PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση HERE σε Lenovo A328



Makis ER6
16-02-2015, 04:19
Κατ' αρχήν ως νέο μέλος, χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ και ιδιαίτερα τον Δημήτρη και τον Πέτρο, παλιοί γνώριμοι από το NaviUsers.
Και περνάω στο πρόβλημα που με απασχολεί.
Πριν από πέντε μέρες απέκτησα ένα smartphone της Lenovo το Α328. Χρειάζομαι ένα GPS για την δουλειά μου, και για να μην μακρυγορώ κατέληξα σε αυτό και κατέβασα τους χάρτες της Nokia (HERE).
Έκανα κάποιες δοκιμές και όλα πήγαιναν καλά. Οι χάρτες ήταν καλά ενημερωμένοι για την Λευκωσία.
Εχτές το βράδυ ενεργοποίησα το WiFi, για να ενημερωθώ για τον καιρό και πήρα κάμποσα μηνύματα, για ενημερώσεις εφαρμογών. Ανάμεσα σε αυτές και το HERE.
Μετά από αυτό, συνειδητοποίησα ότι αρνιόταν πεισματικά να κάνει πλοήγηση. Με το που πατούσα Start μου εμφάνιζε το μήνυμα "Voice-guided driving navigation isn't yet available in this country" και διαθέτοντας μόνο μια επιλογή-κουμπί το ΟΚ, δεν μπορούσες να κάνεις απολύτως τίποτα. Με τις δοκιμές που έκανα, διαπίστωσα, ότι το πρόβλημα αφορούσε την πλοήγηση με όχημα και όχι τους πεζούς.
Διέγραψα την εφαρμογή και την ξαναεγκατέστησα… μάταια…
Περιμένω τα φώτα σας.

Petros
16-02-2015, 08:38
Κατ' αρχήν ως νέο μέλος, χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ και ιδιαίτερα τον Δημήτρη και τον Πέτρο, παλιοί γνώριμοι από το NaviUsers.
Και περνάω στο πρόβλημα που με απασχολεί.
Πριν από πέντε μέρες απέκτησα ένα smartphone της Lenovo το Α328. Χρειάζομαι ένα GPS για την δουλειά μου, και για να μην μακρυγορώ κατέληξα σε αυτό και κατέβασα τους χάρτες της Nokia (HERE).
Έκανα κάποιες δοκιμές και όλα πήγαιναν καλά. Οι χάρτες ήταν καλά ενημερωμένοι για την Λευκωσία.
Εχτές το βράδυ ενεργοποίησα το WiFi, για να ενημερωθώ για τον καιρό και πήρα κάμποσα μηνύματα, για ενημερώσεις εφαρμογών. Ανάμεσα σε αυτές και το HERE.
Μετά από αυτό, συνειδητοποίησα ότι αρνιόταν πεισματικά να κάνει πλοήγηση. Με το που πατούσα Start μου εμφάνιζε το μήνυμα "Voice-guided driving navigation isn't yet available in this country" και διαθέτοντας μόνο μια επιλογή-κουμπί το ΟΚ, δεν μπορούσες να κάνεις απολύτως τίποτα. Με τις δοκιμές που έκανα, διαπίστωσα, ότι το πρόβλημα αφορούσε την πλοήγηση με όχημα και όχι τους πεζούς.
Διέγραψα την εφαρμογή και την ξαναεγκατέστησα… μάταια…
Περιμένω τα φώτα σας.

Μάκη μου καλημέρα και καλώς ήρθες και εδώ. Χαίρομαι πάρα πολύ που σε ξαναβρήκα και μας ξαναβρήκες, και που είσαι καλά. Πώς είναι τα πράγματα στην Κύπρο;
Στο πρόβλημά σου τώρα.
Πρέπει να κάνεις πλήρη απεγκατάσταση του HERE, ώστε να μην μείνουν τίποτα σκουπίδια απο το HERE beta. Mετά κατεβάζεις απο το Google Play την εφαρμογή-μετά τους χάρτες-και τέλος την ελληνική φωνή. Την πρώτη φορά να ανοίξεις την εφαρμογή απο το Google Play και με WiFi. H Κύπρος είναι πλήρως πλοηγήσιμη τώρα, και δεν θα έπρεπε να σου βγάζει αυτό το μήνυμα. Δες εδώ. (http://360.here.com/2015/02/11/here-maps-updated-android-windows-phone/)
Το μήνυμα που σου έβγαλε σημαίνει ότι κάτι έχει κρατήσει απο το παλιό HERE Beta.
Περιμένω νέα σου.

ΥΓ
Οτιδήποτε αλλαγή δείς στη χαρτογράφηση της Κύπρου (μονοδρομήσεις, αλλαγή ονομάτων οδών, αριθμήσεις, ΡΟΙ, κλπ, κλπ) μου τα στέλνεις για να περάσουν άμεσα στην επόμενη αναβάθμιση χαρτών.:cool:

Makis ER6
16-02-2015, 13:36
Γειά σου Πέτρο, χαίρομαι που συναντιόμαστε ξανά... μέσω πληκτρολογίου!

Νομίζω ότι έκανε εκ νέου εκκίνηση η εφαρμογή, μετά την αναβάθμηση, και εν συνεχεία εμφάνισε το πρόβλημα.
Μετά την εμφάνιση του προβλήματος, ακολούθησα την διαδικασία της απεγκατάστασης (Ρυθμίσεις > εφαρμογές > HERE) και έκανα χρήση των κουμπιών: Εκκαθάριση δεδομένων, Εκκαθάριση προσωρινής Μνήμης, Κατάργηση Εγκατάστασης και κατέβασα εκ νέου την εφαρμογή, τον χάρτη και την Ελληνική φωνή (σημειώνω ότι επειδή στην μοτοσυκλέτα μου είναι άχρηστη η φωνή κατα την πλοήγηση, την έχω απενεργοποιημένη). Και εν συνεχεία επανεκκίνησα την συσκευή... με το πρόβλημα να παραμένει.
Τι εννοείς «Την πρώτη φορά να ανοίξεις την εφαρμογή απο το Google Play και με WiFi.»;

Ας επανέλθει η σωστή λειτουργία και να είσαι βέβαιος ότι θα στα πω ΟΛΑ!!!
Πάντως μέχρι το «ατύχημα» της αναβάθμισης όλα πήγαιναν καλά και από την λίγη χρήση του (παρά τα «καψώνια» που του έκανα με αλλαγές κατεύθυνσης κατά την διαδρομή) διαπίστωσα ότι δούλευε περίφημα και έβρισκε δρόμους ακόμα και στην άκρη της πόλης σε νέα οικοδομικά τεράγωνα.
Τώρα επείγει να ξαναβρεθεί στον δρόμο της πλοήγησης.

Μια ερώτηση ακόμα· Μέσα στις πληροφορίες της εφαρμογής, κάτω-κάτω, έχει ένα κουμπί Εκκίνηση και σαν υποσημείωση «Εκκίνηση της εφαρμογής μέσω της κύριας δραστηριότητας»;;; Τι ακριβώς είναι αυτό; Σε τι χρειάζεται;

Petros
16-02-2015, 16:19
Mάκη μου γειά!!!
Να τα πάρουμε λίγο τα πράγματα απο την αρχή:
1) Δες τι σου γράφει απο το μενού στο about (έκδοση εφαρμογής και έκδοση χαρτών) και πες μου.
2) Στην κάρτα SD πέρασες χάρτες και φωνή ή στην κύρια μνήμη; Έχει κάρτα SD το τηλέφωνό σου;
3) Αν κατάλαβα καλά στην προηγούμενη έκδοση (beta) είχες φωνητική καθοδήγηση (στρίψε αριστερά, στρίψε δεξιά, κλπ), ενώ τώρα με την σταθερή έκδοση δεν έχεις;
4) Όσο για το
Τι εννοείς «Την πρώτη φορά να ανοίξεις την εφαρμογή απο το Google Play και με WiFi.»;
εννοώ την παρακάτω εικόνα
http://i.imgur.com/4ATz6bX.png
5)
Μια ερώτηση ακόμα· Μέσα στις πληροφορίες της εφαρμογής, κάτω-κάτω, έχει ένα κουμπί Εκκίνηση και σαν υποσημείωση «Εκκίνηση της εφαρμογής μέσω της κύριας δραστηριότητας»;;; Τι ακριβώς είναι αυτό; Σε τι χρειάζεται; που το βρήκες αυτό; όσο και αν έψαξα δεν υπάρχει κάπου στο κινητό μου!!!

Αν έχεις τη δυνατότητα, ανέβασε screenshots να δω.

Makis ER6
16-02-2015, 17:16
¶νοιγμα μέσω Google Play το βρήκα· και έκανα τα πάντα από την αρχή και εκκίνησα από εκεί -νομίζω το είχα ξανακάνει έτσι- το πρόβλημα παραμένει...
Πέταξα χειροκίνητα ένα φάκελο [.here-maps] μέσω Android File Transfer (o οποίος εγκαταστάθηκε με την αναβάθμιση) και ξαναεγκατέστησα από την αρχή... το πρόβλημα παραμένει...
Πάντως έχεις δίκιο, κάπου κρατάει πληροφορίες από την BETA, γιατί παρά την διαγραφή αρχείων, με απεγκατάσταση και χειροκίνητα, εξακολουθεί να «θυμάται» διευθύνσεις και μετά την διαγραφή. Που στην ευχή κρατάει αυτές τις πληροφορίες;
Πως κάνεις screenshot, είμαι «φρέσκος» με το Android.

Petros
16-02-2015, 18:01
Δες http://support.lenovo.com/us/en/products/phones/a-series/a328-smartphone/documents/HT100224?tabName=Solutions για screenshot.
To ιστορικό σου (συλλογές, διευθύνσεις, κλπ) πάει μαζί με το mail εγγραφής:cool:

Makis ER6
16-02-2015, 18:17
Μέσω File Transfer βρήκα που αποθηκεύει διάφορα μέσα στον φάκελλο Android και έκανα ένα screenshot. Το ερωτημα είναι: είναι μόνο αυτά που βλέπω ή υπάρχουν κι άλλα μη ορατά; Περιμένω υποδείξεις. Δεν σου κρύβω ότι, δεν τολμώ να βάλω χέρι σε αρχεία συστήματος.

http://www.NaviPhone-Hellas.gr/attachment.php?attachmentid=429&stc=1

Makis ER6
16-02-2015, 18:19
To ιστορικό σου (συλλογές, διευθύνσεις, κλπ) πάει μαζί με το mail εγγραφής:cool:

Δηλαδή;

Petros
16-02-2015, 19:02
Δηλαδή;
Για να κατεβάσεις χάρτες και φωνές έκανες εγγραφή στη HERE. Mε τον ίδιο λογαριασμό μπορείς να μπείς στο here.com απο το PC σου και να διαχειριστείς τις συλλογές σου (POI, διευθύνσεις, κλπ). Ότι αποθηκεύεις στο κινητό σου το βλέπεις στο here.com, και ότι περνάς στο here.com το βλέπεις και στο κινητό σου.
Επειδή το έψαξα λίγο το κινητό σου για να δώ τι μπορούμε να κάνουμε, είναι ένα πολύ καλό κινητό αλλά και ιδιότυπο!!! Δές απο εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398906&page=5) αν μπορείς να το κάνεις root.
Απάντησε μου στις παραπάνω ερωτήσεις που έγραψα στο ποστ 4, και μπορείς να διαγράψεις απο την κύρια μνήμη και απο την κάρτα ότι έχει σχέση με here, αν θέλεις να καθαρίσεις καλά την συσκευή.

Makis ER6
16-02-2015, 19:43
Ευχαριστώ για τη πληροφορία!
Να το screenshot:

http://www.NaviPhone-Hellas.gr/attachment.php?attachmentid=430&stc=1

Petros
16-02-2015, 20:13
Τι να σου πω Μάκη.........δοκίμασε και αυτή την εκκίνηση!!!

Makis ER6
17-02-2015, 00:31
Λοιπόν Πέτρο αυτά που μου ζήτησες:

http://www.NaviPhone-Hellas.gr/attachment.php?attachmentid=431&stc=1

Κάρτα SD δεν έχω προς το παρόν.
Και κατάλαβες σωστά· με την προηγούμενη έκδοση (beta) δούλευαν όλα σωστά.

Απεγκατέστησα αρχικά την έφαρμογή και διέγραψα τους χάρτες και όλα τα δεδομένα μέσα από τις ρυθμίσεις και εν συνεχεία μέσω File Transfer τον φάκελλο com.here.app.maps συν ένα φάκελλο .here-maps (δεν βρήκα κάτι άλλο που να σχετίζεται μ' αυτό) και έκανα έγκατάσταση από την αρχή.
Δεν έχει αλλάξει κάτι· το ίδιο μονότονο μήνυμα:

http://www.NaviPhone-Hellas.gr/attachment.php?attachmentid=432&stc=1

Έχω αγανακτήσει! Έχω σπαταλήσει μιάμιση μέρα και το αποτέλεσμα είναι μηδεν.
Πρέπει να πώ, ότι μετά από αυτό το ατύχημα, έχω απενεργοποιήσει τις αυτόματες αναβαθμήσεις.


Δές απο εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398906&page=5) αν μπορείς να το κάνεις root..

Το link αυτό το είχα δει από την πρώτη μέρα που πήρα την συκευή και το είχα φυλάξει να το δω όταν θα είχα χρόνο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει καλά τον σκοπό αυτής της διαδικασίας.



Για να κατεβάσεις χάρτες και φωνές έκανες εγγραφή στη HERE. Mε τον ίδιο λογαριασμό μπορείς να μπείς στο here.com απο το PC σου και να διαχειριστείς τις συλλογές σου (POI, διευθύνσεις, κλπ). Ότι αποθηκεύεις στο κινητό σου το βλέπεις στο here.com, και ότι περνάς στο here.com το βλέπεις και στο κινητό σου.

Σε τι θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο αυτό, ως προς το πρόβλημα;

Πέτρο, σ' ευχαριστώ γαι τον κόπο σου και την βοήθεια!

Petros
17-02-2015, 09:06
Σωστά έχεις κάνει την εγκατάσταση Μάκη.
Το πρόβλημα είναι μάλλον στο επεξεργαστή του κινητού σου. Η σταθερή έκδοση δεν υποστηρίζει όλους τους επεξεργαστές χ86 ακόμη, παρά μόνο τους χ64. Τό έδωσα να το κοιτάξουν στη HERE (έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα με τη σταθερή έκδοση, ενώ δεν το είχε με την beta).
Προσωρινή λύση......να βάλεις την προηγούμενη beta που είχες.

Makis ER6
17-02-2015, 13:53
Το πρόβλημα είναι μάλλον στο επεξεργαστή του κινητού σου. Η σταθερή έκδοση δεν υποστηρίζει όλους τους επεξεργαστές χ86 ακόμη, παρά μόνο τους χ64...

Αυτό κι αν είναι απίθανο. Να σκεφτείς ότι πήρα smart phone για το HERE. To παράδοξο βέβαια είναι, το ότι έκανε update σε μη συμβατό επεξεργαστή, διότι όταν βρίσκεις μια εφαρμογή στο PlayStore έχει ένδειξη συμβατότητας με την συσκευή και μόνο τότε την κατεβάζεις.



Προσωρινή λύση......να βάλεις την προηγούμενη beta που είχες.

Θα το είχα είδη κάνει, αλλά που να την βρώ; Μια χαρά έκανα την δουλειά μου και με την Beta. Αφού η σταθερή δεν είναι συμβατή έπρεπε να αφήσουν στο PlayStore την Beta για τις μη συμβατές συσκευές. Όλο αυτό είναι τελείως παράλογο. Υποτίθεται ότι στη Beta υπάρχουν ατέλειες που διορθώνονται στην τελική έκδοση και εδώ γίνεται το αντίστροφο!!!

Farkadonitis
17-02-2015, 14:25
Μακη σου κανει η 234;

Makis ER6
17-02-2015, 15:44
Έλα ρε Δημήτρη, τι κάνεις;


Μακη σου κανει η 234;
Τι ακριβώς είναι η 234;
Έχω μόλις μια εβδομάδα με Android και 4 χρόνια μακριά από την εξέλιξη της πλοήγησης... λίγο κατανόηση:D

Makis ER6
17-02-2015, 16:02
Το πρόβλημα είναι μάλλον στο επεξεργαστή του κινητού σου. Η σταθερή έκδοση δεν υποστηρίζει όλους τους επεξεργαστές χ86 ακόμη, παρά μόνο τους χ64. Τό έδωσα να το κοιτάξουν στη HERE (έχει και άλλος το ίδιο πρόβλημα με τη σταθερή έκδοση, ενώ δεν το είχε με την beta).

Απο την άλλη δεν είναι παράξενο ότι στην πλοήγηση πεζού δεν έχει πρόβλημα; Και πως παίζει η εφαρμογή και αρνείται μόνο μια λειτουργία; Και τι σχέση έχει η φωνητική οδηγία και μάλιστα όταν την έχω απενεργοποιημένη; Στο κάτω-κάτω ας μου στερήσει την φωνητική οδηγιά, όχι να μην δίνει την πλοήγηση, η οποία σημειωτέον, στον πεζό λειτουργεί.

Petros
17-02-2015, 19:37
Μακη σου κανει η 234;

Δημήτρη αν την έχεις ανέβασέ την, να την βάλει ο Μάκης.


Έλα ρε Δημήτρη, τι κάνεις;


Τι ακριβώς είναι η 234;
Έχω μόλις μια εβδομάδα με Android και 4 χρόνια μακριά από την εξέλιξη της πλοήγησης... λίγο κατανόηση:D

Είναι η beta έκδοση Μάκη, που σου δούλευε πρίν. Θα σου πούμε πως να την περάσεις, είναι εύκολο. Κατέβασε απο το Google Play μια απο τις παρακάτω εφαρμογές ή και όλες για να είσαι έτοιμος, και τσέκαρε να έχεις την τελευταία έκδοση Android που δίνει ο κατασκευαστής για τη συσκευή σου. Α....και αν είναι δυνατόν πάρε και μια καρτούλα πχ 8GB ή ότι θές εσύ.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.speedsoftware.explorer&hl=el
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.metago.astro
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop


Απο την άλλη δεν είναι παράξενο ότι στην πλοήγηση πεζού δεν έχει πρόβλημα; Και πως παίζει η εφαρμογή και αρνείται μόνο μια λειτουργία; Και τι σχέση έχει η φωνητική οδηγία και μάλιστα όταν την έχω απενεργοποιημένη; Στο κάτω-κάτω ας μου στερήσει την φωνητική οδηγιά, όχι να μην δίνει την πλοήγηση, η οποία σημειωτέον, στον πεζό λειτουργεί.
Στο Android όλα είναι δυνατόν να συμβούν Μάκη. Υπάρχουν τόσες διαφορετικές rom επεξεργαστές και γενικά κατακερματισμός, που είναι δύσκολο να τα προβλέψουν όλα. Το δικό σου πρόβλημα είναι άλλο ένα παράξενο.
Για πες μου, και σε online και σε offline το ίδιο σου κάνει;

Farkadonitis
17-02-2015, 20:32
Θα την ανεβάσω αργά το βράδυ Μάκη από το σπιτι

το μηνυμα δακτυλογραφηθηκε μεσου του Samsung Galaxy Edge και αποσταλλει μεσου Tapatalk.

Nachricht eingegeben in mein Samsung Galaxy Edge und versandendet mit Tapatalk

Makis ER6
17-02-2015, 21:59
Εντάξει, σας ευχαριστώ πολύ. Ήδη κατέβασα την ES APP Group και περιμένω οδηγίες.
Θα χρειαστεί SD κάρτα; Έχω αυτή την στιγμή 800mb. H εφαρμογή είναι μικρή και ο χάρτης Κύπρου γύρω στα 140kb.
Υποθέτω ότι η έκδοση Android είναι η σωστή, αφού δούλευε πρίν.

Petros
17-02-2015, 22:06
Mπορείς και χωρίς την κάρτα. Θα εγκατασταθούν όλα στην κύρια μνήμη του τηλεφώνου. Πρέπει όμως να ξανακαθαρίσεις οτι here υπάρχει στο κινητό. Και καλό είναι να έχεις την τελευταία έκδοση android.

Αρχικές οδηγίες εγκατάστασης
Το apk που θα σου στείλει ο Δημήτρης, το βάζεις στην κύρια μνήμη (και το κρατάς κάπου φυλαγμένο για παν ενδεχόμενο). Επίσης, πηγαίνουμε στο μενού στην "Ασφάλεια" και τσεκάρουμε τις "¶γνωστες πηγές" (Να επιτρέπεται η εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές) . Με το ES που κατέβασες ψάχνεις να το βρείς, και πατάς εγκατάσταση. Αφού εγκατασταθεί κατεβάζεις χάρτες και φωνή.

Farkadonitis
18-02-2015, 05:28
το απκ


http://www14.zippyshare.com/v/oHs9Dsd4/file.html

Makis ER6
18-02-2015, 13:39
Πέτρο, Δημήτρη, σας ευχαριστώ και τους δυο! Όλα είναι όπως πρίν.

Πριν μου βάλει το link o Δημήτρης, βρήκα μέσα στο τηλέφωνο μια εφαρμογή, που λέγεται Αρχεία και έχει μια εντολή Εκκαθάριση, η οποία βρίσκει και διαγράφει διάφορα κατάλοιπα: διαγραμένων εφαρμογών, εγκαταστάσεων κλπ, και την οποία δοκίμασα και επανεγκατέστησα το HERE από το Play Store, αλλά μάταια, έτσι εξάλειψα την πιθανότητα το πρόβλημα να οφειλόταν σε κάποια κατάλοιπα που δεν μπορούσα να δω. Οπότε απομένει αυτό που λέει ο Πέτρος για τον επεξεργαστή.

Στο μετάξυ, είχα κατεβάσει και δοκιμάζω την εφαρμογή Sygic η οποία δείχνει αρκετά ενημερωμένη για την Λευκωσία, με πολλά POI και με ένα πολύ καλά οργανωμένο σύστημα αναζήτησης (το δυνατό του σημείο).
Έχει όμως μια εμμονή με τις κεντρικές αρτηρίες και... «σνομπάρει» τους μικρότερους δρόμους, με αποτέλεσμα, να κάνει κύκλους και περισσότερα χλμ. Μια διαδρομή από το σπίτι μου στην παλιά πόλη, μου δίνει τρεις διαδρομές: 4,6 χλμ. Eνώ το HERE 4,7, 4,3 και 4,2 χλμ., με την 4,2 να είναι η καλύτερη και σημειωτέον, είναι η μοναδική εφαρμογή που δίνει αυτή την διαδρομή (έχω δοκιμάσει και κάποιες τοπικές εφαρμογές, με κάποιες από αυτές να είναι αρκετά ενημερωμένες, αλλά με πολλές «παιδικές ασθένειες»).

Και πάλι σας ευχαριστώ και τους δυο και τώρα πια θα τα λέμε πιο συχνά!

Petros
18-02-2015, 18:08
H εφαρμογή HERE Μάκη τα πάει εκπληκτικά στις δρομολογήσεις αλλά και στις προτεινόμενες διαδρομές, οι δε χάρτες της απο τους καλύτερους.
Φρόντισε τώρα που ξέρεις τις διαδικασίες εγκατάστασης και απεγκατάστασης του HERE Android να δουλέψεις την εφαρμογή περισσότερο και να μας πείς τις εντυπώσεις σου.
Α.....και όταν έρθεις Αθήνα κερνάω καφέ να τα πούμε!!!

Makis ER6
21-02-2015, 04:18
Δεν ξέρω πότε θα ανέβω Αθήνα... θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να πιούμε καφέ!

Makis ER6
19-03-2015, 18:55
Δυστυχώς, σήμερα, δοκίμασα να ανοίξω το HERE beta, αλλά μάταια. Έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή... τίποτα.
Είχα να το δουλέψω 4-5 ημέρες και νομίζω η τελευταία, ήταν αυτή που προσπαθούσα να συνδέσω μέσω λογαριασμού τις αποθηκευμένες δυευθύνσεις, από το τηλέφωνο στον υπολογιστή.
Μόλις μετά βίας κατάφερα και πήρα μια φωτό του μηνύματος, το οποίο εξαφανιζόταν ακαριαία από την οθόνη.
http://www.NaviPhone-Hellas.gr/attachment.php?attachmentid=445&stc=1

Υπάρχει περίπτωση λήξης της Beta;

Petros
19-03-2015, 21:55
Καλησπέρα Μάκη,
Δοκίμασε να ρυθμίσεις το κινητό σου σε παλαιότερη ημερομηνία (πχ πριν ενα μήνα, ή και Δεκέμβριο του 2014) να δείς αν δουλεύει, με κλειστό το WiFi και data.

Ester
19-03-2015, 22:57
Πριν λίγο βγήκε νέα έκδοση. Κατέβασέ την και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Makis ER6
20-03-2015, 15:13
Όντως, είχε ημερομηνία λήξης. Αλλά κατέβασα την αναβάθμιση, η οποία απ' ότι φαίνεται δουλεύει. Δεν την δοκίμασα ακόμα στον δρόμο, αλλά μάλλον δεν έχει πρόβλημα αφού, όταν πατάω το κουμπί για πλοήγηση με μεταφέρει στην αφετηρία. Με την φωνή υπάρχει ακόμα κάποιο πρόβλημα, αλλά μια και δεν την χρησιμοποιώ δεν με ενοχλεί. Το πρόβλημα βρίσκεται, όταν προσπαθείς να κατεβάσεις την Ελληνική φωνή -ή άλλη-“, σου λέει ότι δεν υπάρχει χώρος (φωνή=4,4MB ― 380MB ελεύθερα στην εσωτ. κάρτα).