PDA

Επιστροφή στο Forum : Yes...τα καταφερα!! Win8x64 to Asus G71V-7T058G



Farkadonitis
19-03-2013, 16:47
Ειπα να αναβαθμίσω ενα παλιο Asus G71V (http://www.asus.de/Notebooks/Gaming_Powerhouse/G71V/) με Win8x64 ....απο τα ποιο ωραία και δυνατά Noteboobk στην εποχή τους.
http://www.asus.de/websites/Global/products/BIobfxtaVu9MPKdx/P_500.jpg

Ομως λόγου drives και Utilities με έβγαλε την παναγία. Στην αρχή είπα να tο σιδερώσω στο Win7x64 (upgrabe) που δούλευε πριν άψογα άλλα μετα το σιδέρωμα έκανε τα δικα του. Κόλλαγε έσβηνε και δεν έπαιρνε τις 33 τελευταίες ενημερώσεις. ιδικα οταν πηγα να περασω το πρόγραμμα Seagate DiscWizard 13.0 Build 14387 έτρωγα blue screen και το Intel Sata Controler αποκτουσε το γνωστο κίτρινο τριγωνακι.
Τελικά με λιγο κόπο και τρόπο τα κατάφερα. Οχι οτι μονο με τα drives αλλα και με τα Utilities. Με αρκετό ψάξιμο στους σερβερς τηε Asus βρήκα αυτο που ήθελα. Απο τα Drivers Με δυσκολέψανε πολυ το IR και το BT του αλλα και το Intel Wifi 5100 AGN που ειναι end of Live και χωρις drives για τα Win 8...ομως με τους τελευταίους (Wireless_15.6_64) λειτουργεί σωστά. Για το IRD πήρα τους τελευταίους drives απο τα Win7 και εκατσαν χωρις να εχω κανει το έλεγχο συμβατότητας....http://www.naviphone-hellas.gr/images/smilies/crazy.gif

Απο τα Utilities το DirectConsole2 που ηθελε Microsoft .NET Framework 2 αλλα στα Win8http://www.naviphone-hellas.gr/images/smilies/pou_pou_1.gif (εκτος αυτου δεν εχει DirectConsole2 για Win8)
το DirectConsole2 ειναι ενα Utilitie διαχείρισης τις οθονης αριστερά στο πληκτρολόγιο που σου δείχνει μερικές λειτουργίες όπως εδω...
http://images.gamestar.de/images/idgwpgsgp/bdb/2013312/600x.jpg

...συν την διαχείριση λειτουργιών του LCD φωτισμού της συσκευής οπως φαίνεται εδω

http://bild5.qimage.de/asus-g71v-7s033c-foto-bild-66464605.jpg http://portables4gamers.com/wp-content/uploads/2009/03/asus-g71gx.jpg


Kolppo Grosso εδω...τα 8αρια έρχονται με Microsoft .NET Framework 4 και ελαφρώς απενεργοποιημένο το NET Framework 3...λυση...εμεις τσιμπάμε το απο τους σεβερ της microsoft το NET Framework 3.5 και κανουμε την δουλεια μας...περιεχει και NET Framework 2:cool:

Για το Expressgate η εκδοση της Asus ExpressGate_Win7_32_64_121324 ειναι οτι πρεπει.

Για την Camera τα Win8 βρηκαν μονα τους...

Το Νοτεμποκ τωρα ειναι σε πληρη λειτουργια και ειναι μονιμα στα Μαγαζι για να ελέγχουμε το δίκτυο του μαγαζιού και το free WIFi που δίνουμε στους πελάτες..

ΥΓ: Το Σεππεμβρη θα γινει εγκατάσταση WIN8χ64 και στο G73Jw που αυτη την στιγμη ειναι στην ντουλαπα στο σπιτι στην Ελλαδα...:)

Εδω ομως τα πραγματα ειναι ποιο ευκολα καθως υπαρχουν ολες οι προϋποθέσεις για εγκατάσταση...

Petros
19-03-2013, 17:25
Μπράβο μάστορά μου εσύ!!!

Farkadonitis
19-03-2013, 17:30
Ο μαστορας καθαριζει το πολυ πολυ σε μια μερα. Εγω εφαγα 5 μερες ξενύχτι. Ευτυχως σήμερα που ξύπνησα πριν της 14:00...επεσα για υπνο στις 8:00 το πρωιlool

pavlitakis
19-03-2013, 23:01
:....πολλα....'....

Α ρε Δημητρη...δε ρωταγες;
Οι νταιβερς για 8 ειναι ιδιοι για vista/7. Οτιδηποτε παιρνει 8, αν ειχε αυτα πριν. Μονο που πρεπει να γινει στις περισσοτερες συσκευες χειροκινητα, γιατι το εκτελεσιμο βλεπει αλλο λειτουργικο και σταματαει.
Τουλαχιστον αυτο εχω δει σε καμμια 100στη εγκαταστασεις.
Το ΒΤ ειναι παντα προβλημα αλλα ψαχτο με το hardware.
Την αλλη φορα βεβαια. Τωρα παει.

Farkadonitis
19-03-2013, 23:35
Τακη συνεχίζοντας το ψάξιμο και μετα την εγκατάσταση βρήκα οτι αλλο ηθελα. Ακομα και νταιβερς για ΒΤ 253.
Μονο το Utiliti Power4Gear Hybrid που εχω τωρα κανει λιγα προβλημματα αλλα αυτο θα το δω στις επόμενες μέρες πια έκδοση θα μου κάτσει καλύτερά

Farkadonitis
20-03-2013, 10:56
Να αναφέρω μονο οτι το παραπάνω νοτμποκ οταν ειχε βγει ετρεχε SVISTA...μπλιαχ...
θυμάμαι οτι μεσου ενα γαλικου σιτε (δεν υπαρχει πλεον σημερα) ασχολούνται μονο με φορητούς ειχαν μαζέψει ολα τα απαραίτητα τρεχαντήρια και υλιτις για WINXP. Ειχα κανει εγκατάσταση τοτε και το G71V ειχε μεταμορφωθεί. Δεν εχω ξαναδει υπολογιστή σταθερό η φορητό μεχρι και σήμερα να δουλεύει τόσο ελαφριά και γρήγορα οπως τοτε το G71V με WINXP....αλλο πραγμα..Και να φανταστείτε οτι επισιμα η Asus δεν υποστήριζε τοτε πλεον τα XP

pavlitakis
20-03-2013, 12:27
Δεν εχω δει σταθεροτερα και ταχυτερα συστηματα, με απλο hardware, πoυ τρεχουν ΧΡ sp3.
Ειναι μακραν το ελαφρυτερο λειτουργικο της MS θυμα κι αυτο της εξελιξης.

NikosSkouteris
20-03-2013, 13:17
Να είσαι σίγουρος Μήτσο, πως αν στο προηγούμενο μηχάνημα βάλεις Vista (με τελευταίο SP) και τους drivers για 7 (όπως είπε ο Τάκης πιο πριν) θα πηγαίνει καλύτερα από τα XP (τα οποία τα θεωρώ το χειρότερο λειτουργικό τής Microsoft μετά τα Millenium). Τα Vista βγήκαν πατάτες λόγω τών ηλίθιων drivers που έφιαχναν οι διάφοροι κατασκευαστές. Στο 27% τών συνολικών κρασαρισμάτων τών Vista έφταγαν οι drivers τής Nvidia μόνον!!! Την Nvidia δεν την εμπιστεύομαι καθόλου, μόνο μια κάρτα έχω πάρει κι αυτή εξ ανάγκης, γιατί δεν έβρισκα άλλη για την αναβάθμιση που ήθελα. Βέβαια, όταν η Microsoft απαίτησε από τα Vista και μετά οι drivers να πληρούν κάποιες πιο αυστηρές προδιαγραφές ειδικά σε θέματα buffer οι περισσότεροι λογικεύτηκαν κι άρχισαν να κατασκευάζουν λογισμικό λιγότερο απαιτητικό καιγι' αυτό μπορείτε να δείτε εύκολα την διαφορά στην ταχύτητα και στην ευστάθεια και στα 7 και στα 8 αλλά και στα Vista όσοι είστε "θαραλέοι" (με SP1, φυσικά). Εγώ, λόγω εργασίας έχω δει τα παραπάνω σε όλα τα λειτουργικά και θεωρώ τα XP τα βαρύτερα και τα πιο καταναλωτικά σε πόρους ακόμα κι από το "αδερφάκι" τους Server 2003 (το οποίο παρεπιπτώντος είναι από τα αγαπημένα μου λειτουργικά).


Για την ιστορία και μόνο. Η Microsoft βγάζει λειτουργικά κάθε δύο με τρία χρόνια. Από τα XP στα Vista πέρασαν 5 χρόνια. Κι αυτό γιατί τα XP είχαν τόσα προβλήματα όταν κυκλοφόρησαν που αντί να επικεντρωθεί στο νέο λειτουργικό έπεσε με τα μούτρα στο SP1 τών XP για να εξαλείψει bugs και προβλήματα και παράτησε την ανάπτυξη τών Vista. Και το παράδοξο είναι πως οι περισσότεροι που βρίζουν τα Vista έπεσαν με τα μούτρα στα κακά (από όλες τις απόψεις) XP (όταν κυκλοφόρησαν). Τα Vista όταν κυκλοφόρησαν είχαν απαίτηση από τους drivers να πληρούν κάποιες προδιαγραφές που είχε θέσει από το 1999 ήδη η Microsoft, αλλά οι κατασκευαστές αγνοούσαν επιδεικτικά, ειδικά στο τομέα τής μνήμης buffer που έπρεπε να χρησιμοποιούν μικρότερα πακέτα (~2ΜΒ). Αντ' αυτού οι κατασκευαστές συνέχιζαν να κατασκευάζουν drivers αγνοώντας τις προδιαγραφές (σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως τής Nvidia φτάσαμε και σε ποσοστό πακετών buffer ακόμα και 100ΜΒ). Αυτό έκανε την συσκευή να τρέχει άνετα, εμπόδιζε, όμως, άλλες συσκευές (όπως οι δίσκοι) να δουλεύουν σωστά. Και είχαμε το φαινόμενο το να παίζει ένα βίντεο, π.χ. γρήγορα και από κάτω η ανάγνωση από τον δίσκο να καθυστερεί και να δημιουργεί κομπιάσματα.
Θεωρητικά, το κέλυφος και ο πυρήνας είναι ίδια και τών XP και τών Vista και τών 7 και τών 8. Γιατί οι drivers για τα XP δεν παίζουν στα υπόλοιπα λειτουργικά, ενώ υπάρχει απόλυτη ταύτιση στα υπόλοιπα; Ακόμα και σε απλές συσκευές, όπως κάμερες ή pen tablets, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν διαφορές. Μπορώ να σάς δώσω πολλά παραδείγματα συσκευών που δεν πληρούν τις προύποθέσεις για/από Vista και μετά. Θα σάς πως, όπως, που το είδα στην πράξη και ίσως να καταλάβετε:

Η κόρη πριν κάποια χρόνια έπαιζε ένα παιχνίδι (Tomp Raider ή κάπως έτσι) το οποίο στην εισαγωγή του είχε το σήμα τής Nvidia. Το PC ήταν παλιό και τής πήρα μια κάρτα γραφικών Nvidia (AGP, δεν έβρισκα άλλη καλή). Το παιχνίδι ήταν δύο-τρία χρόνια παλιότερο. Με την ΑΤΙ που είχε πάνω έπαιζε σχετικά καλά, και με την Nvidia (certified, που την πρότεινε το ίδιο το παιχνίδι) έπαιζε λίγο καλύτερα, αρκεί να μην ανέβαζες την ποιότητα τών γραφικών (αν είναι δυνατόν: σε PC καλύτερο από τις ελάχιστες απαιτήσεις τού παιχνιδιού και με κάρτα γραφικών πολύ καλύτερη από την ελάχιστη που απαιτούσε, δεν μπορούσε να παίξει τέλεια). Παρείλθαν οι καιροί κι έκανα αναβάθμιση σε Vista με τους default drivers τών Windows (δεν υπήρχαν drivers από την Nvidia). Δοκιμάσαμε το παιχνίδι (ακαδημαϊκά, γιατί η κόρη το είχε βαρεθεί πια) και πήγαινε σαφώς καλύτερα (υπήρχε πρόβλημα μόνο στα full γραφικά, εκεί που στα XP σερνόταν). Περιττό να πω πως η κάρτα κάηκε γιατί χάλασε το ανεμιστηράκι της (πάνω στον χρόνο, δεν μού έχει τύχει με καμιά άλλη κάρτα, είτε στο σπίτι είτε στην δουλειά παρά μόνο σε κάποιο PC πολλών ετών ξεχασμένο).

pavlitakis
20-03-2013, 13:39
@Νικο.
Ταχουμε ξαναπει. Ο καθενας εκφραζει την εμπειρια του.
Τα 7αρια 64 δουλευω τωρα και 3 χρονια, στο ντεσκτοπ και δεν βλεπω λογο ν αλλαξω. Δουλευουν τζαμι χωρις a/v ή f/w.
Στο φορητο ΧΡ 3 χ 32 παντα. Στον αλλο δισκο που εχω τα 7χ64 δεν δουλευουν καλυτερα.
Αποψη ειναι αυτη.
Παντως στην επεξεργασια βιντεο και φωτο που κανω, τα 7αρια ειναι πιο γρηγορα γιατι τα τρεχω χωρις αντιβαιρους...κλπ. Σκετα. Γιατι με το υακ (αντιγραφη απ το λινουξ νομιζω) ελεγχω πληρως ολα.
Αυτο ειναι το πλεονεκτημα των 7αριων και μετα.
Στα ΧΡ το υακ το υποκαθιστα το zonealarm, αλλα τα βαραινει λιγο.

ΥΓ. Οι ντραιβερς των περιφεριακων ειναι προβλημα στην αναβαθμιση. Δεν θελω να πεταω σκανερ και εκτυπωτες.

NikosSkouteris
20-03-2013, 13:42
Δεν εχω δει σταθεροτερα και ταχυτερα συστηματα, με απλο hardware, πoυ τρεχουν ΧΡ sp3.
Ειναι μακραν το ελαφρυτερο λειτουργικο της MS θυμα κι αυτο της εξελιξης.

Όπως είπα και πριν, είναι το χειρότερο λειτουργικό τής Microsoft (μετά τα Millenium) που μόνο από SP2 και μετά μπορεί να θεωρηθεί αξιοπρεπές. Τα 7 (τα οποία ενσωμάτωσαν το SP1 τών Vista) ήταν απίστευτα καλύτερα από τα XP και σταθερότατα και από Vista και μετά η διαχείρηση μνήμης έφτασε στο επίπεδο τών Servers. Ένα πράγμα θα σού πω: ως προγραμματιστής έπρεπε να μάθω τα χούγια τού κάθε λειτουργικού εν τή γεννέση του. Οπότε κάθε φορά έπρεπε να βάζω σε κάποιο PC το νέο λειτουργικό και να παίζω πάνω του τουλάχιστον δυο μήνες. Τα XP δεν "κράτησαν" παραπάνω από έναν μήνα. Στην δουλειά δεν έχουμε πια XP για δοκιμές, μόνον Server 2003 (http://win2k3.msfn.org/), γιατί μάς είχαν πρήξει στις μπλε οθόνες.
Το μόνο λειτουργικό που έχει "κρατήσει" παραπάνω από έναν χρόνο είναι τα 7 (τρία χρόνια χωρίς format! απίστευτο για μένα) και ο Server 2008 R2 (δύο χρόνια). Ακόμα και linux δεν έχω καταφέρει να κρατήσω παραπάνω από χρόνο! Όλα τα σπάω, όλα τα μαχαιρώνω.

Βέβαια, για να μην αδικώ κανένα, νομίζω πως και τα 8 είναι σταθερά και γρήγορα, αλλά μάλλον είναι πολύ νωρίς ακόμα για να αποφασίσω. Σε κανά μήνα, όταν θα έχουν περάσει όλα τα τεστ, τα ξαναλέμε. Πάντως σιγά-σιγά έρχεται η ώρα που θα φύγουν τα 7 από τον προσωπικό μου υπολογιστή και μάλλον θα πάω σε Server 2012 (http://www.win2012workstation.com/).

Στο σπίτι έχω 4 υπολογιστές (ο ένας τής κόρης, είπαμε, είμαι προγραμματιστής): Windows 7, 8, Server 2008 R2 και OpenSUSE (http://www.opensuse.org/) (dual boot). Στην δουλειά έχω δύο (Windows 2008 R2) και πουθενά (εδώ και τρία χρόνια, περίπου) δεν υπάρχει XP. Όταν ακούω XP βγάζω σπυράκια.

NikosSkouteris
20-03-2013, 13:58
@Νικο.
Ταχουμε ξαναπει. Ο καθενας εκφραζει την εμπειρια του.
Τα 7αρια 64 δουλευω τωρα και 3 χρονια, στο ντεσκτοπ και δεν βλεπω λογο ν αλλαξω. Δουλευουν τζαμι χωρις a/v ή f/w.
Στο φορητο ΧΡ 3 χ 32 παντα. Στον αλλο δισκο που εχω τα 7χ64 δεν δουλευουν καλυτερα.
Αποψη ειναι αυτη.
Παντως στην επεξεργασια βιντεο και φωτο που κανω, τα 7αρια ειναι πιο γρηγορα γιατι τα τρεχω χωρις αντιβαιρους...κλπ. Σκετα. Γιατι με το υακ (αντιγραφη απ το λινουξ νομιζω) ελεγχω πληρως ολα.
Αυτο ειναι το πλεονεκτημα των 7αριων και μετα.
Στα ΧΡ το υακ το υποκαθιστα το zonealarm, αλλα τα βαραινει λιγο.

ΥΓ. Οι ντραιβερς των περιφεριακων ειναι προβλημα στην αναβαθμιση. Δεν θελω να πεταω σκανερ και εκτυπωτες.

Εδώ θα διαφωνήσω: ξέρω ανθρώπους που βλέπουν καμιά ταινία, ακούνε κανά τραγούδι και σκοτώνουν την ώρα τους στο facebook να μιλάνε ως ειδήμονες και να βρίζουν ή να εκθειάζουν ένα λειτουργικό. Αν δεν δεις όλες τις απόψεις ενός λειτουργικού δεν μπορείς να μιλάς ως ειδικός. Δεν μπορούν να μιλήσουν, λοιπόν, όλοι από την εμπειρία τους. Θέλει κάτι παραπάνω.Αν το λειτουργικό σού βγάλει μπλε οθόνη δεν φταίει 100% το λειτουργικό αλλά κάτι άλλο (συνήθως drivers). Πόσοι το ξέρουν αυτό; Κι ας μετρήσουμε τις μπλε οθόνες αναλογικά ανά λειτουργικό και αιτία και θα καταλήξουμε σε όμορφα συμπεράσματα: τα Vista είναι καλύτερα από τα XP (Vista με SP2, XP με SP3).

Πάντως, το έως τώρα καλύτερο λειτουργικό είναι το παρακάτω (και βάζω και στοιχήματα):
http://img805.imageshack.us/img805/1558/2008r.png

pavlitakis
20-03-2013, 14:03
Όταν ακούω XP βγάζω σπυράκια.

Κριμα που δεν μπορω να στο πω να το ακουσεις.
Αν στο γραψω;

ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ.
Φουντωσες;;)

Θα παμε καμμια βολτα; σ/κ;

NikosSkouteris
20-03-2013, 14:06
Κριμα που δεν μπορω να στο πω να το ακουσεις.
Αν στο γραψω;

ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ ΧΡ.
Φουντωσες;;)

Θα παμε καμμια βολτα; σ/κ;

Φούντωσα!

Μάλλον, κλείστηκα κι αυτό το ΣΚ. Ίσως το επόμενο.

pavlitakis
20-03-2013, 14:15
Εδώ θα διαφωνήσω: ξέρω ανθρώπους που βλέπουν καμιά ταινία, ακούνε κανά τραγούδι και σκοτώνουν την ώρα τους στο facebook να μιλάνε ως ειδήμονες και να βρίζουν ή να εκθειάζουν ένα λειτουργικό.

Νικο, ανεξαρτητα απο τη γνωμη των ειδικων, πρεπει να καταλαβουμε οτι ο απλος χρηστης πρεπει να λεει τη γνωμη του. Και οι ειδικοι να την ακουνε.
Ο απλος χρηστης θελει κατι απλο για να κανει απλα πραγματα.
Αυτο σου λεω κι εγω. Οταν λοιπον τα αλλα πετανε συνεχως ενα παραθυρακι για να πεις ναι η οχι χωρις να ξερεις γιατι, τοτε γιατι να μιλησω για ενα ευχρηστο λειτουργικο;
Ελεος. Επειδη εσυ κανεις καθε τρεις και λιγο φορματ μπορει ο καθενας να το κανει αυτο;
60€ παιρνουν για επανεγκατασταση στα μαγαζια.
Ποιος εχει λεφτα να αγοραζει καθε τρεις και λιγο λειτουργικο;
Συντηρω μηχανηματα με μιλενιουμ και πετανε...δεν ειναι ο κοσμος μονο ο δικος σου.
Ολοι πρεπει να εχουν γνωμη...και σεβαστη μαλιστα.
Μονο για να ψωνιζουν τους θελουμε;

NikosSkouteris
20-03-2013, 15:01
Νικο, ανεξαρτητα απο τη γνωμη των ειδικων, πρεπει να καταλαβουμε οτι ο απλος χρηστης πρεπει να λεει τη γνωμη του. Και οι ειδικοι να την ακουνε.
Ο απλος χρηστης θελει κατι απλο για να κανει απλα πραγματα.
Αυτο σου λεω κι εγω. Οταν λοιπον τα αλλα πετανε συνεχως ενα παραθυρακι για να πεις ναι η οχι χωρις να ξερεις γιατι, τοτε γιατι να μιλησω για ενα ευχρηστο λειτουργικο;
Ελεος. Επειδη εσυ κανεις καθε τρεις και λιγο φορματ μπορει ο καθενας να το κανει αυτο;
60€ παιρνουν για επανεγκατασταση στα μαγαζια.
Ποιος εχει λεφτα να αγοραζει καθε τρεις και λιγο λειτουργικο;
Συντηρω μηχανηματα με μιλενιουμ και πετανε...δεν ειναι ο κοσμος μονο ο δικος σου.
Ολοι πρεπει να εχουν γνωμη...και σεβαστη μαλιστα.
Μονο για να ψωνιζουν τους θελουμε;

Αν μετά από αυτά που είπα εσύ κατάλαβες πως ο καθένας πρέπει να κάνει φορμάτ τότε το έλεος πάει αλλού. Άκου για να καταλάβεις (τι εννοώ) :

Έχω κάνει πολλές (μα πάρα πολλές) δοκιμές, σε σημείο που να ταλαιπωρώ τα λειτουργικά σε απίστευτο βαθμό. STOP. Από αυτά μού έχουν γλυτώσει λίγα από τα λειτουργικά που έχω δoκiμάσει. STOP. Το λειτουργικό με την περισσότερη ευπάθεια ήταν τα XP. STOP. Το λειτουργικό με τις λιγότερες παρενέργειες ήταν τα 7 (εξαιρώ τους servers). STOP. Συνεπώς, έχω σαν βαθμό αξιοπιστίας το πόσες φορές έχω κάνει φορμάτ σε ένα λειτουργικό (γιατί για να φτάσω εκεί κάτι σημαντικό χάλασε). STOP.


Έχω φίλους που δεν έχουν κάνει φορματ σε XP από τότε που βγήκαν κι έχω κι έναν άλλο που κάθε μήνα φόρμαρε τα 2008. Ούτε οι μεν ούτε ο δε είναι αξιόπιστο δείγμα για να κριτικάρεις ένα λειτουργικό. Το πως δεν κρασάρουν τα XP είναι γιατί οι προηγούμενοι χρήστες "βλέπουν" λίγο internet και ο άλλος κάνει έκανε φορμάτ κάθε μήνα γιατί άλλαζε συνεχώς password και το ξέχναγε.

Αλλά, έχω δει και βλάκες να μού ζητάνε να τους βάλω τα 7 γιατί τα Vista που είχαν δεν ήταν καλά. Κι αυτό γιατί ακούνε κάποιους άλλους, οι οποίοι ακούνε κάποιους άλλους που λένε έτσι. Και σε έναν τσαντίστηκα τόσο πολύ που τού το γύρισα πίσω στα XP (αφού τα θεωρούσε τέλεια κι επειδή συμφώνησε, βεβαίως, αφού ήθελε τα 7 τσάμπα κι εγώ δεν μπορούσα και δεν ήθελα να τού τα δώσω) και άστον να είναι χαρούμενος με την επιλογή του (που ξέρω πολύ καλά πως δεν είναι).

Όλοι μπορούν να έχουν τις απόψεις τους, αλλά όταν μιλάνε τεκμηριωμένα. Π.χ. εμένα στο τάδε λειτουργικό μού έκανε αυτό. Όχι το τάδε είναι για πέταμα (επειδή το λένε όλοι). Αν κάποιος πει κάτι σωστό ποιός ο λόγος να μην ακουστεί; Πώς κατάλαβες πως εγώ είπα κάτι αντίθετο; Πώς κατάλαβες αυτά που εγώ δεν είπα;

Μπορώ να σού πω πως με απλές κλήσεις στο GDI μπορώ να κρασάρω την κάρτα γραφικών στα XP εύκολα, ή διοχετεύοντας κάποια πακέτα δεδομένων στην κάρτα δικτύου να πάρεις μια ομοιόμορφη μπλε οθόνη. Επίσης, μπορώ να ξεγελάσω εύκολα το firewall, όποιο κι αν είναι αυτό, (πάντα στα XP) και να αφήσω πόρτες ανοικτές για μπουκάρισμα ή να τις κλείσω μέχρι το επόμενο reboot. Μπορώ να σού κάνω να μην αναγνωρίζει πια το λειτουργικό το mouse σε μια συγκεκριμένη θύρα USB (πρέπει να βάλεις το mouse σε άλλη θύρα για να παίξει, ή να κάνεις φορμάτ τον υπολογιστή). Αυτά εσύ τα έχεις δει; Σε πληροφορώ πως τα παραπάνω στα Vista δεν ισχύουν. Το λειτουργικό απλώς θα κολλήσει (σε κάποιες περιπτώσεις) για λίγο και μετά θα συνεχίσει να δουλεύει. Μπορώ να σού γράψω κι άλλα πιο εξειδικευμένα Bug τών XP αλλά δεν είναι τής παρούσης. Απλώς, να ακούτε και τους άλλους, κι όταν κάποιος λέει κάτι να τού ζητάτε να το τεκμηριώσει. Απλά το "είναι κακό" δεν είναι επιχείρημα. Γιατί είναι κακό μεγάλε;

Τα XP με SP3 είναι πια αξιοπρεπές λειτουργικό, αλλά ποιός έχει δει τα Vista με SP2; Σού λέω πως είναι πιο σταθερά και πιο αξιόπιστα από τα XP. Και πιο ελαφριά με τους κατάλληλους drivers (απλή αναβάθμιση ή εγκατάστση τών default τών Windows).

NikosSkouteris
20-03-2013, 15:22
Οταν λοιπον τα αλλα πετανε συνεχως ενα παραθυρακι για να πεις ναι η οχι χωρις να ξερεις γιατι, τοτε γιατι να μιλησω για ενα ευχρηστο λειτουργικο;

Αυτό το ξέχασα!!!

Στα Linux γιατί κανείς δεν παραπονιέται; Το ίδιο πράγμα συμβαίνει κι εκεί. Κι αν επιτέλους αυτό σε ενοχλεί μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

Επίσης, αυτά τα παράθυρα έχουν συγκεκριμένα μηνύματα (κανένα μέχρι τώρα δεν μού φάνηκε δυσνόητο, και να είσαι σίγουρος πως έχω δει περισσότερα από σένα σε δύο γλώσσες) και στοχεύουν στο να πληροφορήσουν τον χρήστη για κάτι που μπορεί να είναι επικίνδυνο. Αν σε ενοχλεί απενεργοποίησέ το. Πάντως, οι περισσότεροι ΑΠΛΟΙ χρήστες το βρίσκουν χρήσιμο και τους δίνει μεγαλύτερη σιγουριά στο να "παίζουν": ξέρουν πως αν κάνουν κάτι επικίνδυνο το λειτουργικό θα τους ειδοποιήσει.

Κάποιοι γκρινιάζουν, όπως, μόνον και μόνον για να γκρινιάξουν. Πάρε ένα παράδειγμα:

Το registry τών Windows είναι ένα σημείο το οποίο μπορείς να το πειράξεις εύκολα και να καταστρέψεις το μηχάνημά σου. Σωστά; Έχει πέσει, λοιπόν, μεγάλη γκρίνια περί αυτού. Με το virtualization από vista και μετά αυτό άλλαξε και σε κάποια σημεία μπορείς να πειράξεις ρυθμίσεις μόνον για τον εαυτό σου (και όχι τού συστήματος) και σε κάποια άλλα σημεία δεν μπορείς να κάνει αλλαγές (εκτός κι αν γνωρίζεις να αλλάζεις την κατοχή στα permissions τών κλειδιών). Ε, λοιπόν, αυτοί που στην αρχή γκρίνιαζαν για την ευπάθεια τών Windows μέσω registry, τώρα γκρινιάζουν για έναν άλλο λόγο: δεν είναι κάτοχοι σε κάποια σημεία στον υπολογιστή τους. Ούτε με τον έναν τρόπο, τελικά, δεν είναι ευτυχισμένοι, ούτε με τον άλλο.

Προσωπικά πιστεύω πως σωστά έπραξε η Microsoft και πρόσθεσε αυτές τις λειτουργίες γιατί έτσι εξασφαλίζεται μια πιο ασφαλής λειτουργία τών Windows, άσχετα αν σε κάποιους δεν αρέσει. Στο κάτω-κάτω τής γραφής υπάρχουν κι άλλα λειτουργικά να επιλέξει κανείς.

pavlitakis
20-03-2013, 15:48
@ Νίκο,
Μάλιστα...θεωρείς λοιπόν ότι ο απλός χρήστης, δεν έχει δικαίωμα να πεί ότι δεν του αρέσει η τον φοβίζει η προτροπή να επισκευάσει το USB του κάθε φορά που το συνδέει?
Η επιβεβαίωση για απλή αντιγραφή η αντικατάσταση ενός αρχείου.?
Οι συνεχείς επιβεβαιώσεις σε οτιδήποτε εγκαθιστάς?
Που όλοι πατάνε ΟΚ σε όλα...ανεξάρτητα τι γράφει.?
Και πάω μετά σ έναν υπολογιστή με 7αρια που σέρνεται γιατί έχει βάλει ο ταλαίπωρος "καταλάθος" καμμιά 20αρια toolbars απο παντού, απλώς πατώντας οκ στα αναδυόμενα.
Και γίνεται ο υπολογιστής του ζομπι χωρίς λόγο.
Δεν μπορεί να απενεργοποιήσει το autorun και καθε φορά που βάζει ένα στικάκι γίνεται χαμός.
Και κάθε τρείς και λίγο το μαπα προεγκατεστημένο αντιβαιρους του ζητά 20-50€ για αναβάθμιση γιατί είναι λέει απροστάτευτος!!!!!

Αυτός λοιπον μετά από λιγο λέει ότι αυτό το λειτουργικό είναι μάπα...γιατί απλώς τον ταλαιπωρεί.
Αυτό νοιώθει....τι να κάνουμε?
Να τον βρίσουμε και να πούμε ότι πρέπει να βγάλει τον σκασμό γιατί δεν ξέρει?

Εγώ δεν έχω κάνει φορμάτ ποτέ σε δικό μου υπολογιστή μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού.
Δεν ακούω τι λέει ο καθένας, αλλά το τι έχω αντιμετωπίσει με τα vista πριν την αναβάθμιση και τη δυστυχία των ανθρώπων που έπρεπε να αλλάξουν όλα τα περιφερειακά τους το ξέρω καλά.

Το ότι βγαίνανε λαπτοπ με vista και 512 ραμ το ήξερες? Και δεν μπορούσαν να ανοίξουν?
Φταινε οι άνθρωποι που ζητάγανε απεγνωσμένα downgrade στα ΧΡ?
Γιατί ειχαν βολευτεί με τον εκτυπωτή και τα χύμα μελάνια και οι καινούργιοι σε λογικές τιμές δεν είχαν συμβατά ακόμα!!
Και μετά που το εργαλείο πέταγε, πως να αποφασίσουν να πάνε στα 7αρια?
και γιατί? αφού δούλευε το εργαλείο.

Δεν αμφισβητώ την γνώση σου σαν προγραμματιστης, μη με παρεξηγείς, αλλά ο απλός κόσμος και σε πορνο σαιτ πάει και ένα κάρο χαζοπαίχνιδα βάζει και χαζοπρογράμματα βάζει και -και- και ένα κάρο μλκς κάνει.
Τα ΧΡ τα προτείνω αν είναι ηδη εγκατεστημένα, απλώς κάνω εύκολες ρυθμίσεις για λίγο περισσότερη ασφάλεια χωρίς να τους βγάζω τη πίστη.
Κάνω και ένα παρτισιον στο δίσκο τους, ωστε αν χρειαστεί να κάνουν επαναφορά μόνοι τους και μου φιλάνε τα χέρια.

Οι ειδικοί θα την βρούνε την άκρη μόνοι τους. Και δωρεάν.
Λέω για τη κοπελίτσα που γυρνά απ τη δουλειά και ψάχνεται στο φ/β και τον μαθητή που τσατάρει μαζί της. Τους απλούς καταναλωτές. Την πλειοψηφία των χρηστών παντού.
Το πρώτο σοκ που παθαίνουν όσοι αγοράζουν σμαρτφον είναι η διάρκεια της μπαταρίας.
Εντρομοι μου τηλεφωνάνε και λένε ότι δεν βγάζει μια μέρα ενώ το παλιό κραταγε μια βδομάδα.
Εχουν άδικο? Αφού αυτή είναι η πραγματικότητά τους.

Και φέρε μου οποιοδήποτε λειτουργικό να στο τελειώσω σε 1 λεπτο. Τι πάει να πεί δλδ?

EDIT

Στα Linux γιατί κανείς δεν παραπονιέται; Το ίδιο πράγμα συμβαίνει κι εκεί.

ειμαι συνδρομητης στο support του edubudu και κάθε μέρα παίρνω καμμιά 30αρια μειλ με προβλήματα. Χαος φίλε.
Το είχα δυο χρόνια στο λαπτοπ μου....τέλειο σε ταχύτητα και ασφάλεια...αλλα από περιφερειακά δεν μπόρεσα να βρώ λειτουργικούς drivers.

NikosSkouteris
20-03-2013, 16:52
Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάνει περισσότερες εγκαταστάσεις από μένα (σε φίλους και γνωστούς, εννοώ) και περισσότερες υποστηρίξεις. Αν σού δείξω τα PC που έχω αγοράσει (για λογαριασμό άλλων) στα διάφορα on-line καταστήματα θα φρικάρεις (ελπίζω η εφορία να μην τα πάρει για δικά μου) γιατί όλοι με εμπιστεύονται και μού αφήνουν εν λευκώ να παραγγείλω για αυτούς (είτε desktop έιτε laptop). Δεν έχω δει ποτέ κανένα να δυσανασχετίσει για τα μηνύματα αυτά που εννοείς (γιατί το μυαλό μου, τελικά, πήγε αλλού). Ειδικά σε περιπτώσεις μαζικών αντιγραφών αρχείων όλοι είναι ευχαριστημένοι (κι εγώ μαζί) αφού με ένα απλό checkbox έχουν πλήρη έλεγχο ή ευκολία. Κανένας μα κανένας (αφήνω έξω μερικούς ημιμαθείς ξερόλες) δεν έχει παραπονεθεί για κάτι τέτοιο. Κι έχω βάλει Vista ακόμα και σε παμπάλαια μηχανήματα με 512mb μνήμη και τρέχουν απροβλημάτιστα. Σε ένα netbook μόνο υπήρξε πρόβλημα λόγω προβληματικού δίσκου (τελικά). Όλα τα άλλα έπαιξαν τέλεια. Φίλος έχει PC (παλιό δικό μου, όλα τα παλιά μου τα δίνω σε φίλους και γνωστούς) τού 1999-2000 (Pentium 3 1Mhz, 512ΜB μνήμη, AGP ATI Radeon 9000, 2 δίσκους 40GB ΙΒΜ) με Vista (πριν είχε 2000 Workstation) και παίζει ακόμα, αξιοπρεπέστατα (μόνο το Aero τού λείπει). Στο συγκεκριμένο όταν τού το έδωσα τού έβαλα XP κι έτρωγε συνέχεια μπλε οθόνες οπότε πήγαμε σε 2000. Αργότερα βάλαμε Vista. Έχω ένα άλλο φίλο που σε παρόμοιο μηχάνημα δουλεύει Server 2008 (ακόμα καλύτερα αποτελέσματα). Γενικό απόφθεγμα όλων είναι πως από τα Vista και μετά τα πράγματα έγιναν ευκολότερα. Κάνεις αυτό που θέλεις πιο γρήγορα και με μεγαλύτερη σιγουριά. Εντύπωσή μου είναι πως τελικά τα 8 (παρότι στην αρχή με ξένιζαν και πολλές φορές έβριζα) είναι ακόμα πιο εύχρηστα (ειδικά αν ο απλός χρήστης καταλάβει ένα-δυο πράγματα).


Και φέρε μου οποιοδήποτε λειτουργικό να στο τελειώσω σε 1 λεπτο. Τι πάει να πεί δλδ?
Φίλε μου, κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις μηχάνημα που έχω στήσει εγώ. Για έναν απλούστατο λόγο: στην πρώτη επανεκκίνηση (αν κάτι δεν πάει καλά) θα σού βγάλει το μήνυμα "... Do you want to load last good configuration?". Αυτό υπήρχε από την εποχή τών ΝΤ 4.51 (αλλά στα XP ΠΟΤΕ δεν έπαιξε σωστά, παρόλο που έχουν τον πυρήνα ΝΤ). Επίσης ακόμα κι αν αυτό δεν δουλέψει υπάρχει η επιλογή τού μπουταρίσματος από DVD και επαναφορά τού τελευταίου σημείου επαναφοράς. Απλό και σίγουρο και δοκιμασμένο!


Επίσης, στο δικό μου προσωπικό PC μπορούν να τρέχουν συνάμα (γρήγορα κι απροβλημάτιστα και με μόνο 8GB μνήμης):

SQL Server Developer Edition 2008 R2
SQL Server Express 2008
Oracle 11G
IIS
Visual Studio 2008 ή/και Visual Studio 2012 (και ίσως παραπάνω επό ένα στιγμιότυπο).
VMWare με δύο ή και περισσότερα Virtual μηχανήματα (ένα εκ τών οποίων είναι Domain Controller, και το δεύτερο σίγουρα server κάποιας βάσης δεδομένων). Έχω φτάσει και 5 Virtual μηχανήματα ταύτόχρονα.
Συγρόνως, από κάτω είναι ανοικτά ΙΕ, Chrome και ο,τιδήποτε άλλο χρειάζεται ώστε να δουλεύω.

Αν νομίζεις πως αυτό θα το έκανε με λειτουργικό XP είσαι γελασμένος (δοκιμασμένο). Και χωρίς την ενοχλητική καθυστέρηση από το ένα παράθυρο στο άλλο ή άλλες καθυστερήσεις στο δίκτυο. Κι αν λάχει να στο δείξω και συχρόνως να ακούμε και μουσική χωρίς την παραμικρή παύση. Ή μήπως θέλεις να δούμε και βίντεο; Ή να σού ανοίξω μαζί και το Cinema4d, ή το PhotoShop ή το Illustrator ή και όλα μαζί;


Υ.Γ. (για να σε προλάβω). Κάνω format και όχι επαναφορά διότι ως προγραμματιστής θέλω "φρέσκο" μηχάνημα. Επίσης, η Oracle θέλει από μόνη της ένα μηχάνημα (την έχω στο manual και την ανοίγω μόνον όταν την χρειάζομαι, γιατί στο auto το PC κάνει 10-15 λεπτά παραπάνω να μπουτάρει γιατί την έχω ρυθμίσει για μέγιστη απόδοση).

pavlitakis
20-03-2013, 17:22
Λοιπόν θα δικιμάω τα βιστα στο δικό μου. εχω ένα σκληρό εξτρα... Ετσι από περιέργεια....και για να βεβαιωθώ ότι δεν μπορει τελικά όλη η κοινωνία πάει λάθος.....μπορεί όμως να πηγαίνει.
Εχω κάνει γύρω στις 500 εγκαταστασεις με τις 400 (περιπου) με αμοιβή. Μικρη μεν και πολλες φορές σε "ειδος", αλλά οχι στ τζαμπα.
Εκτός από την υποστήριξη. Εχω το teamviewer στο κινητό.
Και το ρικαβερι σβήνει τα παλιά. Φορμάτ κάνει κατά βάθος όταν αντιγράφει μπιτ στο μπιτ.
και τα έχεις όλα έτοιμα.

NikosSkouteris
20-03-2013, 18:05
Λοιπόν θα δικιμάω τα βιστα στο δικό μου. εχω ένα σκληρό εξτρα... Ετσι από περιέργεια....και για να βεβαιωθώ ότι δεν μπορει τελικά όλη η κοινωνία πάει λάθος.....μπορεί όμως να πηγαίνει.
Εχω κάνει γύρω στις 500 εγκαταστασεις με τις 400 (περιπου) με αμοιβή. Μικρη μεν και πολλες φορές σε "ειδος", αλλά οχι στ τζαμπα.
Εκτός από την υποστήριξη. Εχω το teamviewer στο κινητό.
Και το ρικαβερι σβήνει τα παλιά. Φορμάτ κάνει κατά βάθος όταν αντιγράφει μπιτ στο μπιτ.
και τα έχεις όλα έτοιμα.

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ εγκατάστση Windows ή Linux για σπίτι επί πληρωμή. Πληρώνομαι μόνο για επαγγελματικές εγκαταστάσεις, Windows, Linux, Unix (παλιότερα), η για επαγγελματικά προϊόντα (Mail Servers, Database Servers, ISA Servers, Domain Controllers, NFS Servers, διάφορους άλλους servers, κτλ). Επίσης, έχω πληρωθεί αρκετές φορές για συμβουλές σε δίκτυα ή εγκαταστάσεις, για αγορά λογισμικού και πολλές άλλες δραστηριότητες. Όταν πρόκειται να κάνω υπστήριξη το κάνω φυσικά, αν είναι για φίλο, το ανταποδίδει με τσίπουρα (και μαθαίνει ώστε να μην με πρίζει), αν είναι επαγγελματικά το ανταποδίδει σε χρήμα (και τσίπουρα καμιά φορά).

Σπάνια χρειάζεται υποστήριξη φίλος ή γνωστός αφού από τα λίγα που εξηγώ σε κάθε εγκατάσταση καταλαβαίνουν όλοι κάποια πράγματα κι αν χρειαστεί το πρώτο πράγμα που προτρέπω είναι "φτιάξ' το μόνος σου!" (και σχεδόν πάντα πετυχαίνει, δεν είναι κι επιστήμη ο υπολογιστής, άντε να με πάρουν τηλέφωνο για καμιά ερώτηση). Υπάρχουν, βέβαια, και οι ανορθόδοξοι, οι οποίοι θεωρούν την χάρη υποχρέωση (λες και είμαι ο υπεύθυνος για όλα τα κακά που θα τους συμβούν) και, ω τι σύμπτωσις, αυτοί είναι οι βρίζοντες χωρίς να ξέρουν. Αυτοί, βέβαια, σιγά-σιγά παίρνουν πόδι.

Φυσικά, δεν ξέρω πόσες εγκαταστάσεις έχω κάνει, δεν τις μετρώ αλλά οι εγκαταστάσεις μου είναι όλνς τών ειδών από όλες τις πλευρές. Το μόνο που δεν έχω κάνει ακόμα και θα ήθελα να το κάνω είναι να στήσω πραγματικό σύνθετο δίκτυο Windows-Linux (το έχω κάνει μόνο με virtual μηχανήματα). Επίσης, αν κάνεις μια-δυο εγκατάστασεις σε κάποιο λειτουργικό δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να μάθεις (εκτός κι αν σού συμβεί να μην διαβάζει το CD/DVD η εγκατάσταση. Το δύσκολο είναι να στήνεις ειδικούς servers και μάλιστα Linux/Unix. Εκεί σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει θέμα.

Σε πολλές περιπτώσεις η εργασία μου (προγραμματισμός) προϋποθέτει εγκατάσταση Windows Server με IIS και SQL Server ή Oracle. Εκεί τα πράγματα είναι τυφλοσούρτης εκτός κάποιων περιπτώσεων που η Oracle αρνείται να εργαστεί και χρειάζονται ψιλορυθμίσεις. Εκεί είναι σαν να παίρνεις ένα 4x4 και να πας για ψάρεμα. Έχω χάσει δυο μέρες γιατί η Oracle (9) δεν μπορεί να ανοίξει την πόρτα 1521 στο μηχάνημα.

Farkadonitis
20-03-2013, 18:25
Δεν ξερω εσεις οι Προγραμματιστές και Τεχνίτες τι :argiles: αλλα εγω σαν απλος χρηστης πανω στα λειτουργικά Microsoft ενα μονο θα πω: Windows 2000 PRO...δεν καταλαβενε τιποτα.
Τωρα με τα 8αρια πανε να κανουν κατι αλλα και αυτα εχουν ενα ελάττωμα. Αν δεν κατσει καλα στην αρχική εγκατάσταση θα σε τυραννάει. θέλει και μόνο ενα δίσκο στην αρχη. Με δεύτερο συνδεδεμένο την έβαψες...
Ναι ρε...ειμαι απο αυτους που τα 8αρια τα παει...:euxaristo:

NikosSkouteris
20-03-2013, 19:04
Μήτσο, η σειρά 2000, 2003, 2008, 2008 R2, 2012 (και οι κλώνοι τους Vista, 7, 8) είναι πολύ καλή. Μόνο τα XP βγήκαν πατάτα. Ε, και τα Vista είχαν αστοχίες ως ενδιάμεσο βήμα στο νέο είδος λειτουργικού, αλλά διορθώθηκαν στο SP1.

Farkadonitis
20-03-2013, 19:25
Νικο μου ξέρεις οτι συμβιώνω με τα πάντα αλλα επέτρεψε μου να διαφωνήσω με το συμπάθιο δηλαδή ...τα Vista ακομα και με το SP1κατα πρωσοπικη μου αποψη ήταν αποτυχία. ..για κι που τα χρειάστηκα

Η γνωμη σου και η αποψη σου μου ειναι σεβαστή και το ξερεις....σε αγαπαω σε εκτιμαω αλλα ...Ομως δεν μπορείς με τίποτα να μου εμφυτεύσεις την άποψη σου για τα Vista..τα 7αρια ναι.

Για τα 8αρια παλι ναι αν και οι περισσότεροι δεν μπορουν να καταλαβουν την φιλοσοφία τους με αποτέλεσμα να τα θεωρούν απο τώρα τελειωμένα. Προσωπικά τα 8αρια μου εχουν λύσει τα χέρια και χαίρομαι να τα χειρίζομαι. Ειναι η αρχη των ελαφριών λειτουργικών απο την Microsoft ...διόρθωσε με αν κανω λαθος...:cool:

mastoris than.
20-03-2013, 19:36
Ποτέ δεν είχα εξειδικευμένες γνώσεις σε ό,τι αφορά τα PC, απλά με ενδιέφερε και ενδιαφέρει να κάνω την δουλειά μου. Τις "βόλτες" μου δηλαδή στο δίκτυο, σπάνια βλέπω ταινίες, καθόλου ΔΕΝ παίζω παιχνίδια, ίσως κάποιες λίγες φορές το Tetris και το Mahjong. Άρα ποτέ δεν ταλαιπώρησα κάποιο μηχάνημα και λειτουργικό από το 1993 που είχα το 1ο μου και αυτό για καθαρά επαγγελματική χρήση με εφαρμογή της Singular, η ίδια εφαρμογή μπήκε αργότερα και σε ένα PC με WindowsXP. Αυτά τα 2 μηχανήματα δεν έκαναν ποτέ τίποτα παραπάνω από το να κρατούν "Αποθήκη" και να εκδίδουν παραστατικά πωλήσεων. Για να μην αναφέρω το καταραμένο Activesync...

Πολύ αργότερα το 2008 αγόρασα το laptop που έχω μέχρι σήμερα Toshiba Satellite A200-1JO, με Windows Vista, επεξεργαστή 2.2 GHz, μνήμη RAM στα 2 GB (που έγινε 3) και σκληρό με 2 partision στα 320 GB. Η σκληρότερη δουλειά που έκανε ήταν τότε που έφτιαχνα τις δορυφορικές με το Stitchmaps για το Ozi. Όταν λοιπόν είχα τα Vista ο υπολογιστής πραγματικά ψηνόταν, χώρια βέβαια η απενεργοποίηση του Aero των Vista - για να διαβάσει σωστά το Stitcmaps από το Google Earth - και κάποιες άλλες ρυθμίσεις που πολλές φορές έπρεπε να επανέλθω σε αυτές.

Για εμένα όλα άλλαξαν από όταν εγκατέστησα τα Windows 7 ultimate 32bit, δεν με απασχόλεισαι από τότε τίποτα και ποτέ, το Stitchmaps δούλευε σαν να είχε σχεδιαστεί για αυτό το λειτουργικό και ο χρόνος δημιουργίας του κάθε χάρτη ελαχιστοποιήθηκε. Άσε την σύνδεση με τα pda - pna...

Από την ελάχιστη εμπειρία μου λοιπόν λέω πως δεν θα γυρνούσα στα XP και στα Vista. Βέβαια όπως είπα η εμπειρία μου είναι ελάχιστη, αλλά μην ξεχνάτε πως όπως όλοι οι άνθρωποι της δικής μου ηλικίας, μέχρι τα 20 χρόνια μας τηλεφωνούσαμε από τηλέφωνα με περιστρεφόμενα καντράν αριθμών (http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTQn8VyjRrsduhbRCBLiuiE0D7WHrp5r CQvB5qXu1KDV4UI_A_yxg)*...



*Δοκιμάστε όσοι έχετε παιδιά να τους το πείτε και στην συνέχεια να τα πείσετε για αυτό.

Farkadonitis
20-03-2013, 19:59
Μόνο τα XP βγήκαν πατάτα.

Μονο να θυμηθώ να ανεβάσω το βραδάκι ενα βιντεακι απο ενα υπολογιστή με Xp Pro..σέρνετε σαν να Vista και ας εχει κάπως αξιόπιστο hardware. Το έχω μόνο για για τα λογιστικά του μαγαζιού



Ποτέ δεν είχα εξειδικευμένες γνώσεις σε ό,τι αφορά τα PC, απλά με ενδιέφερε και ενδιαφέρει να κάνω την δουλειά μου.

Ετσι μπραβω...και εχω Μαστορη μου...και εγω...

NikosSkouteris
20-03-2013, 20:02
Νικο μου ξέρεις οτι συμβιώνω με τα πάντα αλλα επέτρεψε μου να διαφωνήσω με το συμπάθιο δηλαδή ...τα Vista ακομα και με το SP1κατα πρωσοπικη μου αποψη ήταν αποτυχία. ..για κι που τα χρειάστηκα

Η γνωμη σου και η αποψη σου μου ειναι σεβαστή και το ξερεις....σε αγαπαω σε εκτιμαω αλλα ...Ομως δεν μπορείς με τίποτα να μου εμφυτεύσεις την άποψη σου για τα Vista..τα 7αρια ναι.

Για τα 8αρια παλι ναι αν και οι περισσότεροι δεν μπορουν να καταλαβουν την φιλοσοφία τους με αποτέλεσμα να τα θεωρούν απο τώρα τελειωμένα. Προσωπικά τα 8αρια μου εχουν λύσει τα χέρια και χαίρομαι να τα χειρίζομαι. Ειναι η αρχη των ελαφριών λειτουργικών απο την Microsoft ...διόρθωσε με αν κανω λαθος...:cool:

Δεν θεωρώ τα Vista πολύ καλό λειτουργικό, θεωρώ, όμως, πως με το SP1 (και ειδικά με το SP2) έγιναν καλύτερα από τα XP με SP3. Προσωπικά μού είναι αδιάφορα, όπως αδιάφορα μού ήταν και τα XP. Αν εξαιρέσω τα 7άρια (που τα έχω τρία χρόνια απείραχτα) στα προσωπικά μου μηχανήματα είχα server από το 1999 και μετά (αρχή έκανα με τα ΝΤ 4.51). Με τα Vista συμβίωσα μόνον έναν μήνα, διότι έπρεπε να δουλέψω σε Server 2008 επειγόντως, όμως από το λίγο (με την χρήση που τους έκανα ξεπέρασα κατά πολύ τον μέσο χρήστη) που τα δούλεψα είδα τα σφάλματά τους πολύ καλύτερα από όσο νομίζεις. Κοίτα τον πίνακα παρακάτω και θα καταλάβεις αντιστοιχίες τών λειτουργικών. Ο Server 2008 ήταν άψογος και τον δούλευα ενάμισυ χρόνο τουλάχιστον απροβλημάτιστα (τα Vista έχουν το ίδιο κέλυφος και τον ίδιο πυρήνα, αλλά και τα ίδια Desktop χαρακτηριστικά με τα 2008) και τον άλλαξα για να βάλω 2008 R2.

ΈτοςDesktopServer2000Windows 2000Windows Server 20002002Windows XP2003Windows XP SP1Windows Server 20032005Windows XP SP2Windows Server 2003 R22007Windows VistaWindows Server 20082009Windows 7Windows Server 2008 R22012Windows 8Windows Server 2012

Όσο για σένα Θανάση, αν υπήρχαν σωστοί drivers ίσως να μην είχες προβλήματα. Το φορητό που ανεφέρεις είναι πολύ καλό και μοσχοπούλησε και δεν έχω ακούσει προβλήματα. Εγώ είχα προβλήματα με το Stitchmaps (κι έχω ακόμη) με τα 7 και όχι με τα Vista ή με τα 2008. Με έχει τρελάνει στο πέρα-δώθε στο Google Earth και πρέπει πάντα να απενεργοποιώ το Aero για να δουλέψει. Είναι κακογραμμένο λογισμικό που δουλεύει καλά μόνο στον υπολογιστή στον οποίο φτιάχτηκε, νομίζω. Για να κάνεις navigation πρέπει να εναλάσσεσαι μετάξύ παραθύρων Stitchmaps και Google Earth και αφού κεντράρεις δεν επιστρέφει πίσω σωστές τιμές. Μην μου το θυμίζεις καθόλου!

Farkadonitis
20-03-2013, 20:05
:oxx_1:Άρα συμφωνούμε.
Μονο που ο καθενας τα ελεγε με αλλα λογια..:rolleyes:

NikosSkouteris
20-03-2013, 20:15
:oxx_1:Άρα συμφωνούμε.
Μονο που ο καθενας τα ελεγε με αλλα λογια..:rolleyes:

Τώρα μού το χαλάς! Διαφωνώ!

pavlitakis
20-03-2013, 21:02
Τώρα μού το χαλάς! Διαφωνώ!

Κι εγω διαφωνω...τωρα που εβαλα τα βιστα....τρεχουν αβιαστα.
Ρε τι εχασα τοσα χρονια.
Και κατι αλλο...δεν μπορειτε να διαφωνειτε....αυτο ειναι δικο μου δικαιωμα καθ οτι δεν εχω ξεκινησει κανενα τοπικ.
Αρα μπορω να διαφωνω πρωτος.

mastoris than.
20-03-2013, 21:12
Διαφωνώ κάθετα με το ό,τι πρέπει να διαφωνείτε! lool

Farkadonitis
21-03-2013, 16:38
το συστημα...
http://i.imagebanana.com/img/78hzhe42/leistung.jpg


http://i.imagebanana.com/img/c4kquxxh/leistung2.jpg

τα χαλαει λιγο η καρτα γραφικών (nvidia GF 9700M GT mobil) αλλιως το μοντελο του 2008 δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απο βαθμολόγηση απο τα μεσαία φορητά σήμερα

Farkadonitis
13-04-2013, 03:34
Για να περασει η ωρα μιας και δεν μπορούμε να κοιμηθούμε ειπα να του περασω Xp. Οταν τελιωσω θα σας πω αποτελέσματαlool

IliasA
13-04-2013, 08:48
Δημητρη μου καλημερα.
Λογικο ειναι αυτο. Και ο δικος μου υπολογιστης που το εχω σχεδον 4 χρονια βγαζει σε ολα 6,5, φτιαχνοντας τον με καποιον φιλο μου.
Αλλα λεω λογικο γιατι η καρτα γραφικων βγαζει 5,9. Περνει παντα το χαμηλωτερο αποτελεσμα. Ως συνηθως ειναι η καρτα γραφικων.


off topic

Καλημερα και παλι. Παμε τωρα για δουλεια. Τα λεμε το απογευματακι.

Farkadonitis
14-04-2013, 15:59
Ηλια μου μου ειναι γνωστο..το ξερω.

Τωρα...η μεταβαση στα Xp εγινε. Τελικά αυτο το Notebook λες και ειναι φτιαγμενο για Xp. H θερμοκρασίες λειτουργιας αλλο πραγμα...μονο χλιαρός αερας απο την εξοδο εξαερισμού της συσκευης και με πανω απο 14 ωρες...
Το βουταρισμα σε χρονο μηδεν....
Όποτε o πάππους μένει με τα Xp...