PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νέο λογισμικό Genius Maps της Mireo, με τον χάρτη και την υποστήριξη για την Ελλάδα της GeoIntelligence



lneam
19-02-2018, 20:11
Το νέο λογισμικό Genius Maps της Mireo, με τον χάρτη και την υποστήριξη για την Ελλάδα της GeoIntelligence



Το Genius Maps είναι το νέο αυτόνομο λογισμικό πλοήγησης της Mireo με χάρτες Ελλάδας της GeoIntelligence, λειτουργεί δηλαδή χωρίς να απαιτείται σύνδεση στο internet

Όλοι εσείς που έχετε στην κατοχή σας μια άδεια του Ginius – Don’t Panic και λάβατε αυτό το e-mail, μπορείτε να ενεργοποιήσετε σε μία οποιαδήποτε συσκευή της επιλογής σας (με λειτουργικό Android ή iOs), χωρίς κόστος, το νέο λογισμικό Genius Maps με χάρτη Ελλάδας. Η άδεια αυτή εμπεριέχει και τα δικαιώματα δωρεάν αναβαθμίσεων.
Με αυτόν τον τρόπο, σας δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσετε επίσημα μια πλήρως λειτουργική άδεια του νέου μας αναβαθμισμένου λογισμικού πλοήγησης. Επισημαίνουμε ότι το λογισμικό αυτό είναι πλέον διαθέσιμο στο store του κινητού σας τηλεφώνου ή tablet από όπου και μπορείτε να αγοράσετε επιπλέον άδειες, εφόσον το επιθυμείτε.
Ορισμένα από τα νέα χαρακτηριστικά του Genius Maps ακολουθούν:


Αναζήτηση διασταύρωσης
Αναζήτηση όλα-σε-ένα (μία μπάρα αναζήτησης για διευθύνσεις και σημεία ενδιαφέροντος)
Αναζήτηση οδών και σημείων ενδιαφέροντος στην περιοχή που βρισκόμαστε
Δυνατότητα επιλογής μεταξύ 3 εναλλακτικών δρομολογήσεων, ανάλογα με την απόσταση της διαδρομής μας

Η διαδικασία ενεργοποίησης του Genius Maps είναι η εξής:
Βήμα 1: Συνδεόμαστε στο play store (ή apple store) και αναζητάμε το Genius Maps
Βήμα 2: Επιλέγουμε να το κατεβάσουμε και ολοκληρώνουμε την εγκατάσταση
Βήμα 3: Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, μπαίνουμε στο πρόγραμμα, ρυθμίζουμε γλώσσα μενού και φτάνουμε στο σημείο που θα μας ρωτήσει για δοκιμαστική έκδοση. Εκεί πρέπει να επιλέξουμε πως δεν θέλουμε να δοκιμάσουμε.
Βήμα 4: Βγαίνουμε από το πρόγραμμα με την έξοδο.
Βήμα 5: Πατάμε το link που ακολουθεί. Θα ξεκινήσει το Genius Maps και θα ενεργοποιηθεί το Pro Guidance (η πλήρης έκδοση) για την Ελλάδα.
.........................
Βήμα 6: Κατεβάζουμε το χάρτη της Ελλάδας και τις ελληνικές φωνές, όπως περιγράφεται παρακάτω.

Για να κατέβει ο χάρτης Ελλάδας:
Αφού ολοκληρωθούν τα παραπάνω βήματα, επιλέγουμε από το κεντρικό μενού του Genius Maps το β€œΔιαχείριση χαρτών” και από εκεί τον χάρτη Ελλάδας για κατέβασμα.
Για να κατέβουν οι ελληνικές φωνές:
Καθώς βλέπουμε το χάρτη, επιλέγουμε το ηχείο στο κάτω μέρος της οθόνης του Genius Maps και πατάμε το β€œΠερισσότερες φωνές” και από εκεί τη φωνή που επιθυμούμε.
Για να αναζητήσουμε μια διεύθυνση:
Η αναζήτηση γίνεται από τη μπάρα που βρίσκεται στο πάνω μέρος της οθόνης. Πατώντας σε αυτή, μπορούμε να γράψουμε οδό, αριθμό και δήμο (με αυτή τη σειρά και κενό ανάμεσά τους – παράδειγμα Κηφισίας 97 Αθήνα (https://maps.google.com/?q=%CE%9A%CE%B7%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%8 2+97+%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1&entry=gmail&source=g)) και αμέσως από κάτω θα εμφανιστούν τα πιθανά αποτελέσματα.
Σημείωση: Η άδεια ισχύει για μία και μόνο συσκευή (αφού ενεργοποιηθεί, δεν μπορεί να μεταφερθεί σε άλλη για οποιονδήποτε λόγο).
Για οποιαδήποτε απορία, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας τηλεφωνικά www.geointelligence.gr/#contact (http://www.geointelligence.gr/#contact) (Δευτέρα-Παρασκευή 10:00-14:00) ή με e-mail στο ginius@ngi.gr

mastoris than.
19-02-2018, 20:16
Άντε Λεωνίδα... "παραπονιάρη"! Ορίστε, οι άνθρωποι έσπευσαν να σε εξυπηρετήσουν... Πάντως - ίσως φταίνε και τα χρόνια - όλα αυτά μου φαίνονται τόσο μακρινά και τόσο κουραστικά... lool

lneam
19-02-2018, 20:28
Η γνωμη μου δεν εχει αλλαξει, Θαναση. Καθε τι που εχω γραψει, το πιστευα και το πιστευω. Τοσο απλα, επειδη η καθε αναλυση που εκανα, εχει βασιστει σε πραγματικα γεγονοτα. Αυτην την κινηση την βλεπω σαν "τρικ" του marketing απο την GI που μετα απο 2.5 χρονια κατι πρεπει να κανει, οχι μονο για τους απλους πελατες αλλα και τους χονδρικης. Πως θα "ξαναμπει" στο Plaisio και στην Forthnet ???? Στο κομματι του smartphone ειχε κλειστες πορτες. Εγω, αυτο νομιζω.

lneam
19-02-2018, 21:54
Οποιος ακολουθησει τα βηματα που περιγραφει η GI στο email που εστειλε στους πελατες της, δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Στην δικη μου εγκατασταση ολα πηγαν μια χαρα. Η δοκιμη εγινε στην συσκευη μου με Android 8. Η εφαρμογη μεχρι τωρα τα παει μια χαρα, στις λιγες δοκιμες που προλαβα και εκανα

Petros
20-02-2018, 08:35
Οποιος ακολουθησει τα βηματα που περιγραφει η GI στο email που εστειλε στους πελατες της, δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Στην δικη μου εγκατασταση ολα πηγαν μια χαρα. Η δοκιμη εγινε στην συσκευη μου με Android 8. Η εφαρμογη μεχρι τωρα τα παει μια χαρα, στις λιγες δοκιμες που προλαβα και εκανα


Οι χάρτες; Ενημερωμένοι;

lneam
20-02-2018, 12:08
https://i.imgur.com/314sAEP.jpg

Εαν δεν εχουν αυτες τις μεγαλες αλλαγες πανω απο 1 χρονο, φαντασου τι αλλο μας περιμενει. Ελπιζω τωρα που θα εχουν πολλους ΔΩΡΕΑΝ υπαλληλους να βελτιωσουν χαρτες, POI, εφαρμογη, ...

Δεν πιστευω να υπαρχει η πεποίθηση οτι εχουμε στην Ελλαδα χαρτογραφικα αυτοκινητα, αντιστοιχα των ξενων, ΠΛΕΟΝ. Ουτε τα χρηματα για συνεχιση των καταστασεων πριν τα μνημονια.


νεο μηνυμα
οι χαρτες ειναι 2017.09.02

Farkadonitis
21-02-2018, 02:57
συμπληρωματικό στο '' καταστασεων πριν τα μνημονια'' πολλοι λογου κρισης αγορασαν απο τα περιπτερα..
Οποτε τζιρος μηδενικος

lneam
21-02-2018, 03:47
Δεν πιστευω να υπαρχει η πεποίθηση οτι εχουμε στην Ελλαδα χαρτογραφικα αυτοκινητα, αντιστοιχα των ξενων, ΠΛΕΟΝ. Ουτε τα χρηματα για συνεχιση των καταστασεων πριν τα μνημονια.

Και οι 2 προτασεις αφορουν τις εταιρειες και οχι η δευτερη τους καταναλωτες. Με την πρωτη προταση θελω να πω οτι τις καλες εποχες, ακομα και τα καλυτερα καταγραφικα αυτοκινητα να υπηρχαν στην Ελλαδα, σημερα, μετα απο 10-15 χρονια (αναλογα ποτε αγοραστηκαν) σε μια Ελληνικη κριση μετα το 2009, ακομα και να μπορουν να βγουν στον δρομο, θα ειναι παλια (εξοπλισμος GNSS) και γερασμενα αυτοκινητα (χιλιομετρα).
Οσο για την δευτερη προταση, με τι χρηματα οι εταιρειες θα αγορασουν καινουργια, βενζινες, συντηρηση, οδηγο ??? Εδω εχουν απολυσει προσωπικο εντος εδρας επειδη αδυνατουν να πληρωσουν μισθους.


συμπληρωματικό στο '' καταστασεων πριν τα μνημονια'' πολλοι λογου κρισης αγορασαν απο τα περιπτερα..
Οποτε τζιρος μηδενικος

Πλακα κανεις ....??? Ολοι μας γνωριζουμε κοσμο πριν την κριση να αγοραζει απο το περιπτερο, φαντασου σημερα. Η κατασταση ειναι τραγικη.
Και αυτοι οι "ανθρωποι" ακομα και σημερα μπορει να καπνιζουν 1-2 πακετα την ημερα. Ασε τι ξοδευουν σε αλλες καταστασεις, η λιστα ειναι μεγαλη.
Εχουν καλες δικαιολογιες, γιατι δεν τους περισσευουν ευρω.

Petros
25-02-2018, 09:40
Κάποιος που έχει την εφαρμογή με τους πιο πρόσφατους χάρτες, μπορεί να μου πεί αν υπάρχουν, η Ιόνια Οδός, η παράκαμψη των Τεμπών με τις σήραγγες, οι νέοι αυτοκινητόδρομοι στην Πελοπόννησο, η νέα εθνική οδός Κορίνθου-Πατρών, κλπ, κλπ;

dordas
25-02-2018, 11:37
Κάποιος που έχει την εφαρμογή με τους πιο πρόσφατους χάρτες, μπορεί να μου πεί αν υπάρχουν, η Ιόνια Οδός, η παράκαμψη των Τεμπών με τις σήραγγες, οι νέοι αυτοκινητόδρομοι στην Πελοπόννησο, η νέα εθνική οδός Κορίνθου-Πατρών, κλπ, κλπ;

Ναι σε όλα , αλλά έχει πολλές ελλείψεις ( λαθη) στην Αθήνα

lneam
25-02-2018, 12:04
Να κανω μια υποθεση για τις χαρτογραφικες εταιρειες σημερα.
Ολα αυτα τα μεγαλα εργα ειναι πολυ ευκολο να τα γνωριζουν και γι' αυτο και τα ενσωματωνουν στους χαρτες τους. Στην περιπτωση ομως οπως π.χ. η Αθηνα με λαθη ή ελλειψεις ειναι που θα πρεπει να υπαρχει καταγραφικο αυτοκινητο. Υπαρχει ?????


Υ.Γ.
Οποιος διαβασει τα ποστ απο το 116-123, ισως (????) να νομιζει οτι απαντουμε για την εφαρμογη που υπαρχει σε αυτο το θεμα που εχει χαρτες 2015.03
Στην πραξη οι χρηστες που αναβαθμησαν σε Genius Maps απαντουν σε αυτο το θεμα. Μηπως να μεταφερουμε αυτα τα ποστ στο θεμα του Genius Maps ?

Farkadonitis
16-11-2018, 00:42
μεταφερθήκαν Λεωνιδα