PDA

Επιστροφή στο Forum : Δοκιμή του Ζ launcher της Nokia



Petros
21-11-2014, 09:04
https://lh3.ggpht.com/r1ZOL9jb-NMS_LpMiSUrs3KYmp3oLt5Pw8YdOeXAE07Ii7lEx5f931b7lRg NgbWsFA=h900https://lh6.ggpht.com/6z7y9MBloD1MnwliT5HsHIZC9AqgbqkkY19jNpUdoD8MqSQTv9 Aj9hN-radWTzxv5g=h900




Δοκιμάσαμε και σας παρουσιάζουμε την άποψη μας για τον launcher της αναγεννημένης Nokia. Ας τα πάρουμε από την αρχή, το νέο tablet Ν1 της Nokia αποτελεί την επιστροφή μιας εταιρείας που πολλοί είχαν ξεγράψει. Το tablet θα έρχεται εγκατεστημένο με το Android Lollipop πάνω στο οποίο θα υπάρχει ο Z launcher, για αυτό και εμείς αποφασίσαμε να τον δοκιμάσουμε.

Ο launcher αυτός διαφέρει αρκετά από τους υπόλοιπους του Play Store.


Η αρχική οθόνη εμφανίζει 6 εφαρμογές, επαφές ή links που πιστεύει ότι θα θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη στιγμή. Με την πάροδο του χρόνου, ο launcher θα μάθει τις συνήθειές μας – ακόμα και με το τι ώρα της ημέρας είναι – και θα αλλάξει αυτό που εμφανίζει αναλόγως. Πάνω από αυτές τις εφαρμογές υπάρχει το μόνο πράγμα που θα έλεγε κάποιος widget (δεν υποστηρίζονται όλα τα widgets από τον launcher) και που εμφανίζει την ώρα, τον καιρό, συμβάντα από το ημερολόγιο και την μουσική που ακούς.
Ακριβώς από κάτω υπάρχουν τέσσερις βασικές εφαρμογές (υπάρχει δυνατότητα επιλογής) και στην μέση κουμπί που σε κατευθύνει σε μια λίστα με όλες τις εφαρμογές της συσκευής.

Το ταλέντο του Ζ Launcher είναι στον έλεγχο κινήσεων. Απλά σχεδιάζεις ένα γράμμα στην αρχική οθόνη και θα σου δείξει εφαρμογές, web links και τις επαφές που αρχίζουν με αυτό το γράμμα. Σχεδίασε και το επόμενο και περιόρισε την αναζήτηση ακόμη περισσότερο. Εάν κάνεις κάποιο λάθος, μία γραμμή προς τα αριστερά θα διαγράψει το τελευταίο γράμμα, ενώ μια γραμμή προς τα δεξιά θα προσθέσει κενό. Είναι αρκετά ακριβές και πραγματικά αρκετά ευχάριστο να το χρησιμοποιείς.



Στα θετικά του launcher έχουμε την ταχύτητα απόκρισης που είναι φανταστική, καθώς και την μινιμαλιστική του σχεδίαση. Με διασκεδάζει να σχεδιάζω γράμματα για να βρίσκω εφαρμογές ενώ η ενσωμάτωση των links μου στην αναζήτηση με έχει διευκολύνει αφάνταστα. Όσο για τις επαφές σε μια αναζήτηση ατόμου μου δίνεται η επιλογή να τηλεφωνήσω, να στείλω μήνυμα ή να πάω στην επαφή.

Στα αρνητικά τώρα, έπρεπε να αλλάξω την γλώσσα της συσκευής στα αγγλικά ώστε να εμφανίζει και τις εφαρμογές του κινητού στις αναζητήσεις ενώ το ίδιο έκανα και με τις κοντινές επαφές για να τις εμφανίσει. Επιπρόσθετα, η αρχική οθόνη μου εμφανίζει μόνο έξι επιλογές, και τις τέσσερις εφαρμογές από κάτω, απαξιώνοντας τον χώρο που προσφέρει μια οθόνη 5,5 ιντσών, ενώ ακόμη πενθώ για το double tap που ήταν υπέροχο και που δεν δουλεύει με τον launcher. Έτυχε κιόλας πολλές φορές να θέλω να πατήσω μια εφαρμογή και αυτό να νομίζει πως πάω να σχεδιάσω ένα γράμμα.

Τελικώς, αποφάσισα να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον launcher για να δω αν θα μάθει όντως τις συνήθειες μου, τουλάχιστον μέχρι να έρθει το lollipop, και γιατί νιώθω πως του αξίζει μια ευκαιρία, ευκαιρία για την οποία θα πρέπει να θυσιάσει κάποιος πολλά πράγματα πάντως και κυρίως την παραμετροποίηση που προσφέρει το android.

Ας σημειωθεί πως ο launcher πρόσφατα μπήκε στην Beta version, κάτι πολύ ελπιδοφόρο για το πόσο καλή και εύχρηστη μπορεί είναι η τελική μορφή.

Ο launcher είναι διαθέσιμος σε κάθε συσκευή με android 4,1 και πάνω (καθώς και σε rooted συσκευές) ενώ δεν διατίθεται έκδοση για tablets (εξαιρουμένου του N1 φυσικά).

Ο launcher δοκιμάστηκε σε ένα LG G3.