PDA

Επιστροφή στο Forum : OCTAπυρήνο το Galaxy Note III και με οθονη 6,3-ιντσών



Farkadonitis
17-01-2013, 13:29
http://img.tgdaily.net/sites/default/files/stock/article_images/samsung/samsungexynos.png

Η Samsung σχεδιάζει να χρησιμοποιήσει OCTAπυρήνο επεξεργαστή στην επερχόμενη γενια των 6,3-ιντσών Galaxy Note III, η οποία θα κάνει το ντεμπούτο αργότερα αυτό το έτος, σύμφωνα με τους αξιωματούχους της εταιριας αναφερει σε δημοσίευμα της η Κorea Τimes

Samsung plans to use the Octa core processor in the upcoming 6.3-inch Galaxy Note III, which will debut later this year, according to the officials.
Πηγη (http://www.koreatimes.co.kr/www/news/tech/2013/01/133_128798.html)

aetos
17-01-2013, 13:41
Αυτή η εταιρεία κρατάει το μέλλον της τεχνολογίας, στα χέρια της μου φαίνεται......τους παίζει όλους στο ρυθμό της..:contrabassplaying:

Farkadonitis
17-01-2013, 14:44
Παλιά είχαμε τους Φινλανδούς της γαλότσας τώρα έχουμε τους Κορεατες με τα φορτηγάκια...βρε πως αλλάζει ο κόσμος. Α ναι...ενδιάμεσα και καποια εταιρια ονόματι Apple.. για να μην ξεχνιόμαστε. (αυτο με την Apple είναι black humor.) :cool:

RTFM
17-01-2013, 16:17
Ωραία εργαλεία !!!

mastoris than.
17-01-2013, 20:15
Μου θυμίζουν αυτοί οι επεξεργαστές εκείνα τα θηριώδη αυτοκίνητα made in USA, με τους 8κύλινδρους σχήματος V κινητήρες και την ακόρεστη δίψα για βενζίνη.

Τροφή για σκέψη η ερώτηση: Ποιος χρειάζεται αυτή την επεξεργαστική δύναμη, το OS ή οι εφαρμογές;

Petros
17-01-2013, 20:20
.....μάλλον οι εταιρίες θα έλεγα!!!

NikosSkouteris
17-01-2013, 20:28
Μου θυμίζουν αυτοί οι επεξεργαστές εκείνα τα θηριώδη αυτοκίνητα made in USA, με τους 8κύλινδρους σχήματος V κινητήρες και την ακόρεστη δίψα για βενζίνη.

Τροφή για σκέψη η ερώτηση: Ποιος χρειάζεται αυτή την επεξεργαστική δύναμη, το OS ή οι εφαρμογές;
Μάλλον η αγορά*... Εγώ έχω καλύτερο από το δικό σου... Ζηλεύεις;



*Αγορά, βεβαίως, με 700€ και άνω είναι μια αγορά ή ψωνισμένη ή φραγκάτη.

aetos
17-01-2013, 21:03
Μπα για να τρέχουν το primo και το Garmin ,με όλα αυτά που τους βαζουμε πάνω ,θα θέλουν μια μνήμη ναααα:podilato_1:

Petros
17-01-2013, 21:33
Πρέπει να στρωθούν οι developers να φτιάχνουν λιγότερο ενεργοβόρες (μνημοβόρες, κλπ) εφαρμογές (GPS, παιχνίδια, κλπ, κλπ) και OS.
Αν πάμε έτσι θα φθάσουμε στους.......εικοσιπύρηνους + :panikos_2:

mastoris than.
17-01-2013, 23:23
Ακριβώς αυτό Πέτρο και αυτό κυρίως ήθελα να επισημάνω, μήπως τελικά υπάρχει μια "ακαταστασία" ή άναρχη δόμηση αν προτιμάτε του λειτουργικού ή πάνω στο λειτουργικό, που δεν αντιμετωπίζονται διαφορετικά; Μήπως η παγίδα - που κάποιοι δημιούργησαν μόνοι τους - του βιαστικού και άστοχου χαρακτηρισμού iPhone killer, τους οδήγησε με βιασύνη μόνο στα επιφανειακώς ορατά αποτελέσματα της υπερτροφοδοτούμενης ισχύος και όχι στην ορθολογική σχεδίαση ενός πανάλαφρου λειτουργικού;

NikosSkouteris
17-01-2013, 23:43
Θανάση, το λειτουργικό είναι πανάλαφρο. Τα κορδελάκια και τα καλούδια που φορτώνει ο κάθε κατασκευαστής είναι βαριά. Και για να*προσελκύσει*τούς πελάτες προσθέτει κι άλλα, γιατί ο όρος smartphone φαντάζει σαν κάτι το παντοδύναμο. Αν π.χ. θέλεις από το λογισμικό πλοήγησης 3D, φανταιζί γραφικά, και εξωπραγματικές δυνατότητες κι από κάτω να δουλεύουν mail και talk και τα άλλα βοηθήματα, τότε χρειάζεσαι απαραίτητα ισχύ, πυρήνες και μπαταρία. Το iPhone έχει πλέον 4 πυρήνες, αν δεν κάνω λάθος. Ε, τότε το iPhone killer πρέπει να έχει 8. Είναι θέμα κύρους. Εξ' άλλου πώς θα κάνουμε το κομμάτι μας αν δεν βγάλουμε στο τραπέζι το κινητό των 600+€ που ψήνει καί καφέ;

Farkadonitis
18-01-2013, 08:56
Εγω ειμαι της άποψης οτι δεν ειναι μονο αυτο που θελουν οι περισσοτεοι να βλεπουμε. Δεν μιλαω με την αποψη του χρήστη ουτε εαν η παραπανω συσκευή ειναι η δεν ειναι iPhone killer η οσους το αγοραζουν θελουν (μπορούν βέβαια) να κανουν μουρη η τα πιτσιρικια αδιαζωντας την τσεπη του Μπαμπα για να τους το παρει. Φανταστείτε τον άνθρωπο να εχει τρια παιδια και να δινει 2.100 για να τους πάρει...τιναξε την Banca. Εγω θα σταθω περισσοτερο στο οτι πισω απο τις πλατες μας παιζετε με μας τους ιδιους η αυριανη ελευθερια μας και των παιδιων μας με βετατεστερς εμας. Ισως εχω ξεφυγει...ισως εχω πονηρό μυαλο ισως και να μην ειναι ετσι η πραγματικότητα...ισως κάνω λάθος