PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα : Απώλεια σήματος GPS με NAVIGON, σε Android 4.0.3



Musifon
22-03-2015, 12:24
Καλημέρα σας..

χρησιμοποιώ για χρόνια πολλές εκδόσεις του Navigon αλλά σε IOS συσκευές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα..
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω αγοράσει για το ταμπλό του αυτοκινήτου μου μια συσκευή η οποία φοράει android 4.0.3. έχει κανονικά play store. τρέχουν κανονικά όλες οι εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα, απλά αντιμετωπίζω πρόβλημα μόνο με το navigon, είναι σα να χάνει το gps του κατά τη διάρκεια της πλοήγησης και εμφανίζει το κόκκινο βελος δίπλα από το κίτρινο, και αριστερά παύει να δείχνει την επόμενη στροφή και εμφανίζει μόνο το σήμα και καλά που δείχνει τη σχεδίαση διαδρομής... Μετά από λίγο και εντός πόλης το ξαναβρίσκει αλλά αν πάω από άλλη διαδρομή το ξαναχάνει και πάλι τα ίδια... δοκίμασα εκδόσεις από 4.7.1 έως 5.3.2 σε όλες κλάνει τα ίδια... επίσης παράλληλα τρέχω MLS destinator και Sygic και οι δύο δουλεύουν άψογα. με GPS test έχω σχεδόν μόνιμα 11 δορυφόρους με SNR sta 42-49 . Τι μπορεί να φταίει?

lneam
22-03-2015, 17:09
Το hardware της συσκευης με ποιον επεξεργαστη ειναι ?

Musifon
22-03-2015, 18:31
Το hardware της συσκευης με ποιον επεξεργαστη ειναι ?

καλησπέρα φοράει:

Chipset: Samsung S5PV210 Application Processor based on 1GHz ARM Cortex-A8 core.

lneam
22-03-2015, 18:57
Το γνωστο καλο Cortex-A8 που εχουν τα "απλα" tablet. Λογικα δεν θα επρεπε να εχεις προβλημα, γραψε ομως και στην Navigon, ισως κατι παραπανω να ξερουν. Και για να γελασουμε με τον πονο μας, πες τους το παρακατω ....


δοκίμασα εκδόσεις από 4.7.1 έως 5.3.2 σε όλες κλάνει τα ίδια...

Musifon
22-03-2015, 19:47
Χαχαχα τώρα το είδα...

Και τι να τους πω φίλε lneam πως τα έχω από περίπτερο όλα?????

Λέτε να φταίει η κεραία του GPS? θα την βγάλω στο ταμπλό μόνο και μόνο για δοκιμή... θα δοκιμάσω και άλλη κεραία μπας και φταίει αυτό...
και με ένα ακόμη clean install μπας και στρώσει...

Πάει το μυαλό σας κάπου αλλού?

lneam
22-03-2015, 19:53
Κανε λιγο υπομονη. Ο Πετρος και ο Δημητρης εχουν την εμπειρια να σε βοηθησουν.

lneam
22-03-2015, 19:59
Τι να φταιει ? Απο την στιγμη που GPS test, MLS, Sygic παιζουν, δεν βλεπω να εχεις "θεμα" με το hardware. Ποιο λογικο να υπαρχει ασυμβατοτητα με το Navigon και ας ειναι απο το περιπτερο

Farkadonitis
23-03-2015, 00:33
Musifon (http://www.naviphone-hellas.gr/member.php?u=882) Εχει παρατηρηθεί μερικες φορες να ειναι και προβλημα του χαρτη. Αν εχεις την υπομονη να περιμενεις την επόμενη αναβάθμιση του χάρτη και βλεπουμε.