Στο g.maps οταν εγραψα "stella palace" χωρις προβλημα με πηγε στο σωστο μερος.
Στην δευτερη αναζητηση που εκανα για το stella village (ΣΤΕΛΛΑ ΜΠΗΤΣ Α.Ε.) απαντησε σωστα.
Που ειναι το προβλημα ?
Στο g.maps οταν εγραψα "stella palace" χωρις προβλημα με πηγε στο σωστο μερος.
Στην δευτερη αναζητηση που εκανα για το stella village (ΣΤΕΛΛΑ ΜΠΗΤΣ Α.Ε.) απαντησε σωστα.
Που ειναι το προβλημα ?
Farkadonitis (27-07-2017)
-δε το ξερω το στιγμα , δε ξερω καν αν ειναι κουκουρουκου η ονομασια , απλα ως συμπεριφορα το συζηταγαμε.
- το προβλημα ειναι οτι το palace ειναι αυτο που θες να πας και να μπεις , οπου εχει αλλη εισοδο 2-2,5 απο το village!Eτσι νομιζα και εγω , αλλα οταν εφτασα εκει διαπιστωσα το παραπανω.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John : 26-05-2016 στις 14:43
Farkadonitis (27-07-2017)
Στο g.maps καθε καταχωρηση επαγγελματικου σημειου στον χαρτη, μαζι με τις πληροφοριες που υπαρχουν αριστερα του χαρτη, με τηλεφωνο, σελιδα στο web, φωτο, κτλ ειναι καταχωρημενα απο την επιχειρηση, η οποια δεν βαζει την εισοδο της επιχειρησης αλλα το κεντρο του κτηριου. Λογικο ειναι σε τετοιες περιπτωσεις δεκαδων ή εκατονταδων στρεματων να δημιουργουνται αυτου του ειδους τα προβληματα. Ενω εαν ψαχνουμε π.χ. το καταστημα πραλινες "Λεωνιδας" αυτα τα 2-5 μετρα αποκλιση, να μην μας απασχολουν
Farkadonitis (27-07-2017)
Το ειπα και ποιο πισω....
Ειναι το ιδιο ξενοδοχειο ως ιδιοκτησια και σε εκταση απλα το palace ειναι το 5αστερο , ανανεωμενο ακριβως διπλα-μαζι με το village , αλλα εχει εντελως διαφορετικη εισοδο για να φτασεις εκει!
Θα επρεπε να ηταν ξεχωρα δηλωμενες οι 2 αυτες επιχειρησης , γιατι ειναι διαφορετικες!
Farkadonitis (27-07-2017)
Γιαννη, ειναι καταχωρημενες στον g.maps οπως θα ηθελε η επιχειρηση, αφου αυτοι την καταχωρισαν. Δεν τους ενδιαφερει η εισοδος, δεν ειναι εταιρεια χαρτογραφησης. Και με αυτη την λογικη που εχουν, συμφωνω μαζι τους.
Farkadonitis (27-07-2017)
Να προσθεσω κατι ακομα. Εαν παμε στο g.maps και γραψουμε " Ακρόπολη Αθηνών " τι εμφανιζει ? που θα πρεπει να παμε με το αυτοκινητο ωστε να μην περπατησουμε πολυ με τα ποδια ή που ειναι ο προορισμος μας ? Ελπιζω να καταλαβες με αυτο το παραδειγμα.
Farkadonitis (27-07-2017)
Οταν γραψεις ΑΚΡΟΠΟΛΗ PALACE που θες και να πας και σε παει στο ΑΚΡΟΠΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ , εγω δε θελω να παω στο Αθηνων! Εκει ειναι που θες ο επιχειρηματιας να τις ειχε δηλωσει ξεχωρα , γιατι ειναι διαφορετικες.Καταλαβα τι λες.Οταν φτασεις στο Αθηνων ενω εσυ θες να μπεις στο palace , εκει αρχιζεις και ψαχνεις.....μεχρι να καταλαβεις τι εχει παιχτει!
Farkadonitis (27-07-2017)
Γιαννη, δεν καταλαβες τιποτα. Οταν ρωτας το g.maps που ειναι ενα σημειο, αυτο σου δειχνει. Απο την στιγμη που η απαντηση ειναι σωστη ολα τα αλλα δεν ειναι αντικειμενο συζητησης (οχι απο εμενα χωρις παρεξηγηση) για το που εχει εισοδο. Πραγματικα δεν ξερω πως αλλιως να σου δωσω να καταλαβεις εναν αλλο τροπο σκεψεις που εχουν οι ... g.maps, αυτοι που καταχωρουν την επιχειρηση τους και (νομιζω) μια μεγαλη μεριδα αλλων ανθρωπων.
Farkadonitis (27-05-2016)
Ξεθάβω το θέμα, γιατί είδα το "Ακρόπολη", δηλαδή ίσως το βασικότερο POI στην Ελλάδα που θα βάλει ο ξένος για να πάει. Βάλτε Ακρόπολη στο Sygic (δηλαδή ΤΤ χάρτη), να δείτε που θα σε πάει (καλώς ήρθατε στην Κρήτη...). Ήταν το πρώτο που δοκίμασα και τα αποτελέσματα τραγικά. Δεν το βρίσκει καν σαν POI, παρά μόνο σαν περιοχή. Με χίλιες προσπάθειες (στα ελληνικά) το έχει μόνο ως "λόφος Ακρόπολης" και δεν το βρίσκει στο fts, όταν γράφεις "Ακρόπολη". Και μιλάμε για τεράστιας σημασίας POI. Γενικά η αναζήτηση POI είναι καλύτερη σε greeklish και αγγλικά.
Αν και γενικά έχω παραιτηθεί από το θέμα POI στην Ελλάδα, καθότι με την κρίση κλπ. ανοίγουν και κλείνουν μαγαζιά, τράπεζες, βενζινάδικα κλπ. σε μια νύχτα κυριολεκτικά, οπότε τουλάχιστον το 50% των POIs σε όλες τις εφαρμογές είναι λάθος. Στο σημείο αυτό -όσο και αν δεν αρέσει και σε μένα αυτο- τα Gmaps είναι αχτύπητα.
Τα POI, οπως και οι διευθυνσεις, η αριθμηση των οδων, ο ταχυδρομικος κωδικας, δεδομενα DEM, μαζι με τους χαρτες ανηκουν στο ιδιο πακετο και ειναι ευθυνη της εταιρειας χαρτογραφισης.
Δυστυχος βλεπουμε να υπαρχουν αρκετες διαφορες στην περιγραφη αναμεσα στις εταιρειες που δινουν χαρτογραφικα δεδομενα. Ετσι ο χρηστης μπορει να δυσκολευτει να βρει ή μπορει και ποτε, το σημειο που ψαχνει. Εαν μιλησουμε για την Ελληνικη κατασταση των POI και την περιγραφη που εχουν, ακομα και σαν παραδειγμα να παρουμε 3 γνωστες εταιρειες, GI, Geodata, Terra και 3 ξενες Google maps, Here, OSM, θα βρουμε πολλες διαφορες.
Προσωπικα εχω παψει να ασχολουμαι με τα POI, εδω και αρκετα χρονια. Αφου αντλήσω πληροφοριες απο το "ρωτοντας πας στην πολη" καταχωρω το αποτελεσμα στον πλοηγω και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Μεχρι σημερα αυτο το συστημα ηταν 100% αξιοπιστο στις δικες μου αναζητησεις.
Υ.Γ
Η Sygic εχει στην εφαρμογη πλοηγησης αυτοκινητου (aura) χαρτογραφικα δεδομενα απο την Tomtom
Farkadonitis (27-07-2017)
Σελιδοδείκτες