18-11-2013, 23:06
Εχω την τελευταια εκδοση q3 2013.

Farkadonitis
18-11-2013, 23:22
Μαλιστα.
να ρωτησω και το αλλο. Απο το fresh η απο το περιπτερο; Το λεω γιατι αυτες του περιπτερου ολο και καποιο προβληματάκι εχουνε.
Εαν απο το fresh ισως εχουμε περιπτωση bug που σημβαινει μερικες φορες με καποιες εκδωσεις και με μερικες συσκευές. Υπομονη μεχρι τη εκδοση Q4 2013 τοτε

peramak
19-11-2013, 00:09
η αναβαθμιση εχει γινει κανονικα απο fresh και αυτο ειναι που μου κανει εντυπωση.Και το περιεργο ειναι πως αν αφηνω την συσκευη με τους χαρτες τους αρχικους q3 2009 παλι κανει αυτα τα κοληματα.Ας ελπισουμε οτι θα ειναι καποιο bug που δεν νομιζω,μεχρι τοτε θα παιζω με τις ρυθμισεις του baudrate στο usersettings.default και στο coreconfig.ini γιατι κατα πασα πιθανοτητα ειναι προβλημα ταχυτητας επικοινωνιας της συσκευης με τους δορυφορους γι'άυτο και χανει το σημα εν κινηση και οχι εν σταση.
Σ'ευχαριστω και παλι!

pavlitakis
19-11-2013, 11:09
Το σύμπτωμα δείχνει πρόβλημα hardware.
Αν μπορείς να το ανοίξεις και να ρίξεις μια ματιά μήπως και κάτι έχει ξεκολλήσει.
Η κεραία ίσως η κάποια ρωγμή στην πλακέτα?

peramak
20-11-2013, 20:11
Δοκιμασα και εγκατεστησα το igo primo και το προγραμμα τρεχει χωρις κανενα προβλημα και χωρις να χανει τους δορυφορους οποτε θεμα hardware δεν τιθεται! Τουλαχιστον τωρα ξερω οτι ειναι σιγουρα θεμα καποιας ρυθμισης αν και οπως βλεπω τωρα την συσκευη με το igo μου φαινεται θα την αφησω με αυτο!:)

Farkadonitis
20-11-2013, 23:40
Και καλα εκανες. Ενα απο τα καλύτερα προγράμματα πλοηγησης.
Οσο για το: οποτε θεμα hardware δεν τιθεται! ... σου ειπα. Ηταν και ειναι θεμα αναβαθμισης του χαρτη και των συνοδευτικων αρχειων. Ισως στην επομενη αναβάθμιση να εχει λυθει