PDA

Επιστροφή στο Forum : HERE Maps Beta στο Google Play



Elonor
10-12-2014, 17:13
http://i.imgur.com/U4KD6BO.png

H δημοφιλής δωρεάν εφαρμογή πλοήγησης HERE Beta ήρθε και στο Google Play.

Tην κατεβάζετε απο ΕΔΩ (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps)




https://www.youtube.com/watch?v=k9P3xf85R1w&feature=player_detailpage

Farkadonitis
10-12-2014, 18:01
Είναι η πιο νέα έκδοση 1.0.232 beta wk 47




http://i.imgur.com/sIzijsA.png

Farkadonitis
10-12-2014, 18:03
εισαι αργος...σε προλαβα:)

Petros
10-12-2014, 18:12
εισαι αργος...σε προλαβα:)
Τα ένωσα :cool::)

Farkadonitis
10-12-2014, 18:32
xe xe...

the new version from Google Play is simpler and more straightforward than ‘sideloading’ HERE for Android from here.com. Google Play will also make sure that your phone notifies you to update the app, so you can be confident that you will always have the latest version. There is no need to uninstall the existing version, and there will be no need to reinstall downloaded maps or voices. The app you can download from Google Play brings voice-guided navigation for 18 new countries and territories: Algeria, Angola*, Bangladesh*, Burkina Faso, CΓ΄te d’Ivoire, Cyprus, Iraq, Libya, Mauritania, Mauritius, Nepal*, Paraguay, Saint Helena, Senegal*, Sri Lanka*, Suriname*, Zambia*, Zimbabwe*. The addition of these 18 new countries brings the total number of freely navigable countries to 118. Additionally, we improved the stability and performance of the app, and fixed a voice-related navigation bug.

Petros
11-12-2014, 08:09
Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή πλοήγησης HERE Beta Android και μέσω του παρακάτω συνδέσμου που σας μεταφέρει στο Google Play, απο το οποίο στέλνετε την εφαρμογή στο κινητό σας.
https://www.here.com/app/en/




http://i.imgur.com/CCKatY0.jpg

Farkadonitis
12-12-2014, 18:01
πριν απο λίγο διαθέσιμη νέα έκδοση 1.0.234 beta wk 50

lneam
13-12-2014, 14:18
Επιτελους βρηκα κατι σπανιο σε εφαρμογη πλοηγησης. Δημιουργια folders με δικο μας ονομα, ωστε να εχουμε "σωστη" ταξινόμηση των favorites.

Πετρο, εχεις βρει ποιο ειναι το αρχειο για τα Collection (favorites).
Στην εσωτερικη και την εξωτερικη μνημη στο φακελο Android η εφαρμογη εχει απο ενα φακελο με τα αρχεια της, βρηκα μερικα με καταληξη .db

Farkadonitis
13-12-2014, 14:45
πριν απο λίγο διαθέσιμη νέα έκδοση 1.0.234 beta wk 50

Ti νεο υπαρχει

Update: we listened to your requests and, although HERE for Android is optimized for smartphones, you can now also install it on many tablets, including the Nexus 7; an update to the app is rolling out to Google Play right now.
* Not all the roads in these countries have been mapped yet. You can use HERE, but full navigation won’t be available there.
** If you don’t see it yet, the app is probably propagating its way around the world and you should try again in a few hours. It’s visible (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps) on the Google Play website.

Petros
13-12-2014, 18:00
Επιτελους βρηκα κατι σπανιο σε εφαρμογη πλοηγησης. Δημιουργια folders με δικο μας ονομα, ωστε να εχουμε "σωστη" ταξινόμηση των favorites.

Πετρο, εχεις βρει ποιο ειναι το αρχειο για τα Collection (favorites).
Στην εσωτερικη και την εξωτερικη μνημη στο φακελο Android η εφαρμογη εχει απο ενα φακελο με τα αρχεια της, βρηκα μερικα με καταληξη .db

Δεν το έχω ψάξει Λεωνίδα.
Πρός το παρόν φτιάχνω συλλογές με όνομα ή και ολόκληρη πρόταση ακόμα στο PC, και αυτομάτως συγχρονίζονται τα Android & Windows Phone κινητά μου.

lneam
13-12-2014, 18:10
Ξερεις εαν υπαρχει οριο στον αριθμο των επαφων, επαφων/φακελο, ποσοι φακελοι ???

lneam
14-12-2014, 02:25
Πετρο, εκανα διαγραφη των φακελων

mnt/sdcard/here-maps
mnt/sdcard/Android/data/com.here.app.maps
mnt/extSdCard/Android/data/com.here.app.maps

Οταν ετρεξα την εφαρμογη ειχαν χαθει χαρτες και φωνες. Κατεβαζεις απο την αρχη οτι θες χωρις προβλημα. Αυτο το βλεπω σαν λυση καθαρισμου για σκουπιδια αρχειων απο δοκιμες.

Collection και settings υπηρχαν οπως πριν. Ισως αυτα να τα αποθηκευει στο root folder, data/..., και πρεπει να εχεις supervisor access.

Δεν καταφερα να κανω συγχρονισμο απο το PC και web στο κινητο. Στο web υπαρχουν αλλες επαφες και στο κινητο αλλες.

Dimos
14-12-2014, 12:52
Λογικά αν έχουμε το ίδιο email στο here.com και στο here beta στο κινητό μας, δεν έχουμε προβλήματα συγχρονισμού. Τουλάχιστον σε εμένα οτι βάζω στις συλλογές στο κινητό μου το βλέπω και στο website , και το αντίθετο.
Πιστεύω σύντομα να βάλουν ελληνικό μενού και φωνή.
Είναι πολύ καλή εφαρμογή και τα σπάει παγκοσμίως. Εχω μεγάλη περιέργεια να δω τι παραπάνω θα έχει η τελική έκδοση.

lneam
14-12-2014, 17:47
Σημερα, χωρις να εχω κανει κατι απο χθες το βραδυ .... απλα υπαρχουν στο web Here οι επαφες του κινητου μου.

Petros
14-12-2014, 19:21
Ξερεις εαν υπαρχει οριο στον αριθμο των επαφων, επαφων/φακελο, ποσοι φακελοι ???

Δεν έχω ακούσει να υπάρχει κάποιο όριο Λεωνίδα.

Adam
21-12-2014, 20:42
Tα πάει καλά.

http://i57.tinypic.com/swebyt.png

karlesg
22-12-2014, 12:04
Πιστεύω σύντομα να βάλουν ελληνικό μενού και φωνή.
Είναι πολύ καλή εφαρμογή και τα σπάει παγκοσμίως. Εχω μεγάλη περιέργεια να δω τι παραπάνω θα έχει η τελική έκδοση.

Είμαι διαθέσιμος να τους κάνω μετάφραση σε όλη την εφαρμογή αφιλοκερδώς!.Όποιος έχει επαφή με τη Νόκια να μου στείλει πμ να του δώσω email για να μου στείλει το αρχείο με όλες τις λέξεις και τα strings προς μετάφραση.....

Επίσης φωνή ελληνική ήδη υπάρχει αλλά για κάποιον λόγο αρνούνται να τη δώσουν επίσημα μέσω της εφαρμογής... Γιατί; Ο Θεός και η ψυχή τους...


Όσο αρνούνται αυτοί να κάνουν τόσο απλά πράγματα, τόσο αρνούμαι κι εγώ πεισματικά να χρησιμοποιώ την εφαρμογή τους.


Τι παραπάνω θα έχει η τελική έκδοση; Κατά την προσωπική μου άποψη αυτή είναι η τελική έκδοση απλά την ονόμασαν beta για να αποφύγουν τυχόν κακοτοπιές. Ουσιαστικά features παραπάνω δε θα έχει. Άντε να προσθέσουν τίποτα γλώσσες φωνές κλπ και αυτό ήταν... Μήπως τουλάχιστον να διόρθωναν την εύρεση διασταύρωσης ή ούτε αυτό τους ενδιαφέρει;

Αν θέλουν κάνα χρόνο για να προσθέσουν μια μετάφραση και μια φωνή που ήδη υπάρχει, σε καμιά πενταετία θα δεις lane assist και junction view.

Ειλικρινά εύχομαι να βγω ψεύτης αλλά για άλλη μια φορά βλέπω τρομερή έλλειψη ευελιξίας από μια μεγάλη εταιρεία. Είναι αυτό που λένε ότι μέχρι να κινηθεί ο γίγαντας βρωμάει... Κλασσική περίπτωση.

Farkadonitis
22-12-2014, 12:56
Γιωργο θα το δει ο κατάλληλος και θα σου απαντησει

Ester
12-01-2015, 07:48
Η ελληνική απλή φωνή έχει περαστεί (έκανα format το κινητό και όταν εγκατέστησα πάλι το here την είχε σαν επιλογή στις απλές φωνές), δεν ξέρω πότε. Τώρα λείπει το ελληνικό μενού στο here beta & στο here.com.

Farkadonitis
12-01-2015, 12:35
Εχεις γυρίσει μηπως την συσκευή στα Αγγλικά η την εχεις στα ελληνικά;

Ester
12-01-2015, 13:28
Ελληνικά το έχω.


http://i.imgur.com/KxNGOWA.png

Farkadonitis
12-01-2015, 13:42
Απλα ρωτησα γιατι σε μενα αν βαλω την ελληνκη φωνη χανω της φωνες Hi-FI

Ester
12-01-2015, 14:02
Εγώ έχω και τις φωνές Hi-Fi (εκτός της ελληνικής) και την απλή ελληνική φωνή. Ξανακατέβασε το here απο το store αφου πρώτα διαγράψεις το παλιό.

Petros
12-01-2015, 17:27
Eτσι είναι.....την πέρασαν στα μουλωχτά!!:)

mastoris than.
12-01-2015, 17:29
Ester, όπως βλέπω στο #21 post σου, δεν έχεις την απλή Ελληνική φωνή. Αν είχε κατέβει, δίπλα θα είχε έναν κάδο - σε περίπτωση που θες να την διαγράψεις - και όχι το βελάκι που δείχνει πως μπορείς να την εγκαταστήσεις (όπως και τις υπόλοιπες).

Ester
12-01-2015, 20:52
Έχω και αυτή με τον κάδο και είναι η απλή φωνή,

http://i.imgur.com/kuYMwz9.png

επίσης σήμερα κατέβασα και την νέα version 1.0.269 beta wk02.

http://i.imgur.com/S5dGUJe.png

lneam
13-01-2015, 02:18
Μερικα θεματα για βελτιωση

- και αυτη η εκδοση δεν εχει exit. Πρεπει να πας στο Task manager και να κανεις Kill process
- κανεις update απο την εκδοση του 12.2014 στην 01.2015 και δεν βλεπεις Ελληνικη φωνη. Θελει clean install.
Ελπιζω στην νεα εκδοση, καθε νεα προσθηκη να την "βλεπει" το προγραμμα.

lneam
13-01-2015, 02:24
Εχω ξεκινησει το download των χαρτων 28-29GB. Ο server της Here επιτρεπει οσο μπορει η ADSL γραμμη που εχω 15Mbit.

Farkadonitis
13-01-2015, 03:48
Release Notes 1.0.269 Beta



Navigation voices no longer disappear when you use cache cleaners on your device.
Compatibility with Android 5.0 Lollipop.
Other stybility improvements
Support for 64-bit processors (Nexus9, HTC Desire 820, LG G Flex 2, Xiaomi Mi Note Pro, κλπ)

Petros
13-01-2015, 09:45
Εχω ξεκινησει το download των χαρτων 28-29GB. Ο server της Here επιτρεπει οσο μπορει η ADSL γραμμη που εχω 15Mbit.

Mάλλον ΜΒ εννοείς Λεωνίδα!!!

Farkadonitis
13-01-2015, 10:34
Εγώ έχω και τις φωνές Hi-Fi (εκτός της ελληνικής) και την απλή ελληνική φωνή. Ξανακατέβασε το here απο το store αφου πρώτα διαγράψεις το παλιό.

Αυτο ηταν :HEREMapsforLife_1

lneam
14-01-2015, 00:02
Mάλλον ΜΒ εννοείς Λεωνίδα!!!

Πετρο,

σωστα το εχω γραψει.

Το byte είναι μονάδα μέτρησης ποσότητας πληροφορίας στην Επιστήμη Υπολογιστών. Πολλαπλασια αυτου KB, MB, GB, .....
Χαρη σε αυτο μετραμε την μνημη Π.χ. RAM, ROM, FLASH, HDD, OPTICAL DISK, .....


Το bit είναι η στοιχειώδης μονάδα πληροφορίας στην Επιστήμη Υπολογιστών και στις Τηλεπικοινωνίες. Πολλαπλασια αυτου Kbit, Mbit, Gbit, .....
Σε καθε μορφη τηλεπικοινωνίας ενσυρματη ή ασυρματη αυτο θα βρουμε.

-Ενσυρματη π.χ.
modem-router, θυρες σειριακη, παραλληλη, usb, ethernet, optical cable, ....

-ασυρματη π.χ.
IrDa, bluetooth, wifi, κινητη 3G-4G



Ποια η σχεση τους, ενα byte ισοδυναμεί με 8 bit. Στην περιπτωση μου η ADSL γραμμη 15Μbit/8 =1.875MB = 1920KB

1KB=1024byte 1MB=1024KB 1GB=1024MB

lneam
14-01-2015, 11:24
Ακομα μερικα θεματα για βελτιωση

Δεν διαγραφει πραγματικα τους χαρτες/φωνες απο την μνημη. Υπαρχει ο καδος, επιλεγουμε, αλλα ματαιο τα αρχεια (GB) υπαρχουν.
Τα πραγματα ειναι χειροτερα εαν εχουμε κατεβασει δορυφορικους χαρτες. Εκει εχουμε πολλαπλασια αναγκη για χωρο των αρχειων.
Πολυ παραξενο ειναι η επιλογη της Here οι φακελοι με τους χαρτες να εχουν γραμματα και αριθμους αντι το ονομα της χωρας.
Αργα ή γρηγορα ακομα και 128GB μνημη να εχουμε θα κανουμε διαγραφη ολου του φακελου και ξανα απο την αρχη καταβασμα.

Οι απλοι χρηστες τι θα κανουν Here ????

Petros
14-01-2015, 12:15
Θα κοιτάξω να το προωθήσω Λεωνίδα, αλλά στείλε και εσύ feedback μέσω της εφαρμογής απο το κινητό σου (είναι καλύτερα έτσι).

lneam
15-01-2015, 00:05
Ενα μικρο τεχνασμα για τους χαρτες.

Η εφαρμογη μπορει να κανει χρηση στην εσωτερικη και εξωτερικη μνημη μεσα απο τις ρυθμισεις. Οχι ομως ταυτοχρονα.
Εαν θελουμε να καταβασουμε πολλους χαρτες και δεν χωρανε στην μια απο τις 2 μνημες, μπορουμε σταδιακα να επιλεξουμε μια μνημη,
να κατεβασουμε χωρες ή ηπειρους αναλογα το μεγεθος. Μετα αλλαζουμε μνημη μεσα απο τις ρυθμισεις και να συνεχισουμε το κατεβασμα.

Οπως ειπα και πριν δεν θα μπορουμε να βλεπουμε τους χαρτες που εχουμε στις 2 μνημες ταυτοχρονα

lneam
15-01-2015, 00:16
2 πραγματα που ξεχασα

- Εξωτερικη μνημη ειναι η καρτα microSD, εσωτερικη η μνημη του smartphone

- η χρηση της εφαρμογης γινεται αφου κατεβουν οι χαρτες, μετα ρυθμιζουμε σε OFF-line mode δηλαδη χωρις Internet

Petros
15-01-2015, 08:55
Ενα μικρο τεχνασμα για τους χαρτες.

Η εφαρμογη μπορει να κανει χρηση στην εσωτερικη και εξωτερικη μνημη μεσα απο τις ρυθμισεις. Οχι ομως ταυτοχρονα.
Εαν θελουμε να καταβασουμε πολλους χαρτες και δεν χωρανε στην μια απο τις 2 μνημες, μπορουμε σταδιακα να επιλεξουμε μια μνημη,
να κατεβασουμε χωρες ή ηπειρους αναλογα το μεγεθος. Μετα αλλαζουμε μνημη μεσα απο τις ρυθμισεις και να συνεχισουμε το κατεβασμα.

Οπως ειπα και πριν δεν θα μπορουμε να βλεπουμε τους χαρτες που εχουμε στις 2 μνημες ταυτοχρονα
Προσωπικά, έχω την Ελλάδα στην κύρια μνήμη και άλλες χώρες στην καρτούλα (microSD).

Petros
19-01-2015, 10:29
https://www.youtube.com/watch?v=lOfdz9zaNdU&feature=player_detailpage

Elonor
22-01-2015, 15:12
Νέα έκδοση 1.0.280 beta wk04 της δημοφιλούς εφαρμογής πλοήγησης HERE για Android

http://i.imgur.com/tskGp1N.png

Navmar
22-01-2015, 20:41
εκανα την αναβάθμιση πριν απο λιγο, αλλα ακομα δεν εμφανιζονται τα ελληνικα στις διαθεσιμες γλωσσες....:oxx_1:

Petros
22-01-2015, 21:49
εκανα την αναβάθμιση πριν απο λιγο, αλλα ακομα δεν εμφανιζονται τα ελληνικα στις διαθεσιμες γλωσσες....:oxx_1:

Δές ΕΔΩ (http://www.naviphone-hellas.gr/showthread.php/2326-HERE-Beta-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%C E%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-Google-Play/page4?p=11888&viewfull=1#post11888) Μάνο.

Petros
28-01-2015, 20:42
Σύντομα θα έχουμε.........Lane Assist, Junction View, και κάμερες ταχύτητας.:HEREMapsforLife_1

mastoris than.
28-01-2015, 23:54
...ναι, θα χρειαστούμε και νέα συσκευή (1 gb ram, +4" οθόνη )για να μπορούμε να τα δούμε, πράγμα που δεν προβλέπεται... σύντομα. :not_working:

Farkadonitis
29-01-2015, 04:09
Σύντομα θα έχουμε.........Lane Assist, Junction View, και κάμερες ταχύτητας.:HEREMapsforLife_1

Να μας διναν και τη δυνατότητα να περναμε και εμεις κατι δικα μας κάμερες ταχύτητας να δεσει το γλυκο. ε και μετα θα τα πετουσα ολα τα αλλα

karlesg
31-01-2015, 03:21
Σύντομα θα έχουμε.........Lane Assist, Junction View, και κάμερες ταχύτητας.:HEREMapsforLife_1

Μιας και έβαλαν ελληνικές φωνητικές οδηγίες έχω αρχίσει και το χρησιμοποιώ.


Δύο βασικές παρατηρήσεις γιατί δεν έχω κάνει πολλές διαδρομές.

Ξεκινάω με το θετικό:
Οι δρομολογήσεις μου φαίνονται πολύ καλές. Δεν είμαι απόλυτος αλλά σαν πρώτη άποψη φαίνεται ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στις δρομολογήσεις. Ιδιαίτερα οι εναλλακτικές που βγάζει γενικά αλλά και σε περίπτωση κίνησης είναι κάποιες φορές σωτήριες.

Γενικά με τις δρομολγήσεις είμαι πολύ ικανοποιημένος.


Τελειώνω με το κακό:

Οι φωνητικές οδηγίες δεν μου αρέσουν. Ιδιαίτερα όταν είναι να αλλάξεις λωρίδα ή να παραμείνεις σε λωρίδα δεξιά αριστερά.

Δοκίμασε σε μια διαδρομή να θέλεις να κατέβεις τη Μεσογείων προς κέντρο και στο τέλος να θέλεις να στρίψεις αριστερά προς Βασ. Σοφίας. Δηλαδή να πρέπει να μείνεις αρχικά στη μεσαία λωρίδα και μετά στην αριστερή λωρίδα.
Πολύ απλά δε δίνει οδηγίες ποια λωρίδα να κρατήσεις και πώς. Αν δεν ξέρεις τη διαδρομή δε σε βοηθάει καθόλου.

Ελπίζω τώρα με το lane assist να αλλάξει αυτό. Και να βελτιωθούν και οι φωνητικές οδηγίες να γίνουν λίγο πιο αναλυτικές.


Γενικά πάντως ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, αλλά επιφυλάσσομαι να το χρησιμοποιήσω περισσότερο.


Δημήτρη για να πω ότι τα πετάω όλα πρέπει ν' αποκτήσει τις καταπληκτικές αναλυτικές φωνητικές οδηγίες του navigon στα ελληνικά εννοείται. Δεν αναφέρομαι στο tts, δηλαδή δε με νοιάζει να μου λέει το όνομα της οδού. Μιλάω γενικότερα οι οδηγίες είναι πιο αναλυτικές και κάνουν πιο κατανοητό τι πρέπει να κάνεις σε διάφορες περιπτώσεις.


Ίσως τώρα λόγω lane assist και junction view ν' αλλάξουν και οι φωνητικές οδηγίες και να γίνουν και πιο αναλυτικές σε αυτές τις περιπτώσεις. Μακάρι. Το μέλλον θα δείξει.


Πάντως για τσάμπα είναι πάρα πολύ καλό. Τέλειο!

Farkadonitis
31-01-2015, 16:42
Στο ''για να πω ότι τα πετάω όλα'' μεταφορικά ηταν.
Εννοείτε οτι πρεπει να διορθωθούν πολλα ακομα

Petros
31-01-2015, 18:22
Δημήτρη για να πω ότι τα πετάω όλα πρέπει ν' αποκτήσει τις καταπληκτικές αναλυτικές φωνητικές οδηγίες του navigon στα ελληνικά εννοείται. Δεν αναφέρομαι στο tts, δηλαδή δε με νοιάζει να μου λέει το όνομα της οδού. Μιλάω γενικότερα οι οδηγίες είναι πιο αναλυτικές και κάνουν πιο κατανοητό τι πρέπει να κάνεις σε διάφορες περιπτώσεις.



:euxaristo::euxaristo:.......και ευγενικές φωνητικές οδηγίες NAVIGON θα ήθελα!!!

lneam
11-02-2015, 22:33
Τι κανουμε οταν βγαινουν νεοι χαρτες ? Και η απαντηση ειναι ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ .
Ναι καλα. Μη φας εχουμε γλαροσουπα.

Αν και εχω 6GB ελευθερα στην καρτα και ολους τους χαρτες κατεβασει (28GB actual size - 38GB on disk) η εφαρμογη σταματαει στο 0% το download με μηνυμα λαθους (δεν το θυμαμαι). Η μονη λυση .... απεγκατασταση και ξανα απο την αρχη. Υποθετω πως δεν κανει αυτοματα διαγραφη των παλαιων χαρτων πριν ξεκινησει το καταβασμα των νεων χαρτων.

Petros
12-02-2015, 08:30
Δεν διαγράφει τους χάρτες πριν την αναβάθμιση Λεωνίδα. Δεν υπάρχει λόγος, αν δεν έχει αλλάξει κάτι. Απλώς προσθέτει τα νέα δεδομένα ή και επικαλύπτει τροποποιήσεις των παλαιών.
Τώρα για το μήνυμα λάθους που σου έβγαλε, δεν μπορώ κάτι να σκεφτώ.

Farkadonitis
12-02-2015, 17:43
Neoι Απκ Here maps και χαίρε(τα) μας την Beta

Here maps πρόσφατη εκδοσή 1.1.407 wk07

Περισσότερα στο http://www.naviphone-hellas.gr/showthread.php/2425-Here-maps-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%AE-1-1?p=12062#post12062

το θεμα εδω κλείνει