PDA

Επιστροφή στο Forum : apk - αποτυχια εγκαταστασης στο android 9



lneam
30-10-2019, 15:34
https://uswitch-mobiles-contentful.imgix.net/qhi9fkhtpbo3/hSSkIfF0OsQQGuiCCm0EQ/6c1a9b54de813e0a71a85edb400d58d8/rsz_1android.jpg


Μηπως ερθε το τελος της ελευθερης εγκαταστασης εφαρμογων εκτος playstore ?

Το android της google ειναι η μοναδικο λειτουργικο στον κοσμο που εχει πετυχει να ειναι ταυτοχρονα
. Νο1 σε εγκατασεις σε ποσοστα % σε smartphone στον κοσμο, σημερα αλλα και στο παρελθον
. να υπαρχει σε συσκευες του κατασκευαστη, οπως και τριτων κατασκευαστων
. δωρεαν
. ανοικτο σε προγραμματιστες και ιδιωτες, εννοειται εως ενος σημειου

στην περιπτωση μας, θα σταθουμε στις συσκευες που εχουμε στα χερια μας. Αυτες εχουν την ικανοτητα απο την goolge, να βοηθησουν τους προγραμματιστες να κανουν δοκιμες των εφαρμογων τους πολυ ευκολα. Για να γινει αυτο, υπαρχει απο την μερια των συσκευων, μεσα απο το λειτουργικο 2 βοηθειες.
. developer option
. apk install τοπικα στην συσκευη

η επιλογη Νο2 ειναι αυτη που βοηθαει εμας τους καταναλωτες σε 3 καταστασεις
. οταν μια εφαρμογη αλλαξει σε βαθμο που δεν αρεσει στον χρηστη, να βαλει την προηγουμενη εκδοση
. σε συσκευες που το hardware και το λειτουργικο ειναι παλια, να εγκαταστησουμε μια εκδοση της ιδιας εποχης
. εαν κανουμε beta testing και η νεα εκδοση εχει προβληματα, να ξαναγυρισουμε στην προηγουμενη εκδοση

Εως την εκδοση του android 8.1 ολα κυλουσαν ομαλα. Απο την εκδοση 9 (PIE) του λειτουργικου αυτο αλλαξε. Οπως διαβαζω στο ιντερνετ, χωρις εως τωρα να εχω βρει λυση στο προβλημα, δεν μπορουμε να εγκαταστησουμε apk εφαρμογης στην συσκευη μας. Και για να ειμαι 100% σωστος στην περιγραφη μου, γυρω στα 10ΜΒ μπορει να γινει install, απο 20ΒΜ και πανω οχι. Ειναι κατι που το αντιμετωπιζω τις τελευταιες 10 μερες στην συσκευη μου.

Υ.Γ.
περιμενω απαντηση απο την Sygic

lneam
28-12-2019, 14:44
οταν κανουμε δοκιμες στην συσκευη μας ή beta testing, καποια στιγμη θα βρεθουν προβληματα. Τοτε ειναι που το backup των εφαρμογων (apk) δινει την λυση στον χρηστη.

Ολα αυτα μεχρι τον Μαρτιο - Απριλιο του '19. Τοτε ηταν και η τελευταια φορα που το προηγουμενο apk καποιας εφαρμογης λειτουργησε σωστα στις δοκιμες μου. Φτασαμε στον Οκτωβριο του '19 και μετα απο την αναβαθμιση απο το playstore στην νεα beta εκδοση του OsmAnd+ βρεθηκε προβλημα. Μονο που αυτη την φορα, το backup apk, δεν ολοκληρωνε την εγκατασταση του. Λιγες μερες αργοτερα, δευτερη εφαρμογη πλοηγησης με προβλημα.
Σαν λογικη λυση εφτασα σε hard reset και επαναληψη των δοκιμων, χωρις ομως επιτυχια. Δευτερο hard reset την ιδια μερα και αφαιρεση ολων των εφαρμογων beta testing απο το playstore.
Τωρα η συσκευη μου εχει αυτη την εικονα ...
https://imgur.com/9NCM72N.jpg

Μεχρι σημερα, αυτους τους 2 μηνες, εψαχνα λυση στο προβλημα. Εφτασα μεχρι την επικοινωνια σε 2 εταιριες στο εξωτερικο, ενω στην ελλαδα, σε 1 χαρτοχραφικη εταιρεια και εναν προγραμματιστη εφαρμογης πλοηγησης. Δεν ηξεραν τιποτα. Καποιος μαλιστα με συμβουλεψε να βρω μια ιδια συσκευη με την δικη μου και να κανω δοκιμες.

Ευτυχως, σταθηκα τυχερος και ανακαλυψα την αιτια του προβληματος. Οσο για την λυση, αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα. Καταφερα να ελαχιστοποιησω, στις δικες μου αναγκες το προβλημα και αρχισα να ψανω για 100% λυση. Ετσι ηρθα σε επαφη με αλλη μια εταιρεια στο εξωτερικο που εχει στην σελιδα της στο ιντερνετ, λινκ με διαφορες εκδοσεις της εφαρμογης της, αναλογα με την εκδοση του android που θελει ο πελατης. Εχει ακομα και σελιδα στο google drive με σχεδον ολες τις εκδοσεις που εχουν κυκλοφορησει. Και εδω ειναι το σημαντικο. Αφου λοιπον ειχαν σχεδον ολες, γιατι οχι ολες ? Εστειλα λοιπον ενα μηνυμα, ζητωντας αυτες που απουσιαζαν. Και αυτη ειναι η απαντηση τους. (οπου ----, εχω αφαιρεσει το ονομα της εφαρμογης)

the site contains apps up to the ---- because it is the latest one published as the APK file. All later versions were published via Google's App Bundle system which adjusts each installation file to the recipient's device and OS version (see https://developer.android.com/platform/technology/app-bundle). Such bundles are unpacked by Google and each device is served only such code and accessories it needs. ---- is the latest supported by older Androids than version 5.0. Newer ---- are supported by Android 5+
Να λοιπον και ενας που γνωριζει ποιος φταει για το προβλημα και δυστυχως ειναι αναγκασμενος να "συμμορφωθεί" με τους νεους κανονες της Google. Λογικα ενας-ενας, που αναβαζει νεες εκδοσεις στο playstore, θα πρεπει να ακολουθησει αυτη την πολιτικη. Ακομα και ο ελληνας προγραμματιστης εχει "συμμορφωθεί", ομως δεν βοηθησε να λυθει το προβλημα. Οι παλιες εφαρμογες (apk) στο playstore, ισως (???) να μην επηρεαστουν.

Προσπαθω να καταλαβω γιατι η google αλλαξε πολιτικη. Δεν θελει πλεον να κανουμε backup-restore των εφαρμογων που κατεβασαμε απο το playstore ? Προσπαθει να περιορισει την πειρατεια ? Κατι αλλο ?
Παντος ο λογος του περιορισμου των download data δεν ευσταθει. Πριν απο 10 χρονια, που το mobile internet ηταν σπανιο και ακριβο και στο σπιτι ειχαμε κατα μεσο ορο 5-8Mbit, ναι θα συμφωνησω. Σημερα που φτασαμε στο κινητο το 5G και στο σπιτι εχουμε VDSL ή οπτικες γραμμες, ειναι παραλογο να υπαρχει προβλημα στο κατεβασμα ενος universal apk που εχει μεσο ορο μεγεθους τα 40-50ΜΒ.

lneam
28-12-2019, 15:17
πως ανεβαζει ο προγραμματιστης μιας εφαρμογης στο playstore, με το νεο συστημα τον κωδικα. Παλια ειχαμε 1 apk.

1. βασικος κωδικας της εφαρμογης
2. αναλογα την CPU εχουμε libraries απο arm v7, arm v8, x86 32bit, x86 64bit
3. GPU dpi drivers οθονης/αναλυσης
4. συνοδευτικα αρχεια settings

και ενα παραδειγμα απο την εφαρμογη hellaspath απο την συσκευη μου
ημερομηνια, ωρα, bytes, ονομα αρχειου
28/12/2019 08:36 13.402.463 HellasPath 1.4.3-split_config.arm64_v8a.apk
28/12/2019 08:36 86.354 HellasPath 1.4.3-split_config.en.apk
28/12/2019 08:36 89.921 HellasPath 1.4.3-split_config.xxhdpi.apk
28/12/2019 08:35 4.585.889 HellasPath 1.4.3.apk

lneam
28-12-2019, 16:30
οπως με τις CPU, ετσι και οι GPU εχουν 4 εκδοσεις.
Αυτες ειναι MDPI, HDPI, XHDPI and XXHDPI