Σελίδα 13 από 26 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων: 121 έως 130 από 258

Θέμα: TopoNavigator Android πρόσφατη έκδoση 4.0.7

  1. #121
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Χαλαρότατοι είμαστε Τάκη, συζήτηση κάνουμε.

    Φυσικά και υπάρχει εφαρμογή που κάνει και πλοήγηση πεζού, τώρα σε πόση ώρα υπολογίζει μια μεγάλη διαδρομή.. ε δεν χάλασε και ο κόσμος, ξεκίνα εσύ και σε 2-3 λεπτά θα τον έχεις τον υπολογισμό σου.

    Τέλος πάντων, για την παρουσία και μόνον του Νίκου εμφανίζομαι στο παρόν θέμα. Για τους ανθρώπους και τα έργα τους (γενικώς) έχω πολύ συγκεκριμένη άποψη που μου επιτρέπουν και το ανάλογο ενδιαφέρον.


    EDIT:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε τόσο αρνητικοί.
    Νικόλα, η τελευταία πρότασή μου πιο πάνω απαντά στην ερώτησή σου προς εμένα τουλάχιστον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastoris than. : 27-04-2013 στις 18:41 Αιτία: edit

  2. #122
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Σεβαστή η άποψή σου, Θανάση.

    Ανέφερα χρόνο γιατί κάποιοι είχαν τις αντιρρήσεις τους. Προσωπικά δεν με πειράζει να περιμένω ακόμα και λεπτό, αρκεί να πάρω μια σωστή διαδρομή.

    Μπορώ να πω πως κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός σχετικά με την Ανάβαση, αλλά από το λίγο που τους ξέρω έχω αλλάξει γνώμη προς το καλύτερο (σε όλους τους τομείς). Στο μόνο πράμα που έχω σαφή διαφωνία είναι ως προς την αδειοδότηση τού TopoNavigator για PC και τους την έχω πει και έχω προτείνει και κάποια λύση.

    EDIT: Το κατάλαβα Θανάση ...
    Πάρε το μηδέν!

  3. #123
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ

    Απ: TopoNavigator Android

    Νικο αν θυμασαι εμεις κριναμε την εφαρμογη και αυτα που εκανε τοτε.
    Εσυ ελεγες οτι ναι μεν δεν κανει και πολλα αλλα καποια στιγμη θα κανει.
    Εμεις ειχαμε δικιο τοτε, εσενα θα φανει το δικιο σου στην πορεια.
    Αρα η κριτικη ολων μας δεν ηταν ουτε αρνητικη ουτε θετικη.
    Ηταν απλως σωστη.
    Δλδ ξεκινησε οπως οπως και στην πορεια φτιαχνεται.

    Αυτη η καινοτομια με τον υπολογισμο ονλαιν ομως ειναι σωστη και πανεξυπνη, αλλα απαιτει μυαλο στον χρηστη ωστε να προβλεψει πολλα.
    Πραγμα δυσκολο για τους πολλους.

    Ας δωσει μια καλη τιμη να το σκεφτω αν θα αγορασω.
    Καθαρα,ομως και απλα. Οχι ελληνικα κολπακια. 15 € και συνδεση στον gmail λογαριασμο μου πχ και τελος.

    Και αν σκεφτεις οτι μια ονλαιν εφαρμογη ειναι και θα απαιτειται συνεχης συνδεση με τον σερβερ επισης για τις πολλες επαναδρομολογησεις που γινονται στο βουνο ετσι κι αλλιως.

    Αλλο πραγμα ο καναπες κι αλλο το βουνο. Οταν πας χειμωνα ειδικα οι περισσοτεροι δρομοι ειναι αδιαβατοι.
    Ο καθενας με αυτο που τον συμφερει και οπως το νομιζει.


    ΥΓ.Θα μας κανεις καμμια επιδειξη στη πραξη, η θα βρεις παλι δικαιολογια κι αυτο το ΣΚ;
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  4. #124
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Τάκη, επειδή ξέρω τι γράφω και όταν γράφω κάτι το διαβάζω περισσότερες από μία φορές, και επίσης διαβάζω καλά τι γράφουν και οι άλλοι και χωρίς να το παίξω έξυπνος λέω ένα ακόμα και τελικό:

    Η εφαρμογή δεν γράφτηκε ούτε στο πόδι ούτε στο άρπα-κόλλα. Αν διαβάσεις π ρ ο σ ε κ τ ι κ ά τι όσα έγραψα πιο πριν ίσως να καταλάβεις ποιός έκανε κριτική και ποιός γκρίνια. Μπορεί η Ανάβαση να έβαλε μια εφαρμογή πιο νωρίς, δεν την αγόρασες και δεν σε πίεσε κανένας να την αγοράσεις. Την κατέβασες, την είδες, δεν σού άρεσε κι έφυγε. Κι εγώ θέλω να πάρω την Elise αλλά μπορεί η Lotus να την πουλήσει στα χρήματα που θέλω να δώσω; Απάντησέ μου σε αυτό κι εγώ θα τους πείσω να στο δώσουν δωρεάν.
    Πάρε το μηδέν!

  5. #125
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη η καινοτομια με τον υπολογισμο ονλαιν ομως ειναι σωστη και πανεξυπνη, αλλα απαιτει μυαλο στον χρηστη ωστε να προβλεψει πολλα.
    Πραγμα δυσκολο για τους πολλους.
    Εγώ δεν έχω μυαλό και άρα δυσκολεύομαι, πες μου Τάκη γιατί είναι σωστή και πανέξυπνη; Παίρνει δεδομένα συνθηκών από κάπου και άρα θα δεν θα υπολογίσει κάποιο οδικό τμήμα λόγω πάγου ή χιονόπτωσης;

    Τεστ γνώσεων: Γιατί στους χάρτες που μπορεί να κατεβάσει κάποιος δεν υπάρχει το Google maps hybrid?

  6. #126
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεστ γνώσεων: Γιατί στους χάρτες που μπορεί να κατεβάσει κάποιος δεν υπάρχει το Google maps hybrid?
    Γιατί είναι μια ειδική περίπτωση, όπως και ο satellite (η Google κάνει χαριτωμενιές). Εδώ υπάρχει θέμα ... Ασχολίαστο ... Σιγά-σιγά θα έρθει.

    Πάντως, Θανάση, κάτι παίρνεις και δεν μάς δίνεις κι εμάς...
    Πάρε το μηδέν!

  7. #127
    pavlitakis Το avatar του χρήστη pavlitakis
    Εγγραφή
    07-01-2013
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συσκευές: Garmin Nuvi 200/205 Motorola Fire XT530 R Samsung Galaxy Mini S5570 R Garmin Nuvi 40 Λογισμικά: For Android All.
    Μηνύματα
    1.122
    Ευχαρίστησε
    550
    Τον ευχαρίστησαν 440 φορές σε 347 μηνύματα
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mastoris than. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω μυαλό και άρα δυσκολεύομαι, πες μου Τάκη γιατί είναι σωστή και πανέξυπνη; Παίρνει δεδομένα συνθηκών από κάπου και άρα θα δεν θα υπολογίσει κάποιο οδικό τμήμα λόγω πάγου ή χιονόπτωσης;
    Σωστή ειναι γιατί επιτρέπει σε όλους ανεξαρτήτως συσκευής να έχουν τις ιδιες δρομολογήσεις και γρήγορα.
    Αμεση ανανέωση για διάφορα συμβάντα, καιρό κλπ., ενημέρωση χωρίς να απαιτείται ανανέωση χαρτών.
    Πανέξυπνη γιατί δεν χρειάζεται ο χρήστης να μπλέξει με αποφυγές, προφιλ κλπ κλπ και με την εξαρτηση από το σέρβερ έχει περισσότερη σιγουριά στο οτι μονο οι πληρώσαντες μπορούν να κάνουν χρήση του, πραγμα που φαίνεται οτι επιδιώκουν.

    Θα συνεχισω αργοτερα...φευγω τωρα
    συνεχιζω..
    δλδ Νικο θεωρείς οτι ο tonavigator ειναι η λοτους στα λογισμικά πλοήγησης και θα πρέπει να είναι και σε τετοια τιμή, οταν οι άλλοι γυρνάνε στα 3-7 €?.
    Για φιατάκι το βλέπω για την ώρα.

    Τώρα για άλλη μια φορά η εξέλιξη στην αρχή είναι γρήγορη...μετά η καμπύλη γίνεται πιο επίπεδη. Πάντως για να ειμαι δίκαιος ειναι σε καλό δρόμο, αλλα αυτό το
    "" Έτσι το ήθελαν, κι έτσι το έκαναν (το έχω επισημάνει ξανά). Δεν περίμεναν από εσένα κι εμένα να τα φτιάξουν""
    ακούγεται εγωιστικό και σημαίνει ότι δεν ακούν τους χρήστες. Πράγμα οχι ευχάριστο, το να νοιωθεις ότι σε έχουν γραμμένο.

    επίσης το....""Τάκη, η πλοήγηση δούλευε πριν ακόμα το επισημάνεις εσύ, αλλά δεν ήταν έτοιομη να "ελευθερωθεί" στους χρήστες."" δεν το καταλαβαίνω. Γιατί τιμωρούνε αυτούς που πληρώσανε? Ασε με εμένα τον τσαμπατζή. Οι άλλοι που δώσανε τον οβολό τους???

    Από αυτά που διαβάζω πάντως στο δικό τους φόρουμ, εκπέμπουν μια απογοήτευση από τους χρήστες και μια αμηχανία απο την αναβαση
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlitakis : 28-04-2013 στις 01:21
    Αντικειμενικότητα ειναι η απουσία υποσυνείδητων συναισθημάτων, που κάνουν το άτομο να σπρώχνει την πραγματικότητα μακριά από τον πόνο του και να την κατευθύνει στην ικανοποίηση της ανάγκης του. Κρυφό περιεχόμενο

    A theory is the meaning we give a certain observed sequence of reality.
    The closer the theory meets this reality, the more valid the theory.
    A valid theory is one that enables us to make predictions because it fits the nature of what is being observed.
    Κρυφό περιεχόμενο

  8. #128
    non lo so Το avatar του χρήστη Petros
    Εγγραφή
    22-12-2012
    Περιοχή
    Nέα Ιωνία
    Μηνύματα
    4.961
    Ευχαρίστησε
    3.279
    Τον ευχαρίστησαν 2.222 φορές σε 1.140 μηνύματα
    Όνομα
    Πέτρος
    Νίκο, φίλος που σκέφτεται να αγοράσει την εφαρμογή με ρώτησε το εξής: Τί γίνεται στην περίπτωση που αλλάξει smartphone ή το χάσει (μέσα στο διάστημα που ισχύει η αγορά του); Αγοράζει ξανά την εφαρμογή;
    Navigation - Expanding our Horizons!


    Κρυφό περιεχόμενο ------------------------------ Κρυφό περιεχόμενο

  9. #129
    mastoris than. Το avatar του χρήστη mastoris than.
    Εγγραφή
    11-01-2013
    Μηνύματα
    937
    Ευχαρίστησε
    144
    Τον ευχαρίστησαν 794 φορές σε 467 μηνύματα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NikosSkouteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι μια ειδική περίπτωση, όπως και ο satellite (η Google κάνει χαριτωμενιές).
    Ναι, άρα τότε θα έπρεπε να απουσιάζουν και οι Google maps και ο Google terrain, αν εννοείς βεβαίως ως χαριτωμενιές εσφαλμένη πληροφορία ή δρομολόγηση.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlitakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή ειναι γιατί επιτρέπει σε όλους ανεξαρτήτως συσκευής να έχουν τις ιδιες δρομολογήσεις και γρήγορα.
    Αμεση ανανέωση για διάφορα συμβάντα, καιρό κλπ., ενημέρωση χωρίς να απαιτείται ανανέωση χαρτών.
    Πανέξυπνη γιατί δεν χρειάζεται ο χρήστης να μπλέξει με αποφυγές, προφιλ κλπ κλπ και με την εξαρτηση από το σέρβερ έχει περισσότερη σιγουριά στο οτι μονο οι πληρώσαντες μπορούν να κάνουν χρήση του, πραγμα που φαίνεται οτι επιδιώκουν.
    Η δρομολόγηση δεν εξαρτάται από την συσκευή αλλά από την κατηγοριοποίηση των δρόμων, η συσκευή μπορεί μόνο να καθυστερήσει σε υπολογισμούς λόγω επεξεργαστικής ισχύος.
    Την άμεση ενημέρωση για συμβάντα μπορεί να την έχει ο χρήστης όπως ήδη υπάρχει σε εφαρμογές πλοήγησης (θεωρώ περιττό να αναφέρω ποιες δεν είναι συγκριτικό το θέμα). Αν πρόκειται η Ανάβαση μελλοντικά να διαθέσει τέτοιου είδους ενημέρωση στην εφαρμογή της αυτό θα έπρεπε να είναι σε online σύνδεση και ο χάρτης απλά να μπορεί να υποστηρίξει τα δεδομένα. Τις αποφυγές επίσης μου αρέσει να τις ορίζω εγώ και όχι η εφαρμογή, που μόνον υποθετικά μπορεί να το κάνει και όχι με την μοναδική επιλογή του ανθρώπινου παράγοντα. Όπως καταλαβαίνεις διαφωνώ σε ό,τι αφορά την τοποθέτησή σου περί "έξυπνης και σωστής" λύσης. Τώρα, για το πόσο ψηλά θα σηκώσει κάποιος την μάντρα του για να προστατέψει τα ραπανάκια του δεν με αφορά.

  10. #130
    Πεζοπόρος προγραμματιστής Το avatar του χρήστη NikosSkouteris
    Εγγραφή
    23-12-2012
    Περιοχή
    Πολύγωνο, Αθήνα
    Συσκευές: Garmin 3490 (mod 3760), Garmin Oregon 450, LG Nexus 5, LG Nexus 5X Λογισμικά: Windows (10, 2008 R2), Android (6.0.1)
    Μηνύματα
    745
    Ευχαρίστησε
    31
    Τον ευχαρίστησαν 515 φορές σε 285 μηνύματα
    Όνομα
    Νίκος Σκουτέρης
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, φίλος που σκέφτεται να αγοράσει την εφαρμογή με ρώτησε το εξής: Τί γίνεται στην περίπτωση που αλλάξει smartphone ή το χάσει (μέσα στο διάστημα που ισχύει η αγορά του); Αγοράζει ξανά την εφαρμογή;
    Με την αγορά ενεργοποιείται μια εγκατάσταση της εφαρμογής σε 3 συσκευές του ίδιου χρήστη: δύο άδειες για το 2013 (με ελάχιστη χρονική απόσταση 1 μηνός) και μία το 2014. Για τις άδειες αυτές παρέχεται πρόσβαση στον TopoNavigator IMS μέχρι το τέλος Μαρτίου 2015 (24 μήνες). Το κλιμακωτό αυτό σύστημα αδειοδότησης καλύπτει την πιθανότητα αντικατάστασης της συσκευής λόγω επιδότησης.


    Δηλαδή: το αγοράζεις. Μετά από έναν μήνα (αν αντικαταστήσεις την συσκευή) μπορείς να πάρεις μία νέα άδεια. Μετά από έναν χρόνο μπορείς να πάρεις δεύτερη (οι χρονολογίες στο site τής AnaDigit είναι πλασματικές αφού χρήζουν ανανέωσης ή διαγραφής).

    Το σύστημα αυτό δεν μού αρέσει, κι εγώ μπερδεύτηκα (έτσι εξ άλλου τους γνώρισα) και τους έχω προτείνει την ενεργοποίηση με e-mail. Είναι προς εξέταση, αλλά δεν θα μπει αμέσως παρά μόνον αν μπορέσει να εφαρμοστεί στο TopoNavigator για PC. Εγώ, ας πούμε, κάνω reset το Nexus κάθε λίγο και λιγάκι ή βάζω νεώτερη έκδοση Android. Έτσι με αφήνει έκθετο. Θα μού πεις δεν βάζεις την εφαρμογή στο Nexus. Ναι, έκανα την βλακεία και την έβαλα σε αυτό.

    Το σύστημα με το e-mail είναι πιο πολύπλοκο αφού το απλό mail μπορεί ο χρήστης να το δώσει σε δυό φίλους του και οι δυο φίλοι του σε άλλους δυο, κ.ο.κ. Οπότε χρειάζεται πιο πολύπλοκο σύστημα ενεργοποίησης που αρχίζει με την εγγραφή τού χρήστη (συνδυασμός on-line αγοράς και AnaDigit [αυτό το κομμάτι είναι πολύπλοκο καθώς προϋποθέτει υποστήριξη από την τράπεζα] ή αγοράς απο κατάστημα και εγγραφή σε AnaDigit) συνεχίζει με την ενεργοποίηση και τελειώνει με την αλλαγή συσκευής (ενεργοποίηση στην νέα συσκευή και απενεργοποίηση από την παλιά). Στο τελευταίο κομμάτι πρέπει να αποσταλλούν στον server πληροφορίες για την συσκευή τού χρήστη που στο κάτω-κάτω τής γραφής είναι ιδιωτικά δεδομένα και πρέπει να αποσαφηνιστούν πρώτα ποιές πληροφορίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν (η Google έχει πάρει την συγκατάθεσή σας για να γίνει αυτό - για όσους προτρέχουν).

    Και άλλες εταιρείες, όμως, κάνουν περίπου το ίδιο πράμα. Αγόρασα, π.χ. τους χάρτες τής Terrain για Πάρνηθα και Κυκλάδες (μέσω ViewRanger) κι έμεινα στο τέλος με "ξέρετε ποιό" στο χέρι.
    Πάρε το μηδέν!

Σελίδα 13 από 26 Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 287
    Τελευταίο μήνυμα: 07-10-2021, 17:15
  2. NAVIGON Europe Android πρόσφατη έκδοση v5.9.9
    από Farkadonitis για το φόρουμ NAVIGON Android
    Απαντήσεις: 245
    Τελευταίο μήνυμα: 04-01-2020, 04:55
  3. TopoNavigator 6 PC
    από Petros για το φόρουμ TopoNavigator PC
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 06-10-2016, 20:27
  4. Garmin Smartphone Link Android πρόσφατη έκδοση 2.2.2
    από Farkadonitis για το φόρουμ Garmin
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 29-09-2016, 07:35
  5. Toponavigator GPSInfo
    από Petros για το φόρουμ Βοηθητικά εργαλεία πλοήγησης
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 31-05-2016, 17:14

Ετικέτες για αυτό το Νήμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις νέα θέματα
  • Δεν μπορείς να απαντήσεις στα θέματα
  • Δεν μπορείς να δημοσιεύσεις συνημμένα
  • Δεν μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Navigation | Smartphones | NAVIGON | HERE WeGo Maps | HERE Map Creator | Garmin | IGO | Technology News | Χάρτες | AnaDigit