Το ύψος των διοδίων
Οι μετωπικοί σταθμοί που θα περάσει ένας οδηγός που θα μπει στον Ε65 από τον αυτοκινητόδρομο ΑΘΕ και θα φτάσει έως την Καλαμπάκα, δηλαδή θα διανύσει και τα 136 χλμ. είναι οι εξής τρεις: Λιανοκλαδίου στο 17,1 χλμ., Σοφάδων στο 66,2 χλμ. και Τρικάλων στο 105,7 χλμ..Όσον αφορά τις τιμές για τα ΙΧ θα είναι αντιστοίχως 1,85€, 3,40€ και 2,95€, ήτοι σύνολο: 8,2€ για 136 χλμ.. Μελλοντικά και με το σύνολο του Ε65 σε κυκλοφορία θα λειτουργήσει ένας ακόμα μετωπικός σταθμός στην Οξύνεια στο 151,9 χλμ.. Υπενθυμίζεται ε, ότι υπό κατασκευή από την ΤΕΡΝΑ, βρίσκονται τα τελευταία 46 χλμ. του αυτοκινητοδρόμου που θα ξεκινούν από τον Α/Κ Καλαμπάκας και θα φθάνουν έως και την Εγνατία Οδό δυτικά των Γρεβενών. Για την κατασκευή τους λειτουργούν 2 κεντρικές και 2 υποστηρικτές εγκαταστάσεις με 780 άτομα προσωπικό και 440 μηχανήματα έργου και φορτηγά. Με την ολοκλήρωσή του ο αυτοκινητόδρομος Ε65, θα αναμορφώσει τις οδικές μεταφορές προς τη Δυτική Θεσσαλία και τη Δυτική Μακεδονία, δίνοντας ώθηση στο εμπόριο, τον τουρισμό και την αγροτική παραγωγή. Με τον Ε65, θα συνδέεται το λιμάνι της Ηγουμενίτσας - που λειτουργεί ως πύλη της Ελλάδας προς την Κεντρική Ευρώπη- με το λιμάνι του Βόλου, θα διευκολυνθούν οι διεθνείς επιβατικές και εμπορευματικές μεταφορές από την Ελλάδα προς τη Δυτική και Κεντρική Ευρώπη και θα προσφέρεται μια εναλλακτική διαδρομή, η οποία είναι συντομότερη της υφιστάμενης. Παράλληλα θα μειωθεί κατά περίπου 2 ώρες το συνολικό ταξίδι από το λιμάνι του Πειραιά προς τα δυτικά Βαλκάνια. Επιπλέον, ο αυτοκινητόδρομος θα συμβάλλει τα μέγιστα στο εθνικό στρατηγικό σχέδιο για απολιγνιτοποίηση της Δυτικής Μακεδονίας και μετάβαση της σε μια βιώσιμη ανάπτυξη. Ενδεικτικά αξίζει να αναφέρουμε ότι με τον Ε65 το ταξίδι από τη Λαμία έως και την Εγνατία Οδό θα διαρκεί μόλις 1 ώρα και 45 λεπτά, η απόσταση Αθήνα-Γρεβενά και Αθήνα-Μέτσοβο θα μειωθεί σε μόλις 4 ώρες και η μετάβαση στην Καστοριά και στην Κοζάνη θα έχει διάρκεια 4,5 ωρών.
Η διάρκεια των αποστάσεων μετά την ολοκλήρωση του Ε65
Λαμία – Εγνατία Οδός 01:45 (από 03:15 σήμερα)Αθήνα – Γρεβενά 04:00
Αθήνα – Μέτσοβο 04:00
Αθήνα – Καστοριά 04:35
Αθήνα – Κοζάνη 04:30
Αθήνα – Καρπενήσι 03:00
Αθήνα – Τρίκαλα 03:00
Αθήνα – Καρδίτσα 02:35’
Πηγη: capital.gr
Πια είναι η Ευρωπαϊκή Οδός 65
Η Ευρωπαϊκή Οδός Ε65 (Ε65) του Διεθνούς Δικτύου Εθνικών Οδών ξεκινάει στο Μάλμοε της Σουηδίας και καταλήγει στα Χανιά της Κρήτης. Έχει συνολικό μήκος 3.800 χιλιομέτρων και διέρχεται από 12 ευρωπαϊκές χώρες.Η Ευρωπαϊκή Οδός 65 κοντά στην Πάτρα, Ελλάδα (Σημείωση: Στην ταμπέλα ο κωδικός Ε95 είναι λάθος).Επίσης στις 30 Ιανουαρίου 2021 εγκρίθηκε η φυσική συνέχεια του Ελληνικού τμήματος του Αυτοκινητόδρομου Ε65 προς τα Γρεβενά, όπου θα συνδέεται με την Εγνατία Οδό.
Διαδρομή
- Σουηδία
- Ε65: Μάλμοε - Υστάντ.
- Βαλτική θάλασσα, θαλάσσια διαδρομή Υστάντ - Σβινόουστσιε.
- Πολωνία
- Εθνική οδός S3: Σβινόουστσιε - Βόλιν - Γκολένιωφ - Στσέτσιν - Γκορζώφ Βιελκοπόλσκη - Σβιεμπόντζιν - Ζιελόνα Γκόρα - Λούμπιν - Λέγκνιτσα - Ελένια Γκόρα.
- Τσεχία
- Εθνική οδός I/10: Χαρρασώφ - Ζέλεζνυ Μπροντ - Τούρνωφ.
- Εθνική οδός R10: Τούρνωφ - Μλάντα Μπόλεσλαβ - Πράγα.
- Αυτοκινητόδρομος D1: Πράγα - Γίχλαβα - Μπρνο.
- Αυτοκινητόδρομος D2: Μπρνο - Λάνζχοτ.
- Σλοβακία
- Αυτοκινητόδρομος D2: Κούτυ - Μπρατισλάβα - Τσούνοβο.
- Ουγγαρία
- Αυτοκινητόδρομος Μ15: Ράϊκα - Χεγκυεσχάλομ - Μοσονμαγκυοάροβαρ.
- Οδός 86: Μοσονμαγκυοάροβαρ - Τσόρνα - Σζομπάτχελυ - Κόρμεντ.
- Οδός 76: Κόρμεντ - Ζαλαέγκερσζεγκ.
- Οδός 74: Ζαλαέγκερσζεγκ - Ναγκυκάνιζσα.
- Αυτοκινητόδρομος Μ7: Ναγκυκάνιζσα - Λετένυε.
- Βοσνία και Ερζεγοβίνη
- Οδός 2: Νέουμ.
- Κροατία
- D8: Στον - Ντουμπρόβνικ - Ντέμπελι Μπριέγκ.
- Μαυροβούνιο
- Οδός 2: Χέρτσεγκ Νόβι - Πέτροβατς - Ποντγκόριτσα - Μπιέλο Πόλιε - Μπατς.
- Σερβία
- Μ2: Σπίλιανη - Ριμπάριτσε.
- Κοσσυφοπέδιο
- Οδός 2: Μπάνιε - Κόσοβσκα Μητρόβιτσα - Πρίστινα - Ουρόσεβατς - Χάνι Ελεζίτ.
- Ελλάδα
- Αυτοκινητόδρομος 27: Νίκη - Βεύη - Κοζάνη.
- Εθνική Οδός 3: Κοζάνη - Λάρισα - Δομοκός - Λαμία. (μελλοντικά το τμήμα Καρδίτσα-Λαμία ενδέχεται να περνάει από την Οδό Κεντρικής Ελλάδας)
- Αυτοκινητόδρομος 1: Λαμία - Δαμάστα.
- Εθνική Οδός 27: Δαμάστα - Μπράλος - Άμφισσα - Ιτέα.
- Εθνική Οδός 48: Ιτέα - Αντίριο.
- Γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου
- Ολυμπία Οδός: Ρίο - Αίγιο - Κόρινθος.
- Οδός Κεντρικής Πελοποννήσου: Κόρινθος - Τρίπολη - Καλαμάτα.
- Αιγαίο Πέλαγος, θαλάσσια διαδρομή Καλαμάτα - Κίσσαμος.
- Εθνική Οδός 90: Κίσσαμος - Χανιά.
Στην Ελλάδα περιλαμβάνει την Ολυμπία Οδό/Α8 στο τμήμα Ρίο - Κόρινθος, και την Οδό Κεντρικής Πελοποννήσου (Άξονας Κόρινθος - Καλαμάτα).
Επίσης μελλοντικά ένα τμήμα της Ε65 (από την Καρδίτσα ή από τον Δομοκό μέχρι τη Λαμία) ενδέχεται να περνάει από την Οδό Κεντρικής Ελλάδας η οποία λέγεται και συχνά Ε65
πηγη: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95...CF%8C%CF%82_65