PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση : GENIUS MAPS bY Mireo χαρτες;



DragonHD
12-10-2021, 19:32
Εχω στο αμαξι στην οθονη περασμενο το GENIUS MAPS bY Mireo που φοραει χαρτες Here σε περιβαλλον windows CE 6.0.
Οι χαρτες στο φακελο maps ειναι της μορφης .acp και .cpf

Εχει καποιος καποια ιδεα πως μπορω να κατεβασω νεους χαρτες?

lneam
12-10-2021, 20:40
για κανε μια προσπαθεια μεσω του παλιου αντιπροσωπου. Ηταν η GI
https://www.geointelligence.gr/

Υ.Γ.
μου φαινεται παραξενο να τρεχει το genius maps σε WIN CE. Αυτος ειναι και ο λογος που η GI εχασε το plaisio

DragonHD
13-10-2021, 15:02
Ναι αυτο τρεχω στο αμαξι.Βασικα ετσι μου το περασε η αντιπροσωπεια της Πεζω(ειναι αναβαθμιση εργοστασιακης οθονης multimedia) απο την Metasystem.Αυτη τη στιγμη φοραει πανω την εκδοση 2.67 και χαρτες 20.06.01
https://navismedia.gr/peugeot-multimedia-interface/

lneam
13-10-2021, 15:40
εγω στην φωτοφραφια που υπαρχει στην σελιδα που εγραψες, βλεπω το don't panic

DragonHD
13-10-2021, 15:54
εγω στην φωτοφραφια που υπαρχει στην σελιδα που εγραψες, βλεπω το don't panic

https://ibb.co/ZK27NN0
https://ibb.co/rtxHMrG

lneam
13-10-2021, 16:24
1. ωραιες οι φωτογραφιες απο την συσκευη σου. Εξακολουθω να μην μπορω να γνωριζω, μιας και συζηταμε, οτι η συσκευη ειναι με Win CE και οχι android.

2. για να μην χανεις το χρονο σου, εδω δεν θα βρεις χαρτες.

DragonHD
13-10-2021, 17:47
Νασαι καλα,δεν υπαρχει θεμα "χασιμου χρονου".Ετσι και αλλιως η εταιρια Navismedia και καλα δινει 3 χρονια αναβαθμισεις δωρεαν.Ναι οντως ειναι το περιβαλλον το γνωστο το κινεζικο με ce 6.0 και ειναι πολυ ευκολο για μενα ,να τρεξω το igo στη συγκεκριμμενη συσκευη με τους τελευταιους χαρτες.Απλα μου εκανε και μενα εντυπωση που δουλευει το genius maps με χαρτες της here σε περιβαλλον wince 6.0, παρολο που γνωριζω οτι και το Genius maps και το Here πλεον τρεχουν μονο σε android.Θα μου πεις γιατι επελεξες να βαλεις μια αναβαθμιση στο συστημα σου τετοια και οχι να βαλω μια απο τις πολλες οθονες android σε aftremarket.Απλα γιατι δεν ηθελα με τιποτα να στερηθω την μανισια οθονη του αμαξιου,και δεν με πολυενδιεφερε να εχω τα καλουδια του android .Στο αμάξι ήθελα μονο το GPS και την καμερα οπισθοποριας,πραγματα που το συγκεκριμμενο συστημα μου τα προσεφερε,με τις ευλογιες της μαμας Πεζω.Τελος παντων, σε ευχαριστω για το χρονο σου

lneam
13-10-2021, 23:39
το καταστημα που το αγορασες, γιατι δεν σου δινει νεους χαρτες ? Αν δεν βαριεσε, μπορεις να βγαλεις εστω και μια φωτογραφια της εφαρμογη απο την οθονη πλοηγησης, αυτη με τον χαρτη.

lneam
14-10-2021, 11:41
εξακολουθω να πιστευω αυτο που εγραψα στο ποστ 4 ...

κατοπιν επικοινωνιας με το λινκ που υπαρχει στο ποστ 3, μου επιβεβαιωσαν αυτα που εχω πει
- η συσκευη τρεχει το mireo don't panic
- δεν υπαρχουν αναβαθμισεις

νεο μηνυμα
προσωπικα δεν θα δαπανουσα 500 ευρω για πισω καμερα παρκαρισματος. Οσο για την πλοηγηση που εχει ... πρακτικα δεν εχει

DragonHD
14-10-2021, 13:31
αυτη ειναι η οθονη πλοηγησης

https://ibb.co/t3TFrw5

και εμενα αυτο με παραξενεψε.Εχω στο κινητο το Genius maps και υπαρχει ο τελευταιος χαρτης που εινα ιτου 2021.Στo car navi βλεπω οτι βγαζει το χαρτη του 2020.Χθες επικοινωνησα με την εταιρια που συνεργαζεται με την Metasystems και ρωτησα αν υπαρχει νεοτερος χαρτης και μου ειπαν οτι αυτος ειναι ο τελευταιος!!Εντωμεταξυ γραφουν στη σελιδα τους οτι προσφερουν δωρεαν αναβαθμισεις χαρτων για 3 ετη.!Κατι δεν μου κολαει εδω.Ενταξει οπως εγραψα και πιο πανω,απο διαστροφη και μονο ηθελα να κρατησω την μαμα οθονη,αλλιως με πολυ λιγοτερα χρηματα περνουσα ενα android .Στην τελικη υπαρχει και η λυση να τρεξω το igo αν δω οτι τελικα δεν με καλυπτει η λυση του genius.

lneam
14-10-2021, 14:22
οι 2 χθεσινες φωτογραφιες μαζι με την σημερινη, δειχνουν μια λυση πλοηγησης που πρακτικα κανενας δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι οι γνωστες don't panic, genius maps ή κατι αλλο γνωστο. Εσυ που εχεις στην συσκευη το genius maps εκτος απο το icon της τοποθεσιας στον χαρτη, μπορεις να βρεις κοινα στοιχεια με την εφαρμογη στο κινητο σου ?

Εγω να δεχθω οτι ειναι mireo και οχι καποια απομιμηση. Αντε να πουμε, πως η Mireo και ο κατασκευαστης του multimedia εκαναν συνεργασια, και η mireo εφτιαξε 1.000.000 OEM licence. Εσυ, που θα βρεις το δικιο σου ? Απο την αλλη, η MetaSystem Greece λεει πως τρεχει don't panic χωρις αναβαθμισεις.

Βασικα, δεν νομιζω να βγαλεις ακρη. Εαν βρεθει κατι αλλο να τρεξει σε αυτο το συστημα, θα κανεις δουλεια.

DragonHD
14-10-2021, 14:51
εξακολουθω να πιστευω αυτο που εγραψα στο ποστ 4 ...

κατοπιν επικοινωνιας με το λινκ που υπαρχει στο ποστ 3, μου επιβεβαιωσαν αυτα που εχω πει
- η συσκευη τρεχει το mireo don't panic
- δεν υπαρχουν αναβαθμισεις

νεο μηνυμα
προσωπικα δεν θα δαπανουσα 500 ευρω για πισω καμερα παρκαρισματος. Οσο για την πλοηγηση που εχει ... πρακτικα δεν εχει

δηλαδη επικοινωνησες με την Metasystem και σου ειπαν αυτο;Γιατι σε μενα οταν τους εστειλα μνμ στο messenger δες τι μου απαντησαν

(https://ibb.co/c21vHxc)https://ibb.co/c21vHxc

lneam
14-10-2021, 15:00
στις 11:33 στο 2109764600. Η ερωτηση ηταν, ποια εφαρμογη πλοηγησης υπαρχει στην συσκευη navismedia στα 495 ευρω (αυτη που ειδα στο δικο σου λινκ) και τι γινεται με τις αναβαθμισεις.

lneam
14-10-2021, 15:37
εδω που τα λεμε και η απαντηση του help desk της metasystem εχει ενα βασικο λαθος. O χαρτης δεν λεγεται genius maps .....

DragonHD
14-10-2021, 20:36
οι 2 χθεσινες φωτογραφιες μαζι με την σημερινη, δειχνουν μια λυση πλοηγησης που πρακτικα κανενας δεν μπορει να καταλαβει πως ειναι οι γνωστες don't panic, genius maps ή κατι αλλο γνωστο. Εσυ που εχεις στην συσκευη το genius maps εκτος απο το icon της τοποθεσιας στον χαρτη, μπορεις να βρεις κοινα στοιχεια με την εφαρμογη στο κινητο σου ?

Εγω να δεχθω οτι ειναι mireo και οχι καποια απομιμηση. Αντε να πουμε, πως η Mireo και ο κατασκευαστης του multimedia εκαναν συνεργασια, και η mireo εφτιαξε 1.000.000 OEM licence. Εσυ, που θα βρεις το δικιο σου ? Απο την αλλη, η MetaSystem Greece λεει πως τρεχει don't panic χωρις αναβαθμισεις.

Βασικα, δεν νομιζω να βγαλεις ακρη. Εαν βρεθει κατι αλλο να τρεξει σε αυτο το συστημα, θα κανεις δουλεια.


Ακριβως τους ιδιους προβληματισμους εχω και εγω.Εδω εχει βγει χαρητς του 2021 στο κινητο και αυτοι οταν τους ρωτησα χθες ,επειδη στο αμαξι φοραει απο οτι λεει του 2020 μου ειπαν οτι αυτος εινα ιο τελευταιος.Οπως ειπες και εσυ ,δεν βγαζεις ακρη.Νασαι και παλι καλα

lneam
14-10-2021, 21:01
Μην "μεταφερεις" την λογικη χρησης και αναβαθμισης των κινητων στα car multimedia. Καθε ενα απο αυτα ειναι σε σχεση με τα αλλα διαφορετικο. Πρεπει πριν την αγορα να εχουμε πληρη εικονα απο την διαδικασια αναβαθμισης εφαρμογης + χαρτων. Αυτη την οριζει ο κατασκευαστης για καθε μοντελο ξεχωριστα και ειναι σε συμφωνια με τον προμηθευτη πλοηγησης.

Απο την μια το hardware, πρεπει να ξερουμε εαν αναβαθμιζει π.χ. απο υποδοχη USB stick, sd memord card, απο dvd, wifi απο κινητο, απο την πλατη (θελει τεχνικο), ή ΔΕΝ αναβαθμιζει ?
οσο για το software : στα μενου υπαρχει επιλογη ή οχι ?

μετα την αγορα, η αληθεια μπορει να μην μας αρεσει.

lneam
14-10-2021, 22:44
θα ηθελα να σχολιασω την απαντηση Νο2 απο το help desk της metasystem.

Μας ενημερωνουν οτι εχουμε τον τελευταιο χαρτη - απο το 2020- και θα παρουμε καινουργιο ΜΟΝΟ εαν χρειαστει. Σημερα, 1,5 χρονια μετα, δεν εχουμε κατι καινουργια για απλα ΔΕΝ χρειαζεται. Αυτος ειναι ο ΤΕΛΕΙΟΣ ελληνικος χαρτης. Here και TomTom που αναβαθμιζουν καθε μηνα και καθε εβδομαδα, προσπαθουν τοσα χρονια να τους φτασουν, χωρις να τα εχουν καταφερει. Αυτα απο εμενα.

DragonHD
15-10-2021, 08:52
Μην "μεταφερεις" την λογικη χρησης και αναβαθμισης των κινητων στα car multimedia. Καθε ενα απο αυτα ειναι σε σχεση με τα αλλα διαφορετικο. Πρεπει πριν την αγορα να εχουμε πληρη εικονα απο την διαδικασια αναβαθμισης εφαρμογης + χαρτων. Αυτη την οριζει ο κατασκευαστης για καθε μοντελο ξεχωριστα και ειναι σε συμφωνια με τον προμηθευτη πλοηγησης.

Απο την μια το hardware, πρεπει να ξερουμε εαν αναβαθμιζει π.χ. απο υποδοχη USB stick, sd memord card, απο dvd, wifi απο κινητο, απο την πλατη (θελει τεχνικο), ή ΔΕΝ αναβαθμιζει ?
οσο για το software : στα μενου υπαρχει επιλογη ή οχι ?

μετα την αγορα, η αληθεια μπορει να μην μας αρεσει.


σιγουρα.στη δικη μου περιπτωση η αναβαθμιση γινεται σχετικα ευκολα,απο την sd καρτουλα που φοραει η μοναδα και για αυτο ειναι πανευκολο (το εχω κανει ηδη)να τρεξω και το igo που σε αυτο εχω προσβαση σε νεους χαρτες.