PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγός : NAVIGON Android..tipps & tricks



Farkadonitis
19-01-2013, 22:19
Πώς μπορώ να δω τι έκδοση χάρτη έχω στο στο NAVIGON Android


Θέλετε να ξέρετε ποια έκδοση χάρτη έχετε στο τηλέφωνο σας και δεν γνωρίζετε πως;
Δυστυχώς μέσου του λογισμικό NAVIGON Android δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να δείτε την έκδοση χάρτη αλλά...με αυτό τον τρόπο.


Αντιγράψτε ένα μικρότερο χάρτη (μεγαλύτερος δημιουργεί πρόβλημα στον επεξεργαστή και ανοίγει μετά από μακρά αργή διαρκεια), π.χ. Gibraltar.map στον υπολογιστή και στη συνέχεια να το ανοίξετε με το Notepad των Windows και θα δείτε:

Map.Code1=535033940016897
Map.Code2=255228439953153
Map.Country=GIB
Map.FederalState=
Map.Mode=MixedCase
Map.NumTilesX=4096
Map.NumTilesY=2048
Map.ProductionDate=20120617-054919
Map.Region=EU
Map.Release=Q212
Map.Supplier=NT
Map.TileSizeX=8790
Map.TileSizeY=8790
Map.Type=BaseType
Map.Version=3.4.5
Tmc.LocationTableCount=0

Όπου Map.Release=Q212 σημαίνει ότι ο χάρτης είναι από Q2-2012. Η NAVIGON χρειάζεται πάντα 2 τρίμηνα Q's μέχρι να επεξεργαστεί τους χάρτες της NAVTEQ. Δεδομένου ότι όλες οι χάρτες πρέπει να είναι το ίδιο Q όποτε έχετε την τρέχουσα έκδοση.

Farkadonitis
19-01-2013, 22:41
Παράξενη εικόνα στην οθόνη πλοήγησης NAVIGON λίγο πριν τον προορισμό

Λίγο πριν φτάσετε στον προορισμό σας εεμφανίζεται στην οθόνη το Google Street View που χρησιμεύσει για καλύτερο προσανατολισμό. (λέμε τώρα)
Αν δεν υπάρχουν δεδομένα της Οδού τότε αντί για Προβολή θα εμφανιστεί η παρακάτω *εικόνα...

http://i.imagebanana.com/img/7werz2ct/GoogleStreetview.jpg

...αν σας ενοχλεί...που πιστεύω ότι θα ενοχλεί, απλά χαϊδεύετε απαλά πάνω στην εικόνα και θα εξαφανιστεί.

* η εικονα ειναι απο Iphone αλλα...

stelios.com
16-02-2013, 23:37
Πώς μπορώ να δω τι έκδοση χάρτη έχω στο στο NAVIGON Android


Θέλετε να ξέρετε ποια έκδοση χάρτη έχετε στο τηλέφωνο σας και δεν γνωρίζετε πως;
Δυστυχώς μέσου του λογισμικό NAVIGON Android δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να δείτε την έκδοση χάρτη αλλά...με αυτό τον τρόπο.
Το γράφει στις "πληροφορίες προϊόντος".
http://www7.pic-upload.de/17.02.13/l2jgttbb9dnp.png (http://www.pic-upload.de/view-18186119/2013-02-16-23-30-01.png.html)

Petros
16-02-2013, 23:55
Εννοεί ποιού τριμήνου (Q) είναι Στέλιο !


Όπου Map.Release=Q212 σημαίνει ότι ο χάρτης είναι από Q2-2012. Η NAVIGON χρειάζεται πάντα 2 τρίμηνα Q's μέχρι να επεξεργαστεί τους χάρτες της NAVTEQ. Δεδομένου ότι όλες οι χάρτες πρέπει να είναι το ίδιο Q όποτε έχετε την τρέχουσα έκδοση.

DVN
17-02-2013, 01:06
Γειά Στέλιο άλλαξε την φωτογραφία γιατί με το ID σου θα κάνω χρυσές δουλειές

stelios.com
17-02-2013, 22:16
Γειά Στέλιο άλλαξε την φωτογραφία γιατί με το ID σου θα κάνω χρυσές δουλειές
Ότι πάρεις κέρδος είναι!
(Λες να έγινε ζημιά...):oxx_1:

Petros
17-02-2013, 22:23
(Λες να έγινε ζημιά...):oxx_1: Δεν νομίζω....αν και άργησα να την διαγράψω !!!

Farkadonitis
05-04-2013, 18:00
Πως θα παρετε Backup τα αγαπημένα και τις αποθηκευμένες διαδρομές σας απο το NAVIGON Android.



Προσοχή! Σύμφωνα με την Navigon, αυτό δεν είναι δυνατόν. Υποθέτω ότι δεν αποτελεί εγγύηση και δεν ευθύνεται για τυχόν ζημιές που προκύπτουν ή λάθη. Ο καθένας ενεργεί με δική του ευθύνη. Αν δεν εν είστε σίγουροι, αφήστε το. Παντως σε μενα (Packy) και σε άλλους που το δοκιμάσαν λειτουργεί.
Προαπαιτούμενα/οδηγίες:
1 Η συσκευη πρεπει να ειναι root
2 Η ικανότητα να διαχειριστείτε root συσκευη αρχείο Explorer 3 Root και δικαιώματα εγγραφής για Explorer (όπως ES File Explorer) Για να πάρετε τα φαβορί απο τηλέφωνο πάτε στον ακόλουθο φάκελο /data/data/com.navigon.navigator_checkout_eu40/databases/ και να αποθηκεύσετε το αρχείο "navigon.db"
Επιστροφή Αποθήκευση:
Απλά παίρνεται το αντίγραφο "navigon.db ".
Στη συνέχεια, μπορείτε να επιστρέψετε στο φάκελο /data/data/com.navigon.navigator_checkout_eu40/databases/ και προσθέστε το αρχείο εκει.
Σε ερώτηση που ακολουθεί για να αντικαταστήσετε το επιβεβαιώσετε με το "OK".
Δικαιώματα εγγραφής(Ροοτ αρχείων) Προσοχή πρέπει να υπάρχει.
Τώρα το μόνο που πρέπει ειναι να βεβαιωθείτε ότι έχετε αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σε τακτά χρονικά διαστήματα, έτσι ώστε σε περίπτωση που η τρέχουσα βάση δεδομένων πάθει ζημία να σας είναι διαθέσιμη.

Το ευχαριστώ παει στον χρηστη (Packy):cool:





Για
Navigon Select: data/data/com.navigon.navigator_select/databases






Εκεί θα αντιγραφεί στη συνέχεια navigon.db το αρχείο και το αποθηκεύει στην κάρτα SD.
Εάν εσείς που εισάγει σε μια άλλη συσκευή στην κατάλληλη θέση και το υπάρχον αντικατασταθεί (πρώτη κάνει backup!), Τα αγαπημένα από την άλλη συσκευή θα είναι διαθέσιμη μετά την επανεκκίνηση του λογισμικού.

IliasA
06-04-2013, 21:22
Πώς μπορώ να δω τι έκδοση χάρτη έχω στο στο NAVIGON Android


Θέλετε να ξέρετε ποια έκδοση χάρτη έχετε στο τηλέφωνο σας και δεν γνωρίζετε πως;
Δυστυχώς μέσου του λογισμικό NAVIGON Android δεν υπάρχει κανένας τρόπος για να δείτε την έκδοση χάρτη αλλά...με αυτό τον τρόπο.

Δημητρη μου εγω εδω εχω ενα προβλημα. Δεν μπορω να δω πιανου τριμηνου χαρτες εχω, ειτε το ανοιξω με το Editor η με οποιοδηποτε αλλο προγραμμα με βγαζει κινεζικα. Το μονο που μπορω να πω οτι στην φωτογραφια που εβαλε και ο στελιος γραφει 2013.

Mapa data: NAVTEQ, Copyright (C) 2013.

Farkadonitis
07-04-2013, 05:59
Στα κινέζικα θα κατέβεις λιγο ποιο κατω και θα δεις αυτα που εχω γραψει.

πχ.Map.Release=Q212

Ο Q1 2013 εχει

Map.Release=Q312

IliasA
07-04-2013, 11:59
Ωραιος δημητρη μου να εισαι καλα σε ευχαριστω. Ετσι ειναι οταν ανοιγεις ενα αρχειο και βλεπεις στην αρχη μερικες γραμματοσειρες μονο σε κινεζικα και μετα ενα μεγαλο κενο νομιζεις οτι αυτο ηταν.
Πολυ απλα εγω δεν κατεβηκα πιο κατω με το ποντικι. Τωρα βλεπω αυτα.

http://i.imgur.com/B0XOqOL.png

Farkadonitis
03-05-2013, 09:44
Αν και θεωρούμε απο τους ιδικούς σε θεματα Navigon να πω την αλήθεια αυτό μου διέφυγε η δεν το ειχα προσέξει :oxx_1:

Αποκτήσαμε και zoom μυωπίας η πρεσβυωπίας...πεστε το οπως θελετε

Το νορμαλ

http://i.imagebanana.com/img/0g35lqex/2013050308.18.49.jpg

Το αλλο

http://i.imagebanana.com/img/658s3pha/2013050308.18.10.jpg

Φτανει να πατήσετε τα 4 βελάκια κάτω και θα σας βγαλει τις 2 επιλογές αλλαγής

Farkadonitis
18-08-2013, 03:56
Ερωτησης..!

Ποιος χρησιμοποιεί Navigon για πλοήγηση η θα ηθελε αλλα ο ηχος του φαινεται χαμηλός μεχρι αδύναμος;

Petros
18-08-2013, 09:54
Στο κινητό μου έχω ένα πρόβλημα γενικά με τον ήχο, αλλά ειναι θέμα συσκευής. Εχω χαμηλό σχετικά ήχο σε όλες τις εφαρμογές!

pavlitakis
18-08-2013, 16:40
Αν εννοεις στο κινητο αναγκαζομαι να το χαμηλωνω γιατι γκαριζει ο κυριος, ιδιαιτερα στο μπλεδοντι.
Για εξηγησε.... Αν μπορει να παιζει πιο δυνατα ισως πλεον να μη χρειαζομαι καλωδια κλπ.

Farkadonitis
18-08-2013, 17:13
Μέσα απο το μενού διαχείρισης ρυθμίσεων πάμε ήχος/ένταση/σύστημα και παμε την μπαρα στο φουλ. Τοσο απλα.:cool:


ΥΓ: Μαλλον θα πρεπει να ερθω σε επαφη παλι με την navigon γιατι τα παιδια με γανιασαν μεχρι να βρω τι φταιει...ακου εκει να δεις...συνέδεσαν την εφαρμογη με τον ήχο τονου του συστήματος αντι με την ενταση τονου του ηχου....νταντα θα τα κανω!!!! Αλλα ολα αυτα μετα τον Οκτωμβριο και το τελος των διακοπων μου που θα ξεκινισουν απο τις Αρχες τοτ Σεπτεμβρη. Τωρα δεν εχω τον αναλογούντα χρονο και δεύτερον ...ολα εγω θα τα λυσω; lool

Petros
18-08-2013, 18:08
Εμένα δεν μου κάνει κάτι ιδιαίτερο στο NAVIGON. Όπως σε όλα...... ετσι και στο NAVIGON!!!

Farkadonitis
26-08-2014, 17:59
που αποθηκεύονται οι διαδρομές στο navigon Android

root
data
data
com.navigon.navigator_select
databases
navigon.db
route_points