PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση : 2595 LMT και δρομολογήσεις



teobot
11-01-2014, 10:00
Διαβαζοντας το θεμα με κανατε να νιωθω ηδη μετανιωμενος που πηγα και αγορασα μολις χτες το 2595 LMT. Ειχα για χρονια συσκευη Mio Moov 360, με το οποια lag της συσκευης αλλα ημουν απολυτα ικανοποιημενος απο την πλοηγηση. Ειπα ομως να αλλαξω συσκευη μιας κ θεωρησα οτι οι χαρτες του 2009 ειναι παλιοι κ η ανανεωση χαρτων εφορου ζωης ακρως δελεαστικη. Προχωρησα λοιπον στην αγορα, εκανα την ενημερωση 2014.30 στην συσκευη κ δοκιμασα σημερα το πρωι να παω απο το σπιτι στην δουλεια. Μπορω να πω οτι την βρηκα πολυ μετρια σε σχεση με το Mio και το Mireo που εχω στο κινητο μου. Ο επανυπολογισμος της διαδρομης δεν ηταν στιγμιαιος κ γενικα δεν μου εκανε κλικ. Διαβασα κ τις προηγουμενες σελιδες του θεματος κ ειπα ωχ.
Ο 2014.30 ειναι προβληματικος ή εχει φτιαξει ρε παιδιά; Την συσκευη θα την χρησιμοποιω κυριως Ευρωπη. Διαβασα κ πιο πισω οτι υπηρχαν προβληματα με Γερμανια, Ολλανδiα κτλ και αγχωθηκα...

Kyr
11-01-2014, 14:57
Φίλε μου ο 2014.30 είναι αρκετά καλός από πλευράς ενημέρωσης, και σε κάθε αναβάθμιση γίνεται καλύτερος. Το θέμα είναι ότι η Garmin δεν τον έχει ''δέσει'' σωστά με το λογισμικό της, και οι δρομολογήσεις που δίνει δεν είναι και οι καλύτερες. Μερικοί υποστηρίζουν ότι με τον AutoDrive είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλά εγώ δεν είδα κάτι το αξιόλογο. Και εγώ αντικατέστησα το MLS μου με το nuvi 3597, και περισσότερο το χρησιμοποιώ Ιταλία και Αλβανία. Στην Ελλάδα χρησιμοποιώ το HERE Drive+ σε Nokia Lumia 920.
Δες και στο 2595 σου, πως δρομολογεί και με τον 2014.30 της HERE αλλά και με τον AutoDrive, αφού πρώτα περάσεις όλες τις αναβαθμίσεις που είναι για την συσκευή σου από το Garmin Express ή από το WebUpdater, και κάνεις και τις προσωπικές σου ρυθμίσεις.

teobot
11-01-2014, 17:25
ok ευχαριστω πολυ για την απαντηση...αλλα πως διαλεγω αναμεσα σε Autodrive και σε Garmin; πατώντας επιλογη χωρας μου βγαζει Greece, Ελλαδα, Ελλας, Ελληνικη Δημοκρατια..Λογικα το Greece ειναι της Garmnin και τα υπολοιπα Autodrive? Aν κ πιο πολυ μεχρι στιγμης με απογοητευσε η φωνητικη καθοδηγηση η οποια ειναι σαν να σου μιλαει ρομποτ :(

Edit: Τελικα εκανα εγκατασταση το πακετο φωνητικων οδηγιων του ''Κωστα'' και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλος. Αν και θα προτιμουσα αντι για Κωστας να ηταν Κωνσταντινα :)

Kyr
11-01-2014, 17:52
Από την αρχική οθόνη πας ρυθμίσεις-->χάρτης και όχημα-->οι χάρτες μου και τσεκάρεις ΜΟΝΟ τον AutoDrive και ΟΛΟΥΣ τους άλλους τους ΞΕΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. Μετά επιστρέφεις στην αρχική οθόνη και ξεκινάς πλοήγηση. Αν θέλεις τον HERE, ξετσεκάρεις τον AutoDrive και τσεκάρεις όλα τα υπόλοιπα. Ετσι έχεις καθαρό AutoDrive ή καθαρό Ευρωπαικό αναλόγως της επιλογής σου. Μέσα στις ρυθμίσεις θα βρείς και τις φωνές,,,,,,,,επέλεξε Ελληνικά και όχι τον Greek Tasos .
Αναβάθμιση έκανες; Είναι καινούργια η συσκευή σου από πρώτο χέρι;

teobot
11-01-2014, 17:57
Ναι καινουρια ειναι η συσκευη και εκανα αναβαθμιση κ τις συσκευης κ των χαρτων. Οταν πηγα να κανω αναβαθμιση του Autodrive μου εβγαλε οτι ειχε ηδη περασμενο τον 3.11Τ. Οσων αφορα τις φωνες ο Τασος ηταν ανυποφορος. Τα Ελληνικα ηταν υποφερτα, αλλα απο το myDashboard εγκατεστησα τον Κωνσταντινο που ειναι παρα πολυ κοντα σε φυσικη φωνη

Kyr
11-01-2014, 18:03
Ok δες τι σου έγραψα για την εναλλαγή χαρτών και πες μου!

teobot
11-01-2014, 18:10
Ναι ειδα τι μου εγραψες κ το βρηκα κ στην συσκευη. Τωρα μενει η δοκιμη... Ευχαριστω πολυ

Kyr
11-01-2014, 18:13
Καλές διαδρομές και δοκιμές! Πες μου τα αποτελέσματα των δοκιμών σου όταν θα είσαι έτοιμος.

teobot
19-01-2014, 18:26
Λοιπον μετα απο μια εβδομαδα χρησης σε Γερμανια, Ολλανδια, Βελγιο, Αυστρια, Ιταλια μπορω να πω οτι εμεινα σχετικα ικανοποιημενος. Γενικα δεν διαπιστωσα καποιο προβλημα με τις αριθμησεις των οδων και η καθοδηγηση στις εξοδους καλη. Το TMC σε γενικες γραμμες δουλευει, αλλα μου εκανε κατι παραξενα π.χ εδειχνε οτι ειχε κινηση σε αδειο δρομο και στην Ιταλια με προειδοποιουσε για πεσμενο φορτιο στον δρομο το οποιο δεν το ειδα ποτε. Το μεγαλο μειωνεκτημα ομως που διαπιστωσα, ηταν η ακριβεια των αποστασεων. Αν κ στον χαρτη μου εβγαζε την θεση του οχηματος εκει που επρεπε (σε συναρτηση με οδους, διασταυρωσεις κτλ), δεν μου εδινε με ακριβεια τις αποστασεις απο τις εξοδους κ τις στροφες π.χ. μου ελεγε να παρω την εξοδο σε 700 μετρα αλλα η εξοδος ηταν σε 500-550 μετρα (συμφωνα με την οδοσημανση) ή μου ελεγε στριψτε σε 100 μετρα, ενω ημουν ηδη πανω στην στροφη κ το ιδιο εδειχνε κ στην οθονη. Με λιγα λογια επρεπε παντα να εχω τον νου μου για το ποια εξοδο ή ποια στροφη πρεπει να παρω και κατα μεσω ορο ειδα αποκλιση 100-150 μετρα η οποια δεν ειναι μικρη.

Kyr
19-01-2014, 21:21
Χαίρομαι που δεν είχες κάποιο σοβαρό πρόβλημα με την συσκευή σου, και ευχαριστήθηκες το ταξίδι σου!
Τώρα σχετικά με τις πληροφορίες κίνησης, υπάρχει γενικά πανευρωπαϊκά (ασχέτως εταιρίας) κάποιο πρόβλημα. Αν και οι πληροφορίες κίνησης θα έπρεπε να ανανεώνονται τακτικά (από 2 λεπτά έως το πολύ 8 λεπτά), στην πράξη δεν συμβαίνει.
Όσο για τη διαφορά απόστασης ένδειξης συσκευής και πραγματικότητας (απόκλιση), δοκίμασε να κάνεις soft και hard reset στη συσκευή σου και μετά άφησε την 10-15 λεπτά ανοικτή έξω να βλέπει καθαρό ουρανό να βρει τους διαθέσιμους δορυφόρους, και δοκίμασε την πάλι.

teobot
20-01-2014, 09:09
ok ευχαριστω για τις συμβουλες. θα το δοκιμασω αν κ νομιζω οτι καποια στιγμη το ειχα κανει hard reset οταν ημουν εξω. Αν δεν στρωσει λες να ειναι θεμα της συσκευης;

Elonor
20-01-2014, 09:51
To κάνει και με τον AutoDrive (την απόκλιση), ή μόνο με τον ευρωπαικό;

teobot
20-01-2014, 10:06
Στο εξωτερικό χρησιμοποιούσα τον ευρωπαικό. Θα δοκιμασω κ με τους 2 να δω Ελλαδα τι παιζει

Elonor
20-01-2014, 10:20
Στο εξωτερικό χρησιμοποιούσα τον ευρωπαικό. Θα δοκιμασω κ με τους 2 να δω Ελλαδα τι παιζει
Αφόύ όμως πρώτα κάνεις ότι σου έγραψε ο Κυριάκος στο παραπάνω μήνυμα του (soft & hard reset, κλπ).

teobot
20-01-2014, 11:55
Το hard reset αν δεν κανω λαθος ειναι η απενεργοποιηση κ ενεργοποιηση της συσκευης πατωντας παρατεταμενα το κουμπακι σωστα;

Petros
20-01-2014, 12:10
Το hard reset αν δεν κανω λαθος ειναι η απενεργοποιηση κ ενεργοποιηση της συσκευης πατωντας παρατεταμενα το κουμπακι σωστα; Aυτό είναι το soft reset.
To hard reset: με κλειστή τη συσκευή πατάς με το δάκτυλό σου την δεξιά κάτω γωνία της οθόνης---ανοίγεις την συσκευή συνεχίζοντας να πατάς δεξιά κάτω την οθόνη΄----μόλις σου βγάλει μήνυμα να διαγραφούν τα δεδομένα χρήστη----αφήνεις το δάκτυλο και πατάς Yes.

ionathan
26-01-2014, 13:41
Η συγκεκριμένη συσκευή ήταν η ναυαρχίδα της εποχής της!!!!!!