PDA

Επιστροφή στο Forum : Review εφαρμογής HERE WeGo v4



lneam
06-10-2021, 09:49
Review εφαρμογής HERE WeGo v4

Οπως ειναι λογικο, καθε λιγα χρονια οι εξελιξεις στην τεχνολογια αλλαζουν τα προιοντα προς τους καταναλωτες. Στην περιπτωση μας, πριν απο 1 χρονο ειδαμε την νεα εφαρμογη σε open beta εκδοση να κυκλοφορει στο playstore. Νομιζω πλεον οτι το προιον ειναι "σταθερο" ωστε να καταλαβουμε οτι αυτη ειναι η τελικη του επισημη μορφη. Εχουμε λοιπον μια εντελως καινουργια εφαρμογη πλοηγησης, αυτο που λεμε "απο λευκο χαρτι", που "παταει" στην υπαρχουσα εγκατεστημενη βαση πολλων εκατομμυριων χρηστων και συνεχιζει με το ιδιο ονομα. Αυτο ειναι το πρωτο αρνητικο, μιας και "μπερδευει" τους καταναλωτες, παλιους και νεους. Συνεπεια αυτης τις πολιτικης ειναι απολυτα λογικο - μιας και υπαρχουν πολλες αλλαγες, αυτες θα κανουν τους περισσοτερους παλιους χρηστες να διαμαρτυρηθουν. Προσωπικα, θα ελεγα πως το σωστο θα ηταν να υπαρχουν 2 σελιδες στο playstore, παλια και νεα εφαρμογη.

Χθες, ειπα να κανω μια δοκιμη σε αυτο το τελικο προιον. Η εκδοση ηταν η 4.2.100 σε σχεση με την παλια 2.0.15189. Εκανα λοιπον clean instal ωστε να εχω ασφαλη συμπερασματα.

Θετικα
- ωραιο UI και γρηγορο

- εχει dark skin

- νομιζω οτι μπορουμε να σβησουμε τους online maps απο τον καθαρισμο της cache στο android settings
εαν εχω δικιο, τοτε αυτο ειναι μια ευχαριστη προσθηκη


Αρνητικα
- ο φακελος της εφαρμογης ειναι κρυφος
τελος για τους power users το backup / restore χειροκινητα

- δεν εχει πληροφοριες εκδοσης χαρτη
πουθενα δεν βρηκα τον αριθμο του χαρτη, οπως το βλεπαμε στην εκδοση 2

- εχει πλοηγηση σε car, transport, pedestrian
εχασε επιλογες σε σχεση με την εκδοση 2

- δεν εχει rec voices
σε πολλους χρηστες οι TTS δεν αρεσουν

- ο πεζος δεν πλοηγει πλεον σε offline
σε συνδυασμο με την απουσια πλοηγησης "ποδηλατο" που υπηρχε στην εκδοση 2, θα κανει πολλους χρηστες να αλλαξουν εφαρμογη πλοηγησης

- ο χαρτης ειναι 498 ΜΒ σε σχεση με την v2 που ειναι 376 ΜΒ
νεο φορματ χαρτη με σημαντικη αυξηση στο μεγεθος (32%)

- τεραστια αυξηση στο μεγεθος του αρχειου εγκαταστασης (apk)
HERE WeGo 4.2.100 : 104.318.315 bytes
HERE WeGo 2.0.15189 : 42.366.664 bytes
λογος διαφορας : 2,462 (φορες)

- δεν υποστηριζει παλιες συσκευες
android 5 η παλια εφαρμογη, ενω η καινουργια χρειαζεται 7

- οι καταχωρησεις σημειων του χρηστη δεν εμφανιζουν πλεον την περιγραφη
η παλια εκδοση, οπως και η τρεχουσα web πλατφορμα της HERE, διαβαζει και εμφανιζει τις καταχωρησεις του χρηστη (αγαπημενα σημεια) με 2 περιγραφες, ακομα και τωρα. Η πρωτη ειναι τα στοιχεια του χαρτη, π.χ διευθυνση ή συντεταγμενες και η δευτερη ειναι η περιγραφη του χρηστη π.χ εξωχικο θειου Κωστα. Ενω η καινουργια εφαρμογη δεν εμφανιζει την περιγραφη του χρηστη. Γιατι αυτη η ασυμβατοτητα ? Προσωπικα εχω τα πολυ βασικα σε μονο 64 καταχωρησεις και δεν μπορω να βγαλω ακρη πλεον.

- δεν εχει το δικο του keyboard layout (της here)
στην ιδια συσκευη με διαφορα 1 ωρας που δοκιμασα και τις 2 εφαρμογες, ειδα αλλο keyboard στην αναζητηση. Καλυτερο ηταν το παλιο.

- στην οριζοντια πλοηγηση, τα παραθυρα αριστερα με τις πληροφοριες ειναι τεραστια και κρυβουν μεγαλο κομματι της πλοηγησης (χαρτης)

- δεν βλεπει sd card (ισως)
το γνωριζω το βιντεο του Δημητρη. Δεν ειδα στην προσφατη εκδοση να υπαρχει επιλογη και ας ειναι ανενεργη.

- συνολικο μεγεθος εφαρμογης
screenshot
https://i.postimg.cc/sxLpPvQR/Clipboard.jpg (https://postimg.cc/LgzY243y)
για το τελος αφησα αυτο το "θεμα". Πως ειναι δυνατον να εχουμε στην νεα εφαρμογη 2,5 φορες μεγαλυτερο αρχειο εφαρμογης, οι χαρτες να ειναι 32% πιο μεγαλοι στο μεγεθος και στο τελος στα settings του android η νεα εφαρμογη να εχει 51ΜΒ μικροτερο χωρο χρησης. Παραξενα πραγματα.

Γενικα
- στην νεα εκδοση δεν εχουμε στο αποτελεσμα της δρομολογησης 2-3 διαδρομες. Πλεον εχουμε στις ρυθμισεις επιλογη γρηγορη ή συντομη δρομολογηση. Ετσι λοιπον θα δουμε μονο ενα αποτελεσμα
- προσωπικα τα νεα μενου τα βλεπω να ειναι λειτουργικα καλυτερα
- αυτο που δεν εχω δοκιμασει ειναι την καταναλωση μπαταριας της νεας εφαρμογης σε σχεση με την παλια
- φημες λενε για andoid auto στο μελλον

Δεν υπαρχουν
- ταξινομηση στα αγαπημενα και τους φακελους
- δεν εχει αποθηκευση διαδρομης
- δεν εχει προσθηκη ενδιαμεσου προορισμου, ουτε φυσικα αλλαγη στασεων
- δεν εχει trip log
- δεν εχει demo route
- δεν εχει dashboard, ουτε εμφανιζει ποιους δορυφορους "βλεπει"

προσωπικα συμπερασματα
η λογικη λεει πως αυτα εινα τα καινουργια δεδομενα και σε αυτα θα πρεπει να συμβιβαστουμε ή να αλλαξουμε εφαρμογη. Εχω ξαναγυρισει στην εκδοση 2 και οσο τρεχει θα κανω καλυτερα την δουλεια μου.

lneam
06-10-2021, 14:51
προσθηκη στο πρωτο ποστ του πινακα "δεν υπαρχουν"

dordas
06-10-2021, 15:24
Για αυτο και εγω χρησιμοποιω ακομη pnd αν θυμασαι στην κουβεντα που καναμε.

Χαλια μαυρα η νεα εκδοση .......

Οντως θα μας κανει η Here να αλλαξουμε προγραμμα πλοηγησης στο κινητο.

lneam
06-10-2021, 18:47
καλησπερα dordas (δεν ξερω το ονομα σου), το θυμαμαι αυτο που λες ...

Η Here απο την πρωτη εφαρμογη μεχρι και την νεα εκδοση οπως καταλαβαινω δεν εχει target group τους enthusiast της πλοηγησης. Οποτε ειναι λογικα τα βηματα που εκανε σε βαθος χρονου (απο το 2014). Δυστυχως ολοι μας την πατησαμε που πιστεψαμε κατι τετοιο, οτι δηλαδη για εμας εφτιαξε εφαρμογη. Εγω πιστευω οτι θελει να παρει πελατες απο το google maps.

Απο την αλλη ομως, εγω προσπαθω να βολεψω τις αναγκες μου με οτι εχω. Οσο η Here θα αναβαθμιζει την εκδοση 2, αντε και λιγο μετα με παλιους χαρτες, θα μπορουμε να κανουμε τυπικη πλοηγηση αστικη, επαρχια, πεζος, αυτοκινητο. Οσο στραβα και να πανε τα πραγματα, προσωπικα εαν "χασουμε" την εκδοση 2 συντομα, βαζω την νεα εφαρμογη για αυτοκινητο και το osmand που το εχω, για πλοηγηση πεζου εως UFO (που εχει). Οσο για την νεα εφαρμογη που δεν καλυπτει τις δικες μας αναγκες, πολλοι και αλλοι ανθρωποι δεν θα καταλαβουν το παραμικρο π.χ οι νεοι και εαν διαβασουν το ποστ 1 θα πουν οτι ειμαι τρελος που εχω αυτες τις απαιτησεις. Αντε να τους πεις για το osmand και τις επιλογες που εχει. Οσο για την λυση του pnd, προσωπικα δεν με καλυπτουν πλεον συσκευες που τρεχουν μονο μια εφαρμογη.

Κανενας εμπειρος χρηστης στην πλοηγηση δεν νομιζω να μην καταφερει σε βαθος χρονου να δωσει λυσεις στις αλλαγες που ερχονται στα επομενα χρονια. Δεν το γραφω τυχαια αυτο. Κατι διαβασα πριν απο λιγο.

Farkadonitis
11-10-2021, 03:54
- δεν βλεπει sd card (ισως)
το γνωριζω το βιντεο του Δημητρη. Δεν ειδα στην προσφατη εκδοση να υπαρχει επιλογη και ας ειναι ανενεργη.


Τελικά Βλέπει. Ενεργοποίησα ένα παροπλισμένο Samsung ταβ A7 SM-T505


https://i.postimg.cc/R0GPsyjQ/Screenshot-20211009-183228.jpg

https://i.postimg.cc/hj52gx4X/Screenshot-20211009-183239.jpg

lneam
11-10-2021, 09:02
λαθος θεμα καντε delete

Farkadonitis
11-10-2021, 23:11
Κουβεντα να γινεται:ontopic:

lneam
18-02-2023, 11:49
απο την εκδοση του 10/22 (αριστερα) εχουμε νεες προσθηκες (δεξια) στην δρομολογηση

https://i.postimg.cc/zfdHFLvf/Clipboard.jpg

lneam
19-02-2023, 14:41
collections

κατι που εχει αλλαξει σε σχεση με την παλια εκδοση 2 στην νεα εκδοση 4, ειναι η δυνατοτητα για εισαγωγη και εξαγωγη στα σημεια του χρηστη. Περα απο αυτο παρατηρησα πως υπαρχει η δυνατοτητα να φορτωσουμε αυτες τις επαφες, χωρις να εχουμε κανει login σε κανενα λογαριασμο της εταιρειας. Αυτο ειναι κατι που το εχω δοκιμασει και λειτουργει σωστα.
Δυστυχως δεν εχω export αρχειο αλλου χρηστη για να δοκιμασω εαν μπορουμε να εχουμε ταυτοχρονα πολλαπλες και διαφορετικες επαφες. Εαν αυτο ισχυει, τοτε μπορουμε να εχουμε αρχεια / κατηγοριες σημειων ανα κατηγοριες του τυπου
- συγγενεις
- σινεμα
- ΑΤΜ
- φιλοι
- διακοπες 2019
- μοναστηρια Αττικης
αυτα ειναι μερικα παραδειγματα, για τον τροπο που μπορουμε να φορτωνουμε καθε φορα μονο τα σημεια που θελουμε σε ελαχιστα δευτερολεπτα, χωρις να εχουμε στην εφαρμογη τεραστιες λιστες σημειων που να μας μπερδευουν.



https://i.postimg.cc/pr7RDFpY/Screenshot-20221012-075935.jpg

https://i.postimg.cc/1XL1g1jv/Screenshot-20221012-080059.jpg