PDA

Επιστροφή στο Forum : Here WeGO - προβλημα στο κατεβασμα νεου χαρτη



lneam
02-11-2019, 13:24
απο την πρωτη εκδοση της εφαρμογης στο playstore εως και σημερα που δοκιμασα στην εκδοση 2.0.13564 να κατεβασω τους νεους χαρτες 80.30.101.156, ισχυει το εξης προβλημα
Οταν θα παμε στην οθονη να κατεβασουμε τους νεους χαρτες υπαρχουν 2 επιλογες
- διαγραφη του παλιου
- αναβαθμιση
εμεις ΔΕΝ θελουμε αναβαθμιση. Θελουμε να κανουμε πληρη διαγραφη της παλιας εκδοσης και κατεβασμα του νεου χαρτη. Αφου διαγραψουμε τον παλιο χαρτη, ανακαλυπτουμε πως η εφαρμογη εχει "χασει" την νεα εκδοση και μονο ο παλιος χαρτης ειναι διαθεσιμος για κατεβασμα. Αυτο μπορει να φανει απο το μεγεθος -ΜΒ- του χαρτη ή μετα το κατεβασμα στις πληροφοριες.
Η μονη λυση που εχω βρει ειναι να κανω πληρη διαγραφη της εφαρμογης και εγκατασταση απο την αρχη σε ολα.

Δεν ειναι παραλογο αυτο για εφαρμογη πλοηγησης.
Εχω ενημερωση απο παλια το help desk της Here, χωρις να βλεπω καποια αλλαγη.

lneam
02-11-2019, 16:28
ενα ακομα προβλημα που υπαρχει με τους χαρτες, αφορα τους online.

ο χρηστης μπορει να κατεβασει στην συσκευη του δεδομενα περιοχων-κομματιων απο αλλες χωρες κανοντας scroll στην οθονη της συσκευης ή ακομα και δορυφορικες φωτογραφιες. Αυτο που δεν μπορει να κανει ειναι να διαγραψει αυτα τα δεδομενα. Αυτο μπορουν πολυ γρηγορα να φτασουν πολλα GBytes στην συσκευη μας. Μονο λυση ειναι η πληρη διαγραφη της εφαρμογης.

Εαν δεν μπορει να υπαρχει επιλογη για την διαγραφη αυτων τον δεδομενων, θα μπορουσε η εφαρμογη να αποθηκευει τους χαρτες σε 2 φακελους οπως
- offline maps
- online maps
ετσι θα μπορουσε ο χρηστης να διαγραφει οποτε θελει μονος του, οτι θελει. Και οταν θα τρεχει η εφαρμογη, απλα δεν θα απεικονιζει τιποτα, μεχρι να ξαναβρει προσβαση στο ιντερνετ.
Θα μπορουσαν οι φακελοι να εχουν το ονομα της χωρας. Και με αυτο τον τροπο μπορουμε να κανουμε μονοι μας δουλεια

lneam
02-12-2019, 11:22
εφαρμογη 2.0.13629
χαρτες 8.30.102.152

και σημερα, το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει. Δεν μπορουμε να διαγραψουμε τον προηγουμενο χαρτη και μετα να κατεβασουμε τους νεους χαρτες. Μονο αναβαθμιση μπορουμε να κανουμε στον παλιο μας χαρτη.

Farkadonitis
03-12-2019, 03:36
Ήμουν έξω για καφέ όταν έγραφες και το δοκίμασα. Θα σε απογοητεύσω. σε μένα διαγράφτηκε και μιας και έχω απεριόριστο GB mobile στον παροχέα μου κατέβασα τον ευρωπαϊκό χάρτη 15.408,9 ΜΒ μια χαρα κι ποιο γριγορα απο οτι σε Wlan στο σπιτι και ταυτοχρονα εκανα και τις αναβαθμισεις χαρτων στο Tomtom NDS

lneam
03-12-2019, 08:08
Δημητρη, αυτο που περιγραφω ισχυει στην περιπτωση μου απο το 2014 εως σημερα, και στην παλια μου συσκευη S3 και στην νεα 1+ 5Τ

ειχες λοιπον την εκδοση 8.30.101.156, την διαγραψες και μετα το κατεβασμα (οχι αναβαθμιση), ειδες στις ρυρθμισεις οτι τωρα υπαρχει η 8.30.102.152. Σωστα ?

Farkadonitis
06-12-2019, 12:11
Οχι Λεωνιδα μου. Μου τις ενφανιζει κανονικα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θελει μια μερα να κατεβει ο χαρτης οταν το ρυθμιζω να παει στην Sd..:skeftikos_1:

lneam
06-12-2019, 12:25
Δημητρη, αυτο που περιγραφω ισχυει στην περιπτωση μου απο το 2014 εως σημερα, και στην παλια μου συσκευη S3 και στην νεα 1+ 5Τ

ειχες λοιπον την εκδοση 8.30.101.156, την διαγραψες και μετα το κατεβασμα (οχι αναβαθμιση), ειδες στις ρυρθμισεις οτι τωρα υπαρχει η 8.30.102.152. Σωστα ?



Οχι Λεωνιδα μου. Μου τις ενφανιζει κανονικα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θελει μια μερα να κατεβει ο χαρτης οταν το ρυθμιζω να παει στην Sd..:skeftikos_1:

Αφου Δημητρη ειπες ΟΧΙ, αρα εχω δικιο. Εαν ειχες πει Ναι, τοτε στην συσκευη σου δεν υπαρχει προβλημα. Σε αυτη την περιπτωση, υπαρχει bug μονο σε καποιες συσκευες. Πολλες ή λιγες δεν το γνωριζω. Και ουτε η Here ελλαδος ενδιαφερεται για το θεμα.

Farkadonitis
06-12-2019, 12:29
Αφου Δημητρη ειπες ΟΧΙ, αρα εχω δικιο. Εαν ειχες πει Ναι, τοτε στην συσκευη σου δεν υπαρχει προβλημα. Σε αυτη την περιπτωση, υπαρχει bug μονο σε καποιες συσκευες. Πολλες ή λιγες δεν το γνωριζω. Και ουτε η Here ελλαδος ενδιαφερεται για το θεμα.

Τωρα τελειώνει ο Χρονος..απο το νεο έτος θα έχουμε ίσως εξελίξεις...:)

lneam
06-12-2019, 12:32
γνωριζεις κατι ? Θα ηθελες να το μοιραστεις μαζι μας ?

Farkadonitis
06-12-2019, 12:40
Αν θελουν να το πουν τα παιδια της Here.:cool: