PDA

Επιστροφή στο Forum : Garmin StreetPilot for Android



aetos
12-01-2013, 19:24
Εδώ και αρκετό καιρό πειραματικά και για να το ψάξω το θέμα ,χρησιμοποιώ την beta έκδοση του garmin στο κινητό μου Galaxy s2 και θέλω να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από το φοβερό λογισμικό που λέγεται garmin (street pilot) στην προκειμένη περίπτωση.
Είχα την εμπειρία από wm (omnia 2--Hd2) και πραγματικά μου έλειπε στα τεστακια που κάνω με τα gps ένεκα ότι τη βρίσκω πολύ :)
Ξέρω ,ξέρω έχετε αντιρηση ,εσάς δεν σας αρέσουν ..
Λοιπόν θα ανεβάσω ένα βιντεακι και κάποια screenshots και θα σας πω οτι αν και beta (άκουσα σε λίγο καιρό θα ανέβει και στο market ?? ελπίζω και εύχομαι ) έχω κατενθουσιαστεί ,με πάει με πολύ μεγάλη ακρίβεια στον προορισμό και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα (εκτός μερικών δυνατοτήτων) από συσκευές garmin κλπ.
Πανέμορφο ,με ωραία γραφικά ,.....το ''γνωστό '' Garmin.
Ένα δείγμα του ενθουσιασμού μου είναι ότι δεν αλλάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό rom στο τηλέφωνο μου (άλλη αρρωστεια και αυτή):cool:,λόγω του Garmin γιατί το project παίζει στις ics..έχω την 4.0.4 Blur 6.5 και το τρέχει σαν λαδάκι.
Άρα για κάποιον που θέλει να πειραματιστεί , πρέπει να έχει ics rom στη συσκευή του.


100101102103104

http://www.youtube.com/watch?v=Do2Qb-mH6MM&feature=youtu.be



http://www.youtube.com/watch?v=Do2Qb-mH6MM&feature=player_detailpage

Petros
12-01-2013, 19:31
Για να μήν ξεφύγουμε σε......άλλα μονοπάτια, το θέμα κλειδώνει. Θα ανοίξει όταν με το καλό εμφανισθεί η εφαρμογή στο Google Play.

edit
Μετά απο παράκληση μελών, το θέμα ανοίγει για πληροφορίες σχετικά με την αναμενόμενη στο Google Play εφαρμογή πλοήγησης Garmin StreetPilot για android συσκευές.

Elonor
31-01-2013, 22:22
Από όσα γνωρίζω το λογισμικό είναι σχεδόν έτοιμο. Μένει να ανακοινωθεί η απόφαση της Garmin για την κυκλοφορία του ή όχι, τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο. Είναι δύσκολοι καιροί, έχουμε μεγάλη πτώση στην αγορά PNA συσκευών γενικά, και οι εταιρίες είναι δύστοκες στην κυκλοφορία λογισμικών πλοήγησης σε άλλες πλατφόρμες. Η TomTom δεν έχει τα αναμενόμενα κέρδη, η NAVIGON έχει σχετική στασιμότητα, το Sygic δεν βελτιώνεται, το iGO δεν ανεβαίνει στο Google Play, κλπ, κλπ. Αλλά όπως και να το κάνουμε το μέλλον είναι στις λεγόμενες έξυπνες συσκευές (smartphones) και στις in dash. Τα PNA τέλος, και μη σας ξεγελούν οι ανακοινώσεις νέων συσκευών!

stelios.com
01-02-2013, 21:09
Άν και έχω το 3590 Ηλία περιμένω πώς και πώς το StreetPilot !
Άιντε να δούμε..

Petros
01-02-2013, 21:35
Να δούμε και σε τί τιμή θα βγεί (αν, και εφ'όσον βγεί), γιατί έχει να ανταγωνιστεί τα δωρεάν : Χάρτες Google, και τό επερχόμενο HERE για android της Nokia !
Αντε να δούμε τι θα μας φέρει ο :Pelargo_moro:

Farkadonitis
01-02-2013, 22:43
Υπομονή.... δεν θα αργήσει εκείνη η μέρα

Gesendet von meinem GT-P5100 mit Tapatalk 2

paris
03-02-2013, 09:47
Οσοι το έχουν δοκιμάσει, πως το βρήκαν απο πλευράς πλοήγησης; Δέχεται όλους τους χάρτες; Είναι για όλα τα κινητά; Θα το δούμε στο googleplay;

Elonor
03-02-2013, 12:32
Καλώς ήρθες στο φόρουμ Πάρη.
Οι δρομολογήσεις είναι οι γνωστές της Garmin, αλλά δεν μπορούν να αξιολογηθούν επαρκώς λόγω του ότι δεν είναι επίσημη εφαρμογή αλλά πειραματική. Δουλεύει αρκετά καλά σε αναλύσεις 800 Χ 480 και 1280 Χ 800 σε smartphones Adroid έκδοση 4.0.4 με αρκετή επεξεργαστική ισχύ, και δέχεται τους γνωστους χάρτες συσκευών Garmin, με κατάληξη .img στο φάκελο map. Όσο για αν θα το δούμε στο Google Play, αλλά και με ποιά χαρακτηριστικά, θα κάνεις λίγο υπομονή μέχρι το τέλος του μήνα ή αρχές του επόμενου.

Petros
03-02-2013, 15:53
Περιληπτικά Πάρη, η εφαρμογή υπάρχει στο Padfone της Asus με την οποία είχε αποκλειστικότητα η Garmin μέχρι 31/12/2012. Μοιάζει πάρα πολύ (σχεδόν ίδια) με το στύλ και τα χαρακτηριστικά του nuvi 3490, και δουλεύει επίσης και στην έκδοση 4.0.3 Android.

paris
05-02-2013, 16:33
Το εγκατέστησα και εγώ τελικά, και το βρήκα αρκετά συμπαθητικό. Εχει κάποιο πρόβλημα με τα customs pois και τις δρομολογήσεις, δεν έχει έδειξη μπαταρίας, αλλά έχει όμορφα JCV. Πέρασα και δοκίμασα όλους τους διαθέσιμους χάρτες, και του Σκουτερη. Πρός το παρόν παραμένω με το iGO, Sygic, και Navigon μέχρι να δώ πώς θα καταλήξει και αν, στο Google Play. Πάντως αν έχει τις ομορφιές και τα καλά του Sygic και τις δρομολογήσεις και το TTS του Navigon, και λογική γύρω στα 25-30 ευρώ τιμή σε πλήρη έκδοση, θα το προτιμήσω.

pavlitakis
06-02-2013, 16:01
Παρολο οτι ειμαι κι εγω γκαρμινακιας, θα ελεγα οτι γινεται πολυ φασαρια για κατι οχι τοσο σπουδαιο. Εμεις οι γκαρμινακηδες καλυπτομαστε απο τα pna μας. Δεν μπορει μια συσκευη για τηλεφωνα να φτασει πιστευω την ολοκληρωση που εχει ενα pna.
Επισης ενα σημαντικο που παραβλεπουμε ειναι οι χαρτες. Και μιλαμε μονο για Ελλαδα που εχουμε Νικο, οτοντραιβ, αναβαση. Ο υπολοιπος κοσμος καλυπτεται απο Ναβτεκ και δεν υπαρχουν πολλοι που κανουν χρηση τοπογραφικων σε τηλεφωνα. Κυριως λογω μπαταριας.
Η καταναλωση μπαταριας ειναι μεγαλη και αν κανεις μια πορεια διημερη χρειαζεται μεγαλη εφεδρεια.
Δικη μου γνωμη ειναι οτι στα τηλ. θελουμε μια απλη εφαρμογη για περιστασιακη χρηση.
Νε αλλα λογια παντα στα ταξιδια χρησιμοποιουμε pna και το τηλ. το εχουμε για να μιλαμε. Αν υπηρχε δυνατοτητα το igo primo να επαιρνε οτοντραιβ, Νικο και αναβαση δεν θα ξανακυταγα κατι αλλο στο κινητο.
Τωρα βεβαια ο κοσμος εκτος Ελλαδος δεν ειναι σε τετοιο διλημμα γιατι δεν εχει επιλογη χαρτη.
Κι εμεις δεν θα ειχαμε αλλα δουλεια δεν ειχε ο διαολος ........ τα παιδια του.
Δεν νομιζω οτι η γκαρμιν θα μπει σε πρασπαθεια προωθησης ανταγωνιστικου λογισμικου. Καλυτερα να φροντιζει το navigon (που το κανει σωστα) ωστε να παραμενει στην κορυφη, παρα να διασπαει τους μηχανικους της με την φροντιδα που απαιτει το καινουργιο.
Γιατι αν δεν ειναι ανωτερο τοτε θα γινει ζημια.

ΥΓ. Μπραβο για το tapatalk.

Farkadonitis
06-02-2013, 16:23
Καλυτερα να φροντιζει το navigon (που το κανει σωστα) ωστε να παραμενει στην κορυφη, παρα να διασπαει τους μηχανικους της με την φροντιδα που απαιτει το καινουργιο.
Γιατι αν δεν ειναι ανωτερο τοτε θα γινει ζημια.

Δεν εχεις και αδικο



ΥΓ. Μπραβο για το tapatalk.

προσπαθούμε για το καλύτερο http://www.naviphone-hellas.gr/images/smilies/mixani_1.gif

Petros
06-02-2013, 16:49
Τάκη συνοπτικά...λόγω χρόνου!
Τα PNA τα γνωστά έχουν το πολύ 1-1 1/2 ωρα μπαταρίας....τα κινητά το λιγότερο 4-5 ώρες. Τα PNA τα φορτίζεις απο τον αναπτήρα του αυτοκινήτου....τα κινητά το ίδιο. Τα PNA έχουν μεγαλύτερη σε όγκο εφεδρική μπαταρία απ'ότι τα κινητά.
Το Sygic android έχει αρκετά καλουδια σε σχέση με τα PNA και δεν έχει πρόβλημα, παρά μόνο στον αλγόριθμο των δρομολογήσεων (άλλο πράγμα αυτό!!!).
Εχουν και άλλα κράτη τοπικούς χάρτες, στυλ ανάβαση & οτοντραιβ.
Τα PNA...τέλειωσαν σχεδόν ή είναι στα τελευταία τους (δες τα τελευταία μοντελα Garmin, TomTom, Magellan, και θα καταλάβεις). Νομίζω οτι απο εδώ και πέρα η πλοήγηση θα είναι σε κινητά και σε in-dash συσκευές.
Υπάρχουν PNA που τρέχουν Android (βαζεις iGO & Garmin & κλπ και είσαι οκ).
Είμαι και εγώ της γνώμης οτι η Garmin δεν θα βγάλει στην κυκλοφορία το λογισμικό της για android (αν δεν είναι τουλάχιστον ισάξιο με τα PNA, και χωρίς προβλήματα, ), αλλα ποτε κανείς δεν ξέρει τι σκέφτονται στην Garmin. Bλέπει οτι έχουν πιάσει πάτο σχεδόν τα λογισμικά της για iOS και WP, έχει πτώση στις πωλήσεις PNA, αλλά όμως έχει αυξημένες πωλήσεις στις λεγόμενες sport συσκευές κάθε είδους.
Το NAVIGON είναι δημοφιλές, και της φέρνει ένα αξιόλογο χρηματικό ποσό στο ταμείο της...που δεν το φαντάζεσαι!
Για το iGO συμφωνώ μαζί σου, ακεί να το βάλουν επίσημα στο Google Play και η autodrive να διαθέσει το λογισμικό της.
Αυτά!

pavlitakis
06-02-2013, 17:55
Πετρο συμφωνω στο οτι τα pna δεν πουλανε πια οσο παλια, γιατι οσοι εχουν παρει εχουνε παρει.
Απλως εννοουσα στη χρηση κι οχι στην αγορα.
Και οταν ελεγα pna επισης εννοουσα και τα ορειβατικα που εχουν μεγαλη αυτονομια και που φερουν κυριως τοπογραφικους χαρτες, ειναι αδιαβροχα και γενικα αντεχουν στην κακομεταχειριση.
Δεν μπορω να φανταστω καποιον με galaxy s3 η ipad στο βουνο, στην ομιχλη η το καλοκαιρι στον ηλιο η στην αλμυρα να κυτταει osm or bluechart or anavasis.
Τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν το εχω δει, αλλα και να το δω μια φορα δεν ειναι ο κανονας.
Οι εταιρειες αυτες ενδιαφερονται για ''οικονομιες κλιμακος'' που λενε.
Δηλ. Να πουλησουν πολλα.
Επισης να μη ξεχναμε και τις παντεντες που στην αλλη μερια δενουν χερια και μυαλα. Δηλ δεν ειναι δυνατον να κανεις ενα UI σαν του sygic χωρις να τα σκασεις χοντρα. Ουτε να αντιγραψεις κατι δωρεαν.
Η αγορα παρουσιαζει κοπωση οχι μονο λογω καιρου αλλα και στο οτι ο πολυς κοσμος δεν ειναι GPSόπληκτος σαν κι εμας.
Γνωριζω πολλους φιλους που δεν ενδιαφερονται καν για οτιδηποτε (και καλα κανουν) γιατι οι google maps τους καλυπτουν πληρως. Οπως εγω δεν ξερω τιποτα για γραμματοσημα ετσι κι αλλοι ειναι για πλοηγους. Ο γιος μου δεν εχει τιποτα στο κινητο του και με βλεπει σαν ουφο.:D
Του μιλαω για χαρτες και μου λεει με συγκαταβαση οτι αφου ξερω εγω αμα χρειαστει θα τον βρουμε το δρομο.
Πρεπει σιγα-σιγα να δουμε αντικειμενικα τα πραγματα και το παθος μας.
Βεβαια αντικειμενικοτητα και παθος πως να συμβιβαστουν;
ΥΓ. Παντως χαιρομαι που τα ξαναλεμε μετα απο αρκετο καιρο

Petros
06-02-2013, 18:03
...
Του μιλαω για χαρτες και μου λεει με συγκαταβαση οτι αφου ξερω εγω αμα χρειαστει θα τον βρουμε το δρομο.
Πρεπει σιγα-σιγα να δουμε αντικειμενικα τα πραγματα και το παθος μας.
Βεβαια αντικειμενικοτητα και παθος πως να συμβιβαστουν;
ΥΓ. Παντως χαιρομαι που τα ξαναλεμε μετα απο αρκετο καιρο

Τα καλύτερα !!!

mastoris than.
06-02-2013, 18:31
Προσωπικά με μια συσκευή-τηλέφωνο με 4"+ οθόνη θεωρώ περιττή τη χρήση συσκευής PND, αν μιλάμε για πλοήγηση "εκτός οχήματος" θα προτιμούσα ένα Dakota (http://www.garmin.gr/component/virtuemart/?page=shop.browse&category_id=60) ή ένα Montana (http://www.garmin.gr/component/virtuemart/?page=shop.browse&category_id=65), επειδή όμως ξεφεύγει η δαπάνη για περιστασιακή χρήση, προτιμότερη είναι μια 2η μπαταρία για την συσκευή μας.

Για αυτόν βέβαια που θα βρεθεί συχνά στο βουνό και κυρίως σε άγνωστες διαδρομές οι πιο πάνω συσκευές είναι στην κορυφή της λίστας των απαραίτητων εφοδίων.

pavlitakis
06-02-2013, 19:31
Θαναση χαιρετω.
Μαλλον βγαινω εκτος αλλα θα προσπαθησω να το "καλυψω'':)
Με το street pilot στο καλλιδρομο και το 205 για συγκριση. Το 205 επαιζε ολους τους χαρτες αψογα.
Και με δρομολογηση στον αναβαση και στου Νικου.
Το S/P σε 3,5 με χιλιαρι διπυρηνο.
Και μονοπυρηνο το ιδιο θα ετρεχε.
Καθε φορα που με περνανε τηλεφωνο σταματαγε για λιγο και εχανε το gps για οση ωρα μιλαγα. Η λογω παρεμβολης η λογω αδυναμιας λογισμικου να αντεξει το gps, bluetooth, call recorder, email client που χρησιμοποιω κανονικα.
Δεν σκεφτομαι καν να κανω κανα βιντεο.
Επισης η βαση στηριξης για γελια. Πατεντα στη πατεντα για το καλωδιο, τη στηριξη και αν επρεπε να το περιστρεψω, απλως δοκιμαζα τα νευρα μου.
Μπορει καπου να κανω λαθος δεν ξερω αλλα επειδη στη παρεα ολοι εχουμε δωρεαν κλησεις ολοι τηλεφωνιομαστε αντι για walkie talkie.
Κι αυτο για ολα τα λογισμικα..μη παρεξηγηθω.
Ενω μολις απενεργοποιουσα τον πλοηγο ειχα τηλεφωνο με ανοιχτη ακροαση και τηλεδιασκεψη και μιλαγαμε ολοι μαζι.
Το 205αρακι αγογγυστα εκανε τη δουλεια του.
Αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια πανω στο θεμα και τη καταθετω.
Επισης θεωρω οτιδηποτε πανω α πο 3,5" δεν ειναι τηλεφωνο αλλα ειναι κουμουτσα οπως λεει η διαφημιση.
Για λυση αναγκης και οταν οδηγω τη μηχανη το tts του ναβιγκον καρυφαιο. Εκεινο το ''τωρα στριψτε δεξια'' αποκλειεται να το φτασει αλλο μαζι με τις δρομολογησεις.
Τα Ροι του λειψα.
Ελπιζω να μη βγω εκτος αλλα δεν μπορω να κανω κι αλλιως.
Λυπηθειτε με.

ΥΓ. Αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη...και αν η μαμα βγαλει λογισμικο πιο φτηνο και πιο καλο απο το παιδι της, θα το κανει μονο αφου βεβαιωθει οτι ολοι μα ολοι εχουν ψωνισει ναβιγκον και θα παρουν γκαρμιν για αλλαγη.

mastoris than.
06-02-2013, 19:55
Τάκη την καλησπέρα μου.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην χρήση με μηχανή οπότε δεν θα διαφωνήσω, άλλωστε είναι ένα θέμα που δεν το κατέχω καθόλου αντίθετα με την πολύχρονη δική σου εμπειρία. Κατανοητά και τα όσα γράφεις.

Όταν έγραψα για οθόνες 4"+, φυσικά μιλούσα για χρήση σε αυτοκίνητο από την μία και από την άλλη εφόσον κάποιος αγοράζει μια συσκευή-τηλέφωνο με τέτοιου μεγέθους οθόνη (πλέον) δεν συντρέχει λόγος να αγοράσει και μια επιπλέον συσκευή πλοήγησης, εκτός βέβαια μιας καθαρά προσανατολισμένης συσκευής "πεζοπορικής" πλοήγησης, όπως οι πιο πάνω που ανέφερα, με ενεργειακή αυτάρκεια συν τις υπόλοιπες ευκολίες-δυνατότητες.

NikosSkouteris
06-02-2013, 20:17
Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τον Τάκη!!!! :rolleyes:

Άλλο ένα PNA (ειδικά για μάς τις ψωνάρες) κι άλλο ένα τηλέφωνο που φτιάχνει καφέ. Θα σάς φέρω το απλό παράδειγμα τού κινητού με φωτογραφική μηχανή: όσα megapixels και να φτάσει δεν πρόκειται ποτέ να πιάσει την ποιότητα μιας φωτογραφικής μηχανής (ακόμα και με λιγότερα από τα μισά megapixels), κι αυτό γιατί ο μικρός (από κατασκευής και λειτουργικότητας) φακός ενός τηλεφώνου δεν μπορεί να πάρει εκ τών πραγμάτων περισσότερο φως (ακόμα και "επωνύμου") από έναν φακό φωτογραφικής μηχανής (τουλάχιστον μιας σωστής φωτογραφικής μηχανής κι όχι "παιχνιδιού"). Κάπως έτσι είναι και τα πράγματα στην πλοήγηση με ένα τηλέφωνο. Τα περισσότερα ζεσταίνονται και καθυστερούν στην σχεδίαση και στην απόκριση, παρεμποδίζουν άλλες υπηρεσίες-λειτουργίες τού τηλεφώνου και φυσικά παρεμποδίζονται από αυτές. Τα κινητά με φωτογραφική μηχανή δεν σταμάτησαν τις πωλήσεις φωτογραφικών μηχανών, απλώς τις μείωσαν. Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στην παλιά Canon 350D με οποιοδήποτε κινητό τελευταίας τεχνολογίας με 14 megapixels με τους φακούς τους τάδε και τον επεξεργαστή τον τάδε. Όσοι παίρνουν PNA για σωστή ή περιπετειώδη πλοήγηση θα συνεχίσουν να παίρνουν. Όσοι θέλουν να πάνε περιστασιακά από το σημείο Α στο σημείο Β μάλλον θα προτιμήσουν τηλέφωνο χωρίς να πολυνοιάζονται για τον χάρτη που θα χρησιμοποιήσουν, αφού η διαφήμιση τους έχει δώσει να καταλάβουν πως όλοι σχεδόν οι χάρτες είναι καλοί.

Τα PNA δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνουν (όπως κι εμείς άλλωστε, κουφ@λ@ νεκροθάφτη) απλώς θα γίνονται πιο πολύπλοκα ώστε να προσελκύουν χρήστες. Ίσως και να σταματήσουν οι εταιρείες να κατασκευάζουν πολλά μοντέλα, παρά μόνον όσα νομίζουν πως θα αντέξουν στην αγορά. Εξάλλου μην ξεχνάμε και τα PNA ειδικής χρήσης, όπως το δικό μου Oregon 450 που δεν μπορεί να το αντικαταστήσει κανένα τηλέφωνο με κανένα λογισμικό (ίσως κάποια να "ακουμπάνε" κάποιες τις δυνατότητές του, για περιορισμένη ώρα, βεβαίως, μα δεν τις φτάνουν).

Όσο για την πλοήγηση με αυτοκίνητο, Θανάση, να είσαι σίγουρος πως οι μοντέρνες συσκευές μπορούν να ανταπεξέλθουν σωστά (και πιστεύω πως το StreetPilot μπορεί να τα καταφέρει σε πολλούς τομείς, βάση δοκιμών που έχω κάνει) αλλά έχουν κι αυτά τις αδυναμίες τους, διότι ο κόσμος θέλει όλο και περισσότερα γραφικά, όλο και περισσότερα καλούδια, πράγμα το οποίο συνεπάγεται απαίτηση μεγαλύτερης ισχύος και ανοχής από τις άλλες εφαρμογές. Βέβαια, δεν μπορώ να λησμονήσω το αθάνατο Garmin MobileXT που , κατά την γνώμη μου, είναι από τα καλύτερα λογισμικά που έχουν βγει, και με πήγε όπου ήθελα σωστά και αξιόπιστα (κι ας γκρίνιαζε λίγο που το έτρεχα σε ακατάλληλο λειτουργικό).

Πιστεύω πως και το StreetPilot θα είναι πολύ καλό (αν βγει), θα αξίζει τα (λίγα ευελπιστώ) λεφτά του και θα βοηθήσει πολλούς. Επίσης, πιστεύω πως θα "χώσει" πολλούς στον πειρασμό να αγοράσουν PNA (έτσι ξεκίνησα κι εγώ). Τέλος, το περιμένω πως και πως ώστε να δω τον χάρτη μου σωστά και σε Android (τον έχω δει, βεβαίως, στις δοκιμές που έκανα).

mastoris than.
06-02-2013, 20:57
...Τα PNA δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνουν (όπως κι εμείς άλλωστε, κουφ@λ@ νεκροθάφτη) απλώς θα γίνονται πιο πολύπλοκα ώστε να προσελκύουν χρήστες. Ίσως και να σταματήσουν οι εταιρείες να κατασκευάζουν πολλά μοντέλα, παρά μόνον όσα νομίζουν πως θα αντέξουν στην αγορά. Εξάλλου μην ξεχνάμε και τα PNA ειδικής χρήσης, όπως το δικό μου Oregon 450 που δεν μπορεί να το αντικαταστήσει κανένα τηλέφωνο με κανένα λογισμικό (ίσως κάποια να "ακουμπάνε" κάποιες τις δυνατότητές του, για περιορισμένη ώρα, βεβαίως, μα δεν τις φτάνουν)...

Αυτό ακριβώς λέω και όταν μιλώ για PNA-PND ΔΕΝ αναφέρομαι σε αυτές τις συσκευές, αλλά σε εκείνες που με ένα WinCE os έτρεχαν τις μέχρι σήμερα εφαρμογές πλοήγησης.

Το ό,τι σήμερα υπάρχουν συσκευές με Android και οθόνες 4"-7"-9", που μπορούν επίσης να τρέξουν εφαρμογές πλοήγησης, δεν τις κάνει PNA.

Για την οικονομία από κάθε άποψη γράφω για μία σε όλα συσκευή. Όπου βέβαια αυτό είναι εφικτό.

Farkadonitis
06-02-2013, 21:05
:offtopic:
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλα δεν άντεξα να μην λάβω θέση.:)

Μια χαρα τα πατε και δεν είμαστε εκτός θέματος. Η κουβεντούλα αναπαράγει το πιλότος του δρομου (StreetPilot) (http://www.naviphone-hellas.gr/showthread.php?t=163)και βαση αυτου είμαστε μέσα στο θεμα.:cool:

:ontopic:
Συνεχίστε...μια χαρά τα πάτε και τα λέτε.:Hi_1:

ΥΓ: Σε αγαπω :xaroules_pidimatakiολους!!!!!

Μιας και μου δίνετε και η ευκαιρία να σας το πω. Να ξέρετε οτι αυτο εδω το φορουμ δεν πρόκειται πότε να λογοκρίνει και να σκοτώσει την ελεύτερη γνώμη, σκέψη και έκφραση άποψη ακομα και αν καμιά φορά δεν θα του είναι αρεστή. Μας αρεσει δυναμική άποψη και συζήτηση που οδηγεί το νου σε άλλα ποιο εξελιγμένα μονοπάτια και του δίνει τροφη για σκέψη. Άλλωστε αυτή ήταν και η σκέψη που μας οδήγησε στην δημιουργία αυτού του φόρουμ....για να αποδίδουμε οτι δεν είμαστε ρομποτακια η ελεφαντες

Φιλικα
Δημητρης

Petros
06-02-2013, 22:56
Καί όμως σε σύντομο χρονικό διάστημα θα γίνει πλήρης αντικατάσταση των PNA (εννοώ τα απλά καθημερινά PNA) με τα smartphones, τα οποία θα έχουν και περισσότερες λειτουργίες απο τα PNΑ. Και μη ξεχνάμε ότι τα smartphone εκτός απο GPS έχουν και A-GPS. Ηδη υπάρχουν εφαρμογές (πχ για ski, θάλασσα (Navionics), OSM, κλπ) αξιόλογες για smartphones.
H Garmin έχει βοηθητική εφαρμογή android για τα PNA, και στις νέες συσκευές απουσιάζει η πλοήγηση πεζού. Τι σας λένε όλα αυτά;
Το streetpilot android μια χαρά αντικαθιστά το PNA (θέλει μερικές βελτιώσεις ακόμα βέβαια), όσο το δοκίμασα προσωπικά σε πειραματική έκδοση. Οπότε;
Θα παραμείνουν, κατα την γνώμη μου πάντα, οι εξειδικευμένες συσκευές για ειδικές περιπτώσεις-συνθήκες (βουνά, μονοπάτια, δάση, κλπ).
Yπάρχουν επίσης Google maps και σύντομα HERE maps απο την Νοκια, για συσκευές android και μάλιστα δωρεάν.
Οπότε αν κάποιος έχει στο κινητό του το 90% της πλοήγησης γενικά, και του δουλεύει σωστά, τι να το κάνει το PNA;

NikosSkouteris
06-02-2013, 23:46
Ο Θανάσης έθεσε και τις "πολυσυσκευές" που παίζουν σημαντικό ρόλο στα ψώνια (σαν και μας) διότι έχουν βρει παιχνίδι και αλλάζουν λογισμικά και χάρτες πιο συχνά απ' ότι αλλάζουν σώβρακο (και είναι και φθηνές). Αυτές, σιγά-σιγά θα σβήσουν αφού τα "παιχνίδια" αυτά περνάνε σιγά-σιγά στα smartphones.

Από την άλλη, εδώ θα είμαστε και θα το ξαναδούμε (εγώ έχω σκοπό να φτάσω τα 101), οι καθαρόαιμες συσκευές GPS δεν πρόκειται να σταματήσουν να παράγονται διότι:

Ο ταξιτζής θέλει PNA και κυκλοφορία.
Ο φορτηγατζής θέλει ειδικό software που να τού λέει που χωράει, κτλ.
Ο σοβαρός ταξιδιώτης θέλει μια αξιόπιστη συσκευή που να τον συντροφεύει τόσο στο αυτοκίνητο όσο και στην πεζή βόλτα.
Όπως υπάρχουν άνθρωποι φανατικοί με τα smartphone, έτσι υπάρχουν και φανατικοί τών PNA.
Για πολλούς, το τηλέφωνο είναι απλώς ένα απλό τηλέφωνο και δεν ενδιαφέρονται για γιρλάντες. Έτσι, αγοράζουν μια απλή συσκευή με 30-40 ευρώ (που η μπαταρία σε βγάζει και δέκα μέρες) και με τα υπόλοιπα παίρνουν PNA και πασατέμπο.
Το τηλέφωνο ως smartphone έχει υπερεκτιμηθεί και σιγά-σιγά θα ξαναμικρύνει (πιστεύω). Δεν είναι τυχαίο που πολλοί αγοράζουν τηλέφωνο έως 3.2 ή έστω μέχρι 4 ίντσες. Εξάλλου, στην ηλικία μας θέλουμε μεγενθυτικό φακό να δούμε μέσα από αυτές τις μεγάλες αναλύσεις. Βέβαια, μιλάω κι εγώ που έχω δυο συσκευές, 4.2 και 4.65 ιντσών αντίστοιχα (άβυσος η ψυχή τού ανθρώπου :trela-kefaliou_1: ) ...
Ο σωστός ταξιδευτής έχει μαζί του (εκτός από τα απαραίτητα): κινητό (μπορεί και δύο), συσκευή GPS (μπορεί και δύο), φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα. Κι αυτό γιατί θέλει ποιότητα και όχι λίγο απ' όλα.


Τέλος, Πέτρο, το A-GPS σε πολλές περιπτώσεις είναι όχι μόνο άχρηστο, αλλά παρεμποδίζει το GPS. Αν σε πάω στο χωριό τής γυναίκας μου (κοντά στην Κορώνη) το A-GPS σε δείχνει στην Στούπα (απέναντι στη Μεσσηνιακή Μάνη, απόσταση 33,4 χιλιόμετρα). Δουλεύει καλά μόνον και εφόσον υπάρχουν παραπάνω από δύο κεραίες ορατές. Και στην πόλη σε ψηλά κτίρια κάνει τσαλιμάκια (έχω δει διαφορά έως και 500 μέτρα).

Farkadonitis
07-02-2013, 00:13
Ο ταξιτζής θέλει PNA και κυκλοφορία.
Ο φορτηγατζής θέλει ειδικό software που να τού λέει που χωράει, κτλ.
Ο σοβαρός ταξιδιώτης θέλει μια αξιόπιστη συσκευή που να τον συντροφεύει τόσο στο αυτοκίνητο όσο και στην πεζή βόλτα.
Όπως υπάρχουν άνθρωποι φανατικοί με τα smartphone, έτσι υπάρχουν και φανατικοί τών PNA.
Για πολλούς, το τηλέφωνο είναι απλώς ένα απλό τηλέφωνο και δεν ενδιαφέρονται για γιρλάντες. Έτσι, αγοράζουν μια απλή συσκευή με 30-40 ευρώ (που η μπαταρία σε βγάζει και δέκα μέρες) και με τα υπόλοιπα παίρνουν PNA και πασατέμπο.
Το τηλέφωνο ως smartphone έχει υπερεκτιμηθεί και σιγά-σιγά θα ξαναμικρύνει (πιστεύω). Δεν είναι τυχαίο που πολλοί αγοράζουν τηλέφωνο έως 3.2 ή έστω μέχρι 4 ίντσες. Εξάλλου, στην ηλικία μας θέλουμε μεγενθυτικό φακό να δούμε μέσα από αυτές τις μεγάλες αναλύσεις. Βέβαια, μιλάω κι εγώ που έχω δυο συσκευές, 4.2 και 4.65 ιντσών αντίστοιχα (άβυσος η ψυχή τού ανθρώπου :trela-kefaliou_1: ) ...
Ο σωστός ταξιδευτής έχει μαζί του (εκτός από τα απαραίτητα): κινητό (μπορεί και δύο), συσκευή GPS (μπορεί και δύο), φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα. Κι αυτό γιατί θέλει ποιότητα και όχι λίγο απ' όλα.


:WOW!_1:Μανία που εχει αυτο το παιδι να βρίσκει απαντήσεις σε όλα...Νικος το παιδί θαύμα...ομως κατι που του διέφυγε. Ολα αυτα στο μέλλον θα τα εχει το ταξι, το φορτηγό ενσωματωμένο και διαδικτυωμένο ...το έχει και σήμερα άλλα οχι και τοσο εξελιγμένο...αναλωγα με τον τυπο θα μπορει να φορτώσει και τις ανάλογες πληροφορίες πλοηγησης



...το A-GPS σε πολλές περιπτώσεις είναι όχι μόνο άχρηστο, αλλά παρεμποδίζει το GPS. Αν σε πάω στο χωριό τής γυναίκας μου (κοντά στην Κορώνη) το A-GPS σε δείχνει στην Στούπα (απέναντι στη Μεσσηνιακή Μάνη, απόσταση 33,4 χιλιόμετρα). Δουλεύει καλά μόνον και εφόσον υπάρχουν παραπάνω από δύο κεραίες ορατές. Και στην πόλη σε ψηλά κτίρια κάνει τσαλιμάκια (έχω δει διαφορά έως και 500 μέτρα).

Μην τα μάρτυρας ολα...ενα...ενα...:eleos:

NikosSkouteris
07-02-2013, 00:29
:... Ολα αυτα στο μέλλον θα τα εχει το ταξι, το φορτηγό ενσωματωμένο και διαδικτυωμένο ...το έχει και σήμερα άλλα οχι και τοσο εξελιγμένο...αναλωγα με τον τυπο θα μπορει να φορτώσει και τις ανάλογες πληροφορίες πλοηγησης ...

Δεν μού έχει διαφύγει, Μήτσο μου. Είναι κι αυτά κομμάτι τής τεχνολογίας (μόνο που για την ώρα υπάρχουν μόνον στα PNA, που αυτό είπα και παραπάνω, αργότερα μπορεί να μπει και αλλού). Ακόμα και τότε θα υπάρχουν οι άνθρωποι που θα θέλουν περισσότερο έλεγχο. Καλή η τεχνολογία, αλλά μάς κάνει περισσότερο βλάκες. Εκτός αυτού, άντε να κουβαλάς γάλα στα βουνά και ψάχνε κεραία που θα σού δώσει "έξυπνο" δρομολόγιο. Δεν είναι παντού τα ίδια. Υπάρχουν και ιδιαιτερότητες.

mastoris than.
07-02-2013, 00:41
Νίκο αν λέμε για τις PNA-PND συσκευές, λέμε για ένα λειτουργικό που δεν ανανεώνεται και δεν υποστηρίζεται. Απλά βρήκαν οι Κινέζοι κατασκευαστές τρόπο να πουλάνε και μάλιστα φθηνά. Πρόσεξε, ΔΕΝ λέω για τις συσκευές π.χ. Garmin, Navigon, Mio και άλλες που είναι πακέτο εφαρμογή+συσκευή, τις no name συσκευές εννοώ που πούλησαν σαν ζεστό ψωμί.

Άλλωστε οι αρχαίες αυτές συσκευές σε ελάχιστες από τις δυνατότητες των εφαρμογών μπορούν πλέον να ανταποκριθούν.

NikosSkouteris
07-02-2013, 00:47
Τα PND κάποτε είχαν WinCE. Σιγά-σιγά θα έχουν (ήδη έχουν) Android.

Farkadonitis
07-02-2013, 00:51
Οποτε κατεβαίνει το κόστος και ανεβαίνει το κέρδος :crazy:

mastoris than.
07-02-2013, 00:55
Μπράβοοοο! Αυτό εννοώ, έχοντας όμως Android παύουν να είναι PND αφού γίνονται πλέον υπολογιστές (άντε tablet-phablet).
Η επιλογή μου σε τηλέφωνο με οθόνη 3.8" έγινε γιατί προτιμώ μία οθόνη 5"-7" για πλοήγηση που θα μου προσφέρει και 4-5 πράγματα σαν tablet, 3G, WiFi, αυτονομία κ.α. Είναι όμως αυτό ένα εξελιγμένο PND? ή ένα εξελιγμένο smartphone που αφομοιώνει και τις λειτουργίες ενός PND?

pavlitakis
07-02-2013, 00:56
Τα ΡΝΑ θα αντικατασταθούν απ ότι βλέπω εγώ από συσκευές στα ταμπλώ των αυτοκινήτων όπου θα παιζουν πληροφορίες κυρίως από τοπικούς φορείς.
Και λέω κυρίως γιατί με το αυτοκίνητο τον περισσότερο χρόνο (95%-99%) τον περνάμε σε γνωστές διαδρομές που το gps δεν το χρειαζόμαστε. Αρα το εργαλείο στο ταμπλώ θα το έχουμε για ραδιο-πληροφορία-αναζήτηση προσφορών.
Η καλύτερη πλατφόρμα γι αυτό ειναι το ραδιο γιατί μπορεί να μεταφέρει απειρες πρακτικά πληροφορίες σε σχεση με το κινητό Ιντερνετ που το καλοκαιρι στη Κω ήταν στις ωρες αιχμής νεκρό η σερνότανε τις υπόλοιπες. Για φανταστείτε να πέσουμε όλοι στο δίκτυο για πληροφορία. Ουτε 4G ούτε 10G μπορεί να αναλάβει τέτοιο φορτίο.
Τώρα ο διανομέας που θα κάνει παραδόσεις σίγουρα θα έχει συσκευή εντοπισμού και κατάλληλο επαγγελματικό λογισμικό με χάραξη πορείας από το σέρβερ ανάλογα με το που χρειάζεται να πάει.
Αρα τα στριτ παιλοτ και ναβιγκον κλπ θα πηγαίνουν μόνο σε ερασιτέχνες.
Απ ότι έχω δει γύρω μου ελάχιστοι χρειάζονται gps με απαιτήσεις. Εδώ δεν έχουν απαιτήσεις από τη γυναίκα τους, από το gps θα έχουν?
Αρα τι μένει;
Οι ταλαίπωροι σαν κι εμας (χομπιστες αυτοαποκαλούμαστε) οι οποίοι έχουμε καμμιά 20 αριά λογισμικά και σπαμε τ@ρ...α σ΄αυτούς που τη πάτησαν να έρθουν εκδρομή μαζί μας.
Από εμάς όμως βγάζουν λεφτά και διόλου ευκαταφρόνητα. Γιατί ποιος σοβαρός άνθρωπος θα πάρει ένα κινητό 600€ και θα το ρουτάρει και θα τρώει κάποιες εκατοντάδες ώρες να παιζει με λογισμικά?
Οι "χομπίστες" ειναι αυτοί που κρατάνε και ξοδεύουν λεφτά εκεί που δεν χρειάζονται.
Να πει ο Δημήτρης Για τους βελτιωτές αυτοκινήτων στη Γερμανία πόσα βγάζουν "φτιάχνοντας" καινουργια αυτοκίνητα. Ετσι ειναι η καταναλωτική κοινωνία.
Ταξιδευτές του καναπέ είμαστε και αν το ψάξουμε πιο πολύ θα δούμε ότι στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε πως δουλεύουν όλα αυτό που κουβαλάμε στο τηλέφωνο.
Παμε το πρωί στη δουλειά και τεστάρουμε αν το δρομάκι που στρίβουμε στη γωνία θα το βρεί το gps. Κι άν το βρεί λέμε...τέλειο...αν δεν το βρεί το θάβουμε.
Γι αυτό πιστεύω ότι όλα θα υπάρξουν και ότι συνολικά θα πουλάνε όλο και περισσότερα. Το μυστικό είναι κάπου αλλού στην εξέλιξη αυτών των λογισμικών.
Οσο η γκουγκλ δεν μπορεί να αγοράσει τους αλγόριθμους πλοήγησης των ανεξάρτητων μπορούνε όλοι να κοιμούνται ήσυχοι.
Αν κάποιος λυγίσει και πουλήσει όλα σβήσανε. Γιατί ποιός θα έχει πια καλύτερους χάρτες παγκόσμια?οεο... Και με μιά σωστή δρομολόγηση τούς τελειώνει όλους.
Ολα τα προγράμματα στο κινητό μου google maps-google search χρησιμοποιούν!!!!
Κάντε υπομονή λίγο ακόμα και θα ακούσετε την εξαγορά.:oxx_1:

Καληνύχτα σ όλους...φιλάκια.

NikosSkouteris
07-02-2013, 01:07
Μιλάω για PND, κι όχι για τηλέφωνο ή tablet. Όπως παλιά, υπήρχαν smart phones με WinCE, με πολλές εφαρμογές αλλά τα PND δεν ήταν τηλέφωνα. Όπως έγραψα και παραπάνω, τα PNA θα αντικατασταθούν με τηλέφωνα, tablet ή όπως αλλοιώς θέλετε να τα πείτε. Θα υπάρχουν, βέβαια, και μερικές για τους αμετανόητους.

Βέβαια, εγώ μιλάω για τις καθαρόαιμες συσκευές GPS που πιστεύω πως δεν θα εκλείψουν ποτέ.

Farkadonitis
07-02-2013, 01:13
Μας καταλαβαινόμαστε βλέπω δεν εχω να προσθέσω τίποτα αλλο πλέον απο ενα:plus1:

mastoris than.
07-02-2013, 01:32
Βέβαια, εγώ μιλάω για τις καθαρόαιμες συσκευές GPS που πιστεύω πως δεν θα εκλείψουν ποτέ.
Απόλυτα σύμφωνο με βρίσκεις. Η παράθεση είναι για να υπογραμμίσω ακριβώς αυτό που πιστεύω και φαντάζομαι εννοείς, αν φυσικά αυτές είναι οι συσκευές Outdoor Navigation (βλ. Garmin, Magellan etc.)

aetos
07-02-2013, 07:05
Καλημερα παιδια ,να πω και εγω μια κουβεντουλα στο θεμα ?? σιγουρα δεν εχω την πειρα σας στα gps κλπ(τοσα χρονια φουρναραιοι:cool:) ,αλλα λιγο στα smart phones και ειδικα τυπου galaxy s2 ,θα σας πω οτι ενω κανω πλοηγηση ,με παιρνουν τηλεφωνο ,απανταω ,παταω μεσαιο κουμπι ,μιλαω απο bt ,ξαναμπαινω πλοηγηση ,κατι θελουν να τους πω ,παταω το μεσαιο κουμπακι ,ενω μιλαω τρεχει η πλοηγηση ,εγω κοιταζω ενα δο προγραμματα ,παταω κομπιουτερακι κανω υπολογισμους κλπ κλπ....μετα επανερχομαι πλοηγηση ....
Θελω να πω δηλαδη ,οτι οι δυνατοτητες που εχουν τα νεα αυτα κουτακια ειναι απιστευτες ,τα εχεις ολα σε ενα και εισαι jet....
Βεβαια ,πολυ θα ηθελα να εχω ενα wince στο αυτοκινητο με μεγαλη οθονη και να μπορω να '''παιζω'' και με αυτο ,αλλα αλλο το ενα ,αλλο το αλλο ,ευτυχως η δυστυχως η τεχνολογια καλπαζει και τα νεα επιτευματα επισκιαζουν τα παλια ....kalimera

NikosSkouteris
07-02-2013, 11:18
Απόλυτα σύμφωνο με βρίσκεις. Η παράθεση είναι για να υπογραμμίσω ακριβώς αυτό που πιστεύω και φαντάζομαι εννοείς, αν φυσικά αυτές είναι οι συσκευές Outdoor Navigation (βλ. Garmin, Magellan etc.)

Όταν λέω καθαρόαιμες συσκευές GPS εννοώ όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν μόνο πλοήγηση. Όπως, ας πούμε, τα Garmin Nuvi αλλά και τα Montana.

Το κακό με όλες σχεδόν τις εταιρείες είναι πως για να συγκεράσουν καταστάσεις και να προλάβουν τον ανταγωνισμό δεν μάς παραδίδουν ένα άρτιο λογισμικό, αλλά σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν bugs που διορθώνονται με ενημερώσεις (στις οποίες δημιουργούνται, ίσως, νέα bugs). Αυτό διώχνει τον κόσμο από τις συσκευές και πάει στο λογισμικό (τι να την κάνεις μια συσκευή με 200 ευρώ, όταν στην τιμής της μπορείς να πάρεις δύο και τρία και τέσσερα λογισμικά; ). Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι το Nuvi 3490 που ενώ οι δρομολογήσεις του ήταν καλές, ξαφνικά από Αθήνα (και άλλες αφετηρίες) σε πολλούς προορισμούς με ενεργοποιημένη την αποφυγή διοδίων σε πάει σε τρελές διαδρομές. Το πρόβλημα αυτό υπάρχει και στο StreetPilot (μια και που τα λογισμικά είναι σχεδόν ίδια). Βέβαια, μέσω τού εργαλείου Report a Map Error (αναφορά λαθών χάρτη) Garmin τους έδωσα πληροφορίες σχετικά και μού απάντησαν πως θα προσπαθήσουν να το διορθώσουν στην επόμενη ενημέρωση.

NikosSkouteris
07-02-2013, 11:39
Καλημερα παιδια ,να πω και εγω μια κουβεντουλα στο θεμα ?? σιγουρα δεν εχω την πειρα σας στα gps κλπ(τοσα χρονια φουρναραιοι:cool:) ,αλλα λιγο στα smart phones και ειδικα τυπου galaxy s2 ,θα σας πω οτι ενω κανω πλοηγηση ,με παιρνουν τηλεφωνο ,απανταω ,παταω μεσαιο κουμπι ,μιλαω απο bt ,ξαναμπαινω πλοηγηση ,κατι θελουν να τους πω ,παταω το μεσαιο κουμπακι ,ενω μιλαω τρεχει η πλοηγηση ,εγω κοιταζω ενα δο προγραμματα ,παταω κομπιουτερακι κανω υπολογισμους κλπ κλπ....μετα επανερχομαι πλοηγηση ....
Θελω να πω δηλαδη ,οτι οι δυνατοτητες που εχουν τα νεα αυτα κουτακια ειναι απιστευτες ,τα εχεις ολα σε ενα και εισαι jet....
Βεβαια ,πολυ θα ηθελα να εχω ενα wince στο αυτοκινητο με μεγαλη οθονη και να μπορω να '''παιζω'' και με αυτο ,αλλα αλλο το ενα ,αλλο το αλλο ,ευτυχως η δυστυχως η τεχνολογια καλπαζει και τα νεα επιτευματα επισκιαζουν τα παλια ....kalimera



Στο δικό σου τηλέφωνο (καθόλου φθηνό) μπορεί να τρέχουν σωστά όλα αυτά που λες αλλά σε άλλα υπάρχει πρόβλημα. Έχω δει τηλέφωνα να κολλάνε για πέντε-έξι δευτερόλεπτα στην εναλλαγή πλοήγησης-τηλέφωνο, ακόμα χειρότερα όταν επανέρχονται στην πλοήγηση να προσπαθούν να εντοπίσουν που βρίσκονται (σαν να έγινε εκκαθάριση τών δεδομένων GPS). Πρόσφατα γνωστός μου πήρε ένα τηλέφωνο τών 300+ ευρώ ("ε, να μην έχει μαζί πολλές συσκευές" το σκεπτικό του), ενώ μπορούσε να κρατήσει το παλιό (καλό) τηλέφωνο και να πάρει μια συσκευή GPS στα μισά χρήματα. Φυσικά, στο πρώτο του ταξίδι το μετάνοιωσε διότι οι ενσωματωμένει χάρτες δεν ήταν καλοί και εκεί που πήγε πάτωσε, και αναγκάστηκε να αγοράσει άλλο λογισμικό πλοήγησης (επιπλέον χρήματα) το οποίο είχε (παράξενο, ε; ) τους ίδιους ακριβώς χάρτες! Κι άλλα λεφτά πεταμένα. Μην πω για βάση αυτοκινήτου (αν θυμάμαι καλά δύο πήρε ώσπου να βρει μια σωστή) και καλώδια. Φυσικά ο άνθρωπος δεν είναι γνώστης τού αντικειμένου (πες του για φιλοσοφία, ιστορία, τέχνη και θα μαγευτείς από τις γνώσεις του, αλλά από GPS είναι σκράπας). Με 350 ευρώ παίρνεις το Garmin Nuvi 3590LMT με δύο χάρτες (και το bug που ανέφερα στην προηγούμενη ανάρτησή μου) και έχεις και δύο χάρτες να εναλάσσεσαι.

pavlitakis
07-02-2013, 16:07
............αλλα λιγο στα smart phones και ειδικα τυπου galaxy s2 ,θα σας πω οτι ενω κανω πλοηγηση ,με παιρνουν τηλεφωνο ,απανταω ,παταω μεσαιο κουμπι ,μιλαω απο bt ,ξαναμπαινω πλοηγηση ,κατι θελουν να τους πω ,παταω το μεσαιο κουμπακι ,ενω μιλαω τρεχει η πλοηγηση ,εγω κοιταζω ενα δο προγραμματα ,παταω κομπιουτερακι κανω υπολογισμους κλπ κλπ....μετα επανερχομαι πλοηγηση ....
Θελω να πω δηλαδη ,οτι οι δυνατοτητες που εχουν τα νεα αυτα κουτακια ειναι απιστευτες ,τα εχεις ολα σε ενα και εισαι
Φιλε αετε σε χαιρετω.
Πιστευω πως το κινητο σου μπορει να τα κανει ολα αυτα αλλα στην πραξη δε θα τα κανει.
Κατ αρχας ειναι αντιδεοντολογικο και επικινδυνο να πρεπει να παιζουμε με τα κουμπακια ενω οδηγουμε για να απαντησουμε στο τηλεφωνο η να δουμε το μειλ μας.
Το να αποσπουμε τη προσοχη μας για να κανουμε ολα αυτα ειναι ισως θανατηφορο.
Ολα αυτα καλα ειναι αλλα ο μεσος χρηστης δεν ειναι ο κομπιουτερας που παιζει στα δαχτυλα τα γκατζετς.
Για φαντασου λοιπον τον μεσο χρηστη να ψαχνει το δρομο η τη διασταυρωση και εκεινη τη στιγμη να χτυπαει το τηλεφωνο...να αλλαζει οθονη να βλεπεις ποιος σε καλει να απαντας στο bt και μετα να πρεπει να ξανακανεις κληση.
Δεν θα το ελεγα και οτι καλυτερο.
Εκτος αν μιλαμε για πανακριβα κινητα με πανακριβες βασεις που τα χρησιμοποιει καποιος ειδικος.
Αν εχεις ανεβασε μια φωτο με τη βαση σου και καποιο βιντεακι να δουμε κι εμεις.
Η πραξη εχει δειξει οτι ο πλοηγος πρεπει να ανηκει στο αυτοκινητο.
Να ειναι απλος και να χρειαζεται οσο το δυνατον λιγοτερη προσοχη.
Οποιος και να το οδηγει να αποτελει βοηθημα.
Γιαυτο τα συχρονα αυτοκινητα τον εχουν ενσωματωμενο.
Και εδω θελω να επισημανω, οτι οτιδηποτε μας πλοηγει και δεν εχει τηλεφωνο, πρεπει πια να ονομαζεται PNA (personal navigation assistant) ανεξαρτητως λογισμικου και μεγεθους οθονης...μη μπερδευομαστε.
Και βεβαια τα συγχρονα κινητα εχουν δυναμη αλλα καφε δε θα φτιαξουν ποτε.
Για να παιζουμε στον καναπε ολα καλα ειναι...οπως το rally στον ΗΥ, αλλα μολις πιασουμε το τιμονι στο δρομο τοτε τα βλεπουμε ολα.
Για μας που ειμαστε παθιασμενοι, τη βρισκουμε, αλλα αντικειμενικα τα πραγματα ειναι δυσκολα. Και αν κραταω ακομα το 20Χ ειναι γιατι με παει παντου απλα και πιστα χωρις καμμια φροντιδα εκτος απο καμμια κλεφτή ματια.
Θα ηθελα παντως να μαζευτουμε συντομα, οσοι μπορουμε, να κανουμε ενα τεστ με συγκεκριμενες
προδιαγραφες και μετα ολοι μαζι να ανεβασουμε τα συμπερασματα μας. Κατι σαν τεστ ντραιβ.
Πραγματικα κατι τετοιο θα ειναι χρησιμο για ολους μας και πρωτοπορια για το φορουμ μας.
Γιαννη δεν μπορω να δω περιοχη σου αλλα αν εισαι απο Αττικη καλο θα ηταν να βρισκομαστε ολοι να καναμε αυτη τη δοκιμη.
Τωρα ειδα την περιοχη σου.
Αν καποιος ενδιαφερεται ας ενημερωσει.


from Tapatalk

paris
15-02-2013, 22:11
Παιδιά την 2.01 τη δοκίμασε κανείς;

VWG5
16-02-2013, 00:59
http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen10.png (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=78&u=17509284)http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen11.png (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=79&u=17509284)http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=80&u=17509284)http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen11.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=81&u=17509284)http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen12.png (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=82&u=17509284)http://i69.servimg.com/u/f69/17/50/92/84/screen13.png (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=83&u=17509284)

Petros
16-02-2013, 11:51
Μπράβο Γιάννη με τα ωραία σου !!!

karlesg
16-02-2013, 14:50
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα και μέχρι να βγει επίσημη έκδοση μάλλον ούτε πρόκειται, αλλά να σας ρωτήσω κάτι εσάς που το έχετε.

Το TTS του είναι αντίστοιχης ποιότητας με αυτό της Navigon;

Farkadonitis
16-02-2013, 14:54
Αν λες για τον Τασο..αστο. Βαλε καλλίτερα αγγλικο ΤΤΣ

karlesg
16-02-2013, 14:57
Ναι για τον Τάσο λέω...

Δημήτρη δε νομίζω να βάλω αγγλικό, θα κρατήσω το Navigon με αυτό το εκπληκτικό ελληνικό TTS που έχει και μ' έχει βολέψει αφάνταστα!

Petros
16-02-2013, 15:04
Αν λες για τον Τασο..αστο. Βαλε καλλίτερα αγγλικο ΤΤΣ
Καλύτερα το......χωρίς TTS !!! Απλή ελληνική φωνή βάλτε !

Farkadonitis
16-02-2013, 15:08
Ναι για τον Τάσο λέω...

Δημήτρη δε νομίζω να βάλω αγγλικό, θα κρατήσω το Navigon με αυτό το εκπληκτικό ελληνικό TTS που έχει και μ' έχει βολέψει αφάνταστα!

Το καλο με το Navigon ελληνικό TTS (Λεμε Κωστας) ειναι οτι αναβαθμιζετε και διορθώνετε με καθε αναβάθμιση νεου χαρτη ελέω Nokias/Ναvteq καθώς στις συσκευές νοκια η εληννικη φωνη TSS ειναι ο ιδιος..

karlesg
16-02-2013, 15:19
Ο πιο ουσιαστικός λόγος που θα με κάνει μάλλον να μπω στο τριπάκι να δοκιμάσω είναι για να έχω και τον geodata για να βουλώνω τα κενά του Navteq στις περιοχές που δεν έχει περάσει η Navteq ακόμα. Αν και σε λίγα καιρό έτσι όπως το πάνε, μάλλον μόνο για Navteq θα μιλάμε...

Bluechart υποστηρίζει; Έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει και πώς τον δείχνει;

Farkadonitis
16-02-2013, 15:38
Για Bluechart θα μας πούνε οι ιδικοί γιατι δεν το γνωριζω Γιωργο

Petros
16-02-2013, 15:58
Γιώργο προς το παρόν καλά σχετικά τρέχουν οι χάρτες της Navteq, Autodrive, Anavasis και του Skouteris. Kαι οι δύο BlueChart δεν τρέχουν (ο ένας κάτι πάει να κάνει, και ο άλλος καθόλου). Ας περιμένουμε μέχρι το τέλος του μήνα να δούμε αν και σε ποιά μορφή θα βγεί το StreetPilot για android στην έκθεση/συνέδριο της Βαρκελώνης, και βλέπουμε.

IliasA
29-03-2013, 23:53
Σε αλλο φορουμ αλλα διαβαζα, εδω σας βλεπω και παλι πολυ αισιοδοξους. Μακαρι να εχετε δικιο ρε μαγκες γιατι το περιμενω πως και πως να βγει και για Android. Απο οτι βλεπω προς το παρον ολα για iOS παιζονται. Αντε να δουν και τα Android σιγα σιγα φως στο τουνελ. Αμην και ποτε.

Farkadonitis
30-03-2013, 01:40
Κοιτα να δεις..λεω εγω τωρα...πολύ επιστημονικά και λιγο υποθετικα.


1ον Αγόρασες μια εταιρια που ειναι πρωτη στις επιθυμίες των χρηστών πλοήγησης στα ανδροιντ.
2ον Εχεις και εσυ εφαρμογη αλλα σε δεσμεύεσαι με μια Asus...λεγεμε Padpfon.
3ον Στο ΙΟS ...σε αλλο λειτουργικό τα πας καλουτσικα με την δικη σου εφαρμογή...δενε εχεις πολλές ιδιαιτερότητες και τόσες πολλες αναλύσεις. Με την αλλη που αγόρασες εισαι αριθμος ενα. Όποτε εκει δεν λαλας...το αφήνεις και εξελίσσετε
4ον Λήγει η δεσμευμέυση σου με την Αλλη ...όποτε λιγο πριν πετας (οτι κυνηγούσε πριν αυστηρά η Garmin...σπασμενα αρχεία στα ανάλογα φορουμ ειναι γνωστο...) και αφήνεις τους χρήστες να τεστάρουν για πάρτι σου στο ανδροιντ τις πολλές ιδιαιτερότητες των συσκευών. Εδω εχουμε διαφορετικά hardware και κατασκευαστές...samsung, zte, huwai, lg. htc και αλλους δευτερεύοντες. Πιανουμε δυο τρια αλάνια τους δινουμε αρχεια και τους λεμε παίξτε ...εμεις εδω ειμαστε και βλεπουμε που πονάμε και τι θα χρειαστούμε.
5ον Οταν θα παρουν αυτο που θελουν θα το δουμε και εμεις.
6ον Ισως και οχι σε περίπτωση που θα υπαρχει παντρεμα των 2 εταιριών με μονη διαφορα οτι εγω στο ανδροιντ ουτε στο IOS το πιστευω να γίνει διότι ο ανταγωνισμος περιμενει στην γωνια και αυτο το ξερουν. Δεν γινετε να αφησεις το φιλετο οταν το εχεις στο στομα...

Αυτα ειναι τα 6 βασικα σημεια Ηλια μου και βγαλε τωρα συμπερασμα μονος σου...:cool:

Petros
15-06-2013, 18:14
Οσοι ζητήσατε τα βιντεάκια.......


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=RxvMCDJGw5s


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-PYDq8ubndA


http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=hcXjXENxInU

Dynamic
20-06-2013, 11:23
Καποιο νεο για την επισημη κυκλοφορια του εχουμε;

pavlitakis
20-06-2013, 14:41
Καποιο νεο για την επισημη κυκλοφορια του εχουμε;

Του Αγιου τετοιου απ οτι ακουγεται στην πιατσα.:D
Μαλλον το συμβολαιο με την ασους ειναι αθραυστο απ οτι φαινεται.

Farkadonitis
20-06-2013, 14:47
...η δεν θελει για καποιο αλλο λογο. ...παντως μεχρι το 4000μχ θα εχει κυκλοφορήσει..

pavlitakis
20-06-2013, 17:27
...η δεν θελει για καποιο αλλο λογο. ...παντως μεχρι το 4000μχ θα εχει κυκλοφορήσει..

Οχι ρε γ@μωτο. Πρεπει να ξαναγυρισω στη ζωη για να το δω αυτο.
Ν αφησω τη ζωη στη κολαση, εκει με τα φιλαρακια μου τους κολασμενους, με τα κολασμενα παρτι, τα κολασμενα οργια μ ολες αυτες τις ακολαστες μικρουλες (που βαρεθηκαν τη διαμονη στο παραδεισο) και κατεβηκαν για εμπειριες
και ν ανεβω για να βαλω τον αναβαση και τον οτοντραιβ στο κινητο.
Α ρε γκαρμιν σε τι μπελαδες μας βαζεις εμας τους οπαδους σου.:p

Farkadonitis
20-06-2013, 17:39
Τακη να σε γυρίσω λιγο στο παρελθόν....στην εξαγορά της navigon απο την garmin.

H Συμφωνία προέβλεπε η navigon να σταματήσει την προώθηση των PNA. Αρα...η garmin το λογισμικο για το android. αλλιως η εξαγορα δεν θα ειχε νοημα...λεω εγω τωρα:magos:

pavlitakis
20-06-2013, 17:50
Τακη να σε γυρίσω λιγο στο παρελθόν....στην εξαγορά της navigon απο την garmin.

H Συμφωνία προέβλεπε η navigon να σταματήσει την προώθηση των PNA. Αρα...η garmin το λογισμικο για το android. αλλιως η εξαγορα δεν θα ειχε νοημα...λεω εγω τωρα:magos:

μουφυγε κι αυτο το αγχος....τωρα δεν εχω καποιο λογο να ξαναγυρισω.
Θα μεινουμε παντως με αυτο το απωθημενο.
Εκτος αν συντομα δουμε καποια περιεργη εταιρεια να βγαζει ετοιμα κινητα με το στριιτ παιλοτ με αλλο ονομα προεγκατεστημενο....
Το βλεπω συντομα.

Farkadonitis
20-06-2013, 17:57
Ισως. Ολα ειναι πιθανα στο κοσμο αυτο που ζουμε.

Farkadonitis
01-08-2013, 12:06
2 Σκιρανακια απο Garmin StreetPilot for Android σε Smasung Galaxy S3


http://i.imagebanana.com/img/b70pd9ks/2013080110.53.06.jpg
http://i.imagebanana.com/img/bp2gpyrb/2013080110.53.57.jpg

Petros
01-08-2013, 16:16
:trela-kefaliou_1: Screenshots δεν τραβάει το S3; Γιατί οι φωτο είναι λίγο....κουνημένες ή προβληματικό focus!!!:D

Farkadonitis
01-08-2013, 17:20
..προβληματικό focus!!!


το S3 τραβάει αλλα δεν το αφηνει το streetpilot...

stelios.com
05-08-2013, 13:14
Να πάρεις Note2:trela-kefaliou_1:

245
246
247
248
249

Farkadonitis
05-08-2013, 13:20
Note 8 ερχετε σε λιγο με τον ταχυδρομο...

...και..το Note II απ μερα σε μερα ...δες εδω http://www.naviphone-hellas.gr/showthread.php?t=1263

aetos
09-08-2013, 13:10
262263264265266Εγκο αγκαπαει S3.....οριστε ωραιες φωτο μπρε ....:):)

Farkadonitis
09-08-2013, 18:41
Εγω αγκαπαει ΝΟΤΕ ΙΙ..

http://i.imagebanana.com/img/xlvokyaa/2013080917.34.25.png

http://i.imagebanana.com/img/egj4xjgz/2013080917.35.33.png

http://i.imagebanana.com/img/qfvzghm6/2013080917.34.48.png

ionathan
11-08-2013, 19:59
Πρέπει το κέντρο λογισμικού Garmin Wurzburg (όλα απο εκεί βγαίνουν έτσι και αλλοιώς), να το δουλέψει και να το ανεβάσει στο Google Play. Eιναι καλή εφαρμογή και δεν της αξίζει να είναι στην παρανομία (όπως και το iGO άλλωστε).

Farkadonitis
19-08-2013, 02:46
Παντως εμενα προσωπικά δεν με εξυπηρετεί εδω που είμαι. Μου χρειάζονται οι πληροφορίες κίνησης.

Farkadonitis
23-08-2013, 04:32
http://i.imagebanana.com/img/g4jjfhnz/2013082302.46.48.png

http://i.imagebanana.com/img/v2kfur85/2013082302.58.09.png


ΥΓ: Ληθαίος ποταμός των Τρικαλων ειναι γεγονος

http://i.imagebanana.com/img/azwl9iv5/2013082303.31.09.png

Black Flag
06-09-2013, 15:27
Καλησπέρα και από 'μένα. Επιτέλους μπορώ να έχω και τους χάρτες της Garmin στο Android. Είμαι χρήστης του Garmin Mobile XT από το 2008 και για 'μένα ο Autodrive και ο Anavasis έχουν την μεγαλύτερη λεπτόμερεια από όλους τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν σε εφαρμογές πλοήγησης για την Ελλάδα.

Εγκατέστησα την 1.49 έκδοση σε 4.0.4, λειτουργεί μια χαρά με τους τελευταίους Anavasis και AutoDrive.

Γνωρίζει κανείς ποια από τις "πειραματικές" εκδόσεις μετά την 1.49 τρέχει σε ICS; Επίσης ο AutoDrive και ο Anavasis βρίσκουν εφαρμογή και σε άλλα προγράμματα πλοήγησης; Ευχαριστώ.

mathewgx
06-09-2013, 16:32
Καλησπέρα και από 'μένα. Επιτέλους μπορώ να έχω και τους χάρτες της Garmin στο Android. Είμαι χρήστης του Garmin Mobile XT από το 2008 και για 'μένα ο Autodrive και ο Anavasis έχουν την μεγαλύτερη λεπτόμερεια από όλους τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν σε εφαρμογές πλοήγησης για την Ελλάδα.

Εγκατέστησα την 1.49 έκδοση σε 4.0.4, λειτουργεί μια χαρά με τους τελευταίους Anavasis και AutoDrive.

Γνωρίζει κανείς ποια από τις "πειραματικές" εκδόσεις μετά την 1.49 τρέχει σε ICS; Επίσης ο AutoDrive και ο Anavasis βρίσκουν εφαρμογή και σε άλλα προγράμματα πλοήγησης; Ευχαριστώ.

Αν μπορει , ας μου στελει καποιος pm να μου πει που μπορω να "βρω" τον χαρτη Autodrive και τα αρχεια για να τρεξω το streetpilot. Ευχαριστω εκ των προτερων.

ionathan
22-12-2013, 17:05
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει για Android 4.3 ;

Farkadonitis
23-12-2013, 05:39
Οχι φιλε μου