PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia Lumia 920: απορίες και εντυπώσεις



bill33
12-03-2013, 16:20
Καλώς σας βρήκα και εγώ.
Μόλις πριν λίγες μέρες παρέλαβα το Nokia Lumia 920, και έχω μερικές απορίες:
1) Oι χάρτες είναι δωρεάν;
2) Πώς μπορώ να αποθηκεύσω αγαπημένα και διαδρομές;
3) Πώς βάζω συντεταγμένες;
4) Είναι λογικό να μου κρατάει λίγο η μπαταρία;
Αυτά προς το παρόν.

mastoris than.
12-03-2013, 19:08
Βασίλη καλώς ήρθες.

Όταν λες κρατά λίγο η μπαταρία, για πόσο δηλαδή; Στα έξυπνα τηλέφωνα δεν υπάρχει η διάρκεια των 4 και 5 ημερών δηλαδή. Για σημεία και χάρτες θα σε ενημερώσουν φαντάζομαι οι φίλοι που γνωρίζουν περισσότερο.

Αν θες γράφεις 2 λόγια για την συσκευή και τι εντυπώσεις σου.


EDIT: Μιλάμε για ΑΥΤΗ (http://www.protothema.gr/technology/article/?aid=263396) την συσκευή;

Petros
12-03-2013, 22:17
Kαλώς ήρθες Βασίλη, και καλορίζικο το καινούργιο σου Νokia.

1) Οι χάρτες είναι δωρεάν, και μάλιστα θα έχεις πάντα τους τελευταίους χάρτες της Navteq. Τώρα έχεις ή το Q/3 Navteq ή τον Q/4 Navteq.....τυχερέ!!!
2) Μέσω του μενού της συσκευής αποθηκεύεις αγαπημένα κλπ, αλλά και μέσω του HERE.com (http://here.com/37.9889999,31.6421562,5,0,0,normal.day) μπορείς να συγχρονίσεις να δεις και να φτιάξεις, δρομολογήσεις και συλλογές απο φωτογραφίες για τις τοποθεσίες που επισκέπτεσαι. Επίσης στο δεξί μέρος της σελίδας του here.com, στο map view =>community θα μπορείς να βλέπεις τις τελευταίες αλλαγές στο χάρτη της Navteq.(σου συστήνω τον chrome browser για αυτό).
3) --
4) Καλό θα ήταν να κάνεις πρώτα μερικές πλήρεις φορτίσεις-αποφορτίσεις (περίπου 5) και μετά να δεις τι γίνεται με την μπαταρία. Συνήθως απ'ότι διαβάζω κρατάει μία με μιάμιση ημέρα. Επίσης να κατεβάσεις-ζεις τις τελευταίες αναβαθμίσεις του firmware (Portico).

Περιμένουμε εντυπώσεις απο την συσκευή σου, και ιδιαιτέρως με ενδιαφέρει το City Lens !!!


ΥΓ
Διόρθωσα και λίγο τον τίτλο του θέματος, ελπίζω να μην έχεις πρόβλημα.

bill33
13-03-2013, 18:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, μου ξεκαθάρισαν αρκετά πράγματα. Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό, το έχω όμως πολύ λίγο χρόνο και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ πολύ μαζί του. Πάντως είναι άλλο πράγμα η φιλοσοφία των WP. Το αγόρασα απο expansys σε λευκό χρώμα. Εντυπώσεις θα έχω και θα γράψω κάποια στιγμή, όταν θα ασχοληθώ λεπτομερώς μαζί του.

Farkadonitis
15-03-2013, 03:11
Θα περιμενουμε ολο αγωνια. Καλα να περνας Γιωργο

Farkadonitis
15-03-2013, 17:35
Ξεκίνησε η αναβάθμιση γαι το Lumia 920.Η αναβάθμιση εχει την ονομασία στην έκδοση 1232.5957.1308.00xx

ΥΓ: Η αναβάθμιση ειναι ακομα διαθέσιμη και για το 820 και το 620 με την ονομασία στην εκδοση 1030.6407.1308.00xx

Διορθώσεις:
η απόδοση και η σταθερότητα των τηλέφωνα Windows έχουν βελτιωθεί.

Επιπλέον ο αυτόματος έλεγχος φωτεινότητας και οθόνη κατά τη διάρκεια μιας κλήσης θα πρέπει τώρα να εργαζετε πιο αξιόπιστα. Στην ενημέρωση του λογισμικού του Lumia 620 εκτός από τη βελτίωση της σταθερότητας του συστήματος φερνει υψηλότερη ποιότητα εικόνας κατά τη χρήση της κάμερας και βελτιώσεις στη λειτουργία της οθόνης αφής με αυτό.

bill33
24-03-2013, 11:18
Καλημέρα παιδιά.
Μετά απο αρκετό σχετικά καιρό συμβίωσης με το 920, κατάφερα να το φέρω στα μέτρα μου ώστε να με ικανοποιεί 100% και απο ποιότητα κατασκευής και το λογισμικό του. Το καλύτερο ήταν η τελευταία αναβάθμιση, η οποία διόρθωσε πολλά. Μικρό πρόβλημα παραμένει η διάρκεια της μπαταρίας, μου κρατάει λιγότερο απο δύο ημέρες με σχετικά μέτρια χρήση. Απο οτι είδα το έχουν φέρει και στο Πλαίσιο, οπότε όποιος θέλει μπορεί να το δεί και να το περιεργασθεί.

Farkadonitis
24-03-2013, 17:09
Ευχαριστουμε Βασσιλη για την μικρο αλλά κατατοπιστικό preview.

Petros
18-06-2013, 12:39
Έχουμε αναβάθμιση για το Nokia Lumia 920, SW 1232.5962.1314.0001

•Improved automatic display brightness adjustment
•Fix for intermittent screen blanking during a call
•Improvements for connectivity issues in certain network conditions
•Performance and stability improvements


Περισσότερα..... (http://www.nokia.com/us-en/support/product/lumia920/?sf11548712=1#)

bill33
20-06-2013, 23:40
Πώς παίρνουμε σκρινακι απο το 920;

Farkadonitis
21-06-2013, 01:27
Απλά πατας το κουμπί Power και το Windows μαζί .. Στη συνέχεια, το στιγμιότυπο οθόνης (Screen Shot ) αποθηκεύεται στο Hub εικονες

Petros
21-06-2013, 08:41
Οπως στα έγραψε ο Δημήτρης, Βασίλη. Στο 920 αποθηκεύονται στο φωτογραφίες-->άλμπουμ--->εικόνες.

mastoris than.
04-07-2013, 21:02
Πρόσφατα και για 1 εβδομάδα περίπου είχα στα χέρια μου το Lumia 920 του Πέτρου, για εκτίμηση και εντυπώσεις.

Κατ' αρχάς να πω πως θεωρούσα (και εδώ στα WP) εξαιρετικά πληκτικό το περιβάλλον, είχα ενστάσεις για την εμφάνιση των πλακιδίων (tiles) ειδικά μετά από πολυετή εμπειρία με "εικονίδια" και εντελώς διαφορετική απεικόνιση της αρχικής κυρίως οθόνης της συσκευής. Οι ενστάσεις όμως αυτές καταρρίπτονται από την στιγμή που κάποιος απορροφάται από την συσκευή και την φιλοσοφία της.

Η συσκευή είναι μια βαριά συσκευή, δεν θα σταθεί στην τσέπη του πουκαμίσου και αν το βάλει κάποιος στην πίσω τσέπη του παντελονιού του θα πρέπει να έχει σφίξει αρκετά την ζώνη... Σίγουρα της αξίζει μια πολύ καλής ποιότητας θήκη που μέσα σε αυτήν θα αναπαυθεί η ακριβή σας συσκευή. Εντάξει, βαριά και ακριβή η συσκευή αλλά παράλληλα ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ! Επιτέλους κάποιος σκέφτηκε πως μια τετράγωνη οθόνη πρέπει να βρίσκεται από άκρη σε άκρη της συσκευής και φυσικά να έχει το σχήμα της συσκευής, τετράγωνη οθόνη σε τετράγωνη συσκευή, που κάθεται μια χαρά - παρά το μέγεθος - μέσα στην παλάμη του ιδιοκτήτη της.

Δυστυχώς ή έλλειψη κάρτας SIM δεν επέτρεψε τις εντυπώσεις της συσκευής ως τηλέφωνο αλλά νομίζω πως η ΝΟΚΙΑ σε αυτό τον τομέα έχει δώσει για χρόνια εξετάσεις και έχει πετύχει. Η συσκευή με το δίκτυό μου έτρεξε άνετα, φόρτωσε ταχύτατα και δεν κουράστηκε ποτέ, δεν "σκόνταψε" και γενικώς δεν με δυσκόλεψε παρά το διαφορετικό λειτουργικό. Ευκρινέστατη οθόνη, ευανάγνωστη ΚΑΙ για πρεσβύωπες στα "ΣΥΝ".
Έχοντας την άδεια του Πέτρου να εγκαταστήσω όποια εφαρμογή μου αρέσει από το Store, το μόνο που εγκατέστησα ήταν ένας μετρητής μπαταρίας, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο η συσκευή.

Έχουμε λοιπόν μια συσκευή που προορίζεται για... "κάτι κουρασμένα παλικάρια" και εξηγούμαι. Πολλοί που ασχολούνται - όπως πολλοί από εμάς - για χρόνια με τις συσκευές και τις εφαρμογές τους, ίσως κουράστηκαν (εγώ ναι) με αναβαθμίσεις που θα έρθουν ή δεν θα έρθουν ποτέ, rom παλαιότερα, εικονίδια, βελτιώσεις, root κ.α. Αυτός που θέλει μια συσκευή πλέον που θα τον εξυπηρετεί στην καθημερινότητά του, ενώ παράλληλα θα του προσφέρει μια άνετη οθόνη για την ανάγνωση ειδήσεων, ιστοσελίδων κ.α., θα βρει έναν ακούραστο βοηθό.
Και στην Πλοήγηση; ΝΑΙ και στην πλοήγηση! Το 920 ΔΕΝ χρειάζεται καμία εφαρμογή πλοήγησης και τέλος, θα ήταν τουλάχιστον αισθητική προσβολή ή έστω "καγκουριά" να εγκαταστήσεις την όποια εφαρμογή πλοήγησης, το HERE κάνει μια χαρά την δουλειά του. Εδώ να σημειώσω το εξής, όταν θέλουμε να πλοηγηθούμε σε σημείο με συντεταγμένες - λόγω έλλειψης διεύθυνσης - τις αναζητούμε στο HERE maps της συσκευής και συγκεκριμένα στο πλαίσιο αναζήτησης, στην μορφή: DD.dddd, DD.dddd, το σημείο εμφανίζεται στον χάρτη, "Λήψη οδηγιών" και πλοηγούμαστε με το HERE drive.

Σίγουρα θα αφήσει ικανοποιημένο τον ιδιοκτήτη της στον οποίο θα φαίνονται πραγματικά Κινέζικα οι "συζητήσεις" των φανατικών android και iOS χρηστών.

bill33
06-07-2013, 19:26
Ευχαριστώ πολύ. Επιτέλους έμαθα πως να βάζω πλοήγηση με συντεταγμένες στην αναζήτηση. Πάντως η αναζήτηση έχει προβληματάκια που ελπίζω να διορθώσουν.

Petros
07-07-2013, 12:19
Σήμερα είπα να δοκιμάσω και το 4G αν και δεν είχα καλό σήμα στην περιοχή της δοκιμής. Η ύπαρξη σύνδεσης 4G εμφανίζεται επάνω αριστερά με την ένδειξη Η+, όπως θα δείτε στην παρακάτω εικόνα. Πάροχος είναι η Cosmote.

http://i.imgur.com/2BzKsAg.png



Kαι εδώ το αποτέλεσμα της μέτρησης με το speedtest.net....


http://i.imgur.com/bh4h0wh.png





Ευχαριστώ πολύ. Επιτέλους έμαθα πως να βάζω πλοήγηση με συντεταγμένες στην αναζήτηση. Πάντως η αναζήτηση έχει προβληματάκια που ελπίζω να διορθώσουν.

Tι εννοείς με το ''προβληματάκια'' Βασίλη;

pavlitakis
07-07-2013, 12:56
Καλη η προσπαθεια της ms. Η εμπειρια μου με τη συσκευη ειναι μερικες ωρες στα καταστηματα πωλησης.
Αυτο που φαινεται ειναι η υπεροχη απαλοτητα στην κυλιση της οθονης και το ανοιγμα των εφαρμογων, που τη βρισκω καλυτερη απ του αιφον.
Κι εκει, μολις ακουσα την τιμη, σταματουν ολα τα θετικα.
Νομιζω οτι ειναι υπερβολικα υψηλη τιμη, για ενα διπλοκλειδωμενο τηλεφωνο, με περιορισμους διαθεσης λογισμικου ανα χωρα. Δεν ξερω αν ισχυει ακομα, Πετρο θα μας πεις.
Τα πλακιδια τα βρισκω αντιαισθητικα, αλλα κυριως πιανουν χωρο.
Εχει πολυ καλη καμερα και ενας απλος χρηστης (με γεματο πορτοφολι) δεν θα βρει κατι κακο.
Εγω δεν ειμαι καποιος απ αυτους, δυστυχως.
Επισης εχει κατι "γυναικειο" επανω της η συσκευη; η μονο εμενα μου φσινεται;
Δεν το βλεπω με καλο ματι το τηλεφωνακι....και τα win8 που εχω βαλει στον υπολογιστη, τα κραταω μονο για 1 εφαρμογη πουχω κατεβασει απ το μαρκετ.
Δεν μπορω να εντοπισω που υπαρχει το λαθος ακριβως σ αυτη τη πλατφορμα....αλλα αυτο που νοιωθω ειναι οτι υπαρχει κατι απωθητικο που χαλαει και το τηλεφωνο.

Petros
07-07-2013, 14:05
Τάκη, είναι η καλύτερη συσκευή της Nokia για WP μέχρι στιγμής τουλάχιστον και η πιό εμπορική στην κατηγορία της.
Περισσότερο ήθελα να δω τα WP και τους HERE maps. Δεν θα σχολιάσω την ακριβή τιμή της (άλλωστε δώρο είναι), αλλά θα σταθώ στην γενική εντύπωση-αίσθηση που σου αφήνει η συσκευή το λογισμικό της και οι εφαρμογές. Ετσι λοιπόν, η συσκευή έχει την γνωστή ποιότητα Nokia (στιβαρή, βαριά λίγο, σωστές διαστάσεις, ικανοποιητική μπαταρία, φινετσάτη, κλπ), το λογισμικό της όντως κλειδωμένο δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα δεν μου κόλλησε δεν μου κρέμασε και η πλοήγηση στα μενού είναι ομαλή (εδώ πρέπει να μπείς στην φιλοσοφία των WP), οι εφαρμογές που χρειάζεται ο μέσος χρήστης τουλάχιστον υπάρχουν στο κατάστημά των WP. Η δε πλοήγηση με HERE maps αν και σε απλή μορφή......έχει σχεδόν τα πάντα και σε πάει παντού με τους τελευταίους ενημερωμένους χάρτες της Nokia!!

Farkadonitis
07-07-2013, 14:38
Σήμερα είπα να δοκιμάσω και το 4G αν και δεν είχα καλό σήμα στην περιοχή της δοκιμής. Η ύπαρξη σύνδεσης 4G εμφανίζεται επάνω αριστερά με την ένδειξη Η+, όπως θα δείτε στην παρακάτω εικόνα. Πάροχος είναι η Cosmote.

http://i.imgur.com/2BzKsAg.png



Kαι εδώ το αποτέλεσμα της μέτρησης με το speedtest.net....


http://i.imgur.com/bh4h0wh.png



Πετρο μου μην σε ξεγελaει το H+. To H+ Ειναι 3.9G και Οχι 4G:cool:
Στην Κινητή τηλεφωνια ετσι η καπως ετσι ειναι τα πράγματα


E=EDGE (πιανει ταχυτιτες 236kBit/s)
3G=UMTS (πιανει μεχρι 384kBit/s)
H=HSPA=(επεκταση του UMTS-Standards)
HSDPA Download (μεχρι 7200kBit/s)
HSUPA=Upload (μεχρι 1450kBit/s)
H+=HSPA+
HSDPA+ (μεχρι 14400kBit/s)
HSUPA+ (μεχρι 5760kBit/s)
LTE...εδω μας δουλευουν οι εταιριες ειναι ακομα πρωτοτιπο 3G. ειναι το 3.9G (μεχρι 150000kBit/s)

Και το κανονικο 4G
LTE Advanced (μεχρι 100000000kBit/s)





Επισης εχει κατι "γυναικειο" επανω της η συσκευη; η μονο εμενα μου φσινεται
Δεν το βλεπω με καλο ματι το τηλεφωνακι....και τα win8 που εχω βαλει στον υπολογιστη, τα κραταω μονο για 1 εφαρμογη πουχω κατεβασει απ το μαρκετ.
Δεν μπορω να εντοπισω που υπαρχει το λαθος ακριβως σ αυτη τη πλατφορμα....αλλα αυτο που νοιωθω ειναι οτι υπαρχει κατι απωθητικο που χαλαει και το τηλεφωνο.

Τακη συμφωνο σε ολα χωρις καμια εξεριση. Αλλλωστε το εχω πει: ''Tα Win ειναι μονο για υπολογιστη'' ...δεν εχουν καμια δουλεια στα τηλεφωνα


Τάκη, είναι η καλύτερη συσκευή της Nokia για WP μέχρι στιγμής τουλάχιστον και η πιό εμπορική στην κατηγορία της.
Περισσότερο ήθελα να δω τα WP και τους HERE maps. Δεν θα σχολιάσω την ακριβή τιμή της (άλλωστε δώρο είναι), αλλά θα σταθώ στην γενική εντύπωση-αίσθηση που σου αφήνει η συσκευή το λογισμικό της και οι εφαρμογές. Ετσι λοιπόν, η συσκευή έχει την γνωστή ποιότητα Nokia (στιβαρή, βαριά λίγο, σωστές διαστάσεις, ικανοποιητική μπαταρία, φινετσάτη, κλπ), το λογισμικό της όντως κλειδωμένο δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα δεν μου κόλλησε δεν μου κρέμασε και η πλοήγηση στα μενού είναι ομαλή (εδώ πρέπει να μπείς στην φιλοσοφία των WP), οι εφαρμογές που χρειάζεται ο μέσος χρήστης τουλάχιστον υπάρχουν στο κατάστημά των WP. Η δε πλοήγηση με HERE maps αν και σε απλή μορφή......έχει σχεδόν τα πάντα και σε πάει παντού με τους τελευταίους ενημερωμένους χάρτες της Nokia!!

Πετρο στη ποιοτητα κατασκευης δεν τα βαζει κανεις με την Nokia. Το προβλημα ειναι αλλου. Οσο για την πλοηγηση..στο σπιτι σου βαζεις το καλυτερο γουστο σου:)

Petros
07-07-2013, 14:50
Σήμερα έκανα δοκιμή Δημήτρη πρώτη φορά.......και επειδή πρίν μου έβγαζε 3G και τώρα Η+ νόμιζα οτι αυτο είναι το 4G (δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το 4G). Ετσι και αλλοιώς λόγω αυξημένου κόστους δεν πρόκειται να χρησιμοποιώ το 4G παρά μόνο για δοκιμές. Θα το ξαναδώ πάντως!

pavlitakis
07-07-2013, 15:35
Πετρο στη ποιοτητα κατασκευης δεν τα βαζει κανεις με την Nokia.
Φασον κινεζικο ειναι απο μη νοκια (συμπιαν) μηχανικους.
Οι παλιοι νοκια ειναι ανεργοι και προσπαθουν να βγαλουν κατι νεο, γιατι αλλιως.....
Η εταιρεια εχει κλεισει στη φιλανδια πριν πολλα χρονια.
Ποια ποιοτητα νοκια πλεον....καλο κινητο δε λεω, αλλα μονο κατ ονομα Νοκια.
Εντελως διαφορετικη φιλοσοφια και κατασκευη.
Χοντροκοπια θα ελεγα για νοκια.

Petros
07-07-2013, 15:47
Για 340 περίπου ευρώ (http://www.kaizershop.gr/nokia_lumia_920_Black)....μια χαρά ποιότητα την έχει!!!

pavlitakis
07-07-2013, 16:09
Για 340 περίπου ευρώ (http://www.kaizershop.gr/nokia_lumia_920_Black)....μια χαρά ποιότητα την έχει!!!

Α μονο τοσο; εχω το ειχα δει στα 600. Μαλλον αλλο τηλ ειχα δει η επεσε η τιμη του.

Petros
07-07-2013, 16:43
Έπεσε η τιμή του Tάκη.

mastoris than.
08-07-2013, 00:01
Είναι αλήθεια πως το εικαστικό στα windows phone είναι ένα "θέμα", με τα κινούμενα πλακίδια το πράγμα κάπως διορθώνεται και ίσως κάποιος με τον καιρό το συνηθίσει, πιο "μέσα" τα πράγματα είναι καλύτερα βέβαια.

Τελικά κάποιος θα πρέπει να ζυγίσει μεταξύ των "διαπιστευτηρίων" που πρέπει να καταθέσει στην Google, τις συσκευές που μοιάζουν με μεζονέτες με ημιυπαίθριους και αυθαιρεσίες - που θέλουν τακτοποίηση (root) - και από την άλλη το "παίρνω ένα WP και δεν ασχολούμαι με τίποτα", αν η τελευταία πρόταση συνοδεύεται και αυθορμήτως από το "Επιτέλους", τότε ένα WP θα πρέπει να είναι η επιλογή σου. Είπαμε: Για κάτι κουρασμένα παλικάρια.

Τώρα, δεν γνωρίζω τι κάνουν οι τελευταίοι των Νοκιάνων, αλλά η συσκευή έχει stadards, είναι προσεγμένη κατασκευαστικά και ίσως η πιο όμορφη συσκευή και τέλος! Μην βιαστεί κανείς, η ομορφιά ΔΕΝ είναι υποκειμενικό θέμα, είναι απλά και καθαρά μαθηματικά.

pavlitakis
08-07-2013, 01:41
Είναι αλήθεια πως το εικαστικό στα windows phone είναι ένα "θέμα", με τα κινούμενα πλακίδια το πράγμα κάπως διορθώνεται και ίσως κάποιος με τον καιρό το συνηθίσει, πιο "μέσα" τα πράγματα είναι καλύτερα βέβαια
μαλλον καταλήγω τι μου κάθεται στο στομάχι.Οχι τα πλακίδια αλλά το άθλιο χρώμα τους!!!
σαν παιδί της φύσης αυτά τα μπλέ/φουξια/μωβ δεν τα χωνεύω.


Τελικά κάποιος θα πρέπει να ζυγίσει μεταξύ των "διαπιστευτηρίων" που πρέπει να καταθέσει στην Google, τις συσκευές που μοιάζουν με μεζονέτες με ημιυπαίθριους και αυθαιρεσίες - που θέλουν τακτοποίηση (root) - και από την άλλη το "παίρνω ένα WP και δεν ασχολούμαι με τίποτα", αν η τελευταία πρόταση συνοδεύεται και αυθορμήτως από το "Επιτέλους", τότε ένα WP θα πρέπει να είναι η επιλογή σου. Είπαμε: Για κάτι κουρασμένα παλικάρια.
απ τις 20 περίπου εφαρμογές που χρησιμοποιώ οι μισές δεν υπάρχουν στα wp.
Και αυτές που υπάρχουν μαζί με τα υποκατάστατα αυτών που δεν υπάρχουν φτάνουν την τιμή του τηλ σχεδον. Ασε να μένει.
Και το παίρνω και δεν ασχολούμε με τίποτα, μου θυμίζει τη κάποια κατάκοιτη στο γηροκομείο....μακράν απ τα κουρασμένα παληκάρια.
και αν πάρεις ένα δικαρτο με 20€ πάλι δεν ασχολείσαι με τίποτα.


Μην βιαστεί κανείς, η ομορφιά ΔΕΝ είναι υποκειμενικό θέμα, είναι απλά και καθαρά μαθηματικά.
Ναι μας έπεισες...η τετραγωνη ομορφούλα χωρίς καμπύλες....ρε που φτάσαμε...Αρχαία Ελλάδα με τις τεράγωνες ομορφιές σου, τα τετράγωνα αγάλματα, ο τετράγωνος δισκοβόλος....ου γαρ έρχεται μόνο του.:cool:

Farkadonitis
08-07-2013, 01:47
Τακης αν δεν δει ανδροιντ σε Nokia...Nokia δεν περνει!!! lool

mastoris than.
08-07-2013, 02:05
Παραλληλόγραμμη οθόνη από άκρη σε άκρη σε παραλληλόγραμμη συσκευή, ένα χρώμα, καθόλου αποχρώσεις, minimal και τέλος, αυτό είναι το όμορφο-ωραίο. Όλα τα άλλα μοιάζουν με τις αμάδες που παίζαμε παιδιά.

pavlitakis
08-07-2013, 02:15
Τακης αν δεν δει ανδροιντ σε Nokia...Nokia δεν περνει!!! lool

Δεν έχω κόλλημα...το hardware EINAI hardware. Δεν έχει ονομα κατασκευαστή τηλεφώνων πλέον.
Από κει και μετά η πληθώρα των εφαρμογών χαρακτηριζουν ένα σμαρτφον.
Ειτε ολόκληρες ειτε σε κομμάτια.
Αλλιώς τι να το κάνεις το σμάρτφον? Να παίρνεις τηλέφωνο μόνο?
Τα υπόλοιπα ζητάω. Να βάλω τούς πλοηγούς μου, τα ξυπνητήρια μου, τα αγαπημένα μου, να έχω τα σκανερ μου, τα καταγραφικά μου κλπ κλπ....με φιλικό διαμοιρασμό.
Τώρα αν η MS θέλει να πάρει πρωτιά αντιγράφοντας τα κλειδώματα και την υψηλή τιμή του αιφον και των εφαρμογών του....δεν θα βοηθήσω.
Πέτρο κράτησέ το ένα μήνα και μετά μου λές πόσο θα το σκυλοβαρεθείς. Σου μένει μια πίκρα σε κανα δίμηνο.
Κάθε μέρα τα ίδια και τα ιδια....όπως ένα απλό τηλέφωνο.

mastoris than.
08-07-2013, 12:23
Δεν κατάλαβες Τάκη, η συσκευή προορίζεται για την "Ελίτ" και όχι την "Πλέμπα". Πόσο πιο απλά να το πω; lool

pavlitakis
08-07-2013, 12:46
Δεν κατάλαβες Τάκη, η συσκευή προορίζεται για την "Ελίτ" και όχι την "Πλέμπα". Πόσο πιο απλά να το πω; lool

H ελιτ εχει αιφον καρδια μου, ηδη εδω και πέντε χρονια.
Προσπαθεις ματαια να μας πεισεις, γιατι ουτε εσυ το πιστευεις.
Γνωριζοντας το ανησυχο παρελθον σου, δεν πιστευω οτι συμβιβαζεσαι με τετοιες επιλογες.
Θεωρητικα μπορουμε να λεμε οτι θελουμε, να περναει η ωρα.
Στη πραξη, εχει φαει μαυρο και απ την ελιτ και απ τη πλεμπα.
Ελιτ των 330€? Δεν νομιζω.

mastoris than.
08-07-2013, 13:00
Εντάξει, σου λέω για Ιατρούς, Δικηγόρους και Επιχειρηματίες - σοβαρούς ανθρώπους - και μου λες για "στελέχη" ε, καμία σχέση. Για τα αφεντικά λέμε Τάκη.

Για να μην λέμε όμως πάλι τα ίδια και πέρα από τα αστεία, η συσκευή και το λογισμικό της είναι ό,τι χρειάζεται ένας σοβαρός άνθρωπος που δεν χρειάζεται συσκευή για να παίξει, αλλά για να κάνει αυστηρά την δουλειά του.

Υγ. Όπως είχα πει πριν 5 χρόνια, θα αργήσουν να με δουν στο ταμείο με συσκευή πάνω από 150 ευρώ, αν με δουν...

pavlitakis
08-07-2013, 15:16
Εντάξει, σου λέω για Ιατρούς, Δικηγόρους και Επιχειρηματίες - σοβαρούς ανθρώπους - και μου λες για "στελέχη" ε, καμία σχέση. Για τα αφεντικά λέμε Τάκη.

Αυτα τα αφεντικα φιλε, δεν θελουν σκαιπ, βαιμπερ, γουατς απ κλπ γιατί εχουν χρόνο ομιλιας και εταιρικα συμβολαια και ενα αιφον για μοστρα. Μεχρι δε να μαθουν και τα wp θαχουν βγει στη συνταξη. Τα σμαρτφονς ειναι για τα παρελκομενα και γι αυτους που εχουν καποιο σαρακι.
Υπαρχουν καλες συσκευες απλες και φτηνες. Οσοι τις χρειαζονται τις παιρνουν.

Για να μην λέμε όμως πάλι τα ίδια και πέρα από τα αστεία, η συσκευή και το λογισμικό της είναι ό,τι χρειάζεται ένας σοβαρός άνθρωπος που δεν χρειάζεται συσκευή για να παίξει, αλλά για να κάνει αυστηρά την δουλειά του.
Αλλη μια φορα. Αυτοι οι σοβαροι (που ειναι αυτοι; ειδος προς εξαφανιση;) κανουν τις δουλειες τους στο γραφειο με τη γραμματεα και δεν στελνουν μηνυματα.
Η πλειοφηφια που μπορει να πιασει κατι απο τεχνολογια αγοραζει σμαρτφον και κανει οτι θελει. Η νοκια απο κορυφη και ξεχωριστο ντιζαιν, δεν καταλαβε τη δυναμικη των σμαρτφον και βγηκε απ τη κουρσα.
Ο κοσμος που κανει βιωσιμη και πλουσια μια εταιρεια, μετραει το σχεδιο και την οικονομια χρησης.
Ακομα κι ο S4 φορτωνει τη συσκευη με εφαρμογες στο τσαμπα (ρωτα τους γνωστους σου) και γι αυτο δινει τα λεφτα του.
Κλειδωσε τα και την επομενη μερα θα παρουν ολοι αιφον.
Δεν υπαρχει μελλον για μεσοβεζικες λυσεις.
Οσο η νοκια εχει φτηνες συσκευες και υπαρχουν αγοραστες (που δεν θελουν εξυπνα τηλ) πουλαει.
Στα υπολοιπα οι συσκευες τους δεν αρεσουν.
Μην συνδεεις τη νοκια με τη σοβαροτητα γιατι υποτιμας το 97% των χρηστων.
Ρε τι κολημα εχεις φαει.


Υγ. Όπως είχα πει πριν 5 χρόνια, θα αργήσουν να με δουν στο ταμείο με συσκευή πάνω από 150 ευρώ, αν με δουν...

Εδω ειμαι μαζι σου.

Petros
08-07-2013, 16:26
Τάκη επειδή σε βλέπω λίγο βιαστικό, αν θές διάβασε λίγο εδώ (http://www.nokia.com/gr-el/products/phone/lumia920/specifications/) να δείς τι υπάρχει και μετά πήγαινε εδώ (http://www.windowsphone.com/el-GR) να δείς αν υπάρχουν αυτά που σου λείπουν. Και μετά μας λές τι θα ήθελες να κάνεις και δεν μπορείς (και βέβαια δεν μιλάμε για κάτι σαν το πχ JB ή root).

mastoris than.
08-07-2013, 18:31
Τάκη δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το αστείο από το σοβαρό; Είναι δυνατόν να μιλώ εγώ για ιατρούς και δικηγόρους; Τέλος πάντων ως σοβαρό χρήστη εννοώ εκείνον που παίρνει μια συγκεκριμένη συσκευή για να ευκολύνει την ζωή του και να κάνει την δουλειά του την στιγμή που θέλει, όπως θέλει. Ασφαλώς η τελική επιλογή είναι δικαίωμα του καθενός όπως και τα κριτήρια για αυτή την επιλογή, εγώ π.χ. που βαρέθηκα, εύκολα θα επέλεγα το 920 και αυτή ήταν και είναι η γνώμη μου την οποία εξέθεσα.

Τώρα, σε ό,τι αφορά την αισθητική του πράγματος δες φωτογραφίες από όποιες συσκευές εσύ θες και σύγκρινε με το 920, καμία σχέση; Χαίρομαι που συμφωνείς.

Ποιον ενδιαφέρουν - πέραν των μετόχων και των εργαζομένων προφανώς - τα οικονομικά αποτελέσματα μιας εταιρείας και η θέση της στην αγορά; Κανέναν, εκτός κάποιων κολλημένων στην κυριολεξία που είναι για λύπηση. Συσκευή αγοράζουμε, σήμερα της Α εταιρείας, αύριο της Β κ.ο.κ.

Farkadonitis
08-07-2013, 19:10
Δεν ξερω εσεις τι γνωμη εχετε αλλα σας βλεπω πολυ ελιτ η πολυ...πως το ειπε ο Τακης; ...α ναι..πλεμπα.

Εγω αυτο που διαπιστώνω ειναι οτι στο γυναικίσιο φύλο βλέπω περισσότερα WP η I-fon παρα samsung η αλλες μαρκες. Οπότε δικαιώνατε ο Τακης που λεει ο,τι εχει κατι θηλυκό.:cool:

ΥΓ: Νταξει και λιγο Ανδρικό..:D

pavlitakis
09-07-2013, 00:28
Κάτι σαν τοπο.... μου θυμίζει.


Ταχύτερη απόδοση. Ο πολυπύρηνος επεξεργαστής Qualcomm Snapdragon™ σάς προσφέρει επιπρόσθετη απόδοση όποτε τη χρειάζεστε και σας επιτρέπει να ελέγχετε τις πιο απαιτητικές εφαρμογές, όπως τις εφαρμογές παιχνιδιών και απεικόνισης, >>>αυξάνοντας ταυτόχρονα την επαγγελματική και προσωπική παραγωγικότητά σας.<<<<
Τώρα ποιός σοβαρός θα παίζει παιχνίδια και θα αυξάνει τη παραγωγικότητα του.
Επίσης τι είναι η προσωπική παραγωγικότητα?????:trela-kefaliou_1:
οι άνθρωποι είναι το ίδιο αστείοι με όλους.

Πέρα από τις συνηθισμένες δυνατότητες. Πέρα από κάθε προσδοκία...?????

Ο επεξεργαστής Qualcomm Snapdragon™ S4 αποτελεί ένα εξαιρετικά ολοκληρωμένο σύστημα σε τσιπ που έχει βελτιστοποιηθεί για κινητά και παρέχει δυναμικές, ανεπανάληπτες εμπειρίες και ισχυρή, οικονομική απόδοση????? που σας ανοίγει νέους ορίζοντες


Η συσκευή όπως την προωθούν και ισχυρίζονται, στοχεύουν αφελείς και άσχετους...μην πω τπτ άλλο.
Πομπώδεις κενές εκφράσεις για....λες και έχουν την παγκόσμια αποκλειστικότητα του τσιπακίου.!!! που ανοίγει ορίζοντες....στις άλλες συσκευές δεν ανοίγει?



Τεχνολογίες τοποθεσίας



Μαγνητόμετρο (τι εννοει ο ποιητης? πυξίδα? κόλλησα!!!)
A-GPS
Εντοπισμός θέσης μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας και δικτύου Wi-Fi (προχωρημένη η συσκευή βρίσκει το dslam στην Αθήνα κι εγώ ειμαι πειραια!!!)
A-GLONASS (εδώ???? το ξέρουν οι σοβαροί χρήστες τι είναι?????)

Πέτρο μου δεν μπόρεσα να το διαβάσω όλο....ανατρίχιασα.
Αρα ένας σοβαρός χρήστης νοιώθει λιγο μ@,,,@ς αν διαβάζει αυτά για να πειστεί να ψωνίσει.
Του μιλάνε χειρότερα απ τους άλλους. Οχι δεν λένε όλοι τα ιδια.
Σε λίγο θα μας πούν για μοναδικό χαρακτηριστικό το ότι έχει και οθόνη τατς.
Μόνοι τους απαξιώνουν τη συσκευή τους....νομίζουν ότι μπορούν να δουλέψουν το κόσμο.
Δεν γίνεται να το κάνουν όλοι αυτό...οποιος τόκανε πρώτος κέρδισε...Οταν το κάνεις τελευταίος παίρνεις τον πούλο.

PS
Το Tango το έχει γιατί δεν το βρήκα.Εβαλα τη λέξη και δεν εβγαλε τπτ.
To Skype δε είναι ολο αρνητικά σχολια...ακόμα κι εκεί που παίζει εχει bug.
Μαυρα Χάλια...που τάχει όλα Θανάση μ'?

Farkadonitis
09-07-2013, 03:33
To Skype δε είναι ολο αρνητικά σχολια...ακόμα κι εκεί που παίζει εχει bug.
χι χι χι χι....

Αν δεν σε παιζει η Μανα σου σωστα..τι να λεμε τωρα. Τελος πάντων...γουστα ειναι αυτα...

bill33
09-07-2013, 11:37
Πέτρο για να σου δουλέψει σωστά το 4G πρέπει να πας στη Nokia να σου περάσουν κάποια αναβάθμιση. Οσο για την αναζήτηση στους χάρτες και ιδιαίτερα στο Drive δεν δουλεύει σωστά πάντα. Πληκτρολογώ πχ κάποια πόλη που αρχίζει απο α ή β και δεν βγάζει κανένα αποτέλεσμα ή βγάζει πολύ λίγα. Οσο για το τηλέφωνο γενικά μου δουλεύει απροβλημάτιστα skype facebook twitter mail ημερολόγιο συγχρονισμός κλπ αλλά και όσες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει. Ενα προβληματάκι υπάρχει με την κατανάλωση της μπαταρίας αλλά απο οτι έμαθα θα διορθωθεί με την αναβάθμιση που θα δοθεί τον Αυγουστο.

Petros
09-07-2013, 17:02
Πέτρο για να σου δουλέψει σωστά το 4G πρέπει να πας στη Nokia να σου περάσουν κάποια αναβάθμιση. Οσο για την αναζήτηση στους χάρτες και ιδιαίτερα στο Drive δεν δουλεύει σωστά πάντα. Πληκτρολογώ πχ κάποια πόλη που αρχίζει απο α ή β και δεν βγάζει κανένα αποτέλεσμα ή βγάζει πολύ λίγα. Οσο για το τηλέφωνο γενικά μου δουλεύει απροβλημάτιστα skype facebook twitter mail ημερολόγιο συγχρονισμός κλπ αλλά και όσες εφαρμογές έχω εγκαταστήσει. Ενα προβληματάκι υπάρχει με την κατανάλωση της μπαταρίας αλλά απο οτι έμαθα θα διορθωθεί με την αναβάθμιση που θα δοθεί τον Αυγουστο.

Το έστειλα ήδη στη Nokia της γειτονιάς μου Βασίλη να το κοιτάξουν. Το θέμα με την αναζήτηση είναι γνωστό στη Nokia απ'ότι με πληροφόρησε φίλος και δουλεύουν να το αποκαταστήσουν. Επίσης ετοιμάζουν και TTS στα ελληνικά :)

Petros
09-07-2013, 19:27
Το έστειλα ήδη στη Nokia της γειτονιάς μου Βασίλη να το κοιτάξουν..... Μόλις το παρέλαβα. Μου πέρασαν Δανέζικη ROM και τώρα έχω την επιλογή για 4G.....και πρέπει να ξαναστήσω το τηλέφωνο απο την αρχή (δεν ειχα κρατήσει backup).

Petros
12-07-2013, 20:39
Eπανέρχομαι με νέα 4G screenshot αν και με όχι καλό σήμα (σχεδόν...0) στην περιοχή λήψης.

http://i.imgur.com/MwBfJY1.jpghttp://i.imgur.com/W5ePtis.png http://i.imgur.com/gPmIz32.png


Όταν πετύχω κάτι καλύτερο......θα επανέλθω!

bill33
12-07-2013, 23:45
Για να δεις στο φόρτε του το 4g πήγαινε εξω απο το μέγαρο του οτε.

Farkadonitis
13-07-2013, 03:48
Αρκει να μην ειναι πολλοί αλλοι μαζεμένοι εκει για τον ιδιο λόγο Βασιλη.:cool:

bill33
13-07-2013, 10:40
Αρκει να μην ειναι πολλοί αλλοι μαζεμένοι εκει για τον ιδιο λόγο Βασιλη.:cool:
Xαχαχαχα, αντέχει.

pavlitakis
13-07-2013, 17:15
Αρκει να μην ειναι πολλοί αλλοι μαζεμένοι εκει για τον ιδιο λόγο Βασιλη.:cool:

6η Συγκεντρωση ιδιοκτητων Lumia με 4G Περιοχης β.προαστιων.
Μεγαρο ΟΤΕ Κηφησιας. Ωρα 18:00.
Ελατε ολοι. Θα ακολουθησει εσπερινος και ευχελαιο.
Οσοι πιστοι υπολοιπων περιοχων προσελθετε.

ΥΓ. Δεν ειναι δικο μου...το διαβασα στο σουπερ μαρκετ σε διαφημιστικο.

bill33
13-07-2013, 18:59
Δυό φιλαράκια με Samsung Ativ και HTC 8X που γυρνάνε ολη την Αττική, είπαν οτι έχει παντού 4G, μέχρι και στη θάλασσα στον Πειραιά. Το κόστος κατεβάσματος είναι μεγάλο.:crazy:

Farkadonitis
14-07-2013, 04:40
6η Συγκεντρωση ιδιοκτητων Lumia με 4G Περιοχης β.προαστιων.
Μεγαρο ΟΤΕ Κηφησιας. Ωρα 18:00.
Ελατε ολοι. Θα ακολουθησει εσπερινος και ευχελαιο.
Οσοι πιστοι υπολοιπων περιοχων προσελθετε.

ΥΓ. Δεν ειναι δικο μου...το διαβασα στο σουπερ μαρκετ σε διαφημιστικο.

Στο ραδιομεγαρο της ΕΡΤ εχει σημα η...ειναι πεσμενο;



ΥΓ. Εινα δικο μου δεν το ψωνισα σε σουπερ μαρκετlool

Bill
11-09-2013, 22:16
Καταρχην καλησπεριζω απαντες.να πω και εγω δυο λογακια σαν κατοχος,αρχικα ομως θα πω πως εφτασα ως εδω...
Λοιπον ειχα και εγω ANDROID συγκεκριμενα το HTC ONE X PLUS ,μια χαρα,τετραπυρινο δηθεν και τα λοιπα τα ξερετε οσοι ασχολειστε,το εκανα root,φλασαρα πανω απο 15 διαφορετικες ρομ,κατεβασα πολλες εφαρμογες,προσφατα το εβαλα και ubuntu touch(δεν δουλευε τιποτα) και ενα πρωι ξυπνησα το επιασα και το πουλησα στον φιλο μου για 150 ευρω,το ειχα αγορασει 500 και βαλε τοτε...Εχοντας σιχαθει τα Android εντελως και μισοντας την apple γενικα σαν εταιρεια ειπα να δοκιμασω ενα windows phone.Η εμπειρια μου?απαιχτη,αγορασα το lumia 920 RED στα 288 Ευρω απο AMAZON.de και βρηκα την υγεια μου,πανεμορφο σχεδιαστικα,η καμερα αψογη και οι εφαρμογες που χρειαζομαι υπαρχουν (Whatsapp,viber,mails),Ολες οι αλλες εφαρμογες ειναι απλα σκουπιδια,τωρα αν ειστε gamers οκ μην παρετε WINDOWS PHONE.Εντυπωσιαστηκα πολυ με αυτο το κινητο.ειναι τελειο σε ολα...σκεφτομαι να παρω το 1020 τωρα,εχει λιγο τσιμπημενη τιμη αλλα δεν πειραζει,μια φορα ζεις...δεν νομιζω να ξεφυγω απο τη NOKIA ευκολα...

pavlitakis
12-09-2013, 11:38
Βασίλη μην ξεχνάς ότι η νοκια βρίσκεται υπό πώληση.
Βέβαια ήταν ατυχία η ενασχόληση σου με το αντροιντ ως ένα σημείο.
Μετά η ανήσυχη φύση σου, σε έβαλε σε ακόμα περισσότερη ταλαιπωρία αλλά έμαθες να μην σκαλίζεις χωρίς λόγο.
Αυτό που κάνεις με το 920 δλδ.
Δεν γίνεται να κάνεις και τπτ άλλο.
Αυτό είναι το καλό με τα wp για την ώρα.
Είναι όπως το λες ... ένα απλό τηλέφωνο. Απόλαυσέ το.

ΥΓ.
Δεν είναι βέβαια όλες οι εφαρμογές σκουπίδια αλλά οι πολλές ναι.

Farkadonitis
12-09-2013, 12:30
Εφόσον συμφωνήσω με τον Τακη θα διαφωνήσω μαζι σου στο θεμα αντροιντ. Αλλα..μην ξεχναμε οτι το καλύτερο λειτουργικό ειναι παντα αυτο που μας εξυπηρετεί προσωπικά και οχι αυτο που λενε οι αλλοι;)

Gesendet von meinem GT-N5100 mit Tapatalk 2

Petros
12-09-2013, 14:44
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά το 920 μου, ούτε μιά φορά δεν μου έκανε κάποιο κόλλημα (σε αντίθεση με το iPhone-iPad-Samsung Android, που έχω). Όσο για τις εφαρμογές, υπάρχουν αρκετές στο windowsphone market που μπορούν να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις μου. Βέβαίως δεν το έχω πειράξει και ούτε σκοπεύω, όσο δουλεύει σωστά!

pavlitakis
12-09-2013, 15:23
Το έστειλα ήδη στη Nokia της γειτονιάς μου Βασίλη να το κοιτάξουν. Το θέμα με την αναζήτηση είναι γνωστό στη Nokia απ'ότι με πληροφόρησε φίλος και δουλεύουν να το αποκαταστήσουν. Επίσης ετοιμάζουν και TTS στα ελληνικά http://www.naviphone-hellas.gr/images/smilies/xamogelo_smile.gif


Μόλις το παρέλαβα. Μου πέρασαν Δανέζικη ROM και τώρα έχω την επιλογή για 4G.....και πρέπει να ξαναστήσω το τηλέφωνο απο την αρχή (δεν ειχα κρατήσει backup).

Κάποιος χρήστης ανέφερε για κάποια "προβληματάκια". Αλλά δεν είπε για κόλλημα.
Βέβαια αλλού έχουν κάποια θεματάκια.:cool:


Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά το 920 μου, ούτε μιά φορά δεν μου έκανε κάποιο κόλλημα (σε αντίθεση με το iPhone-iPad-Samsung Android, που έχω). Όσο για τις εφαρμογές, υπάρχουν αρκετές στο windowsphone market που μπορούν να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις μου. Βέβαίως δεν το έχω πειράξει και ούτε σκοπεύω, όσο δουλεύει σωστά!

Αν και αντιφάσκεις...θεωρώ ότι δεν υπάρχει δόλος αλλά ερωτική υποκειμενικότητα.:D
Νομίζω και τα υπόλοιπα κινητά αν δεν αρχίσει το σκάλισμα πάνε μια χαρά. Εκτός αν εννοείς πλεονέκτημα το δεν γίνεται σκάλισμα σ αυτό κινητό.
Eνα Samsung mini πούχω για δευτερο χωρίς σκάλισμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα κι εγώ και το έχω πάρει 35€ μεταχειρισμένο πριν ενάμισυ χρόνο.
Αυτό με τα κολλήματα δεν ισχύει με γενικότητες.

Petros
12-09-2013, 15:48
Δεν φάσκω και αντιφάσκω.....μίλησα για κόλλημα. Το θέμα με τη ROM ήταν οτι τότε δεν υποστήριζε 4G, διότι όταν ήρθε στην Ελλάδα η συσκευή δεν υπήρχε τότε δίκτυο 4G στην Ελλάδα. Το δε σκάλισμα του 920 είναι περιορισμένο (ROM, ορισμένες εφαρμογές) μέσω εργαλείων της Nokia.
Για πές μερικά προβλήματα-θεματάκια που έχουν αλλού να τα τσεκάρω!

pavlitakis
12-09-2013, 16:12
Δεν φάσκω και αντιφάσκω.....μίλησα για κόλλημα. Το θέμα με τη ROM ήταν οτι τότε δεν υποστήριζε 4G, διότι όταν ήρθε στην Ελλάδα η συσκευή δεν υπήρχε τότε δίκτυο 4G στην Ελλάδα. Το δε σκάλισμα του 920 είναι περιορισμένο (ROM, ορισμένες εφαρμογές) μέσω εργαλείων της Nokia.
Για πές μερικά προβλήματα-θεματάκια που έχουν αλλού να τα τσεκάρω!

Σούστειλα πμ

ΥΓ.
Δεν είπα φάσκεις και αντιφάσκεις....είπα αντιφάσκεις....μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν λέω.!!!!! Πάντως μόνο απογοήτευση ακούω τελικά για το κινητάκι.
Μια μικρή απογοήτευση....ακόμα και στην κάμερα. Υγρασίες στο φακό κλπ.
Μάλλον μάπα το καρπούζι.

ΥΓ2
Αφού ο Νίκος δεν μου κάνει τη χάρη, με κάποιον πρέπει να τσακώνομαι κι εγώ....πολύ ησυχία.

Kyr
13-09-2013, 00:10
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά το 920 μου, ούτε μιά φορά δεν μου έκανε κάποιο κόλλημα (σε αντίθεση με το iPhone-iPad-Samsung Android, που έχω). Όσο για τις εφαρμογές, υπάρχουν αρκετές στο windowsphone market που μπορούν να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις μου. Βέβαίως δεν το έχω πειράξει και ούτε σκοπεύω, όσο δουλεύει σωστά! Ούτε και το δικό μου έχει κάποιο πρόβλημα. Μια χαρά δουλεύει. Μόνο που ζεσταίνεται λίγο στην πλοήγηση, αν κρατάει πάνω από 3,30 ώρες συνεχόμενα.

Farkadonitis
14-09-2013, 10:09
Και εγώ δεν ξερω τι κανετε με τα ανντροιντ σας και κολλάνε! !
Εχω 4ις συσκευές και δεν εχω πρόβλημα

Gesendet von meinem GT-N5100 mit Tapatalk 2