Σελίδα 20 από 27 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 191 έως 200 από 264

Θέμα: Navitel

  1. #191
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Όπως έχω γράψει πολλές φορές το χρησιμοποιώ μόνον στις ορεινές εξορμήσεις (δασικούς δρόμους, κ.α.) και αυτό λόγω ελλείψεων και ενημερώσεων στο αστικό δίκτυο που κάποιες φορές οδηγούν σε άσκοπους ελιγμούς.

    Βεβαίως πρόκειται για την (ίσως) πιο ελαφριά εφαρμογή από όσες κυκλοφορούν - προσθέστε την ευκολία καταγραφής διαδρομής, προσθήκη ενδιάμεσου σημείου - και ίσως την μόνη που συνεργάζεται ή εκμεταλλεύεται πλήρως τις δυνατότητες του δέκτη GNSS των συσκευών.

    Αυτά για το Navitel, για τον Λεωνίδα θα αναγνωρίσω την αίσθηση χιούμορ που διαθέτει.

  2. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον mastoris than. για το χρήσιμο μήνυμα :

    lneam (27-02-2018),Petros (01-03-2018)

  3. #192
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    η αλεπου 100 τα αλεπουδακι 101, ΔΕΝ γινεται ....

  4. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον lneam για το χρήσιμο μήνυμα :

    mastoris than. (27-02-2018),Petros (01-03-2018)

  5. #193
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω γράψει πολλές φορές το χρησιμοποιώ μόνον στις ορεινές εξορμήσεις (δασικούς δρόμους, κ.α.)
    Για να το λες αυτο εχεις κανει τις δοκιμες σου και ειδες τα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μπορεις να αναφερεις μερικα παραδειγματα? Εχεις δοκιμασει τους χαρτες OSM μεσα απο εφαρμογες που υποστηριζουν Topographic layer ? Ποια ειναι η αποψη σου ?
    Γιατι δεν χρησιμοποιεις τις εφαρμογες της Anadigit ?

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ίσως την μόνη που συνεργάζεται ή εκμεταλλεύεται πλήρως τις δυνατότητες του δέκτη GNSS των συσκευών.
    Μετα απο δοκιμες που εχω κανει με την δικη μου συσκευη την ιδια στιγμη, στο ιδιο σημειο, αφου εχω ελεγξει με το GPS test τους δορυφορους, οι μοναδικες εφαρμογες πλοηγησης που αναγνωριζουν και τα 6 συστηματα δορυφορων ειναι το Locus Maps Pro και το OsmAnd+
    Η εφαρμογη Navitel μονο 2 συστηματα αναγνωριζει, GPS + Glonass. Στην δικη σου περιπτωση οταν πηγες στο μενου Satellites στην εφαρμογη Navitel ποια ID δορυφορων ειδες επιπλεον των 2 που και εγω βλεπω ?

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσθέστε την ευκολία καταγραφής διαδρομής
    Για καταγραφη διαδρομης εχω καταληξει στην εφαρμογη Locus Maps Pro που μπορει και λειτουργει με κλειστη οθονη. Ετσι πετυχαινει μονο 3% καταναλωση μπαταριας στην συσκευη μου και εχει την δυνατοτητα (οπως και αλλοι) να δημιουργει αρχεια GPX.

    To OsmAnd+ ΔΕΝ λειτουργει με κλειστη οθονη, ή τουλαχιστον εγω δεν το εχω καταφερει. Μπορουν ομως αυτες οι 2 εφαρμογες να διαβασουν η μια της αλλης τα αρχεια GPX, πραγμα που ειναι πολυ βολικο

    Και οι εφαρμογες της Sygic κανουν καταγραφη διαδρομης, οπου φυσικα υπαρχει χαρτογραφιση απο τους Here + Tomtom

  6. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-03-2018)

  7. #194
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το λες αυτο εχεις κανει τις δοκιμες σου και ειδες τα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μπορεις να αναφερεις μερικα παραδειγματα? Εχεις δοκιμασει τους χαρτες OSM μεσα απο εφαρμογες που υποστηριζουν Topographic layer ? Ποια ειναι η αποψη σου ?
    Γιατι δεν χρησιμοποιεις τις εφαρμογες της Anadigit ?
    Κλειδώνει ταχύτερα από όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει, το GPS test είναι μια από αυτές, όπως και το HERE we go. Γενικώς με ενδιαφέρουν ελαφριές και γρήγορες εφαρμογές και όχι (όπως είπε "κάποιος" κάποτε για το iGO) σταυρόλεξα για δυνατούς λύτες.



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο δοκιμες που εχω κανει με την δικη μου συσκευη την ιδια στιγμη, στο ιδιο σημειο, αφου εχω ελεγξει με το GPS test τους δορυφορους, οι μοναδικες εφαρμογες πλοηγησης που αναγνωριζουν και τα 6 συστηματα δορυφορων ειναι το Locus Maps Pro και το OsmAnd+
    Η εφαρμογη Navitel μονο 2 συστηματα αναγνωριζει, GPS + Glonass. Στην δικη σου περιπτωση οταν πηγες στο μενου Satellites στην εφαρμογη Navitel ποια ID δορυφορων ειδες επιπλεον των 2 που και εγω βλεπω ?
    Μα μόνο GPS + GLONASS βλέπω (αυτούς μόνον βλέπει και η συσκευή) αλλά τους βλέπω σταθερούς και με... πλήρη ισχύ.



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καταγραφη διαδρομης εχω καταληξει στην εφαρμογη Locus Maps Pro που μπορει και λειτουργει με κλειστη οθονη. Ετσι πετυχαινει μονο 3% καταναλωση μπαταριας στην συσκευη μου και εχει την δυνατοτητα (οπως και αλλοι) να δημιουργει αρχεια GPX.

    To OsmAnd+ ΔΕΝ λειτουργει με κλειστη οθονη, ή τουλαχιστον εγω δεν το εχω καταφερει. Μπορουν ομως αυτες οι 2 εφαρμογες να διαβασουν η μια της αλλης τα αρχεια GPX, πραγμα που ειναι πολυ βολικο

    Και οι εφαρμογες της Sygic κανουν καταγραφη διαδρομης, οπου φυσικα υπαρχει χαρτογραφιση απο τους Here + Tomtom
    Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει πλέον να έχω πέραν των 2 εφαρμογών στη συσκευή, έχει στερέψει από μνήμη και ό,τι υπάρχει μου αρέσει να είναι ελαφριάς αρχιτεκτονικής και με εύκολα προσβάσιμες λειτουργίες. Δεν γνωρίζω επίσης αν το Sygic π.χ. αφού καταγράψεις διαδρομή, αν μπορείς να πλοηγηθείς αμφίδρομα σε αυτήν. Στην "πλοηγητική" μου εφηβεία ίσως σκεφτόμουν διαφορετικά...

  8. Μέλη που ευχαριστούν τον/την mastoris than. για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-03-2018)

  9. #195
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχω γράψει πολλές φορές το χρησιμοποιώ μόνον στις ορεινές εξορμήσεις (δασικούς δρόμους, κ.α.)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το λες αυτο εχεις κανει τις δοκιμες σου και ειδες τα καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μπορεις να αναφερεις μερικα παραδειγματα? Εχεις δοκιμασει τους χαρτες OSM μεσα απο εφαρμογες που υποστηριζουν Topographic layer ? Ποια ειναι η αποψη σου ?
    Γιατι δεν χρησιμοποιεις τις εφαρμογες της Anadigit ?
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλειδώνει ταχύτερα από όσες εφαρμογές έχω δοκιμάσει, το GPS test είναι μια από αυτές, όπως και το HERE we go. Γενικώς με ενδιαφέρουν ελαφριές και γρήγορες εφαρμογές και όχι (όπως είπε "κάποιος" κάποτε για το iGO) σταυρόλεξα για δυνατούς λύτες.
    Αρα εισαι στους τυχερους που καταφερνει να πλοηγείται στα ορη και τα βουνα με εφαρμογες και χαρτες για αστικη χρηση. Τυχερος εισαι, γιατι ο υπολοιπος κοσμος .... τραβαει τα βυζια του !!!!!!!!
    Οσο για το Igo αφου αναφερθηκες σε αυτο, η απαντηση που ειπε "καποιος" ειμαι σιγουρος οτι εχει να κανει με την εφαρμογη απο το "περιπτερο". Οσοι λοιπον εχουν νομιμα αγορασει την εφαρμογη π.χ. Basarsoft NextGen στα 16,5€, πραγματικα τους ζηλευω. Τι Mireo και @@ μάντολες

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ίσως την μόνη που συνεργάζεται ή εκμεταλλεύεται πλήρως τις δυνατότητες του δέκτη GNSS των συσκευών.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα μόνο GPS + GLONASS βλέπω (αυτούς μόνον βλέπει και η συσκευή) αλλά τους βλέπω σταθερούς και με... πλήρη ισχύ.
    Για να μην μπερδευομαστε ο πληθυντικος αφορα ολου του κοσμου της συσκευες, ενω εσυ απαντας για την δικη σου και μονο. Αρα σωστα γνωριζω οτι η εφαρμογη Navitel σε αυτο το κομματι εχει μεινει πολλα χρονια πισω. Απο το 2014 εως και σημερα οι συσκευες smartphone εφτασαν να υποστηριζουν 6 δορυφορικα συστηματα ενω οι περισσοτερες εφαρμογες ΜΟΝΟ 2 απο αυτα.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω επίσης αν το Sygic π.χ. αφού καταγράψεις διαδρομή, αν μπορείς να πλοηγηθείς αμφίδρομα σε αυτήν. Στην "πλοηγητική" μου εφηβεία ίσως σκεφτόμουν διαφορετικά...
    Εχω την εφαρμογη σε free user mode και αρκετες λειτουργιες ειναι κλειδομενες, δεν μπορω να σου απαντησω. Παντως πριν απο πολυ πολυ πολυ καιρο η Sygic ελεγε πως εαν καπου δεν υπαρχει χαρτογραφιση μπορειτε να καταγραψετε πως "φτασατε στο αγνωστο" και η εφαρμογη θα σας γυρισει πισω με ασφαλεια

  10. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-03-2018)

  11. #196
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα εισαι στους τυχερους που καταφερνει να πλοηγείται στα ορη και τα βουνα με εφαρμογες και χαρτες για αστικη χρηση. Τυχερος εισαι, γιατι ο υπολοιπος κοσμος .... τραβαει τα βυζια του !!!!!!!!
    Οσο για το Igo αφου αναφερθηκες σε αυτο, η απαντηση που ειπε "καποιος" ειμαι σιγουρος οτι εχει να κανει με την εφαρμογη απο το "περιπτερο". Οσοι λοιπον εχουν νομιμα αγορασει την εφαρμογη π.χ. Basarsoft NextGen στα 16,5€, πραγματικα τους ζηλευω. Τι Mireo και @@ μάντολες
    Το Navitel, όταν το πρωτογνώρισα, το γνώρισα με χάρτες της Ανάβασης που 1-2 άνθρωποι φρόντισαν να μετατρέψουν. Που κακώς, κάκιστα δεν είχε κάνει πρωτίστως η Ανάβαση. Άρα για εμένα και κάποιους άλλους το Navitel δεν ήταν για αστική πλοήγηση, για αυτήν τότε ήταν το Destinator.
    Επίσης με κάποιον κόπο μπορούσες να δημιουργήσεις χάρτες για το Navitel, πράγμα που το καθιστούσε μονόδρομο για εκτός δρόμου πλοήγηση. Ειδικά από όταν σταμάτησε η συνεργασία Ανάβασης - Garmin. Από τις υπάρχουσες εφαρμογές το Navitel έχει το πιο πλήρες δίκτυο για βουνά, κάμπους και λαγκάδια. Το τι κάνει ο άλλος κόσμος πρόβλημά του, μια χαρά την κάνω την δουλειά μου.

    Για το iGO, όταν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί μέχρι να το συνεφέρει από πλευράς εμφάνισης και λειτουργιών, όχι όπως είναι τώρα αλλά πριν χρόνια, έπρεπε να αφιερώσει (όπως έκανα εγώ και πάρα πολλοί άλλοι) χρόνο και πολύ διάβασμα. Ε αυτές τις "εργασίες" πολλών τρελαμένων εφάρμοσε εντέλει η πονηρούλα NNG.



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην μπερδευομαστε ο πληθυντικος αφορα ολου του κοσμου της συσκευες, ενω εσυ απαντας για την δικη σου και μονο. Αρα σωστα γνωριζω οτι η εφαρμογη Navitel σε αυτο το κομματι εχει μεινει πολλα χρονια πισω. Απο το 2014 εως και σημερα οι συσκευες smartphone εφτασαν να υποστηριζουν 6 δορυφορικα συστηματα ενω οι περισσοτερες εφαρμογες ΜΟΝΟ 2 απο αυτα.
    Μα φυσικά μιλώ μόνον για την δική μου αρχαία συσκευή και αφού έχω μια εφαρμογή που αναδεικνύει τις περιορισμένες δυνατότητες του δέκτη της βεβαίως και δηλώνω ικανοποιημένος.


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από lneam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εφαρμογη σε free user mode και αρκετες λειτουργιες ειναι κλειδομενες, δεν μπορω να σου απαντησω. Παντως πριν απο πολυ πολυ πολυ καιρο η Sygic ελεγε πως εαν καπου δεν υπαρχει χαρτογραφιση μπορειτε να καταγραψετε πως "φτασατε στο αγνωστο" και η εφαρμογη θα σας γυρισει πισω με ασφαλεια
    Δεν γνωρίζω σε τι μπορεί να υπολείπεται της πλήρους έκδοσης, φαντάζομαι πάντως όχι στην ταχύτητα και ένταση σήματος. Τώρα, o χάρτης του Sygic δεν πιστεύω να έχει την κάλυψη που με ενδιαφέρει (προφανώς λόγω Geodata) και βέβαια η δημιουργία αρχείου kml και η μετατροπή του σε gpx είναι ένας επιπλέον λόγος για εμένα για διαδρομές που ίσως δεν κάνω ποτέ.

  12. Μέλη που ευχαριστούν τον/την mastoris than. για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-03-2018)

  13. #197
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    ολες οι εφαρμογες της Sygic δημιουργουν σε καθε καταγραφη διαδρομης 2 αρχεια. Το πρωτο xxxx.log για τα δικα του στατιστικα και το δευτερο ειναι xxxx.kml
    ενα παραδειγμα για το xxxx = 161108_162248, απο αριστερα εχουμε την ημερομηνια και δεξια εχουμε την ωρα
    ετος-μηνας-ημερα
    ωρα-λεπτα-δευτερολεπτα

    Αμα γυριζουμε συνεχεια στο παρελθον για το τι ισχυε δεν θα βγαλουμε ακρη Θαναση. Το iGo που υπαρχει σημερα στο playstore για ολους, για τους Τουρκους, για το Ισραηλ, 3 διαφορετικες εκδοσεις οσοι τις αγορασουν, μια χαρα λειτουργουν οπως εχουν εγκατασταθει απο τον κατασκευαστη. Εχει τοσο μεγαλη παραμετροποιηση που δεν θελουμε αλλη. Για τους enthusiast δεν υπαρχει προβλημα, τους αρεσει αυτο που κανουν. Εγω που το κατεβασα σε 5 διαφορετικες συσκευες και πειραματιστηκα δεν ειχα κανενα λογο για να "πειραξω" τα ini αρχεια. Προσωπικα για εμενα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην αστικη πλοηγηση.

    -Οσο για περιβοητα skin του doupas και του frontzosd οσοι τα χρησιμοποιουν πανε πακετο με απληρωτες εκδοσεις της εφαρμογης. Ο Πανος (panosha) τους εχει κραξει για το "χαρτζιλίκι" που βγαζουν μεσο pm.

    Νεο μηνυμα
    Ο συνδυασμος εφαρμογης navitel + Ανάβασης ειναι κατι που υπηρξε - υπαρχει προς αγορα ?
    Στα βουνα πας με χαρτες αναβασης ή geodata ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lneam : 28-02-2018 στις 23:28

  14. Μέλη που ευχαριστούν τον/την lneam για το χρήσιμο μήνυμα:

    Petros (01-03-2018)

  15. #198
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Κατ' αρχάς δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, γράφω τι προτιμώ και γιατί. Η απλότητα μιας εφαρμογής και η δυνατότητα "τα πάντα όλα" από την αρχική οθόνη, αγγίζοντάς την απλά, για εμένα είναι σημαντικός παράγοντας. Ειδικά σε μια διαδρομή με μέγιστη ταχύτητα τα 8 χλμ/ώρα.

    Γράφω για το πως έφτιαξε "προίκα" το iGO και όχι βέβαια μέσω των κυρίων που αναφέρεις (οι οποίοι έκατσαν σε στρωμένο τραπέζι), αλλά μέσω κάποιων που προηγούνταν κατά πολύ τόσο σε χρόνο όσο και σε γνώσεις. Αυτό (η έκδοση) που πειραματίστηκες σίγουρα δεν είχε σχέση με αυτό που γνωρίσαμε οι πολύ παλαιότεροι, μετά είπαμε... προικίστηκε.

    Ο συνδυασμός Navitel + Ανάβασης δεν υπήρξε ποτέ προς αγορά, δεν ήταν καν νόμιμο. Το Navitel 3 - νομίζω το 2006 ίσως και λίγο αργότερα - το μετέφρασα στα Ελληνικά και έφτιαξα τις φωνητικές οδηγίες, που οι Ρώσοι με χαρά δέχτηκαν. Στις νεότερες εκδόσεις δεν υπάρχει πλέον η δική μου μετάφραση, ούτε φυσικά οι οδηγίες.

  16. Τα παρακάτω 2 μέλη ευχαριστούν τον mastoris than. για το χρήσιμο μήνυμα :

    lneam (01-03-2018),Petros (01-03-2018)

  17. #199
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.975
    Ευχαρίστησε
    3.293
    Τον ευχαρίστησαν 2.222 φορές σε 1.140 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, γράφω τι προτιμώ και γιατί. Η απλότητα μιας εφαρμογής και η δυνατότητα "τα πάντα όλα" από την αρχική οθόνη, αγγίζοντάς την απλά, για εμένα είναι σημαντικός παράγοντας. Ειδικά σε μια διαδρομή με μέγιστη ταχύτητα τα 8 χλμ/ώρα.

    Γράφω για το πως έφτιαξε "προίκα" το iGO και όχι βέβαια μέσω των κυρίων που αναφέρεις (οι οποίοι έκατσαν σε στρωμένο τραπέζι), αλλά μέσω κάποιων που προηγούνταν κατά πολύ τόσο σε χρόνο όσο και σε γνώσεις. Αυτό (η έκδοση) που πειραματίστηκες σίγουρα δεν είχε σχέση με αυτό που γνωρίσαμε οι πολύ παλαιότεροι, μετά είπαμε... προικίστηκε.

    Ο συνδυασμός Navitel + Ανάβασης δεν υπήρξε ποτέ προς αγορά, δεν ήταν καν νόμιμο. Το Navitel 3 - νομίζω το 2006 ίσως και λίγο αργότερα - το μετέφρασα στα Ελληνικά και έφτιαξα τις φωνητικές οδηγίες, που οι Ρώσοι με χαρά δέχτηκαν. Στις νεότερες εκδόσεις δεν υπάρχει πλέον η δική μου μετάφραση, ούτε φυσικά οι οδηγίες.
    Navigation - Expanding our Horizons!


    Κρυφό περιεχόμενο ------------------------------ Κρυφό περιεχόμενο

  18. #200
    Fanatic NaviPhoner
    Εγγραφή
    28-01-2014
    Περιοχή
    Πειραιας
    Συσκευές: MT11i, A5010
    Μηνύματα
    3.861
    Ευχαρίστησε
    1.277
    Τον ευχαρίστησαν 3.454 φορές σε 2.209 μηνύματα
    Όνομα
    Λεωνιδας
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, γράφω τι προτιμώ και γιατί. Η απλότητα μιας εφαρμογής και η δυνατότητα "τα πάντα όλα" από την αρχική οθόνη, αγγίζοντάς την απλά, για εμένα είναι σημαντικός παράγοντας. Ειδικά σε μια διαδρομή με μέγιστη ταχύτητα τα 8 χλμ/ώρα.
    Αυτος ειναι ο λογος Θαναση που υπαρχουν ολες αυτες οι διαφορετικες επιλογες προιοντων στην ζωη. Για να μπορουν οι καταναλωτες να επιλεγουν οτι τους "κανει δουλεια"

    Το αλλο που θελω να σε ρωτησω, μιας και γνωριζεις την εφαρμογη ειναι το εξης. Σημερα που η εφαρμοχη εχει φτασει στην εκδοση 9.9.203 μπορει να "κανει" ολα αυτα που περιγραφεις ή πρεπει να εχουμε πραγμα ισως και απιθανο, την εκδοση 3.xx.xx που μπορει να θελει τα winCE για να τρεξει.

    Χθες εκανα μια βολτα απο την Βουλης 32 στο κεντρικο καταστημα της Αναβασης. Ηθελα να γνωρισω απο κοντα, τι λυσεις μπορω να εχω για το 2018 σε συγχρονες συσκευες πλοηγησης οπως ειναι τα smartphone με Android. Δεν θα κρυψω της βασικες μου γνωσεις στον τομεα αυτο. Ουτε μπορω να κρινω τους χαρτες της Αναβασης και την ποιοτητα των χαρτογραφικων δεδομενων που διαθετουν. Απο την μερια θα προσδιορισω τον εαυτο μου ως "technology enthusiast" και μεσα απο αυτο το πρισμα κρινω προιοντα και υπηρεσιες.
    - οι νεαροι υπαλληλοι του καταστηματος (εκπρόσωποι και των 2 φυλων) ηταν ευγενικοι και προθυμοι να απαντησουν .... με γνωσεις για βιβλια.
    - δεν μπορει ο πελατης να αγορασει απο το 'φυσικο" καταστηματα, ηλεκτρονικους χαρτες. Κατι που μπορει να γινει σε αλλες εταιρειες, Ελληνικες ή Ξενες, οπου με κωδικο ενεργοποιηεις ΟΠΟΤΕ θελεις την αγορα σου. Φυσικα μπορει να προορίζεται η αγορα, για δωρο σε καποιον.
    - στην ερωτηση μου τι ειδος αρχεια ειναι οι χαρτες σας, vector ή raster, μου απαντησαν χωρις να καταλαβαν σε τι αναφερομουν οτι ειναι "εικονες - φωτογραφιες"
    - στην ερωτηση μου εαν υπαρχει ΕΝΑ μοναδικο αρχειο της Ελλαδας, απαντησαν αρνητικα
    - στην ερωτηση μου ποσα μικρα αρχεια ειναι οι χαρτες σας, ΔΕΝ ηξεραν
    - στην ερωτηση μου ποσα χρηματα πρεπει να πληρωσω για την αγορα ολων των μικρων χαρτων που εχουν, απαντησαν 500+ €

    - η αγορα των πανω απο 100 ηλεκτρονικων χαρτων (ετσι γραφουν στο site τους), εαν υποθεσω οτι ειναι 100-120, θα μας κοστισει 500-600€. Αυτα λοιπον τα χρηματα θα ειναι για ΜΙΑ και μοναδικη φορα, οπως μου ειπαν οι υπαλληλοι του καταστηματος, χωρις κανενα δικαιωμα για δωρεαν αναβαθμισεις. Αυτες (αναβαθμισεις) ειναι σε ετησια βαση και θα πρεπει να πληρωνουμε 500-600€ / τον χρονο. Σε εμας (ειπαν), η φιλοσοφια του ηλεκτρονικου χαρτη, ακολουθει την φιλοσοφια του εντυπου χαρτη. Τον αγοραζεις καθε φορα, σαν κατι διαφορετικο - καινουργιο.

    Φευγοντας κατεληξα στο εξης συμπερασμα. Η ολη κατασταση μου θυμιζει την περιπτωση του Καπρανιδη που τις δεκαετιες του '80 + '90, δεν υπηρχε οχημα ταξι, φορτηγου, ιδιωτη, που δεν ειχε τον εντυπο χαρτη του. Αν θυμαμαι καλα πριν απο καμια 20ρια χρονια, σκαναρισε τους χαρτες του σε φωτογραφικα αρχεια και τους περασε σε CD. Και μετα τι εκανε για να μην ξαχαστει ? Ποιος νεος ανθρωπος σημερα τον γνωριζει ? Μονο οι παπουδες και οι γονεις μας.

    Αυτη λοιπον ειναι η Ελλαδα του 2018 ? Ετσι θα ανακαμψει η καθε επιχειριση στο συγχρονη ψηφιακη εποχη ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lneam : 02-03-2018 στις 13:00

Σελίδα 20 από 27 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 101819202122 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Navitel DVR R1000
    από lneam για το φόρουμ Νέα απο το χώρο της Τεχνολογίας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29-10-2017, 13:24
  2. Navitel Tips - Help - Extra
    από lneam για το φόρουμ Navitel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06-08-2015, 00:47
  3. Ερώτηση : Navitel: Φωνητικη καθοδηγηση.
    από kgeorg2010 για το φόρουμ Navitel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25-06-2014, 16:58
  4. Ερώτηση : Navitel εγκατασταση
    από kgeorg2010 για το φόρουμ Navitel
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13-05-2014, 00:37

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit