PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με root συσκευών



pavlitakis
22-04-2013, 17:47
Ποιοι ειναι αυτοι βρε τακη μου για βοηθα λιγο. Για τις ελευθερες δεν με ενδιαφερει καν τις βρισκω μεσω Google, αλλα για τις πληρωμενες ασε το Google γιατι τις βρισκεις μεν αλλα σπασμενες. Καταλαβες τι εννοω.

Αλλοι τροποι που λες ποιοι;

Ηλια αδελφε,
Καταρχας πρεπει να κανεις ρουτ το κινητο σου. Πηγαινε στο xda developers και αφου παρεις πτυχειο (ρουταρεις τη συσκευη σου), συνεχιζεις μεταπτυχιακο στο ψαξιμο...με τον τυχερο μπαλωματη και το μπαλωμενο παιχνιδι της αγορας.
Αυτα για την ωρα.
Αφου τις εχεις πληρωσει στο Μαρκετ, δεν υπαρχει προβλημα.

Farkadonitis
22-04-2013, 17:51
Εγω δεν τελει κανει root...την θελω παρθενογενετική τη συσκευη μου

mastoris than.
22-04-2013, 20:09
Οι λεβέντες στο XDA έχουν φτιάξει εφαρμογές που rootάρουν και ξεrootάρουν την συσκευή στο δευτερόλεπτο. Το δίλημμα το είχα κι εγώ δεν σας κρύβω, βρήκα λοιπόν αυτό που περιγράφω στην αρχή μόνο και μόνο για να βάλω το δικό μου αρχείο Ελληνικών στο Navitel.
Μόλις τελείωσα αφαίρεσα μέσω της εφαρμογής την δυνατότητα super user και όλα καλά.

Εσείς που θέλετε να κάνετε ακόμη σοβαρότερα πράγματα πρέπει να το αποφασίσετε.

IliasA
23-04-2013, 00:21
Ηλια παιδευεσαι αδικα. Αν αυτο γινοταν, θα ειχε γεμισει το Ιντερνετ με βακαπ απο πληρωμενες εφαρμογες.
Να μη σου αναφερω οτι ειδικα οι πληρωμενες συνδεονται με το μειλ και το ΙΜΕΙ της συσκευης.
Επισης οι δυο συσκευες που εχεις, εχουν διαφορετικη αναλυση και διαφοτετικους drivers στο hardware.
Υπαρχουν αλλοι τροποι για εγκατασταση σε περισσοτερες συσκευες.


Τακη αδερφε τελικα εχεις δικιο, ειδικα για τις πληρωμενες που οπως λες συνδεονται με το ΙΜΕΙ και το μειλ της συσκευης. Οτι και να προσπαθησα και με οποιο προγραμμα δεν εβγαλα ακρη.



Ηλια αδελφε,
Καταρχας πρεπει να κανεις ρουτ το κινητο σου. Πηγαινε στο xda developers και αφου παρεις πτυχειο (ρουταρεις τη συσκευη σου), συνεχιζεις μεταπτυχιακο στο ψαξιμο...με τον τυχερο μπαλωματη και το μπαλωμενο παιχνιδι της αγορας.
Αυτα για την ωρα.
Αφου τις εχεις πληρωσει στο Μαρκετ, δεν υπαρχει προβλημα.


Στο xda developers πηγα τακη μου αλλα εχω ενα προβληματακι σε οτι αφορα την γλωσσα των αγγλικων, και ετσι το πτυχιο παει πεταξε.



Οι λεβέντες στο XDA έχουν φτιάξει εφαρμογές που rootάρουν και ξεrootάρουν την συσκευή στο δευτερόλεπτο. Το δίλημμα το είχα κι εγώ δεν σας κρύβω, βρήκα λοιπόν αυτό που περιγράφω στην αρχή μόνο και μόνο για να βάλω το δικό μου αρχείο Ελληνικών στο Navitel.
Μόλις τελείωσα αφαίρεσα μέσω της εφαρμογής την δυνατότητα super user και όλα καλά.

Εσείς που θέλετε να κάνετε ακόμη σοβαρότερα πράγματα πρέπει να το αποφασίσετε.


Θαναση μου μια ερωτησουλα. Rootαρουν και ξεrootαρουν την συσκευη σε δευτερολεπτα και μετα αφαιρης και την δυνατοτητα super user χμμμμμ. Τι καταλαβα εγω τωρα.
Θελεις να μου πεις (ενα παραδειγμα) οτι ροταρο την συσκευη, περνω ενα .apk αρχειο η το στελνω μεσω ΒΤ στην αλλη συσκευη αφου υποθετω οτι πρεπει να ροταρο και την αλλη, και παω μετα και κανω το .apk αρχειο εγκατασταση.
Αφου τελειωσω με αυτα που εχω κανει ξαναγυρναω και τις 2 συσκευες οπως ηταν. Καταλαβα καλα αλλιως διορθωσε με σε παρακαλω.

pavlitakis
23-04-2013, 02:19
Ηλία περίμενε....κατ αρχάς...κάνω root σημαίνει οτι αποκτώ δικαιώματα διαχειριστή της συσκευής μου.
Δικαιώματα που ο κατασκευαστής δεν δινει στους χρηστες, για να μην κάνουν μαντάρα τη συσκευή τους κατα λάθος η εξεπιτηδες τη συσκευή κάποιου άλλου.
Ετσι λοιπόν ότι και να σβήσεις με μια επανεκκινηση όλα ειναι στη θέση τους.
Κάνοντας όμως ρουτ αποκτώ το δικαιωμα να παραμετροποιώ τη συσκευή μου όπως θέλω.
Εγκαθιστώ περισσότερα προγράμματα και τα κάνω να δουλευουν όπως θέλω.

Κινδυνος υπάρχει, μόνο όταν δεν ξέρω τι θέλω και τι να κάνω.
Ετσι ειναι εύκολο για κάποιον απλό χρήστη να κάνει τη συσκευή του "τούβλο" που λέμε και να τρέχει στο σέρβις.

Ετσι λοιπόν ο κατασκευαστής κλειδώνει το λειτουργικό σε συγκεκριμένες προδιαγραφές.
Αν λοιπόν κάποιος που θέλει να έχει πρόσβαση σε όλη τη συσκευή, να αυξήσει τη μνήμη, να καθαρίζει τη προσωρινή μνήμη για γρηγορότερη απόκριση, να έχει πρόσβαση απ ευθείας στο hardware της συσκευής του, τότε πρεπει απαραίτητα να την ξεκλειδώσει.

Η συσκευή δουλεύει ταχύτερα, τρώει λιγότερη μπαταρία γιατί εσυ επιτρέπεις στο ποιές εφαρμογές θα τρέχουν στο backround και διαχειρίζεσαι-αυξάνεις τη μνήμη που χρησιμοποιείς, πραγμα σημαντικό, ειδικά σε φτηνες συσκευές.

Τώρα Ηλία αν θέλεις να πάρεις μια εφαρμογή και να την στείλεις σε άλλο τηλέφωνο με backup ξέχασέ το.

Petros
23-04-2013, 11:36
Εγώ το Note το έχω rootάρει με το SuperSU (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu) (απλό root).

pavlitakis
23-04-2013, 12:53
Εγώ το Note το έχω rootάρει με το SuperSU (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu) (απλό root).

Χωρις να ειμαι ειδικος Πετρο, νομιζω οτι δεν υπαρχει απλο η κατι αλλο rooting.
Αρα η συσκευη σου ειναι σκετο Root.:D
To superuserSU ειναι απλως ενα προγραμμα που δινει τα δικαιωματα, χωρις να χρειαζεται να πληκτρολογεις εντολες, οπως και το SuperUser.
Μηπως εννοεις το SuperOneClick?
Η ματαιοδοξιες των ανθρωπων-προγραμματιστων, μας γιομισανε σουπερ:D:banghead:

Petros
23-04-2013, 12:59
Ειναι σκέτο root Τάκη.

karlesg
23-04-2013, 16:13
Εγώ το Note το έχω rootάρει με το SuperSU (https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.chainfire.supersu) (απλό root).


η συσκευή δε γίνεται root απλά εγκαθιστώντας μια εφαρμογή από το play store.

Είτε έχεις φλασάρει κάτι μέσω odin (download mode), είτε μέσω recovery.

pavlitakis
23-04-2013, 16:30
η συσκευή δε γίνεται root απλά εγκαθιστώντας μια εφαρμογή από το play store.

Είτε έχεις φλασάρει κάτι μέσω odin (download mode), είτε μέσω recovery.

Υποψιαζομαι Γιωργο οτι τα εχει κανει αυτα αλλιως τα σουπερ γιουσερ κλπ. δεν εγκαθιστανται-δουλευουν σε μη rooted συσκευες.

IliasA
23-04-2013, 18:38
Ηλία περίμενε....κατ αρχάς...κάνω root σημαίνει οτι αποκτώ δικαιώματα διαχειριστή της συσκευής μου.
Δικαιώματα που ο κατασκευαστής δεν δινει στους χρηστες, για να μην κάνουν μαντάρα τη συσκευή τους κατα λάθος η εξεπιτηδες τη συσκευή κάποιου άλλου.
Ετσι λοιπόν ότι και να σβήσεις με μια επανεκκινηση όλα ειναι στη θέση τους.
Κάνοντας όμως ρουτ αποκτώ το δικαιωμα να παραμετροποιώ τη συσκευή μου όπως θέλω.
Εγκαθιστώ περισσότερα προγράμματα και τα κάνω να δουλευουν όπως θέλω.

Κινδυνος υπάρχει, μόνο όταν δεν ξέρω τι θέλω και τι να κάνω.
Ετσι ειναι εύκολο για κάποιον απλό χρήστη να κάνει τη συσκευή του "τούβλο" που λέμε και να τρέχει στο σέρβις.

Ετσι λοιπόν ο κατασκευαστής κλειδώνει το λειτουργικό σε συγκεκριμένες προδιαγραφές.
Αν λοιπόν κάποιος που θέλει να έχει πρόσβαση σε όλη τη συσκευή, να αυξήσει τη μνήμη, να καθαρίζει τη προσωρινή μνήμη για γρηγορότερη απόκριση, να έχει πρόσβαση απ ευθείας στο hardware της συσκευής του, τότε πρεπει απαραίτητα να την ξεκλειδώσει.

Η συσκευή δουλεύει ταχύτερα, τρώει λιγότερη μπαταρία γιατί εσυ επιτρέπεις στο ποιές εφαρμογές θα τρέχουν στο backround και διαχειρίζεσαι-αυξάνεις τη μνήμη που χρησιμοποιείς, πραγμα σημαντικό, ειδικά σε φτηνες συσκευές.

Τώρα Ηλία αν θέλεις να πάρεις μια εφαρμογή και να την στείλεις σε άλλο τηλέφωνο με backup ξέχασέ το.



Τακη σε ευχαριστω για τις πληροφωριες αδερφε να εισαι καλα.

Αλλα στο τελευταιο που δεν μπορω να στιλω εφαρμογη που εκανα Backup σε αλλη συσκευη και να την κανω εγκατασταση με εκοψες τα φτερα. Η μαλλον το ειπα λαθος, Μπορω να στειλω εφαρμογη μεσω ΒΤ απλα δεν γινεται στην αλλη συσκευη εκατασταση.

Αρα καθομαι και λεω εγω που δεν εχω γνωσεις ακομα σε θεματα root, γιατι να το κανω εφοσον δεν με χρησιμευει πανω σε αυτα που ζηταω.

Και για να ειμαι ακομα πιο ειλικρινης, καποτε με ενα Nokia N95 που ειχα με εβαλε καποιος φιλος με ενα προγραμμα ονοματις Odin εχει χρονια τωρα να περασω την ελληνικη γλωσσα πανω. Εκεινη την στιγμη μαλλον υποθετω οτι καναμε παρεα την συσκευη root.
H σελιδα αυτη ειχε ολα τα IMEI των συσκευων αν θυμαμαι καλα και αναλογως πιο ειχες προσθετες και την γλωσσα που ηθελες.

Δεν ξερω αν τα ειπα καλα, αλλα αυτο πιστεω να ηταν root.

IliasA
23-04-2013, 18:42
η συσκευή δε γίνεται root απλά εγκαθιστώντας μια εφαρμογή από το play store.

Είτε έχεις φλασάρει κάτι μέσω odin (download mode), είτε μέσω recovery.


A σορρυ τωρα το διαβασα αυτο που εγραψε ο γιωργος. Πολυ σωστα τo καναμε Flash τοτε το Nokia N95 και βαλαμε την γλωσσα. Τωρα θυμηθικα.

IliasA
23-04-2013, 19:12
Τακη, Πετρο εξυγηστε μου λιγακι ποια ειναι η διαφορα.

Εσυ Τακη μιλας για root της συσκευης ετσι ωστε εχεις μετα ολα τα δικαιωματα να κανεις με την συσκευη σου οτι θελεις, κατι το οποιο οπως ειπες δεν στο επιτρεπει ο κατασκευαστης μπας και κανεις καμια στραβη απο την στιγμη που δεν γνωριζεις.

Ο πετρος παλι μιλαει για απλο root κατεβαζωντας καποια εφαρμογη μεσω google.


Εγω τωρα εχω μια απορια. Ειτε root κανω, ειτε απλο root οπως λεει ο πετρος μεσω καποιας εφαρμογης, αφου τελειωσω με αυτα που εκανα μπορω να επαναφερω την συσκευη οπως ηταν χωρις να αλλαξει τιποτα η και αλλιως να σβησω την εφαρμογη την απλη του πετρου λεμε τωρα και να μινουν ολα οπως εχουν.


Τα φωτα σας παρακαλω.

Petros
23-04-2013, 20:18
Πολύ σύντομα λόγω δουλειάς!
Μπορούμε να κάνουμε root τη συσκευή χωρίς να περάσουμε κάποια ROM ή οτιδήποτε άλλο--απλά δηλαδή να βλέπουμε τα κρυφοαρχειαφακελλους--διατηρώντας τη ROM μας.
Εγω το παρακάτω link διάβασα....αν θυμάμαι καλά, και αυτό για να δοκιμάσω το Garmin StreetPilot Android.
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1329360

Στη συσκευή μου τώρα.....

http://img209.imageshack.us/img209/2460/screenshot2013042319552.png (http://imageshack.us/photo/my-images/209/screenshot2013042319552.png/)http://img560.imageshack.us/img560/461/screenshot2013042319540.png (http://imageshack.us/photo/my-images/560/screenshot2013042319540.png/)http://img17.imageshack.us/img17/1359/screenshot2013042319592.png (http://imageshack.us/photo/my-images/17/screenshot2013042319592.png/)

mastoris than.
23-04-2013, 20:20
Aκριβώς αυτό έχω κι εγώ, που κακώς παρέλειψα χθες να γράψω για την βοήθεια του Πέτρου πάνω στο θέμα...

IliasA
23-04-2013, 20:23
Πετρο μου σε :euxaristw_1:πολυ. Να με εχεις υποψην, για αυτο το θεμα θα σε ενοχλησω.

pavlitakis
23-04-2013, 20:30
Ηλια δεν υπαρχει απλο η μη ρουτ. Τελος με αυτο....μοιαζει με το «ολιγον εγκυος»
Παμε παρακατω...
Για να ρουταρεις τη συσκευη σου πρεπει να ακολουθησεις μια συγκεκριμενη διαδικασια, η οποια, ναι μεν ειναι αναστρεψιμη, αλλα γιατι να την αναστρεψεις;
Δηλ...ρουταρεις...κανεις κατι....ξερουταρεις....κατι σουρχεται στο μυαλο....ρουτ ξανα...κατι κανεις....ξερουταρεις....κλπ...κλπ.
Και στο τελος παει η αγαπη σου.

Αν σκεφτεσαι ετσι...αστο καλυτερα.
Υποτιθεται οτι θελεις να δοκιμασεις τη συσκευη σου η να αυξησεις τη μνημη της και τη συνολικη της αποδοση.
Ειδαλως δεν υπαρχει λογος.

Τωρα αλλη μια φορα.....ο λογος αποστολης εφαρμογης με ΒΤ σε αλλο τηλεφωνο, απλως δεν υπαρχει και δεν ειναι λογος ρουταρισματος τηλεφωνου.

Οι εφαρμογες εγκαθισταται στα τηλεφωνα με ενα συμπιεσμενο αρχειο με καταληξη .apk.
Μπορεις με ενα προγραμμα αποσυμπιεσης (winrar) να δεις τα αρχεια και του τι κανει το καθενα, οπως και να παιξεις και να τα ξανασυμπιεσεις μετα και να εχεις μια εφαρμογη που να λεγεται Ηλιας.

IliasA
23-04-2013, 20:35
Aκριβώς αυτό έχω κι εγώ, που κακώς παρέλειψα χθες να γράψω για την βοήθεια του Πέτρου πάνω στο θέμα...

Σε ευχαριστω θαναση μου και εσενα που το επισημανες. Οσο πιο πολλοι τοσο πιο καλα σε περιπτωση αναγκης. Απο οτι εριξα ενα ματι στο Google την εφαρμογη την εχει στα αγγλικα, αλλα βαση τα σκρινακια του πετρου βλεπω να ειναι σε ολες τις γλωσσες.

IliasA
23-04-2013, 20:43
Ηλια δεν υπαρχει απλο η μη ρουτ. Τελος με αυτο....μοιαζει με το «ολιγον εγκυος»
Παμε παρακατω...
Για να ρουταρεις τη συσκευη σου πρεπει να ακολουθησεις μια συγκεκριμενη διαδικασια, η οποια, ναι μεν ειναι αναστρεψιμη, αλλα γιατι να την αναστρεψεις;
Δηλ...ρουταρεις...κανεις κατι....ξερουταρεις....κατι σουρχεται στο μυαλο....ρουτ ξανα...κατι κανεις....ξερουταρεις....κλπ...κλπ.
Και στο τελος παει η αγαπη σου.

Αν σκεφτεσαι ετσι...αστο καλυτερα.
Υποτιθεται οτι θελεις να δοκιμασεις τη συσκευη σου η να αυξησεις τη μνημη της και τη συνολικη της αποδοση.
Ειδαλως δεν υπαρχει λογος.

Τωρα αλλη μια φορα.....ο λογος αποστολης εφαρμογης με ΒΤ σε αλλο τηλεφωνο, απλως δεν υπαρχει και δεν ειναι λογος ρουταρισματος τηλεφωνου.

Οι εφαρμογες εγκαθισταται στα τηλεφωνα με ενα συμπιεσμενο αρχειο με καταληξη .apk.
Μπορεις με ενα προγραμμα αποσυμπιεσης (winrar) να δεις τα αρχεια και του τι κανει το καθενα, οπως και να παιξεις και να τα ξανασυμπιεσεις μετα και να εχεις μια εφαρμογη που να λεγεται Ηλιας.


Ο.κ τακη μου το καταλαβα και εληξε το θεμα.
Κατι τελευταιο και τελειωσαμε. Αποστολη φακελων απο εσωτερικη μνημη σε εξωτερικη ειναι λογος ρουταρισματος; Aυτο και τελειωσαμε.

pavlitakis
23-04-2013, 21:06
Αποστολη φακελων απο εσωτερικη μνημη σε εξωτερικη ειναι λογος ρουταρισματος; Aυτο και τελειωσαμε.

Πετρο αυτες οι δυο μνημες που βλεπεις ειναι εξωτερικες και οι δυο νομιζω.
Για να εχεις προσβαση στην εσωτερικη μνημη σε ολα τα αρχεια, θελεις δικαιωματα root οπωσδηποτε, οτι κι αν κανεις.
Μονο για να μεταφερεις αρχεια, δεν νομιζω να αξιζει, οπως και οτι δεν υπαρχει λογος να μεταφερθουν αρχεια.

pavlitakis
23-04-2013, 21:12
Πετρο τωρα ειδα τα σκρινακια σου.
Εισαι ρουτ.
Το ρουταρισμα της συσκευης δεν απαιτει ν αλλαξεις ρομ.
Αν δεν σου αρεσει η εργοστασιακη τοτε ειναι δικο σου θεμα.
Βεβαια δεν μπορεις ν αλλαξεις ρομ χωρις ρουτ.
Κι εγω την εργαστασιακη εχω.
Τωρα καταλαβα τι εννοουσες με το απλο ρουτ.:D

karlesg
24-04-2013, 10:04
A σορρυ τωρα το διαβασα αυτο που εγραψε ο γιωργος. Πολυ σωστα τo καναμε Flash τοτε το Nokia N95 και βαλαμε την γλωσσα. Τωρα θυμηθικα.


Στο Ν95 το κάνατε με το Phoenix το οποίο είναι ας πούμε το αντίστοιχο odin της Nokia. To odin χρησιμοποιείται σε samsung συσκευές.


Ηλία επειδή δεν έχω διαβάσει το παρόν θέμα προσεκτικά μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ σύντομα και συνοπτικά τι θες να κάνεις ακριβώς;

Θέλεις να μεταφέρεις μια εφαρμογή που είναι δωρεάν στο play, σε μια άλλη συσκευή κάποιου άλλου μέσω ΒΤ;
Αυτό γίνεται.


Θέλεις να μεταφέρεις μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμή στο play σε άλλη συσκευή κάποιου άλλου μέσω ΒΤ;
Αυτό δε γίνεται.

Θέλεις να μεταφέρεις μια σπασμένη εφαρμογή που έχεις βρει στο ίντερνετ (δηλαδή το .apk) σε κάποιον άλλο μέσω ΒΤ;
Αυτό γίνεται.

Θέλεις να πάρεις μπακαπ τις εφαρμογές σου (όλες πληρωμένες και απλήρωτες) ώστε αν γίνει κάτι στη συσκευή σου να τις ξαναπεράσεις γρήγορα;
Και αυτό γίνεται.


Γενικά αν σου είναι εύκολο εξήγησε μου τι θέλεις να κάνεις; Αν ο σκοπός σου γενικά είναι για τις πληρωμένες εφαρμογές τότε δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις "πληρωμένες" εφαρμογές σε κάποιον άλλο είναι να τις έχεις σπασμένες (δηλαδή να έχεις βρει κάποιο .apk της εφαρμογής στο ίντερνετ), και να μεταφέρεις αυτό το .apk μέσω BT ή οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Κάτι άλλο για μεταφορά πληρωμένων εφαρμογών σε συσκευή άλλου, δε μπορείς να κάνεις...

IliasA
24-04-2013, 21:39
Στο Ν95 το κάνατε με το Phoenix το οποίο είναι ας πούμε το αντίστοιχο odin της Nokia. To odin χρησιμοποιείται σε samsung συσκευές.


Ηλία επειδή δεν έχω διαβάσει το παρόν θέμα προσεκτικά μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ σύντομα και συνοπτικά τι θες να κάνεις ακριβώς;

Θέλεις να μεταφέρεις μια εφαρμογή που είναι δωρεάν στο play, σε μια άλλη συσκευή κάποιου άλλου μέσω ΒΤ;
Αυτό γίνεται.


Θέλεις να μεταφέρεις μια εφαρμογή που είναι επί πληρωμή στο play σε άλλη συσκευή κάποιου άλλου μέσω ΒΤ;
Αυτό δε γίνεται.

Θέλεις να μεταφέρεις μια σπασμένη εφαρμογή που έχεις βρει στο ίντερνετ (δηλαδή το .apk) σε κάποιον άλλο μέσω ΒΤ;
Αυτό γίνεται.

Θέλεις να πάρεις μπακαπ τις εφαρμογές σου (όλες πληρωμένες και απλήρωτες) ώστε αν γίνει κάτι στη συσκευή σου να τις ξαναπεράσεις γρήγορα;
Και αυτό γίνεται.


Γενικά αν σου είναι εύκολο εξήγησε μου τι θέλεις να κάνεις; Αν ο σκοπός σου γενικά είναι για τις πληρωμένες εφαρμογές τότε δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Ο μόνος τρόπος να μεταφέρεις "πληρωμένες" εφαρμογές σε κάποιον άλλο είναι να τις έχεις σπασμένες (δηλαδή να έχεις βρει κάποιο .apk της εφαρμογής στο ίντερνετ), και να μεταφέρεις αυτό το .apk μέσω BT ή οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Κάτι άλλο για μεταφορά πληρωμένων εφαρμογών σε συσκευή άλλου, δε μπορείς να κάνεις...




Γιωργο καλησπερα.

Ηθελα με λιγα λογια να στιλω απο τη δικια μου συσκευη Samsung S3, και παλι στην δικια μου συσκευη Galaxy Note 10,1 (οχι σε καποιου αλλου) εφαρμογες απληρωτες και πληρωμενες.

Κατι το οποιο γινεται μεν μεσω ΒΤ αλλα τις πληρωμενες δεν γινεται να τις κανω εγκατασταση, σε αυτο να ειναι καλα για την βοηθεια του ο τακης. Ειχε δικιο οταν μου ελεγε οτι τζαμπα παιδευομαι. Η απληρωτες κανονικοτατα γινονται εγκατασταση.

Μετα ηρθαμε στο θεμα με το root της συσκευης οπου εκει και παλι ο τακης συν την επισημανση του πετρου και του θαναση οτι το παραπανω μπορω μονο να το κανω αν η συσκευη ειναι root.
Ετσι θα εχω ολα τα δικαιωματα να κανω με την συσκευη οτι θελω. (Πιστευω να τα ειπα καλα εδω, διορθωστε με).


Αν και παλι δεν γινεται με root το παραπανο, τοτε σκεφτικα να κατεβασω μια εφαρμογη απο το Play ονοματις SuperSU αν την ειπα καλα την οποια με προτηνε ο πετρος και το επισημανε και ο θανασης ετσι ωστε να μπορω να στελνω μεγαλους φακελους απο χαρτες λογισμικων πλοηγησης. Ενα παραδειγμα. Εγαταστωντας το προγραμμα Co Pilot ο φακελος με τους χαρτες πηγε στην sdcard0 και οχι στην extSdCard που θελω εγω.

Εστω λεω μηπως γινεται αυτο με προγραμμα Root. Αυτα γιωργο μου.

Και ενα μεγαλο Ευχαριστω σε ολους τους παραπανω. Να εισται καλα αδερφια.

karlesg
24-04-2013, 22:44
Μάλιστα τώρα κατάλαβα. Με μπέρδεψε αυτό με το root. Όντως έτσι είναι όπως σωστά είπαν όλοι αυτοί που ανέφερες.

Κι ο Τάκης έδωσε πολύ πετυχημένο παράδειγμα με το ολίγον έγκυος!

Ή είσαι ή δεν είσαι... ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει! :)

edit επίσης να προσθέσω ότι δεν πρέπει να φοβάσαι τη διαδικασία του root. Είναι κάτι που έχει κακώς δαιμονοποιηθει. Αντιθέτως σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ χρήσιμο και σου λύνει τα χέρια σε πολλά πράγματα.